Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012-2013


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP 
> VM DAMER  |  > VM HERRAR  |  > EM
> JUNIOR VM  |  > VM RULLSTOLSCURLING
> VM VETERANER  |  > VM MIXED DUBBEL

SM-TÄVLINGAR
> SM LAG HERRAR/DAMER  |  > SM MIXED DUBBEL
> JUNIOR-SM  |  > SM YNGRE JUNIORER  |  > SM OLDBOYS/OLDGIRLS

> SM VETERANER  |  > SM FIGUR
> SM PARSPEL RULLSTOLSCURLING  |  > SM MIXED

HÖGRE SERIESPEL 
> ELITSERIEN DAMER  |  > ELITSERIEN HERRAR

> ELITSERIEKVAL HERRAR
> ELITSERIEKVAL DAMER
DIVISION 1 DAMER

> DIVISION 1 NORRA, MELLERSTA, SÖDRA

INBJUDNINGSTÄVLINGAR ELIT 
> GRAND PRIX 2012-2013  |  > NATIONELLT  |  > INTERNATIONELLT

INBJUDNINGSTÄVLINGAR ANY FOUR

 

INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

DSC_2629_770pxl

VM HERRAR

Victoria, Kanada 30 mars-7 april 2013

1. Sverige
Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll,
Oskar Eriksson. Coach: Eva Lund

2. Kanada
Brad Jacobs, Ryan Fry, E.J. Harnden, Ryan Harnden,
Matt Dumontelle. Coach: Tom Coulterman

3. Skottland
David Murdoch, Thomas Brewster, Scott Andrews, Michael Goodfellow,
Greg Drummond. Coach: Soren Gran

4. Danmark
Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Adrup Poulsen, Troels Harry,
Lars Vilandt. Coach: James Dryburgh

5. Norge
Thomas Ulsrud, Thomas Løvold, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson,
Markus Høiberg. Coach: Ole Ingvaldsen

6. Kina
Rui Liu, Xiaoming Xu, Dexin Ba, Jialiang Zang,
Dejia Zou. Coach: Hongchen Li

7. Schweiz
Sven Michel, Claudio Pätz, Sandro Trolliet, Simon Gempeler,
Benoît Schwarz. Coach: Robert Hürlimann

8. Tjeckien
Jiři Snitil, Martin Snitil, Jindrich Kitzberger, Marek Vydra,
Jakub Bares. Coach: Daniel Rafael

9. USA
Brady Clark, Sean Beighton, Darren Lehto, Philip Tilker,
Greg Persinger. Coach: Ken Trask

10. Ryssland
Andrey Drozdov, Alexey Stukalskiy, Alexey Tselousov, Petr Dron,
Anton Kalalb. Coach: Vasiliy Gudin

11. Japan
Yusuke Morozumi, Tsuyoshi Yamaguchi, Tetsuro Shimizu, Kosuke Morozumi,
Yoshiro Shimizu. Coach: Hatomi Nagaoka

12. Finland
Aku Kauste, Jani Sullanmaa, Pauli Jäämies, Janne Pitks,
Leo Mäkelä. Coach: Oona Kauste

Resultat slutspel

PAGE 1/2 (SEMIFINAL 1) SVERIGE-SKOTTLAND 6-5 

PAGE 3/4 KANADA-DANMARK 8-6 

SEMIFINAL 2 KANADA-SKOTTLAND 6-3

BRONSMATCH SKOTTLAND-DANMARK 7-6 

VM FINAL SVERIGE-KANADA SÖNDAG 8-6

> LÄS MER

Till toppen

 


