Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT 2018-2019




INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

1 Canada
Canada
2 Spain
Spain
3 Russia
Russia
4 Norway
Norway
5 Scotland
Scotland
5 Germany
Germany
5 Switzerland
Switzerland
5 Turkey
Turkey
9 Denmark
Denmark
9 Czech Republic
Czech Republic
9 Sweden
Sweden
9 Slovenia
Slovenia
13 Finland
Finland
14 Belarus
Belarus
15 Estonia
Estonia
16 Slovakia
Slovakia
17 Japan
Japan
18 Italy
Italy
19 Australia
Australia
20 Latvia
Latvia

B-VM RULLSTOLSCURLING 2018

Lohja, Finland 9-15 november 2018

1 Estonia
Estonia
2 Slovakia
Slovakia
3 Latvia
Latvia
4 Finland
Finland
5 Sweden
Sweden
5 Czech Republic
Czech Republic
7 Italy
Italy
8 Lithuania
Lithuania
9 England
England
10 Denmark
Denmark
11 Poland
Poland
12 Slovenia
Slovenia
13 Turkey
Turkey
14 Japan
Japan

EM 2018 DAMER

Tallin, Estland. 16-24 november 2018

1 Sweden
Sweden
2 Switzerland
Switzerland
3 Germany
Germany
4 Russia
Russia
5 Latvia
Latvia
6 Scotland
Scotland
7 Denmark
Denmark
8 Czech Republic
Czech Republic
9 Finland
Finland
10 Italy
Italy
11 Norway
Norway
12 Estonia
Estonia
13 Turkey
Turkey
14 Lithuania
Lithuania
15 Hungary
Hungary
16 England
England
17 Poland
Poland
18 Spain
Spain
19 Slovakia
Slovakia
20 Slovenia
Slovenia

EM 2018 HERRAR

Tallin, Estland. 16-24 november 2018

1 Scotland
Scotland
2 Sweden
Sweden
3 Italy
Italy
4 Germany
Germany
5 Norway
Norway
6 Switzerland
Switzerland
7 Russia
Russia
8 Netherlands
Netherlands
9 Finland
Finland
10 Poland
Poland
11 Denmark
Denmark
12 England
England
13 Czech Republic
Czech Republic

JUNIOR-VM 2019 FLICKOR

Liverpool, Kanada. 17-24 februari 2019

1 Russia
Russia
2 Canada
Canada
3 Switzerland
Switzerland
4 China
China
5 Korea
Korea
6 Sweden
Sweden
7 Norway
Norway
8 United States of America
United States of America
9 Japan
Japan
10 Scotland
Scotland

JUNIOR-VM 2019 POJKAR

Liverpool, Kanada. 17-24 februari 2019

1 Canada
Canada
2 Switzerland
Switzerland
3 Scotland
Scotland
4 Norway
Norway
5 United States of America
United States of America
6 New Zealand
New Zealand
7 Germany
Germany
8 Sweden
Sweden
9 China
China
10 Italy
Italy

VINTERUNIVERSIADEN 2019

3-10 mars Krasnojarsk, Ryssland 2019

Damer

1 Sweden
Sweden
2 Korea
Korea
3 Russia
Russia
4 Great Britain
Great Britain
5 Canada
Canada
6 China
China
7 Japan
Japan
8 Switzerland
Switzerland
9 Czech Republic
Czech Republic
10 Italy
Italy

Herrar

1 Norway
Norway
2 Canada
Canada
3 Great Britain
Great Britain
4 Switzerland
Switzerland
5 Sweden
Sweden
6 Czech Republic
Czech Republic
7 Korea
Korea
8 United States of America
United States of America
9 Russia
Russia
10 China
China

VM DAMER 2019

Silkeborg, Danmark.16-24 mars 2019

1 Switzerland
Switzerland
2 Sweden
Sweden
3 Korea
Korea
4 Japan
Japan
5 Russia
Russia
6 China
China
7 United States of America
United States of America
8 Canada
Canada
9 Germany
Germany
10 Scotland
Scotland
11 Denmark
Denmark
12 Finland
Finland
13 Latvia
Latvia

VM HERRAR 2019

Lethbridge, Kanada. 30 mars-7 april 2019

1 Sweden
Sweden
2 Canada
Canada
3 Switzerland
Switzerland
4 Japan
Japan
5 United States of America
United States of America
6 Scotland
Scotland
7 Italy
Italy
8 Germany
Germany
9 Russia
Russia
10 Netherlands
Netherlands
11 China
China
12 Norway
Norway
13 Korea
Korea

