Hoppa till sidans innehåll

Styrelseledamöter genom tiderna


Ordförande  
Verksamhetsår: Namn:
1916/17 - 1933/34 Bildt, Axel Robert
1934/35 - 1935/36 Rahm, C. O.
1936/37 - 1941/42 Tolléus, Hugo
1942/43 - 1947/48 Eklund Einar
1948/49 - 1950/51 Sande Jr, Johan
1951/52 - 1952/53 Kastengren Herbert
1953/54 Wulffcrona, Daniel
1954/55 - 1959/60 Stjernberg, David
1960/61 - 1965/66 Ödlund, Per
1966/67 - 1969/70 Arfwidsson, Rolf
1970/71 - 1971/72 Åkerlund, Totte
1972/73 - 1976/77 Möller, Bo
1977/78 - 1978-11-09 Oscarius, Kjell
1978/79 - 1981/82 Bruneflod, Karl-Erik
1982/83 - 1989/90         Kamp, Axel
1990/91 Arfwidsson, Inga
1991/92 - 1994/95         Nordström, Lars
1995/96 Nissemark, Leif
1996/97 – 2008/09         Näsman, Per
2009/10 -  Rudström, Björn
Vice ordförande  
Verksamhetsår: Namn:
1916/17 - 1919/20         Severin, E.O.
1920/21 - 1933/34         Rahm, C.O.
1934/35 - 1937/38        Åhlén, J.P.
1938/39 - 1941/42        Eklund, Einar
1942/43 - 1947/48        Sande Jr, Johan
1948/49 - 1950/51        Kastengren, Herbert
1951/52 - 1952/53        Wulffcrona, Daniel
1953/54 - 1958/59        Anell, Fredrik
1959/60 - 1962/63        Skiöld, Gunnar
1963/64 - 1965/66        Åkerlund, Totte
1966/67 - 1967/68        Ramstedt, Dick
1967/68 - 1968/69        Hemmingson, Lennart*
1968/69 - 1969/70        Åkerlund, Totte*
1970/71 - 1970/72       Möller, Bo
1972/73 - 1973/74        Fahlström, Bo
1973/74 - 1974/75        Sorling, Leslie
1974/75 - 1977/78        Bruneflod, Karl-Erik
1978/79 - 1979/80        Gagner-Geeber, George
1980/81 - 1981/82        Österman, Gunnar
1981/82 - 1987/88        Arfwidsson, Inga
1988/89 - 1990/91        Nordström, Lars
1991/92 - 1992/93        Adeen, Ragnar
1993/94 -                         Öhman, Leif
*= året 1968/69 två vice ordförande
Sekreterare  
Verksamhetsår:              Namn:
1916/17 - 1919/20 Rahm, C. O.
1920/21 - 1930/31 Burman, Helge
1931/32 - 1935/36 Tolléus, Hugo
1936/37 - 1941/42        Dale, Ivan
1942/43 - 1946/47        Kastengren, Herbert
1947/48 Skiöld, Gunnar
1948/49 - 1951/52        Wulffcrona, Daniel
1952/53 - 1960/61        Albinson, Sven
1961/62 - 1974/75        Eklund, Sven A*
1974/75 - 1978/79        Gagner-Geeber, George
1979/80 - 1981/82        Sundström, Håkan
1982/83 - 1986/87        Schaeffer, Tom
1987/88  - 1995/96       Näsman, Per
1996/97 -  2002/03       Svensson**, Heléna
2003/04 -  2004/05       Rydheim, Jan
2005/06 - 2012-2013 Lingham, Heléna
2013/14 - Lars-Rune Ölund
*= fr.o.m 1966/67 adjungerad
** = fr.1998/99 gift Lingham 
Generalsekreterare (tjänsteman)
Verksamhetsår:              Namn:
1966/67 - 1981/82        Eklund, Sven A.
1982/83 – 2011/12        Sundström, Håkan
2012/13 - Lund, Stefan
Skattmästare  
Verksamhetsår:              Namn:
1916/17 - 1917/18        Rahm, C.O.
1918/19 - 1925/26        Olsson, Birger
1926/27 - 1931/32        Åkerlund, Erik
1932/33 - 1935/36        Tolléus, Hugo
1936/37 - 1941/42        Dale, Ivan
1942/43 - 1952/53        Kastengren, Herbert
1953/54 Albinsson, Sven
1954/55 - 1955/56        Åkerlund, Totte
1956/57 - 1957/58        Ödlund, Per
1958/59 - 1959/60        Åström Nils
1960/61 Fransson, Martin
1961/62 - 1965/66        Larsson, Bo
1966/67 - 1967/68        Swahn, Birger
1968/69 - 1971/72        Fahlström, Bo
1972/73 - 1979/80        Zachrisson, Bojan
1980/81 - 1987/88        Enblad, Björn
1988/89 – 2009/10        Norberg, Åke
2010/11 -  2012/13 Ahlgren, Paul
2013/14 - Marie Henriksson
Klubbmästare  
Verksamhetsår: Namn:
1954/55 – 1957/58 Fahleson, Axel
1958/59 – 1969/70 Gagner-Geeber, George*
1970/71 Perning, Sture*
* = utanför styrelsen  
Övriga styrelseledamöter  