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

wcf_IMG_7724

VM DAMER

Riga, Lettland 16-24 mars 2013

1. Skottland
Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams,
Claire Hamilton, Lauren Gray

2. Sverige
Margaretha Sigfridsson, Maria Prytz, Christina Bertrup,
Maria Wennerström, Agnes Knochenhauer

3. Kanada
Rachel Homan, Emma Miskew, Alison Kreviazuk,
Lisa Weagle, Stephanie LeDrew

4. USA
Erika Brown, Debbie McCormick, Jessica Schultz,
Ann Swisshelm, Sarah Anderson

5. Schweiz
Silvana Tirinzoni, Marlene Albrecht, Esther Neuenschwander,
Sandra Gantenbein, Manuela Siegrist

6. Ryssland
Anna Sidorova, Ludmila Privivkova, Margarita Fomina,
Ekaterina Galkina, Nkeiruka Ezekh

7. Japan
Satsuki Fujisawa, Miyo Ichikawa, Emi Shimizu,
Chiaki Matsumura, Miyuki Satoh

8. Danmark
Lene Nielsen, Helle Simonsen, Jeanne Ellegaard,
Maria Poulsen, Mette de Neergaard

9. Kina
Bingyu Wang, Yin Liu, Qingshuang Yue, Yan Zhou, Jinli Liu

10. Italien
Diana Gaspari, Giorgia Apollonio, Chiara Olivieri,
Claudia Alvera, Maria Gaspari

11. Tyskland
Andrea Schöpp, Imogen Oona Lehmann, Stella Heiss,
Corinna Scholz, Nicole Muskatewitz

12. Lettland 
Iveta Staša-Šatšūne, Ieva Krusta, Zanda Bikše,
Una Ğērmane, Dace Munča

Resultat slutspel

PAGE 1/2 (SEMIFINAL 1): SVERIGE-SKOTTLAND 7-5 

PAGE 3/4: SKOTTLAND-KANADA 8-7.

SEMIFINAL 2: KANADA-SKOTTLAND 7-8

VM-FINAL: SVERIGE-SKOTTLAND 5-6

BRONSMATCH: KANADA-USA 8-6

> LÄS MER

Till toppen

 


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

vm_rullstol_wcf_09

VM RULLSTOLSCURLING 2013

Sotji, Ryssland 7-15 december 2012

1. Kanada
Jim Armstrong, Dennis Thiessen, Ina Forrest,
Sonja Gaudet Mark Ideson

2. Sverige
Jalle Jungnell, Glenn Ikonen, Patrik Kallin,
Kristina Ulander, Gert Erlandsson

3. Kina
Haitao Wang, Wei Liu , Guangqin Xu, Jun He,
Qiang Zhang , Back - Jianrui Li (Coach)

4. USA
Patrick McDonald, David Palmer, James Joseph,
Penny Greely, Meghan Lino

5. Ryssland
Marat Romanov, Oxana Slesarenko, Andrey Smirnov,
Svetlana Pakhomova, Alexander Shevchenko 

6. Skottland
Aileen Neilson, Gregor Ewan, Robert McPherson, Tom Killin,
Gillian Keith, Angie Malone

7. Slovakien
Radoslav Duris, Branislav Jakubec, Dusan Pitonak,
Monika Kunkelova, Alena Kanova

8. Finland
Mina Mojtahedi, Tuomo Aarnikka, Sari Karjalainen,
Vesa Hellman, Markku Karjalainen

9. Sydkorea
Hak-Sung Kim, Seoung-Won Jung,
Byeong-Il Noh, Mi-Suk Kang, 
Min-Ja Bang

10. Norge
Ole Fredrik Syversen, Terje Rafdal, Sissel Løchen,
Jostein Stordahl, Rune Lorentsen

 

Resultat slutspel

TIE-BREAK (OM PLATS I PAGE 3/4) KINA-RYSSLAND 8-3

PAGE 1/2 (SEMIFINAL 1): SVERIGE-KANADA 6-5

PAGE 3/4: KINA-USA 4-8

SEMIFINAL 2: KANADA-USA 6-3

VM-FINAL: SVERIGE-KANADA 3-4

BRONSMATCH: KINA-USA 6-5

> LÄS MER

Till toppen



INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

IMG_6966

EM DAMER OCH HERRAR

Karlstad, Sverige 7-15 december 2012

Herrar

1. Sweden
Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll, Oskar Eriksson
2. Norge
3. Tjeckien
4. Danmark
5. Ryssland
6. Schweiz
7. Skottland
8. Frankrike
9. Tyskland, Nedflyttade till B-gruppen
10. Ungern, Nedflyttade till B-gruppen

> Alla resultat för herrar

Damer

1. Ryssland
2. Skottland
3. Sverige
Margaretha Sigfridsson, Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Agnes Knochenhauer
4. Danmark
5. Schweiz
6. Italien
7. Tyskland
8. Tjeckien
9. Ungern, Nedflyttade till B-gruppen
10. Finland, Nedflyttade till B-gruppen