VM MIXED DUBBEL 2019

Stavanger, Norge. 20-27 april 2019

1 Sweden
Sweden
2 Canada
Canada
3 United States of America
United States of America
4 Australia
Australia
5 Japan
Japan
5 Russia
Russia
5 Czech Republic
Czech Republic
5 Estonia
Estonia
9 Hungary
Hungary
9 Scotland
Scotland
9 England
England
9 Spain
Spain
9 Norway
Norway
9 Switzerland
Switzerland
9 Finland
Finland
9 New Zealand
New Zealand

VM SENIORER 2019 DAMER

Stavanger, Norge. 20-27 april 2019

1 Canada
Canada
2 Denmark
Denmark
3 Switzerland
Switzerland
4 Scotland
Scotland
5 Sweden
Sweden
5 United States of America
United States of America
7 England
England
8 Finland
Finland
9 Japan
Japan
10 Hong Kong
Hong Kong

VM SENIORER 2019 HERRAR

Stavanger, Norge. 20-27 april 2019

1 Canada
Canada
2 Scotland
Scotland
3 Denmark
Denmark
4 Switzerland
Switzerland
5 Sweden
Sweden
5 Australia
Australia
5 Norway
Norway
5 United States of America
United States of America
9 New Zealand
New Zealand
9 Poland
Poland
9 Wales
Wales
9 Germany

Germany

SM JUNIORER 2018

Östersund 6-9 december 2018

Final flickor: IK Fyris, Thunman - Sundbyberg CK Team Sund(by)berg 4-7
Final pojkar: Karlstad CK Colorama - Svegs CK, Berggren 5-6

> ALLA RESLUTAT
> TABELLER
> DELTAGANDE LAG
 


SM LAG DAMER 2019

Jönköping. 2-6 januari 2019

Final: Sundbybergs CK Hasselborg - Sundbybergs CK Panthera 7-5

> TABELLER/RESULTAT
> DELTAGANDE LAG


 SM LAG HERRAR 2019

Jönköping 2-6 januari 2019

Final: Karlstads CK, Edin - Leksand CK, Team Dream 5-2

> DELTAGANDE LAG

ALLA RESULTAT
A-stege > B-stege  > C-stege Slutspel


SM RULLSTOLSCURLING 2019

Jönköping 2-6 januari 2019

Final: Härnösand CK, Ulander - Jönköping CC 3. 4-7

> DELTAGANDE LAG
> RESULTAT/TABELLER


 

JUNIOR-SM MIXED DUBBEL 2019

Sundbyberg 18-20 januari 2019

Final: Thunman/Israelsson - Moberg/Köhn 3-8
Bronsmatch: Fransson/Köhn - Sundgren/Palm 10-6

> DELTAGANDE LAG
> ALLA RESULTAT
> TABELLER


SM FIGUR 2019

Gävle 9-10 februari 2019

Klass: Rullstolscurling

1:a Mikael Larsson, 71p
2:a Pär Källström, 70 p
3:a Sabina Johansson, 68p

Klass: Dam

1:a Nilla Hallström, 90p
2:a Ingrid Mehldal, 86p
3:a Vilma Åhström, 77p

Klass: Herr

1:a Simon Granbom 150p
2:a Fabian Wingfors 136p
3:a Mikael Vilenius 135p 


SM SENIOR (51+) DAMER

Danderyd 20-24 februari 2019

Final: Stocksund CK Team Norberg - Mjölby AI Andersson 7-3
Bronsmatch: Stocksund CK Russinklubben - Norrköping CK United Vision 7-6

> DELTAGANDE LAG
> ALLA RESULTAT

> A-stege > B-stege > C-stege


 SM SENIOR (51+) HERRAR

Danderyd 20-24 februari 2019

Final: Sundsvall Curling, Carlsén - Sundbybergs CK Westerberg 3-2
Bronsmatch: Skellefteå CK, Sjöström - Sundbybergs CK Seniors 6-0

> DELTAGANDE LAG
> ALLA RESULTAT
> TABELLER


SM VETERANER 2019

Uppsala 28 februari-3 mars 2019

Final: CK Granit, Karlsson - IK Fyris Brandelius 7-4
Bronsmatch: Carlskrona CC, Old Shot - Norrköpings CK Liljegren 10-5

> DELTAGANDE LAG
> ALLA RESULTAT/TABELLER
> RESULTAT SLUTSPEL


SM MIXED DUBBEL 2019

Karlstad. 6-10 mars 2019

Final: Hasselborg/Eriksson - Westman/Ahlberg 8-6
Bronsmatch:
Heldin/Lindström - Vermelin/Edin 12-5

