Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT 2017-2018


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

pil_10pxl  VM MIXED 2017   pil_10pxl  EM DAMER 2017  pil_10pxl  EM HERRAR 2017 
pil_10pxl  OS DAMER 2018   pil_10pxl  OS HERRAR 2018  pil_10pxl  PARALYMPICS 2018

pil_10pxl  JUNIOR VM 2018 FLICKOR  pil_10pxl   JUNIOR VM 2018 POJKAR
pil_10pxl  VM DAMER 2018   pil_10pxl  VM HERRAR 2018  pil_10pxl  VM MIXED DUBBEL 2018  
pil_10pxl  VM SENIORER DAMER HERRAR 2018

SM-TÄVLINGAR 2017-2018

pil_10pxl  SM LAG HERRAR   pil_10pxl  SM LAG DAMER 2018   
pil_10pxl  SM MIXED DUBBEL 2017  
pil_10pxl  JUNIOR-SM 2017  
pil_10pxl  SM YNGRE JUNIORER 2018   
pil_10pxl  SM OLDGIRLS/OLDBOYS 2018 
pil_10pxl  SM VETERANER 2018   pil_10pxl  SM RULLSTOLSCURLING 2018  
pil_10pxl  SM FIGUR 2018  pil_10pxl  SM MIXED 2018

HÖGRE SERIESPEL 2017-2018

pil_10pxl  DIVISION 1 NORRA  
pil_10pxl  DIVISION 1 MELLERSTA  pil_10pxl  DIVISION 1 SÖDRA
pil_10pxl  ELITSERIEN DAMER 2017-2018  
pil_10pxl  ELITSERIEN HERRAR 2017-2018  
pil_10pxl  ELITSERIEKVAL HERRAR 2017-2018
pil_10pxl  ELITSERIEN MIXED DUBBEL 2017-2018

 


 

VM MIXED 2017

Champery, Schweiz. 6-14 oktober 2017 
1 Scotland
2 Canada
3 Czech Republic
4 Norway
5 Estonia
Estonia
5 Turkey
Turkey
5 Russia
Russia
5 Sweden
Sweden
9 England
England
9 Israel
Israel
9 China
China
9 Hungary
Hungary
9 Poland
Poland
9 United States of America
United States of America
9 Spain
Spain
9 Korea
Korea
17 Slovakia
Slovakia
18 Belarus
Belarus
19 Ireland
Ireland
20 Japan
Japan
21 Switzerland
Switzerland
22 Wales
Wales
23 Denmark
Denmark
24 Latvia
Latvia
25 Germany
Germany
26 Australia
Australia
27 New Zealand
New Zealand
28 Hong Kong
Hong Kong
29 Croatia
Croatia
30 Brazil
Brazil
31 Slovenia
Slovenia
32 Finland
Finland
33 Netherlands
Netherlands
34 France
France
35 Kazakhstan
Kazakhstan
36 Austria
Austria
37 Luxembourg
Luxembourg

EM 2017 DAMER

ST Gallen, Schweiz. 11-25 november 2017

1 Scotland
Scotland
2 Sweden
Sweden
3 Italy
Italy
4 Switzerland
Switzerland
5 Russia
Russia
6 Germany
Germany
7 Czech Republic
Czech Republic
8 Denmark
Denmark
9 Turkey
Turkey
10 Hungary
Hungary
11 Finland
Finland
12 Latvia
Latvia
13 Estonia
Estonia
14 Norway
Norway
15 England
England
16 Spain
Spain
17 Lithuania
Lithuania
18 Netherlands
Netherlands
19 Poland
Poland
20 Belarus
Belarus

 


EM 2017 HERRAR

ST Gallen, Schweiz. 11-25 november 2017

1 Sweden
Sweden
2 Scotland
Scotland
3 Switzerland
Switzerland
4 Norway
Norway
5 Germany
Germany
6 Russia
Russia
7 Netherlands
Netherlands
8 Italy
Italy
9 Austria
Austria
10 Slovakia
Slovakia
11 Finland
Finland
12 Poland
Poland
13 Czech Republic
Czech Republic
14 Spain
Spain
15 Israel
Israel
15 Turkey
Turkey
17 France
France
18 Latvia
Latvia
19 England
England
20 Lithuania
Lithuania
21 Hungary
Hungary
22 Wales
Wales
23 Slovenia
Slovenia
24 Estonia
Estonia
25 Belgium
Belgium
26 Denmark
Denmark