> Alla resultat för damer

Till toppen



INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

junior_vm_13

JUNIOR-VM

Sotji, Ryssland. 28 februari - 10 mars 2013

Slutställning pojkar

1. Skottland
Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell,
Cameron Smith, Hammy McMillan

2. Ryssland
Evgeny Arkhipov, Sergey Glukhov, Timur Gadzhikhanov, 
Artur Ali, Dmitry Mironov

3. Kanada
Matthew Dunstone, Colton Lott, Daniel Grant,
Brendan MacCuish, Josh Barry

4. Sverige
Patric Mabergs, Gustav Eskilsson, Jesper Johansson,
Johannes Patz, Fredrik Nyman

5. Norge
Eirik Mjøen, Markus Skogvold, Martin Sesaker,
Wilhelm Naess, Gaute Nepstad

6. Italien
Amos Mosaner, Andrea Pilzer, Daniele Ferrazza,
Roberto Arman, Sebastiano Arman

7. USA
Korey Dropkin, Thomas Howell, Mark Fenner,
Alex Fenson, Connor Hoge

8. Schweiz
André Neuenschwander, Tobias Guentensperger, Sergio Gobbi,
Kevin Keller, Patrick Poli

9. Kina
Dongxu Jiang, Jinbo Wang, Zhongbao Zhang,
Jingtao Xu, Rongrui Zhang

10. Tjeckien*
Marek Cernovsky, Krystof Krupansky, Jan Zelingr, 
Jakub Splavec, Stepan Hron

* Får spela European Junior Curling Challenge för en VM-plats 2014.

 

Slutställning flickor

1. Ryssland
Alina Kovaleva, Yulia Portunova, Alexandra Saitova,
Oxana Gertova, Olesia Glushchenko

2. Skottland
Hannah Fleming, Lauren Gray, Jennifer Dodds,
Abi Brown, Vicky Wright

3. Japan
Sayaka Yoshimura, Rina Ida, Risa Ujihara,
Mao Ishigaki, Natsuko Ishiyama

4. Tjeckien
Zuzana Hajkova, Iveta Janatova, Klara Svatonova,
Alzbeta Baudysova, Petra Vinsova

5. Sverige
Sara McManus, Sofia Mabergs, Rosalie Egli,

Malin Ekholm, Marina Stener

6. Danmark
Stephanie Risdal Nielsen, Jannie Gundry, Isabella Clemmensen,
Charlotte Clemmensen, Julie Dall Høgh

7. USA
Miranda Solem, Vicky Persinger, Karlie Koenig,
Chelsea Solem, Cory Christensen

8. Schweiz
Michelle Gribi, Lisa Gisler, Chantal Bugnon,
Vera Camponovo, Jenny Perret

9. Kanada
Corryn Brown, Erin Pincott, Samantha Fisher,
Sydney Fraser, Cathlia Ward

10. Norge*
Kristine Davanger, 
Nora Hilding, Ingvild Skaga,
Stine Haalien, Julie Kjaer Molnar

* Får spela European Junior Curling Challenge för en VM-plats 2014.

Till toppen

 


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

IMG_9757_800pxl

VM VETERANER 2013

Fredericton, Kanada 13-20 april 2013

Slutställning damer

1. Kanada 
Cathy King, Carolyn Morris, Lesley McEwan,
Doreen Gares, Christine Jurgenson

2. Österrike 
Veronika Huber, Edeltraud Koudelka, Anna Reiner,
Heidlinde Gasteiger, Adelheid Wallner

3. Sverige
Ingrid Meldahl, Ann-Catrin Kjerr, Birgitta Törn, Sylvia Liljefors,
Mia Lehander, Coach Jan Erik Kjerr

4. Skottland
Christine Cannon, Margaret Richardson, Janet Lindsay,
Margaret Robertson, Marion Craig, Coach Isobel Hannen

5. Schweiz
Erika Müller, Barbara Gurini, Cristina Lestander,
Anna Müller, Barbara Sieber

6. Japan
Mikiko Tsuchiya, Hatsue Hirama,
Katsuko Matsui, Machiko Tsuchiya

7. USA
Margie Smith, Norma O'Leary, Debbie Dexter,
Shelly Kosal, Lucy DeVore

8. Italien
Lucilla Macchiati, Caterina Colucci, Roberta Masinari,
Mafalda Hausberger, Lorenza Depaulis

9. Finland
Kirsti Kauste, Tuula Merentie, Riitta-Liisa Hämäläinen,
Helena Sorvari, Kristiina Nokelainen

10. Nya Zeeland
Helen Greer, Christine Diack, Carolyn Cooney,
Elizabeth Matthews, Glenys Taylor

11. Irland
Marie O'Kane, Louise Kerr, Gillian Drury, Christina Graham

12. Tjeckien
Irena Mackova, Jana Horackova, Vlasta Sivekova,
Ivana Sedlackova, Jitka Slavikova

13. Australien
Lynn Hewitt, Ellen Weir, Gwen Wills, Jenny Riordan

14. Ryssland
Liudmila Murova, Antonina Trefilova,
Natalia Ilyenkova, Larisa Pismenova

 

