Hoppa till sidans innehåll

STORA CURLARE


Stora Curlares märke har under åren 1966-2017 erövrats av:

 Nr Namn Klubb År  
1 Magnus Berge Åredalens CK 1966   kors
2 Ture Berggren  Linköpings CK 1966   kors
3 Bengt Carlquist Amatörföreningens CK 1966   kors
4 Sven A. Eklund Fjällgårdens CK, Sthlm 1966   kors
5 Curt Jonsson Åredalens CK 1966  
6 Gustav Larsson Åredalens CK 1966   kors
7 John-Allan Månsson Åredalens CK 1966   kors
8 Per Eric "Pära" Nilsson Fjällgårdens CK 1966   kors
9 Tore Rydman Örebro CK       1966   kors
10 Totte Åkerlund Fjällgårdens CK 1966   kors
11 Bengt af Kleen Fjällgårdens CK 1967   kors
12 Owe Ingels  AIK, Sthlm 1967   kors
13 Axel Kamp  Sollefteå CK  1968  
14 Gun  Ohlsson Sollefteå CK 1968   kors
15 Karl-Erik "Ecke" Bruneflod Sundsvalls CK 1969-1970   kors
16 Gertrud Kamp Sollefteå CK 1969-1970  
17 Rolf Arfwidsson Norrköpings CK 1970-1971  
18 Claes Källén Stallmästaregårdens CK  1970-1971  
19 Gösta "Jac" Jacobsson AIK, Mariebergs CK  1970-1971   kors
20 Ann-Marie Bruneflod Sundsvall CK 1970-1971   kors
21 Roy Berglöf IF Göta, Karlstad   1971-1972  
22 Kjell Grengmark IF Göta, Karlstad   1971-1972  
23 Lennart Hemmingson Karlstads CK 1971-1972   kors
24 Christina Jeanson Sollefteå CK 1972-1973  
25 Greta Perning  CK Pinglan      1972-1973  
26 Christer Källén  Stallmästaregårdens CK 1972-1973  
27 Elisabeth Högström
Karlstads CK 1972-1973  
28 Elisabeth Klärre CK Pinglan      1972-1973  
29 Tom Schaeffer Stallmästaregårdens CK, Djursholms CK 1972-1973  
30 Kjell Oscarius Djursholms CK             1972-1973  
31 Bengt Oscarius Djursholms CK 1972-1973  
32 Claes-Göran "Boa" Carlman Djursholms CK 1972-1973  
33 Per Ödlund Amatörföreningens CK 1973-1974  
34 Knut Göran Bartels Norrköpings CK 1973-1974  
35 Svante Ödman  Djursholms CK             1975-1976  
36 Jan Owe-Larsson Karlstads CK, Amatörföreningens CK         1976-1977  
37 Elisabeth Branäs   Örebro DCK 1976-1977  
38 Eva Rosenhed Örebro DCK 1976-1977  
39 Maud Nordlander Sundsvalls CK 1976-1977  
40 Anne-Marie Ericsson Örebro DCK 1977-1978  
41 Ragnar Kamp Sollefteå CK, Härnösands CK 1977-1978  
42 Iris Nilsson Sollefteå CK 1977-1978  
43 Anders Thidholm Härnösands CK 1977-1978  
44 Barbro Andreen  CK Skvadern, Sundsvall 1977-1978  
45 Gunvor Björhäll Norrköpings CK 1977-1978  
46 Björn Rudström Härnösands CK 1977-1978  
47 Barbro Arfwidsson Norrköpings CK 1977-1978  
48 Fredrik Lundberg Amatörföreningens CK, Norrköpings CK          1978-1979  
49 Inga Arfwidsson Norrköpings CK 1978-1979  
50 Bertil Timan Härnösands CK 1978-1979  
51 Håkan Rudström Härnösands CK, Magnus Ladulås CK 1979-1980  
52 Birgitta Törn Stocksunds CK, Amatörföreningens CK 1979-1980  
53 Jan Ullsten  Sundsvalls CK, Härnösands CK 1979-1980  
54 Åke Nilsson Sollefteå CK 1980-1981   kors
55 Hans "Hatto" Söderström Härnösands CK 1980-1981  
56 Birgitta Sewik Karlstads CK 1981-1982  
57 Gunilla Bergman CK Dockan,Stocksunds CK 1981-1982   
58 Christer Mårtenson  Härnösands CK, Magnus Ladulås CK   1981-1982  
59 Birgit Melinder CK Skvadern 1981-1982  
60 Karin Sjögren Karlstads CK 1981-1982  
61 Katarina Hultling Stocksunds CK, Amatörföreningens CK, Karlstads CK 1981-1982  
62 Anders "Ante" Nilsson Härnösands CK 1981-1982  
63 Ulrika Åkerberg CK Ena, Enköping, Norrköpings CK 1982-1983  
64 Stig Håkansson IF Göta, Karlstads CK 1985-1986   kors
65 Bo Möller Stocksunds CK 1986-1987  
66 Göran Roxin CK Ena 1987-1988  
67 Claes Roxin CK Ena 1987-1988  
68 Ingrid Meldahl Stocksunds CK 1987-1988  
