Logga in
Hem
 
Tävlingar

Elitserien herrar avslutas i Sundbyberg fredag till tisdag

den 31 januari 2008 (478 läsningar)

Efter damernas elitseriefinal i måndags är det nu herrarnas tur. De 16 lagen samlas nu i Sundbyberg för de sista fem seriematcherna per lag fredag - söndag och sedan slutspel måndag-tisdag för de fyra främsta lagen. Efter många överraskande resultat är tätstriden en tämligen öppen historia där åtminstone sex lag har chansen till slutseger.

Curlingkanalen bevakar elitseriematcherna med web-TV och resultat omgång för omgång.

http://www.curlingkanalen.se/cks2/

Div I damer avslutas i Malung

med resterande seriematcher och slutspel. Resultat redovisas av Malungs CC på http://malungcc.sida.nu/

 

Läs mer
Förbundet

Klart med TV-sändning i SVT från EM i Örnsköldsvik

den 30 januari 2008 (59 läsningar)

Nu är det förhandlat och klart med TV-sändningar från EM i Örnsköldsvik 6-13 december i år. Sveriges Television, WCF, ECF, SCF och EM-organisationen i Örnsköldsvik har varit engagerade i förhandlingsarbetet som nu kommit i mål.

Läs mer om TV från Övik på http://www.ovikcurling.nu/news2.asp?action=show&id=917 


Tävlingar

Skellefteå till VM efter utklassning i finalen

den 28 januari 2008 (1212 läsningar)

Stina Viktorsson och Maria Wennerström, 22 år, Maria Prytz, 31 och Margaretha Sigfridsson, 32 år. Här har vi Sveriges nya VM-lag. Tjejerna från Skellefteås lag AllTele utklassade i måndagens final Anette Norbergs regerande europamästarinnor, tillika OS-guldlag, med 10-3. Det var Skellefteås tredje vinst över Härnösand på tre dagar i Karlstad. Nu blir det VM-spel i Vernon i Kanada i slutet av mars. På bilden ses Maria Prytz och Margaretha Sigfridsson stående med Stina Viktorsson och Maria Wennerström framför sig.


Läs mer
Tävlingar

Anette Norberg räddade finalplats med semifinalens sista sten

den 28 januari 2008 (77 läsningar)

Det krävdes en perfekt dragning med matchens absolut sista sten för att Anette Norberg skulle föra sitt Härnösand/Folksam till den sjätte raka finalen i Elitserien damer. Dragningen betydde seger med 6-5 över Svegs lag Fjällbrynt. Svegslaget, med idel juniorvärldsmästarinnor  från 2000, överraskade stort och ledde med 4-3 efter halva matchen. Men efter en stulen etta till ledning med 5-4 efter sju omgångar fick Härnösand tillbaka initiativet. Nu väntar Skellefteå/AllTele i måndagskvällens final med start kl. 18. Följ finalen i Curlingkanalen, http://www.curlingkanalen.se/cks2/

 


Tävlingar

Skellefteå knep första finalplatsen

den 27 januari 2008 (99 läsningar)

Skellefteås lag AllTele med Stina Viktorsson, Maria Prytz, Maria Wennerström och Margaretha Sigfridsson kvalificerade sig på söndagskvällen för finalen i elitserieslutspelet i Karlstad. Skellefteå slog regerande mästarlaget, europamästarinnorna från Härnösand med 7-6. Härnösand/Folksam ledde med 4-1 efter fyra omgångar men sedan tog Skellefteå över matchen. Det stod 6-6 före sista omgången och där avgjorde Stina Viktorsson med en dragning på sista stenen. Härnösand möter nu Sveg/Fjällbrynt i semifinal 2 på måndag förmiddag. Svegslaget utklassade Sundbybergs juniorlag med 8-0 efter sju omgångar trots att Sumpan hade favör av sista sten i alla omgångarna. 

Måndagens slutspelsmatcher bevakas av Curlingkanalen. Gå in på Curlingkanalen, http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Tävlingar

Klart för slutspel i damernas elitserie

den 26 januari 2008 (481 läsningar)

Efter 10-4 till Skellefteå/AllTele i lördagens första match spräcktes Härnösand/Folksams förlustnolla i Elitserien. Men de senaste fem årens elitseriesegrare och VM-lag med Anette Norberg i boet var nog inte speciellt deppade. Nu möts Härnösand och Skellefteå igen i slutspelets semifinal 1 på söndag kväll. Då spelas samtidigt kvartsfinalen mellan serietrean Sundbybergs juniorlag och Svegs forna juniorvärldsmästarinnor i lag Fjällbrynt. I botten av Elitserien åkte Östersunds juniorlag Attacus ur medan Svegs juniorlag ICA Supermarket får spela kval mot tvåan i Div I damer.