Slutställning herrar

1. Kanada
Robert Armitage, Keith Glover, Randy Ponich,
Wilf Edgar, Lyle Treiber

2. Nya Zeeland
Hans Frauenlob, Lorne De Pape, Allan Langille,
Pat Cooney, Dan Mustapic

3. Schweiz
Werner Attinger, Peter Attinger, Ronny Müller,
Toni Knobel, Bernhard Attinger

4. Sverige
Karl Nordlund, Wolger Johansson, Lars-Åke Andersson,
Hans Öberg, Per-Arne Andersson

5. Skottland
David Hay, Norman Brown, Andrew McQuistin,
Hugh Aitken, Gordon Muirhead

6. Australien
Hugh Millikin, Jim Allan, Steve Hewitt,
Dan Hogan, Wyatt Buck

7. Norge
Tormod Andreassen, Kjell Berg,
Stig-Arne Gunnestad, Halvard Kverne

8. Finland
Kari Keränen, Jaakko Lemettinen, Ari Pitko, Matti Virtaala,
Kari Kuskelin, Coach Elin Virtaala

9. Irland
Peter Wilson, Peter J.D. Wilson,
Neil Fyfe, Tom Roche

10. Danmark
Bent Juul Kristoffersen, Hans Anton Jørgensen,
Bernd Hausted, John Hansen

11. USA
Gert Messing, Dennis Mellerup, Bill Nickle,
Bill Peskoff, Paul Pustovar

12. Lettland
Peteris Sveisbergs, Janis Redlihs,
Aivars Purmalis, Ivars Cernajs

13. Japan
Masayasu Sato, Tomiyasu Goshima, Takahiro Hashimoto,
Shozo Itoh, Hisashi Urashima

14. England
Michael Sutherland, Tommy Campbell, John Summers,
Charles Jackson, Alastair Fyfe

15. Nederländerna
Wim Neeleman, Frank Kerkvliet, Jos Wilmot,
Bas Bennis, Coach Mark Neeleman

16. Italien
Carlo Carrera, Adriano Regis, Pasquale Valli,
Bruno Paulo Mosca, Eraldo Quero

17. Ryssland
Sergey Korolenko, Sergey Narudinov, Mikhail Rivkind,
Oleg Badilin, Aleksander Kolesnikov

18. Frankrike
Patrick Boez, Christophe Lehuenen, Michel Cambray,
Yvon Lebailly, Pierre Perrin

19. Tyskland
Klaus Unterstab, Uli Sutor, Lenard Schulze, Matthias Steiner

20. Tjeckien
Aleš Plešek, Jan Žolčák, Petr Capoušek, Vratislav Cízl,
Luděk Hajtl, Jakub Strnad

Till toppen

 


 

INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

 IMG_5316_silver_800pxl

VM MIXED DUBBEL

Fredericton, Kanada 13-20 april 2013

Slutställning

1. Ungern
Dorottya Palancsa, Zsolt Kiss

2. Sverige
Elisabeth Norredahl, Fredrik Hallström, Coach Per Noreen

3. Tjeckien
Zuzana Hajkova, Tomas Paul

4. Norge
Kristin Skaslien, Magnus Nedregotten

5. Nya Zeeland
Natalie Campbell, Hans Frauenlob

6. Schweiz
Nadine Lehmann, Martin Rios

7. Skottland
Gina Aitken, Bruce Mouat

8. Österrike
Claudia Toth, Christian Roth

9. Ryssland
Yana Nekrasova, Alexey Kamnev

10. Kanada
Isabelle Néron, Robert Desjardins

11. Nederländerna
Marianne Neeleman, Mark Neeleman

12. USA
Maureen Stolt, Peter Stolt, Coach Lynita Docken

13. Kina
Xinna Yu, Yanlong Ma

14. Japan
Yumiko Sato, Hiroaki Kashiwagi

15. Estland
Kristiine Lill, Martin Lill

16. Danmark
Lilian Nielsen, Are Solberg

17. Italien
Giorgia Ricca, Alessio Gonin

18. Finland
Katja Kiiskinen, Paavo Kuosmanen

19. Slovakien
Gabriela Kajanova, Pavol Pitonak

20. Frankrike
Pauline Jeanneret, Romain Borini

21. Spanien
Irantzu Garcia, Sergio Vez

22. Australien
Lyn Gill, Jay Merchant, Coach Archie Merchant

23. Lettland
Evita Regža, Renārs Freidensons

24. Sydkorea
Hyun-Ho Synn, Jae-Sung Ahn

25. England
Anna Fowler, Ben Fowler

26. Slovenien
Nadja Pipan, Tomas Tišler

27. Rumänien
Ana-Maria Saracu, Valentin Anghelinei

Resultat slutspel:

FINAL: UNGERN-SVERIGE 8-7

BRONSMATCH: TJECKIEN-NORGE 8-1

SEMIFINALER

TJECKIEN-UNGERN 5-10

NORGE-SVERIGE 5-7

Till toppen

 


SVENSKA MÄSTERSKAP

JUNIOR-SM

Flickor och pojkar

Härnösand 3-6 januari 2013

RESULTAT FLICKOR

1. CK Granit-Gävle McManus
Malin Ekholm, Rosalie Egli, Sofia Mabergs, Sara McManus. Coach Stuart McManus

2. IK Fyris Team Donald Davies
Johanna Heldin, Anna Gustafsson, Amalia Rudström, Towe Lundman. 
Coach Håkan Rudström och Mattias Åkerberg

3. Göteborgs CK Team RILEA
Greta Aurell, Tilde Vermelin, Camilla Schnabel, Almida de Val. Coach Niclas Johansson

4. Sundbybergs CK Team Panthera
Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Elin Lövstrand, Fanny Sjöberg.
Coach Mats Wranå och Gerry Wåhlin 

5. Sundsvalls CK Fält
Josefin Wänglund, Johanna Jonsson, Maria Carlsén, Cassandra Fält 

6. CK Granit Gävle Byman
Linda Lindholm, Johanna Ohlsson, Johanna Höglund, Emelie Byman. 
Coach: Jonas Byman och Emma Berg

7. Östersunds CK Sundberg
Tova Sundberg, Emma Sjödin, Sandra Ljungberg, Sofie Bergman

8. Stocksunds CK Karlström
Kajsa Karlström, Embla Gullström, Bea Andenkrantz, Lisa Karlström

Final: IK Fyris Team Donald Davies-CK Granit-Gävle McManus 4-6

RESULTAT POJKAR

1. Skellefteå CK Eskilsson
Johannes Patz, Jesper Johansson, Gustav Eskilsson, Patric Mabergs.

Coach: Flemming Patz

2. Härnösands CK Team Riteice
Victor Martinsson, Max Bäck, Simon Granbom, Fredrik Nyman.
Coach: Hans Nyman

3. Sundbybergs CK Team Zip-Up 
Daniel Lövstrand, Axel Sjöberg, Jordan Wåhlin, Rasmus Wranå
Coach: Mats Wranå och Gerry Wåhlin

4. Härnösands CK Team Castrix
Tom Lindholm, Kristoffer Gilliusson, Mattias Holmberg, Albin Barcheus
Coach: Erika Lindholm

5. Östersund CK Majiet
Emil Markusson, Kasper Gullbring, Fredrik Ljungberg, Jonatan Markusson
Coach: Mikael Ljungberg

6. Ljusdals CK Nitro
Grim Norell, Andreas Eriksson, Rasmus Sahlström, Joakim Jörgensen
Coach: Karin Norell

7. Göteborgs CK Trabjerg
Fabian Wingfors, Joacim Andersson, Julius Trabjerg, Olof Magnusson
Coach: Fredrik Nilsson

Final: Skellefteå CK Eskilsson-Härnösands CK Team Riteice 6-3



SVENSKA MÄSTERSKAP

IMG_7169

SM-VECKAN
SM DAMER 2012-2013

Falun 23-27 januari 2013

1. Skellefteå CK Team AllTele
Margaretha Sigfridsson, Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström.

Coach: Fredrik Hallström

2. Karlstads CK Team Ahlmarks
Anette Norberg, Cecilia Östlund, Sabina Kraupp, Sara Carlsson

3. Sundbybergs CK Team Hasselborg 
Anna Hasselborg, Karin Rudström, Agnes Knochenhauer,
Zandra Flyg. Coach: Mikael Hasselborg

4. CK Granit Gävle Team EGA
Jonna McManus, Sara McManus, Anna Huhta, Sofia Mabergs,
Marina Stener. Coach: Stuart McManus

5. Sundbybergs CK Team Panthera
Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Elin Lövstrand,
Fanny Sjöberg. Coach: Gerry Wåhlin, Mats Wranå

5. IK Fyris Team Donald Davies 
Towe Lundman, Amalia Rudström, Elina Backman,
Johanna Heldin. Coach: Håkan Rudström, Mattias Åkerberg

7. Sundsvalls CK Fält
Josefin Wänglund, Johanna Jonsson, 
Maria Carlsén, Cassandra Fält, Nathalie Fält

 