OS DAMER 2018

Pyeongchang, Sydkorea. 9-25 februari 2018

1 Sweden
Sweden
2 Korea
Korea
3 Japan
Japan
4 Great Britain
Great Britain
5 China
China
6 Canada
Canada
7 Switzerland
Switzerland
8 United States of America
United States of America
9 Olympic Athlete From Russia
Olympic Athlete From Russia
10 Denmark
Denmark

 


OS HERRAR

Pyeongchang, Sydkorea. 9-25 februari 2018

1 United States of America
United States of America
2 Sweden
Sweden , Karlstads CK
3 Switzerland
Switzerland
4 Canada
Canada
5 Great Britain
Great Britain
6 Norway
Norway
7 Korea
Korea
8 Japan
Japan
9 Italy
Italy
10 Denmark
Denmark , Hvidovre CC

PARALYMPICS 2018

Pyeongchang, Sydkorea 8-18 mars 2018

1 China
China
2 Norway
Norway
3 Canada
Canada
4 Korea
Korea
5 Neutral Paralympic Athletes
Neutral Paralympic Athletes
6 Switzerland
Switzerland
7 Great Britain
Great Britain
8 Germany
Germany
9 Slovakia
Slovakia
10 Sweden
Sweden
11 Finland
Finland
12 United States of America
United States of America

JUNIOR-VM 2018 FLICKOR

Aberdeen, Skottland. 3-11 mars 2018

1 Canada
Canada
2 Sweden
Sweden
3 China
China
4 Norway
Norway
5 United States of America
United States of America
6 Korea
Korea
7 Switzerland
Switzerland
8 Russia
Russia
9 Scotland
Scotland
10 Turkey
Turkey

JUNIOR-VM 2018 POJKAR

Aberdeen, Skottland. 3-11 mars 2018

1 Canada
Canada
2 Scotland
Scotland
3 Switzerland
Switzerland
4 United States of America
United States of America
5 Germany
Germany
6 Norway
Norway
7 Sweden
Sweden
8 China
China
9 Korea
Korea
10 Russia
Russia

VM DAMER 2018

North Bay, Kanada. 17-25 mars 2018

1 Canada
Canada
2 Sweden
Sweden
3 Russia
Russia
4 United States of America
United States of America
5 Czech Republic
Czech Republic
5 Korea
Korea
7 China
China
8 Switzerland
Switzerland
9 Scotland
Scotland
10 Japan
Japan
11 Denmark
Denmark
12 Germany
Germany
13 Italy
Italy

VM HERRAR 2018

Las Vegas, USA. 31 mars - 8 april 2018 

1 Sweden
Sweden , Karlstads CK
 2 Canada
Canada , Bally Haly and Remax Centre, St. John’s, Newfoundland
3 Scotland
Scotland , Gogar Park CC, Edinburgh
4 Korea
Korea , Uiseong CC
5 Norway
Norway , Oppdal CC
6 United States of America
United States of America , St Paul CC, Minnesota
7 Switzerland
Switzerland , CC Bern
8 Italy
Italy , ASD Trentino Curling
9 Russia
Russia , Adamant CC, Saint Petersburg
10 Netherlands
Netherlands , CC PWA, Zoetermeer
11 Japan
Japan , Sapporo Curling Association
12 China
China , Harbin CC
13 Germany
Germany , Baden Hills Golf & Curling Club

 

 


VM MIXED DUBBEL 2018

Östersund, Sverige. 21-28 mars 2018


VM SENIORER 2018 DAMER

Östersund, Sverige. 21-28 mars 2018


VM SENIORER 2018 HERRAR

Östersund, Sverige. 21-28 mars 2018


 

SM LAG DAMER

Skellefteå 22-25 mars 2018

Final: Sundbybergs CK Panthera - IK Fyris Team Donald Davies 10 - 4
Semifinal: IK Fyris Team Donald Davies - Östersund Team Woolpower 9 - 4

Slutresultat

1:a Sundbyberg CK Team Panthera
Fanny Sjöberg, Almida De Val, Jennie Wåhlin, Isabella Wranå. 
Coach: Margaretha Sigfridsson


2:a IK Fyris Team Donald Davies
Tilde Vermelin, Johanna Heldin, Therese Westman, 
Anette Norberg, Sarah Pengel.