Alla resultat och sluttabell redovisas på resultatsidan.

Slutspelet bevakas som vanligt av Curlingkanalen med start söndag kl. 18. Gå in på Curlingkanalen, http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Läs mer
Tävlingar

Härnösand och Skellefteå klara för semifinal 1

den 25 januari 2008 (717 läsningar)

Trots att det återstår två seriepass av grundserien står det klart att i semifinal 1 på söndag kväll möts obesegrade OS-guldlaget Härnösand/Folksam och Skellefteå/AllTele som har 20 av 24 möjliga poäng. Men det blir desto mer spännande om de båda återstående slutspelsplatserna. Sundbyberg och Sveg/Fjällbrynt delar tredjeplatsen med 12 poäng, skuggade av Granit-Gävle och Karlstad/SYSTeam med 10 poäng.

För aktuell serietabell och återstående seriematcher:


Läs mer
Tävlingar

Div I-serierna spelar i Sveg, Danderyd och Göteborg

den 25 januari 2008 (202 läsningar)
 
Det är inte bara elitdamerna som spelar seriespel i helgen. Även de tre regionala Div I-serierna Norra, Mellersta och Södra spelas med sammandragningar i Sveg, Danderyd och Göteborg.
 
För resultat från Div I Norra, gå in på Svegs CK:s hemsida http://www.svegcurling.se/
 
Div I Mellersta i Danderyd redovisas av Stocksunds CK på denna adress: http://stocksunds.curlingklubb.se/home/index.php?/archives/55-Div-1-Mellersta-i-Danderyd-25-27-jan.html
 
Div I Södra redovisas på SCF:s hemsida under  Tävling/Resultat/Div I Södra http://www.curling.se/T%C3%A4vlingar/Resultat/Division1S%C3%B6dra20072008/tabid/156/Default.aspx
 

Tävlingar

Elitserien damer avslutas i Karlstad från onsdag och final på måndag

den 22 januari 2008 (430 läsningar)

 

Skall det blir sjätte raka elitseriesegern för Härnösands OS-guldlag Anette Norberg eller kan någon av de yngre lagen sticka upp och ta hem VM-biljetterna?  Svaret kommer på måndag 28 januari när elitserieslutspelet avslutas i Karlstad. Men dessförinnan skall de åtta lagen spela klart sina sju sista seriematcher med start onsdag kväll kl. 19.

Curlingkanalen bevakar Elitserien damer med web-TV och resultat omgång för omgång av samtliga matcher. Gå in på Curlingkanalen, http://www.curlingkanalen.se/cks2/
 


Läs mer
Tävlingar

Japans flickor och Kinas pojkar till JVM i Östersund

den 21 januari 2008 (718 läsningar)
Pojkjuniorer från Kina och flickjuniorer från Japan tog de sista platserna till junior-VM i Östersund. När Pacificmästerskapen för juniorer avslutades i söndags i Jeonju i Sydkorea vann Kina pojkfinalen över Japan med 6-3. Japans flickor tog revansch genom att slå Kinas flickor med 9-7. Därmed skapades också total rättvisa då både Kinas pojkar och Japans flickor gått igenom resp grundserie med fem vinster och en förlust.
 

Läs mer
Tävlingar

Meriterade lag till veteran-VM i Finland

den 20 januari 2008 (968 läsningar)

Kvasten opp för Stocksunds lag Ingrid Meldahl och Karlstads nykomlingar i oldboysklassen, lag Pelle Lindeman vilka båda på söndagen vann old-SM i Norrköping. Därmed erbjuds de att representera Sverige vid VM för veteraner i Vierumäki i Finland 7-16 mars. Här har damerna dubbla VM-titlar att försvara.

Fullständiga resultat och slutranking från SM oldboys och oldgirls redovisas på Curlingkanalen,  http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Läs mer
Allmänt

Första spadtaget för Karlstads nya curlinghall

den 15 januari 2008 (575 läsningar)

Karlstads Mr Curling, Lennart Hemmingson fick äran att på tisdagen ta det första spadtaget för Karlstads nya curlinghall på Tingvallaområdet i Karlstad. Med vid den historiska händelsen fanns många av KCK:s mest kända curlare under de 30 senaste åren.