IMG_7174

SM-VECKAN
SM HERRAR 2012-2013

Falun 23-27 januari 2013

1. Lit CC Oskar Eriksson
Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Markus Eriksson, Christoffer Sundgren

2. Skellefteå CK Eskilsson
Gustav Eskilsson, Patric Mabergs, Jesper Johansson, Johannes Patz. Coach Flemming Patz

3. Härnösands CK Team First Hotels
Marcus Hasselborg, Peder Folke, Andreas Prytz, Anton Sandström

4. Borlänge CK Fiskarhedenvillan
Mats Jakobsson, Marcus Haglöf, Jonas Jansson, Anders Karlsson, 
Mats Lundström, Lennart Jakobsson. Coach: Peter Nises

5. Sundsvall Team Certina
Nils Carlsén, Erik Carlsén, Oskar Sjöström, Fredrik Carlsén

5. Skellefteå CK Melin
Jon Melin, Ludwig Gran, Vincent Stenberg, Kristofer Blom

7. Sundbybergs CK Wranå
Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Axel Sjöberg,
Daniel Löfstrand, Mats Wranå, Gerry Wåhlin

7. Göteborgs CK Johansson
Niclas Johansson, Patric Johansson, Henrik Kahl, Ola Björnson

> LÄS MER

Till toppen

 


SVENSKA MÄSTERSKAP

SM YNGRE JUNIORER

Karlstad 1-3 mars 2013

1. Sundbybergs CK Wranå
Isabella, Jennie Wåhlin, Tilde Vermelin, Fanny Sjöberg

2. Svegs CK Stener
Philip Westfält, Emil Hermansson, Amanda Kurki, Filip Stener. Coach: Jonas Westfält

3. Karlstads CK/Ring
Emil Ring, Kasper Gullbring, Anna Marble, Daniel Magnusson. Coach: Christer Gullbring

3. Umeå CK/Nygren
Tova Pettersson, Cecilia Fransson, Malin Wendel, Johan Nygren Skip, Anton Degerfeldt.
Coach: Robert Nygren

5. Svegs CK/Mattsson
Kevin Mattsson, Ture Stenvall, Noah Råstedt, Emil Tenbring, Isak Stener. Coach: Cecilia Ld Stener

5. IK Fyris/Shadman
Johan Järvenson, Ivar Veszelei, Henrik Shadman, Joel Norberg, Axel Lundberg, 
Ludvig Segerholm. Coach: Monica Veszelei

7. Östersunds CK/Bergman
Oscar Bergman, Emil Markusson, Joakim Nordqvist, Nils Frändén. Coach: Elin Näs

7. Östersunds CK/Sundberg
Sofie Bergman, Sandra Ljungberg, Emma Sjödin, Tova Sundberg.
Coach: Mikael Ljungberg

Resultat slutspel:

1/2:a Sundbybergs CK Wranå-Svegs CK Stener 6-0

3/5:a Karlstads CK/Ring-Svegs CK/Mattsson 7-2

3/5:a Umeå CK/Nygren-IK Fyris/Shadman 6-4

 


SVENSKA MÄSTERSKAP

SM MIXED DUBBEL 2012-13

1. Lit CK/Sundbybergs CK Eriksson/Hasselborg
Oskar Eriksson, Anna Hasselborg

2. Östersunds CK Hallström/Norredahl
Fredrik Hallström, Elisabeth Norredahl

3. Sundbyberg/Fyris Heldin/Wranå
Rasmus Wranå, Johanna Heldin

3. Amatörerna/Norrköping Carpe Salus
Göran Carlsson, Marie Persson. Coach: Magnus Ekdahl

5. Lit CC Lindström/Carlsson
Kristian Lindström, Sara Carlsson

5. Stocksunds Curlingklubb Meldahl/Nyberg
Ingrid Meldahl, Mats Nyberg

5. Karlstad CK/Kraupp
Sabina Kraupp, Sebastian Kraupp

5. CK Granit Gävle/IK Fyris Noreen/Johansson
Per Noreen, Camilla Johansson. Coach: Lars ”Groven” Ber

 


SVENSKA MÄSTERSKAP

SM OLDBOYS/OLDGIRLS 2012-2013

Danderyd 17-20 januari 2013

> Spelprogram och information
Resultat Oldboys Grupp A  |  Grupp B  |  Grupp C  |  Grupp D  |  Grupp E  |  Grupp F  |  Grupp G  |  Grupp H

> Slutspel Oldboys

Resultat Oldgirls Grupp AG  |  Grupp BG 

> Slutspel Oldgirls

OLDBOYS

1. Örnsköldsviks CK Nordlund
Karl Nordlund, Wolger Johansson, Lars-Åke Andersson, Hans Öberg, Per-Arne Andersson