3:a Östersunds CK Team Woolpower
Sofie Bergman, Maria Larsson, Emma Sjödin, Tova Sundberg. Coach: Rickard Hallström

4:a Skellefteå CK Lag Fransson
Jenny Jonasson, Linnea Svedberg, Cecilia Fransson. 
Coach: Cissi Östlund


 

SM LAG HERRAR

Skellefteå, 22-25 mars 2018

Final: Karlstads CK, Edin - Sundbybergs CK, team RP 8-2
Semifinaler: Karlstads CK, Edin - Karlstads CK, team Colorama 10-3
Skellefteå CK, Melin - Sundbybergs CK, team RP 8-2

Slutresultat

1:a Karlstads CK, Edin
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren. Coach: Fredrik Lindberg

2:a Sundbybergs CK, team RP
Victor Martinsson, Alexander Lindström, Henrik Leek, Kristian Lindström. Coach: Kenneth Lindström 

3:a Skellefteå CK, Melin
Max Bäck, Andreas Granbom, Simon Granbom, Jon Melin

3:a Karlstads CK, Team Colorama
Sebastian Jones, Anton Regosa, Johan Nygren, Daniel Magnusson. Coach: Greta Aurell 

5:a IK Fyris Cirkus Skotte
Clas Wennergren, Claes Eriksson, Daniel Svensson, Tobias Svensson

5:a Östersunds CK, Team Hallström
Rickard Hallström, Filip Stener, Isak Stener, Ture Stenvall, Kevin Mattsson

7:a Umeå CK Sandström
John Sandström, Magnus Almeling, Oscar Björnham, Jörgen Sandström

7:a Skellefteå CK, Team Riteice
Johannes Patz, Vincent Stenberg, Fredrik Nyman, Patric Mabergs. Coach: Flemming Patz

Alla resultat från grundserien
> A-stege B-stege C-stege  > Slutspel


 

SM MIXED DUBBEL 2017

Göteborg, 30 november - 3 december 2017

Final: Camilla Noreen/Per Noreen - Therese Westman/Robin Ahlberg 6-7
Bronsmatch: Malin Wendel/Fabian Wingfors/Cecilia Fransson/Gustav Köhn 6-5

1:a Therese Westman/Robin Ahlberg
2:a Camilla Noreen/Per Noreen
3:a Malin Wendel/Fabian Wingfors
4:a Cecilia Fransson/Gustav Köhn
5:a Linnea Wikars/André Winther
6:a Johanna Heldin/Kristian Lindström
7:a Sara Carlsson/Axel Sjöberg
8:a Inga Norrbelius/Lars Åke Linander

Alla resultat från gruppspel


SM JUNIORER 2017

Karlstad 14-17 december 2017 

Final flickor: Sundbyberg CK Team Panthera-Östersund CK, Woolpower 4-6
Final pojkar: Östersunds CK Team Mattson-Karlstad CK Team Colorama 2-9
Särspel pojkar:Karlstads CK Team Colorama - Östersunds CK Hermansson 8-0

Slutresultat flickor:

1:a Sundbyberg CK Team Panthera
Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Almida De Val, Fanny Sjöberg. Coach: Margaretha Sigfridsson

2:a Östersunds CK Team Woolpower
Tova Sundberg, Sandra Ljungberg, Emma Sjödin, Sofie Bergman. Coach: Susanne Patz, Rickard Hallström

3:a Härnösands CK Team Fransson
Jenny Jonasson, Linnéa Svedberg (VS), Tova Pettersson, Cecilia Fransson (S). Coach: Cecilia Östlund

3:a IK Fyris Thunman
Rebecka Thunman, Malin Tegendal, Wilma Hornay, Erika Jonsson. Coach: Axel Sjöberg

5:a Norrköpings CK, Lag Lindström
Ellie O'Brien, Ellen Manfred, Lovisa Öhrn (VS), Ella Lindström (S), Linn Dahlstedt. Coach: Anders Eriksson