Mer om den nya hallen finns att läsa på Karlstads CK:s hemsida ("Läs mer") och på Värmlands Folkblads hemsida http://www.vf.se/Nyheter/Karlstad/2008/Januari/Vecka-3/Curling-och-skateboard-i-samma-hall.aspx


Läs mer
Tävlingar

Rekordstort old-SM i Norrköping

den 15 januari 2008 (509 läsningar)

I morgon onsdag startar årets SM för oldboys och oldgirls i Norrköping. Totalt 30 lag finns på plats varav fyra damlag i en egen klass. Slutsegrande lag på söndag erbjuds bli Sveriges lag vid veteran-VM i Vierumäki, Finland i mars.

Curlingkanalen finns på plats från första match på onsdagen med både web-TV och resultatredovisning. Gå in på Curlingkanalen:  http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Läs mer
Tävlingar

Europamästarinnorna spelar i Bern

den 11 januari 2008 (87 läsningar)

 

Det är inte bara herreliten som är igång denna helg. Två svenska damlag finns på plats i Bern i Schweiz för kamp mot hela världseliten med Kanadas världsmästarinnor i spetsen. Anette Norbergs nykorade europamästarinnor från Härnösand och Anna Hasselborgs juniorlag från Sundbyberg skall i Bern försöka försvara de finalplatser de vann ifjol i samma tävling med Norberg som slutsegrare.

Följ damlagens resultat på: http://www.cba-bern.com/turnaments/2007-2008/ibdc/current/de.aspx


Tävlingar

Elitserien herrar drar igång igen i Härnösand och Jönköping

den 9 januari 2008 (576 läsningar)

Så är det dags för elitseriespel för herrarna kommande helg. Åtta lag spelar i Härnösand och resterande lag i Jönköping. Ett matchpass på fredag kväll, två på lördag och två på söndag. Serietabellen toppas av Härnösands lag Prytz med full pott efter fem matcher.

Curlingkanalen finns på plats i Härnösand med web-TV och uppdatering av omgång för omgång i samtliga elitseriematcher. Gå in på Curlingkanalen:  http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Läs mer
Tävlingar

Tysklands flickor och Tjeckiens pojkar tog sista JVM-platserna

den 8 januari 2008 (511 läsningar)

Det blev Tysklands flicklag och Tjeckiens pojklag som vann de europeiska kvalplatserna till junior-VM i Östersund 1-9 mars 2008. Men det krävdes skiljeomgång i båda finalerna i Prag för att få ett avgörande. Tyskland slog Italien med 4-3 medan tjeckerna till hemmapublikens stora förtjusning besegrade överraskningen Polen med 8-6.


Läs mer
Tävlingar

Dubbelt Karlstad i JSM efter pojkseger över Lit

den 5 januari 2008 (754 läsningar)

Karlstads CK sopade hem båda JSM-titlarna i Östersund. Pojklaget med Oskar Eriksson, Henric Jonsson, Marcus Franzén och Nils Karlsson vann på lördagskvällen finalen över hemmaklubben Lits Team Fabös med 7-5. Avgörande för matchen blev en fyra till Karlstad i den sjätte omgången när Lit ledde med 4-1. För Litslaget med Kristian Lindström som skip var det andra raka förlusten i en JSM-final. Karlstadskvartetten, med en medelålder på blott 17 år, får nu representera Sverige vid junior-VM i Östersund 1-9 mars.


Läs mer
Tävlingar

Karlstads flickor tog hem JSM-guldet

den 5 januari 2008 (707 läsningar)
Karlstads SYSteam med Cissi Östlund, Sara Carlsson, Anna Domeij och Lotta Lennartsson blev på lördagen svenska juniormästare genom att i finalen i Östersund besegra favoriten Sundbybergs lag Anna Hasselborg med 6-3. Belöningen förutom medaljer och ära blir att representera Sverige vid junior-VM i Östersund 1-9 mars i år. För Sundbyberg innebar silvermedaljerna den tredje finalförlusten i JSM på de senaste fyra åren.