2. Umeå CK Nordea Axelsson
Tomas Tellhammar, Thomas Axelsson, Peter Linder, Peder Persson, Mats Persson

3. Sundsvalls CK Carlsén
Per Carlsén, Stefan Larsson, Dan Carlsen, Claes-Göran Höglund

4. Karlstads CK Lindeman
Pelle Lindeman, Carl von Wendt, Bosse Andersson, Gunnar Åberg

5. Linköpings CK KG Pettersson 
KG Pettersson, Ulf Jönsson, Gösta Fineman, Stellan Öberg

5. CK Granit Gävle Rallarna
Anders Arnell, Lennart Karlsson, Niklas Lindberg, Conny Kihlström, Gunnar Nyström

5. Karlstads CK Östlund
Connie Östlund, Morgan Fredholm, Lars Lindgren, Glenn Franzén

5. Östersunds CK Nässén
Leif Sätter, Mikael Ljungberg, Anders Lööf, Jan-Olov Nässén

 OLDGIRLS

1. Stocksunds CK Meldahl 
Ingrid Meldahl, Ann-Catrin Kjerr, Birgitta Törn, Mia Lehander, Sylvia Liljefors

2. Karlstads CK Henriksson
Lena Lindeman, Helena Eriksson, Carina Björk, Marie Henriksson

3. Norrköpings CK Lundberg
Anne-Marie Lundberg, Kajsa Liljegren, Pia Eklöf, Ewa Busch, Åse Busch

4. Mjölby AI Andersson
Britt Isaksson, Yvonne Blom, Birgitta Andersson, Elisabeth Mattson

Till toppen

 


SVENSKA MÄSTERSKAP

SM VETERANER 2012-2013

Östersund 28 februari - 3 mars 2013

> KVARTSFINAL - SEMIFINAL- FINAL/BRONSMATCH

> Resultat från alla spelpass

> Grupp A  |  > Grupp B  |  > Grupp C

Resultat slutspel:

Kvartsfinaler

Linköpings CK / KG Pettersson - Norrköpings CK/Arfwidsson 9-2
Östersunds CK/Skoglund - IK Fyris/Roxin 3-7
Djursholms CK/Malmström - Östersunds CK/Lööf 8-7
Stocksunds CK/Danielsson - Sollefteå CK/Playboys 9-2

Semifinaler

Linköpings CK / KG Pettersson - IK Fyris/Roxin 8-5
Djursholms CK/Malmström - Stocksunds CK/Danielsson 1-12

Final

Linköpings CK / KG Pettersson - Stocksunds CK/Danielsson 6-4

Bronsmatch

Djursholms CK/Malmström - IK Fyris/Roxin 11-1


Slutställning: 

1. Linköpings CK / KG Pettersson
KG Pettersson, Gösta Fineman, Birgitta Törn, Sylvia Liljefors

2. Stocksunds CK/Danielsson
Carl-Erik Strömberg, Ove Wallin, Jan-Erik Kjerr, Hans Danielsson

3. Djursholms CK/Malmström
Svante Malmström, Ulf Tryselius, Kenneth Munck, Henrik Meldahl

4. IK Fyris/Roxin
Lars-Eric Roxin, Håkan Karlsson, Hans Ahlgren, Olle Perols, Anders Gauffin

5. Östersunds CK/Lööf, Sollefteå CK/Playboys, Norrköpings CK/Arfwidsson, Östersunds CK/Skoglund

 


SVENSKA MÄSTERSKAP

SM FIGUR 2012-2013

Norrköping 31 mars 2013

Damer

1. Ingrid Meldahl, Stocksunds CK 53+65=118 poäng

2. Gunilla Arfwidsson Edlund, Norrköpings CK 61+48=109 poäng

3. Tove Lundman, IK Fyris 49+43=92 poäng

4. Monika Wranå, Sundbybergs CK 41+41=82 poäng

5. Anta Hedström, Djursholms CK 36+45=81 poäng

Herrar

1. Pelle Sjöström, Skellefteå CK 60+67=127 poäng (13 poäng i särspel)

2. Mats Wranå, Sundbybergs CK 60+67=127 poäng (12 poäng i särspel)

3. Rasmus Wranå, Sundbybergs CK 61+64=125 poäng

4. Mikael Vilenius, Stocksunds CK 58+65=123 poäng

5. Andreas Adersteg, Stocksunds CK 53+60=113 poäng

6. Magnus Ekdahl, Karlstads CK 53+58=111 poäng

7. Martin Ohlsson, Norrköpings CK 33+42=75 poäng

8. Lars Gunnar Öhrn, Norrköpings CK 40+33=73 poäng

 