6:a Mjölby AI Team Moberg
Mikaela Altebro, Alva Sundberg (VS), Emma Landelius, Emma Moberg (S). Coach: Lars Landelius 

Slutresultat pojkar:

1: a Karlstads CK Team Colorama
Sebastian Jones, Anton Regosa, Johan Nygren (VS), Daniel Magnusson (S). Coach: Greta Aurell

2:a Östersunds CK Team Mattsson
Ture Stenvall, Isak Stener, Filip Stener (S), Kevin Mattson (VS). Coach: Anna Gustafsson

3:a Östersunds CK Team Hermansson
Ivar Veszelei, Daniel Berggren, Emil Hermansson (S), Emil Markusson (VS). Coach: Hans Nyman

4:a Mjölby AI Landelius
Olle Moberg, Kevin van Heteren (VS), Alfons Johansson, Axel Landelius (S), Pontus Söderström Persson. Coach: Lars Landelius

5:a CK Granit Gävle Team Granit
Arvid Nordin (VS), Rasmus Israelsson, Robin Ahlberg (S), Ludvig Köhn, Gustav Köhn. Coach: Jonas Byman

6:a Härnösand CK Lag Engqvist
Albert Berglund, Simon Olofsson (VS), Albert Jonsson, Johan Engqvist (S), Simon Engelholm. Coach: Victor Martinsson

7:a Sundbyberg CK Winge
Jonas Bergens, Love WEsterberg, Carl Fagerlind (VS), Måns Winge (S). Coach: Anders Westerberg.


 

SM YNGRE JUNIORER 2018

Sundbyberg 9-11 mars 2018

Final: Härnösands CK Turmalin - Mjölby AI Landelius 3-2
Bronsmatch: CK Granit Time Out - Sundbybergs CK Sumpan Blå 2-6
Semifinal: CK Granit Time Out -Mjölby AI Landelius 2-4
Semifinal: Sundbybergs CK, Sumpan Blå - Härnösand CK Turmalin 5-6

Slutresultat: 

1:a Härnösands CK Turmalin
Alexander Palm, Moa Hillbom, Thea Sundgren, Albin Sånnevall. Coach: Cecilia Fransson

2:a Mjölby AI Landelius
Axel Landelius, Alfons Johansson, Pontus Söderberg Persson, Olle Moberg. Coach: Martin Ohlsson

3:a Sundbybergs CK, Sumpan Blå
Moa Tjärnlund, Moa Nilsson, Thea Orefjord, Moa Dryburgh. Coach: James Dryburgh

4:a CK Granit, Time Out
Noa Stenälv, Saga Meuser, Agnes Aldén, Nilla Hallström. Coach: Jonas Byman/Hanna Meuser

Karlstads CK, Lag Forsén
Emilie Fransson, Andreas Trandem, Teo Kåwe, Johan Forsén. Coach: Anders Kåwe, Roger Forsén

Norrköping CK, lag Lindström

Ella Lindström (S), Lovisa Öhrn (VS), Ellen Manfred, Ellie O´Brien, Linn Dahlstedt. Coach: Anders Eriksson 

IK Fyris, Fyris 018

Carl Fagerlind (S), Jonas Bergens (VS), Love Westerberg, Felix Johannisson, Love Berjlund. Coach: Arne Bergens

IK Fyris, Sweeping beauties

Elsa Gillespie (S), Tova Österwall (VS), Filippa Burman Fesse, Elsa Engstrand. Coach: Marie Fagerlind

Mjölby AI Curlingförening, Lag Sköld
Oscar Sköld (S), Victor Hedlund (VS), Felix Lind, Wilmer Hedlund, Otto Ahl. Coach: Mårten Sköld. 