Läs mer
Tävlingar

Även Karlstads grabbar i JSM-final

den 5 januari 2008 (92 läsningar)

Efter en mycket spännande semifinal 2 säkrade Karlstads lag Oskar Eriksson den andra finalplatsen i pojkarnas JSM. Karlstad ledde med 7-6 före sista omgången men Skellefteås skip Jon Melin hade chansen till en dubbel utslagning för två poäng och seger. Träffen tog dock någon centimeter fel och Karlstad fick ytterligare en poäng för seger med 8-6. Karlstad med Oskar Eriksson, Henric Jonsson, Marcus Franzén och Nils Karlsson möter Lit i lördagskvällens final med start kl. 18.

Curlingkanalen bevakar finalen. http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Tävlingar

Karlstad till flickfinalen

den 5 januari 2008 (54 läsningar)
Det blev Karlstads SYSteam med Cissi Östlund, Sara Carlsson, Anna Domeij och Lotta Lennartsson som grejade den andra finalplatsen i JSM. Karlstad slog i semifinal 2 Svegs Team ICA Citymarket med 8-7. Segern var tämligen klar inför den sista omgången sedan Karlstad med en tvåa i den nionde omgången gått ifrån till 8-5. Svegsskippern Frida Jonasson hade ingen segerchans med sina stenar men fullföljde matchen till slutresultatet 8-7. Belöningen blev bronsmedaljer till det talangfulla svegslaget som har flera år kvar i juniorklassen.

Karlstad möter Sundbyberg i eftermiddagens final med matchstart kl. 14.

Curlingkanalen bevakar slutspelet. http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Tävlingar

Lits pojkar till andra raka JSM-finalen

den 5 januari 2008 (110 läsningar)

Östersundsklubben Lits CC med Team Fabös innehållande tvillingarna Kristian och Alexander Lindström, Henrik Leek och Christoffer Sundgren gick på lördagen till final i JSM i Östersund. Detta efter klara 9-3 i semifinal 1 mot Karlstads lag Oskar Eriksson. Tre treor i omgångarna 2, 5 och 7 fällde avgörandet. Det är andra året i rad som Lit spelar JSM-final. Ifjol förlorade laget mot Sundbyberg. Karlstad har dock chans till final genom att i eftermiddagens semifinal 2 möta Skellefteå som i kvartsfinalen slog Silverstenen från Sala med  9-2.

Curlingkanalen bevakar slutspelet. http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Tävlingar

Sundbyberg till tredje JSM-finalen på fyra år

den 5 januari 2008 (87 läsningar)

Sundbybergs lag med Anna Hasselborg, Sabina Kraupp, Agnes Knochenhauer, Zandra Flyg och Sigrid Kamp kvalificerade sig på fredagskvällen för final i JSM i Östersund efter klara 9-3 i första semifinalen mot Karlstads SYSteam med Cissi Östlund som skip.  Matchen avgjordes i den femte omgången då sumpanflickorna vid ledning med 3-1 stal en fyra. Karlstad har dock fortfarande chansen till final om laget på lördagsmorgonen slår Svegs Team ICA Supermarket i semifinal 2. Svegslaget slog sina klubbkamrater i Team Lofsdalen med 9-4 i kvartsfinalen.

Curlingkanalen bevakar slutspelet. http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Tävlingar

Lit mot Karlstad i pojkarnas semifinal 1

den 4 januari 2008 (86 läsningar)

Det blir Lits lag Fabös mot Karlstad i pojkarnas första semifinal i JSM. Detta efter Litsseger med 5-3 i fredagens särspelsmatch om seriesegern i ena gruppen mot Silverstenen från Sala. Lit ledde med 4-3 före den sista omgången där litskippern Kristian Lindström avgjorde med en perfekt chap-and-lie. Silverstenen får nu istället möta Skellefteå i kvartsfinal sedan västerbottningarna slagit överraskningen Granit-Gävle med 7-2 i en annan särspelsmatch. Slutspelet för pojkar inleds kl. 8 på lördag morgon.

Curlingkanalen bevakar slutspelet. http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Tävlingar

Klart för flickornas slutspel i JSM

den 4 januari 2008 (97 läsningar)

När flickorna avslutade sitt seriespel i JSM på fredagseftermiddagen slutade det med klar ranking utan särspel i båda grupperna. Sundbybergs lag Anna Hasselborg gick obesegrade genom Grupp A medan Karlstads SYSteam gjorde samma bravad i grupp B. De båda lagen möts i semifinal 1 kl. 18 på fredagen. I kvartsfinalen, som samtidigt spelas, möts de båda Svegslagen Team Lofsdalen och Team Supermarket. Lofsdalen slog i  en direkt avgörande match Granit-Gävles lag Jonna McManus medan ICA Supermarket, efter vissa besvär. slog det andra laget från Granit, lag Isabell Andersson.