Verksamhetsår: Namn:
1916/17 - 1925/26 Hultberg, Cleas
1916/17 - 1919/20 Wedin, John
1916/17 - 1919/20 Hultman, Axel
1916/17 - 1917/18 von Baumgarten, T.
1920/21 - 1925/26 Kronlund, C.A.
1920/21 - 1925/26 Åkerlund, Erik
1925/26 Hedenström, Alfr.
1925/26 - 1939/40 Dahlman, Paul R.
1925/26 - 1926/27 Falkenberg, H.
1926/27 - 1930/31 Ödlund, Ture
1926/27 - 1931/32 Andersson, Valfrid
1926/27 - 1927/28 Hamnell, Torsten
1926/27 - 1932/33 Salmson, Erik
1927/28 - 1929/30 Bartels, Knut
1928/29 - 1933/34 Arnström, Jonas
1930/31 - 1939/40 Huzell, Eskil
1931/32 - 1934/35 Henriques, Emil
1932/33 - 1940/41 Skiöld, Emil
1932/33 - 1935/36 Valentin, L.
1933/34 Wahlberg, K.E.
1934/35 - 1937/38 Eklund, Einar
1941/42 Sande Jr, Johan
1935/36 - 1945/46 Nordenstedt, D.A
1936/37 - 1946/47 Gillner, Helmer
1938/39 - 1939/40 Graff-Lonevig, Rolf
1940/41 - 1950/51 Wetterström, Victor
1940/41 - 1946/47 Lundström, Enar
1940/41 - 1942/43 Wilson, Hugo
1941/42 - 1946/47 Hellman, Carl-Fredrik
1943/44 - 1947/48 Dale, Ivan
1943/44 - 1952/53 Anell, Fredik
1946/47 - 1951/52 Bernton, Edgar
1947/48 - 1948/49 Wulffcrona, Daniel
1947/48 - 1953/54 Fahleson, Axel
1948/49 - 1952/53 Lundquist, Olov
1948/49 - 1959/60 Fransson, Martin
1948/49 - 1958/59 Skiöld, Gunnar
1951/52 - 1960/61 Norlin, Richard
1951/52 - 1952/53 Lindqvist, Gunnar
1951/52 - 1964/65 Hallberg, Olle
1953/54 - 1954/55 Stjernberg, David
1953/54 - 1954/55 Åkerlund, Totte
1953/54 - 1955/56 Leander, Gösta
1954/55 - 1955/56 Ödlund, Per
1956/57 - 1960/61 Eklund, Sven A.
1956/57 - 1962/63 Åkerlund, Totte
1958/59 - 1959/60 Ödlund, Per
1959/60 - 1952/53 Bergå, Håkan
1960/61 - 1963/64 Kjerr, Sven
1960/61 - 1969/70 Hemmingson, Lennart
1961/62 - 1969/70 Scherdin, Erik
1961/62 - 1963/64 Fransson, Martin
1963/64 - 1966/67 Hedly, Ivar
1963/64 - 1969/70 Lind, Ivar
1964/65 - 1965/66 Andrén, Nils
1964/65 - 1965/66 Arfwidsson, Rolf
1965/66 - 1969/70 Berger, Alf
1965/66 - 1967/68 Fahlkrantz, Olle
1966/67 - 1967/68 Gyllenberg, Birgit
1966/67 - 1967/68 Ödlund, Per (adj.)
1966/67 - 1967/68 Åkerlund, Totte
1967/68 - 1978/79 Bruneflod, Karl-Erik
1967/68 Ramstedt, Dick
1968/69 Ödlund, Per
1968/69 - 1974/75 Kamp, Gertrud
1968/69 Nordell, Torsten
1969/70 Möller, Bo
1969/70 - 1972/73 Sorling, Leslie
1970/71 - 1978/79 Linderholm, Lars-Erik
1973/74 - 1986/87 Cederwall, Bengt
1975/76 - 1979/80 Österman, Gunnar
1979/80 - 1980/81 Johansson, Arne
1980/81 Arfwidsson, Inga
1981/82 - 1982/83 Kamp, Axel
1981/82 - 1987/88 Nordström, Lars
1982/83 - 1987/88 Norberg, Åke
1987/88 - 1990/91 Eklund, Ale
1988/89 - 1990/91 Kjerr, Ann-Catrin
1988/89 - 1992/93 Öhman, Leif
1991/92 - 1994/95 Olofsson, Mats
1991/92 Pettersson, Inger
1992/93 - 1995/96 Eriksson, Jane
1993/94 - 1994/95 Eriksson, Per-Olov
1995/96 - 1996/97 Norgren, Thomas
1995/96 - 1996/97 Svensson**, Heléna
1996/97 Gustafson, Elisabet
1996/97 - 2000/2001 Hartikainen, Marika
1997/98 (t.o.m 1/12-97) Ekdahl, Magnus
1997/98 - 1999/2000 Nässén, Jan-Olov
1998/99 - 2000/2001 Högström, Rickard
1999/2000 - 2002/03 Eriksson, Leif
2000/2001 - 2001/02 Håkansson, Patric
2000/2001 - 2003/04 Rydheim, Jan
2001/02 - 2002/03 Ibsonius, Lennart
2003/04 - 2012/13 Ahlgren, Paul
2003/04 - 2006/07 Jansson, Carl-Erik
2003/04 - 2004/05 Kamp, Hedvig
2005/06 - 2006/07 Rydheim, Jan
2006/07 -  Ölund, Lars-Rune
2007/08 - 2012/13 Spiik, Torvald
2010/11 -  Klange, Helena
2013/14 - Marie Henriksson
2013/14 - Rickard Hallström
2013/14 - Lennart Karlsson
   
** = fr.1998/99 gift Lingham 
   
Uppdaterad: 2017-05-03 13:59
Skribent: Stefan Lund

Följ oss i sociala medier

 


 Partners


Partners landslag


Kidscurling


Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info