69 Marie Henriksson Karlstads CK 1987-1988  
70 Ann-Catrin Kjerr CK Dockan, Stocksunds CK 1987-1988  
71 Per Lindeman IF Göta, Karlstads CK 1988-1989  
72 Anette Norberg Härnösands CK 1988-1989  
73 Anna Rindeskog Härnösands CK 1988-1989  
74 Sofie Marmont Härnösands CK 1988-1989  
75 Louise Marmont Härnösands CK 1988-1989  
76 Ewa Linderholm Växjö CC, Norrköpings CK 1989-1990  
77 Stefan Hasselborg Sollefteå CK 1989-1990  
78 Mikael Hasselborg Sollefteå CK 1989-1990  
79 Hans Nordin Sollefteå CK 1989-1990  
80 Stig Johnson Djursholms CK 1991-1992  
81 Elisabeth Persson Umeå CK 1992-1993  
82 Katarina Nyberg Umeå CK 1992-1993  
83 Elisabet Gustafsson
Umeå CK 1992-1993  
84 Jan-Olov Nässén Frösö-Oden CK, Östersunds CK 1994-1995  
85 Lars Vågberg Sollefteå CK 1994-1995  
86 Thomas Norgren CK Skvadern, Karlstads CK, Timrå CK,  1994-1995  
    Frösö-Oden CK, Sundsvalls CK    
87 Helena Klange Djursholms CK, Karlstads CK, Stocksunds CK,
Härnösands CK, Östersunds CK
1995-1996  
88 Jan Strandlund Sundsvalls CK, Timrå CK, Falu CC, Örnskölsviks CK 1995-1996  
89 Sven Fryksenius AIK, Magnus Ladulås CK 1996-1997  
90 Cathrine Lindahl
Härnösands CK 1996-1997  
91 Lars-Åke Nordström Örnsköldsviks CK, Sollefteå CK 1997-1998   kors
92 Helena Lingham
Falu CC, Umeå CK, Frösö-Oden CK, Östersunds CK, Härnösands CK 1997-1998   
93 Peja Lindholm Östersunds CK 1997-1998  
94 Peter Narup Östersunds CK 1997-1998  
95 Magnus Swartling Östersunds CK 1997-1998  
96 Tomas Nordin Östersunds CK 1997-1998  
97 Per Carlsén Sundsvalls CK 2000-2001  
98 Tommy Olin Sundsvalls CK 2001-2002  
99 Anders Lööf Frösö-Oden CK, Östersunds CK, Järpens CK 2001-2002  
100 Eva Lund Runstenen-Väsby CG, Stocksunds CK, Härnösands CK 2002-2003  
101 Mikael Ljungberg Frösö-Oden CK, Östersunds CK, Järpens CK 2002-2003  
102 Mikael Norberg Sundsvalls CK 2002-2003  
103 Anna Le Moine
Svegs CK, Härnösands CK 2003-2004  
104 Sylvia Malmberg Liljefors Stocksunds CK 2004-2005  
105 Ulrika Bergman Svegs CK 2004-2005  
106 Margaretha Dryburgh
Svegs CK  2005-2006  
107 Per Noreen CK Granit-Gävle, Örnsköldsviks CK 2005-2006  
108 Camilla Johansson Malungs CC, CK Granit-Gävle 2005-2006  
109 Fredrik Hallström Östersunds CK, Sundsvalls CK, Härnösands CK 2007-2008  
110 Rickard Hallström Östersunds CK, Sundsvalls CK, Härnösands CK 2007-2008  
111 Margaretha Sigfridsson Svegs CK, Skellefteå CK 2008-2009  
112 Maria Prytz
Svegs CK, Skellefteå CK 2008-2009  
113 Marie Persson Sundbybergs CK, Magnus Ladulås CK 2008-2009  
114 Christina Bertrup Umeå CK, CK Granit-Gävle, Skellefteå CK 2008-2009  
115 Niklas Edin Örnsköldsviks CK, Sundbybergs CK, Karlstads CK 2008-2009  
116 Stina Viktorsson Skellefteå CK 2008-2009  
117 Maria Wennerström Skellefteå CK 2010-2011  
118 Sebastian Kraupp Sundbybergs CK, Karlstads CK 2010-2011  
119 Fredrik Lindberg Örnsköldsviks CK, Karlstads CK 2010-2011  
120 Viktor Kjäll Östersunds CK, Karlstads CK 2010-2011  
121 Oskar Eriksson Karlstads CK, Lits CC 2011-2012  
122 Anders Kraupp Sundbybergs CK, Stocksund CK 2012-2013  
123 Elisabeth Norredahl Östersunds CK 2012-2013  
124 Kristian Lindström Lits CC 2013-2014  
125 Andreas Prytz Härnösands CK 2014-2015  
126 Connie Östlund Karlstads CK 2014-2015  
127 Agnes Knochenhauer Sundbybergs CK 2015-2016  

128

Mats Wranå

 Sundbybergs CK

2016-2017

  

129

Anders Eriksson

Norrköping CK

2016-2017

 

130

Sara Carlsson

Karlstads CK

2016-2017

 

 

Uppdaterad: 2017-09-05 14:29
Skribent: SCF

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info