Curlingkanalen bevakar som vanligt slutspelet. http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Tävlingar

Särspel i pojkarnas JSM

den 4 januari 2008 (625 läsningar)

Det krävs särspel för att kora de fyra slutspelslagen i pojkarnas JSM i Östersund. När seriespelet avslutades på fredagsmorgonen vann Karlstads lag Oskar Eriksson sin fjärde raka seger och säkrade seriesegern i ena gruppen och platsen i semifinal 1. Om den andra slutspelsplatsen blir det särspel kl. 14 på fredagen mellan Skellefteås Jon Melin och den stora överraskningen Granit-Gävles lag GavleKyla. Båda lagen stannade på två vinster och två förluster. Det blir också särspel om seriesegern i den andra gruppen mellan Silverstenen och Lit.

Curlingkanalen bevakar som vanligt både särspelet och slutspelet. http://www.curlingkanalen.se/cks2/


Läs mer
Aktuellt  Arkiv  

Aktuell information
om doping
Läs mera här

Broschyrbeställning
Läs mera här

  provapa.gif

Sponsra curling

Aktuellt Minimera
Tävlingar i Sundbyberg - den 9 september 2010

Sundbybergs CK inbjuder till sina tävlingar 2010-11 enligt följande:
*Sumpan Junior Classic 8-10 oktober
*Bele Wranå Memorial 22-24 oktober
*Sundbyberg Open 5-7 november
*Birger Swahns pris i figur 6 januari
*Bill Ross Trophy 1-3 april
Se vidare "Tävlingar/Inbjudningar"!

 läs mer ...

Sollefteå arrangerar elitjuniorläger och internationell rullstolstävling - den 8 september 2010

Inbjudningar till Sollefteå. Först elitjuniorläger helgen 2-3 oktober 2010. Sedan rullstolstävling 14-17 februari 2011 ingående i Paralympic Winter World Cup.
Se vidare under "Tävlingar/Inbjudningar".

 läs mer ...

Inbjudan till Umecurlen 1-3 oktober 2010 - den 1 september 2010

Umeå CK inbjuder till Umecurlen 1-3 oktober. Inbjudan kan laddas ner från "Tävlingar/Inbjudningar".

 läs mer ...

Nyheter från Skottland - den 1 september 2010

Ta del av sverigevännen Bob Cowans blogg från Skottland. Här visas bl a kul videosnuttar från tidigare OS- och VM-finaler. Bloggen finns under "Länkar/Internationellt".

 läs mer ...

Sumpan Junior Classic redan i början av oktober - den 25 augusti 2010

Sundbybergs tävling för yngre juniorer, Sumpan Junior Classic, har tidigarelagts till helgen 8-10 oktober. Inbjudan finns att laddas ner från "Tävlingar/Inbjudningar".

 läs mer ...

Inbjudan till Div I damer 2010-11 - den 18 augusti 2010

Svenska Curlingförbundet inbjuder till Div I damer 2010-11. Södra i Malung och Norra i Sundsvall 26-28 november. Slutspel 21-23 januari 2011.
Inbjudan kan laddas ner från "Tävlingar/Inbjudningar/Inbjudningstävlingar".

 läs mer ...

Statistik över segrare i elitserier och SM nu uppdaterad - den 17 augusti 2010

Samtliga guldmedaljörer i elitserier och SM-tävlingar under de senaste åren är nu uppdaterad.
Se vidare "SM-segrare"!

 

Tävlingskalendern och det högre seriespelet 2010-11 - den 16 augusti 2010

Tävlings- och kurskalendern för 2010-11 presenterades i juni och kan öppnas direkt via "Tävlingar/Tävlingskalendern".
Dokumentarkivet finns organisationen av det högre seriespelet med datum och spelplatser för elitserierna och Div I-grupperna.

 läs mer ...

  

Curlingkanalen.se
Användarvillkor | Personliga uppgifter | (c) 1997-2008 Svenska Curlingförbundet. Alla rättigheter reserverade Skin Design by DyNNamite