> DELTAGANDE LAG


 

SM YNGRE JUNIORER 2019

Härnösand, 15-17 mars 2019

Final: Härnösand CK, Turmalin - Mjölby AI Landelius 3-2
Bronsmatch: Sundbyberg CK, Foxglide - Umeå CK Drakriddarna 4-2

> DELTAGANDE LAG
> ALLA RESULTAT


SM MIXED 2019

Härnösand, 11-14 april 2019

Final: Härnösand CK, Scrubbers - Stocksund CK Norberg 5-4
Brons: Härnösand CK, Mabergs - Sundbyberg CK Sumpan (s)low sliders 5-1

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT


DIVISION 1 NORRA 2018-2019

GrundserieMatcherPoäng
Skellefteå CK Pålsson   9 18
Skellefteå CK Söderberg   9 16
Sundsvall CK Strömberg   9 14
Östersunds CK INAB   9 12
Härnösands CK Engqvist   9 10
Umeå CK Lundmark   9 10
Umeå CK What You Want   9 10
Örnsköldsviks CK Öberg   9 8
Härnösands CK YOLO   9 8
Umeå CK Karlsson   9 8
Skellefteå CK Eriksson   9 4
Härnösands CK Hiss-Craft   9 4
Skellefteå CK Eskilsson   9 4
Östersunds CK Hallström   9 0

DIVISION 1 MELLERSTA 2018-2019

GrundserieMatcherPoäng
Stocksunds CK Team Westmans   9 16
Falu CC Lag Choong   9 12
Amatörföreningens CK Esbjörnsson   9 12
Sundbybergs CK Team Sundbyberg   9 12
Borlänge CC Team Bevab   9 12
CK Granit-Gävle McManus   9 10
IK Fyris Cirkus Skotte   9 10
CK Granit-Gävle Lag Uppsala Bilgalleri   9 10
Sundbybergs CK Hedin   9 8
IK Fyris Heldin   9 8
Amatörföreningens CK Börtnansfisk   9 6
Sundbybergs CK, Rävarna   9 6
CK Granit-Gävle Team Allstar   9 6
Leksands CK Bergsten   9 6
CK Silverstenen Svetak   9 6
Södertälje CK Goldline   9 4

DIVISION 1 SÖDRA 2018-2019 

GrundserieMatcherPoäng
Mjölby AI Precenth   10 18
Linköpings CK Pettersson   10 16
Göteborgs CK Perem   10 14
Norrköpings CK Linotol   10 12
Norrköpings CK Lindström   10 12
Jönköpings CC Pölder   10 10
Halmstads CK Thunberg   10 10
Norrköpings CK Öhman   10 10
Växjö CC Sandgren   10 10
Mjölby AI Nero   10 8
Norrköpings CK Hallgren   10 8
Bohuslänska Antonsson   10 8
Göteborgs CK Fuentes-Bergström   10 8
Jönköpings CC Gennemark   10 8
Göteborgs CK Spiikhuvudet   10 4
Göteborgs CK The Dark Side   10 4

ELITSERIEN DAMER 2018-2019

Slutresultat

Seriespel 2018-2019MatcherPoäng
IK Fyris Team Donald Davies   5 10
Mjölby AI Team Moberg   5 6
Östersunds CK Team Sundberg   5 6
IK Fyris Team Thunman   5 4
Härnösands CK Team Fransson   5 4
Östersunds CK Lag Norrlander   5 0

 


ELITSERIEN HERRAR 2018-2019

Slutresultat grundserie: 

 

Semifinaler:
Karlstads CK, Team Colorama - Norrköpings CK Linotol Jr 8-6
Skellefteå CK, Granbom - Sundbybergs CK Julius 10-9

Final: Karlstads CK, Team Colorama - Skellefteå CK Granbom 9-5
Bronsmatch: Norrköpings CK, Linotol Jr - Sundbybergs CK Julius 9-0

SlutresultatGames 
Karlstads CK Team Colorama   13  
Skellefteå CK Granbom    13  
Norrköpings CK Linotol Jr.   13  
Sundbybergs CK Julius   13  
Göteborgs CK Team NP   11  
Malung CC Team Göthbergs El   11  
Stocksunds CK Nyberg   11  
Amatörföreningens CK Adersteg   11  
Östersunds CK Markusson   11  
Sollefteå CK Thermotech   11  
Sundbybergs CK Westerberg   11  
Linköpings CK Roxin   11  
Uppdaterad: 25 FEB 2019 11:01 Skribent: Sara Carlsson
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

  


Partners till
Svensk Curling


 

 

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 086833015
E-post: This is a mailto link

Se all info