Umeå CK, Lag Janssen
Anton Jansson,  Vilmer Nygren, Jarl Bergström, Alvin Hornliden, Morris Norstedt. Coach: Robert Nygren

Sundbyberg CK, Sundbyberg gul
Malte Edlund, Dante Alexander, Alex Dryburgh, Alex Bofeldt. Coach: Margaretha Dryburgh


 

SM OLDGIRLS 2018

Härnösand, 31 februari - 4 februari

Final: Stocksund CK, Norberg - Norrköping CK, Arwidsson 10 - 0
Bronsmatch: Djursholm CK, Laika - Östersund CK, Bitén 5 - 9

Slutresultat:
1:a Stocksund CK, Norberg
Helena Lingham, Anna Rindeskog, Anna Klange Wikström, Anette Norberg

2:a Norrköping CK, Arwidsson
Lena Rosén, Karin Österberg, Eva Olofsson, Gunilla Arfwidsson Edlund

3:a Östersunds CK, team Bitén
Catrin Bitén, Anne-Li Sjölund, Susanne Patz, Katarina Nyberg och Elisabeth Persson 

4:a Djursholm CK, Laika
Kristina Burestad, Inga Norrbelius, Ann Edqvist, Anta Hedström

5:a Karlstads CK, Team Domeij
Åsa Broström Molin, Gunnel Fredriksson, Susanne Domeij (S), Marie Henriksson (VS)

5:a Norrköping CK, Sollerud
Inger Andersson, Mia Whålin, Gunilla Sollerud Eriksson (S), Mia Börjesson

Alla resultat från SM Oldgirls 2018


SM OLDBOYS 2018

Härnösand, 31 januari- 4 februari

Final: Sundbyberg CK, Sumpan Seniors-Stocksund CK, Nyberg 8-3
Bronsmatch: Sundsvall CIF, Carlsén - Sundbybergs CK Westerberg 0-6

1:a Sundbybergs CK Seniors
Gerry Wåhlin, Anders Eriksson, Mikael Hasselborg, Mats Wranå

2:a Stocksunds CK, Nyberg
Mats Nyberg, Hans Söderström, Björn Rosendahl, Thomas Andersson, Lars Carlsson

3:a Sundbybergs CK Westerberg
Anders Westerberg, Rikard Bergqvist, Peter Larsson, Lars Ahlberg

4:a Sundsvall CIF, Carlsén
Tommy Olin, Niklas Berggren, Fredrik Hallström, Dan-Ola Eriksson, Per Carlsén

5:a Sollefteå CK Hasselborg
Mats Mohlin, Kenneth Svande, Stefan Hasselborg (S), Hans Nordin (VS).

5:a Sundbybergs CK, Team Gubbsuck
Ola Högberg, Hans Norrman, Olle Flyg, Bertil Larsson

5:a Stocksund CK, Danielsson
P-O Egli, Robert Thorstenson, Johan Aspenberg, Hans Danielsson

5:a Djursholm CK Team Raab
Kent Edqvist, Ulf Sundborg, Mikael Guslin (VS), Mikael Raab (S)

Alla resultat från SM Oldboys 2018


 

SM VETERANER 2018

Norrköping 1-4 mars 2018

Final: IK Fyris, Brandelius - Norrköping, Liljegren 6-8
Bronsmatch: Jönköping Cederström, Norrköping Torpet 5-8
Semifinal: IK Fyris, Brandelius - Jönköping, Cederström 8-4
Semifinal: Norrköping Torpet - Norrköping, Liljegren 7-9

Slutresultat:

1:a Norrköpings CK, Liljegren
Lars Gunnar Örhn (VS), Klas Johansson, Jörgen Marsh, Lars Liljegren (S)

2:a IK Fyris, Brandelius
Lars-Eric Roxin, Mats Lundgren, Anders Brandelius (VS), Bert Andersson (S)

3. Norrköping CK Torpet
Per-Olof Jacobsson (S), Håkan Wirås, Roger Gillner, Per Rosander

4:a Jönköpings CC, Cederström
Sven-Börje Ekelund, Lars Cederström

5:a Stocksunds CK, Danielsson
Kjell Erlandsson, Ove Wallin, Jan-Erik Kjerr (VS), Hans Danielsson (S)

5:a Härnösands CK, Lindbäck
Göran Lindbäck (S), Åke Bergqvist, Mats Stattin, Owe Hemström (VS)

5:a Leksands CK
Per Göstas, Sune Halvarsson, Ove Dahlgren, Lennart Jacobsson

5:a Sundsvall Curling, Modig
Arne Modig (VS), Åke Nordensson, Martin Kling, Lars Öhman

Alla resultat från SM Veteraner 2017


 

SM RULLSTOLSCURLING 2018

Danderyd 6-8 april

Final: Jönköping CC 1 - Södertälje CK, Rolling Stones 2 - 6
Bronsmatch: Karlstads CK, Rullarna - Göteborg CK, De Kwastlösa 7-3

Slutresultat:

1:a Jönköpings CC 1
Viljo Petersson Dahl, Mats-Ola Engborg, Sebastian Blomberg, Tommy Andersson. 

2:a Södertälje CK, Rolling Stones
Patrik Kallin, Marcus Holm, Kristina Ulander, Gert Erlandsson

3:a Karlstads CK, Team Rullarna
Walther Janson, Mikael Larsson, Sabina Johansson, Johanna Glennert, Tommy Andersson

Alla resultat från SM Rullstolscurling 2018


 

SM FIGUR 2018

Sundsvall, 10-11 februari 2018

Final Rullstolscurling
1:a Gert Erlandsson 60 poäng
2:a Mikael Larsson 50 poäng
3:a Ronny Persson 47 poäng
4:a Kristina Ulander 45 poäng

Final Herrar
1:a Per Carlsén 61 poäng
2:a Axel Sjöberg 61 poäng
3:a Mikael Vilenius 60 poäng
4:a Johannes Patz 50 poäng

Final Damer
1:a Isabella Wranå 68 poäng 
2:a Lisa Norrlander 45 poäng 
3:a Kajsa Olaisson 35 poäng 
4:a Thea Sundgren 35 poäng 

Alla resultat från SM Figur 2018


 

SM MIXED 2018

Jönköping, 5-8 april 

Final: Sundbyberg CK, Rainbow Warriors - Östersunds CK, Hallström 5-7
Bronsmatch: Sundbybergs CK, Lindström - Jönköping CC, Gennemark 6-1
Semifinal:Östersund CK, Hallström - Sundbyberg CK, Lindström 6-5
Semifinal: Sundbyberg CK, Rainbow Warriors - Jönköping CC, Gennemark 11-1

Slutresultat

1:a Östersunds CK, Hallström

Catrin Bitén, Fredrik Hallström, Elisabet Norredahl, Rickard Hallström

2:a Sundbybergs CK, Rainbow Warriors
Tova Sundberg, Axel Sjöberg, Jennie Wåhlin, Niclas Johansson

3:a Sundbybergs CK, Lindström
Johanna Heldin, Patric Mabergs, Anna Gustafsson, Kristian Lindström

4:a Jönköping CC, Gennemark
Elsa Björling, Johan Fahlström, Stina Kildebrand, Ki Gennemark

5:a Skellefteå/Sundbyberg
Johannes Patz, Victor Martinsson, 

5:a Sundbyberg CK, Team Maggan
Zandra Flyg, Joakim Flyg, Margaretha Sigfridsson, Fredrik Nyman 

5: a Östersund/Göteborg, Nygren
Sofie Bergman, Patric Johansson, Emma Sjödin, Johan Nygren 

5: a Mjölby AI, Bernadotte
Alva Sundberg, Daniel Berggren, Mikaela Altebro, Jonatan Markusson

Alla resultat från SM Mixed 2018


 

DIVISION ETT NORRA 2017-2018

Sollefteå CK Thermotech   15 26
Skellefteå CK Pålsson   15 20
Östersunds CK Markusson   15 18
Örnsköldsviks CK Jonsson&Söner   15 18
Umeå CK Lundmark   15 16
Umeå CK Karlsson   15 16
Östersunds CK Stener   15 16
Umeå CK Axelsson What You Want   15 16
Skellefteå CK Eskilsson   15 16
Skellefteå CK Eriksson   15 14
Örnsköldsviks CK Öberg   15 14
Östersunds CK Hallström   15 12
Sundsvall Curling Marklund   15 12
Sundsvall Curling Team Telia   15 12
Sundsvall Curling Strömberg   15 10
Härnösands CK Engqvist   15 4

DIVISION ETT MELLERSTA 2017-2018

Falu CC Lag Choong   15 22
Malung CC Team Göthbergs El   15 22
Amatörföreningens CK Esbjörnsson   15 22
Stocksunds CK Team Westmans   15 20
Södertälje CK Goldline   15 18
Sundbybergs CK Team Sundbyberg   15 18
CK Granit-Gävle Köhn   15 18
Sundbybergs CK Hedin   15 18
IK Fyris Team Hinken   15 16
CK Granit-Gävle Lag Uppsala Bilgalleri   15 14
Amatörföreningens CK Börtnansfisk   15 14
Djursholms CK Team Raab   15 12
Leksands CK Team Riteice   15 10
Stocksunds CK Blom   15 8
IK Fyris TakeOut   15 6
Örebro Curling Roxin   15 2

DIVISION ETT SÖDRA 2017-2018 

Linköpings CK Roxin   15 26
Norrköpings CK Larsson   15 22
Jönköping CC Pölder   15 20
Jönköpings CC Gennemark   15 20
Mjölby AI Précenth   15 20
Mjölby AI Nero   15 20
Bohuslänska CK Antonsson   15 20
Göteborgs CK Perem   15 18
Växjö CC Sandgren   15 18
Göteborgs CK Kahl   15 12
Norrköpings CK Hallgren   15 10
Växjö CC Karlsson   15 10
Göteborgs CK Fuentes-Bergström   15 10
Borås CK Björklund   15 8
Helsingborgs CK Slajding BOIS   15 6
Vakant   15 0

ELITSERIEN DAMER 2017-2018

Slutresultat grundserie: 

IK Fyris Donald Davies   14 26
Sundbybergs CK Team Panthera   14 24
Stocksunds CK Moberg   14 14
IK Fyris Thunman   14 10
Östersunds CK Curl Power   14 10
Skellefteå CK Fransson   14 10
Östersunds CK Team Woolpower   14 10
CK Granit Gustafsson   14 8

 Resultat slutspel:

Semifinaler
Sundbybergs CK Panthera - Stocksunds CK Moberg 7-4
Östersunds CK Curl Power - IK Fyris Donald Davies 4-5

Final
Sundbybergs CK Team Panthera - IK Fyris Donald Davies 11-10

Bronsmatch
Östersunds CK Curl Power - Stocksunds CK Moberg 4-8

Slutresultat:

1:a Sundbybergs CK Team Panthera
2:a IK Fyris Donald Davies
3:a Stocksunds CK Moberg
4:a Östersunds CK Curl Power


ELITSERIEN HERRAR 2017-2018

Slutresultat grundserie: 

Sundbyberg CK Team RP   11 20
Skellefteå CK Team Riteice   11 20
Sundbybergs CK Julius   11 18
Amatörföreningens CK Adersteg   11 14
Stocksunds CK Nyberg   11 14
Göteborgs CK Team NP   11 10
Skellefteå CK Melin   11 10
Borlänge CC Team BEVAB   11 8
Norrköpings CK Öhman   11 8
Göteborgs CK Spiikhuvudet   11 6
Linköpings CK Pettersson   11 4
Umeå CK Sandström   11 0

Resultat slutspel:

Semifinaler
Sundbybergs CK Julius - Skellefteå CK Riteice 6-5
Sundbybergs CK Team RP - Amatörföreningens CK Adersteg 9-2

Final
Sundbybergs CK Team RP - Sundbybergs CK Julius 7-6

Bronsmatch
Amatörföreningens CK Adersteg - Skellefteå CK Riteice 5-6

Slutresultat:

1:a Sundbybergs CK, Team RP
2:a Sundbybergs CK Julius
3:a Skellefteå CK Riteice
4:a Amatörföreningens CK Adersteg


ELITSERIEKVAL 2017-2018

1:a  Karlstads CK, team Colorama
2:a  Östersunds CK, Markusson

Alla resultat Elitseriekval 2017-2018


ELITSERIEN MIXED DUBBEL 2017-2018

1:a Malin Wendel/Fabian Wingfors
2:a Camilla Noreen/Per Noreen
3:a Sara Carlsson/Axel Sjöberg
4:a Sandra Wannfors/Henrik Alexander

Uppdaterad: 22 APR 2018 13:47
Skribent: Sara Carlsson
Epost: This is a mailto link

Liveresultat

Följ oss i sociala medier

  


Partners till
Svensk Curling


”Jag fick prova
curling med skolan
och det var roligt!
Jag gillar känslan
när jag slajdar iväg
på isen och siktar
för att få stenen till
mitten av boet”

Tilda Modin, 10 år.
Östersunds CK

 

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info