SVENSKA MÄSTERSKAP

SM PARSPEL RULLSTOLSCURLING 2012-2013

Karlstad 22-24 mars 2013

1. Göteborgs CK/Gamla Gubbar
Dick Stenberg, Patrik Havlica

2. Södertälje CK/Team Ronny
Ronny Persson, Jalle Jungnell

3. Örebro CS/Erlandsson
Gert Erlandsson, Roger Westergren, Örjan Kylevik

4. Sollefteå CK
Michael Sahlen, Kristina Ulander

5. Södertälje CK/Team Kallin
Patrik Kallin, Glenn Ikonen, Bernt Sjöberg

6. Östersunds CK/Snöstjärnan
Zandra Reppe, Janita Runudde, Sonia Elvstål. Coach: Torgny Haraldsson 

> Alla resultat på CupOnline

Till toppen



SVENSKA MÄSTERSKAP

SM MIXED 2012-2013

Uppsala 11-14 april 2013

1. IK Fyris/Skellefteå CK Team GAJT
Jesper Johansson, Anna Gustafsson, Gustav Eskilsson, Towe Lundman

2. Göteborgs CK Johansson
Niclas Johansson, Camilla Schnabel, Fredrik Carlsén, Almida de Val

3. Sundbybergs CK Wranå
Rasmus Wranå, Isabella Wranå, Jordan Wåhlin, Jennie Wåhlin

4. Sundbybergs CK Julius
Fredrik Julius, Åsa Häggman, Micke Andersson, Anna Rindeskog

5. Sundsvalls CK Andersson
Isabell Andersson, Maria Carlsén, Patrik Karlsson, Oskar Sjöström

5. Sundbybergs CK Hasselborg
Anna Hasselborg, Marcus Hasselborg, Kristian Lindström, Karin Rudström

5. Sundsvalls CK Team Starbid
Rickard Hallström, Catrin Biten, Per Carlsén, Camilla Johansson

Skellefteå CK Stenberg
Paulina Stein, Jon Melin, Sabina Kraupp, Vincent Stenberg

RESULTAT (CUPONLINE) 
GRUPP A  |  GRUPP B  |  GRUPP C  |  GRUPP D  |  SLUTPSPEL

 


DET HÖGRE SERIESPELET

ELITSERIEN HERRAR 2012-2013
Resultat efter avslutad grundserie och särspel

  M V F P   2013-2014

1. Lits CC Eriksson

15  

15  

0

15  

  Elitserien

2. Karlstads CK Team Värmland

15

13

2

13  

  Elitserien

3. Skellefteå CK Eskilsson

15

12

3

12

  Elitserien

4. Sundbybergs CK Team Zip-Up

15

11

11

  Elitserien


5. Härnösands CK Team First Hotels   

15

11

11

  Elitserien

6. Malung CC Team Göthbergs El

15

9

9

  Elitserien

7. Stocksunds CK Nyberg

15

9

6

9

  Elitserien

8. Norrköpings CK Björk

15

6

9

6

  Elitserien

9. Skellefteå CK Melin

15

6

9

6

  Elitserie


10. Sundbybergs CK Julius

15

6

9

6

  Till Elitseriekval

11. Härnösands CK Team Riteice

15

6

9

6

  Till Elitseriekval

12. Norrköpings CK Carlsson

15

5

10

5

  Till Elitseriekval

13. Sundbybergs CK Westerberg

15

3

12

3

  Till Elitseriekval


14. Falu CC

15

3

12

3

  Nedflyttning till div 1

15. Svegs CK Olsson

15

1

14

1

  Nedflyttning till div 1

16. Sundsvalls CK Team Certina*

15

4

11

4

  Diskvalificerade

*Diskvalificerade enligt Tävlingsbestämmelser (5.3.3). Lag/klubb som lämnar walk-over utan giltiga skäl diskvalificeras ur serien och hela seriesystemet.

Slutspel:

Semifinal 1: Lits CC/Eriksson - Karlstads CK Team Värmland 7-8
Kvartsfinal: Skellefteå CK/Eskilsson - Sundbybergs CK Team Zip-Up 0-6 (W.O)
Semifinal 2:Lits CC/Eriksson - Sundbybergs CK Team Zip-Up 7-5
Final: Lits CC/Eriksson - Karlstads CK Team Värmland 6-9

Slutställning: 
1) Karlstads CK Team Värmland
(Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll)

2) Lits CC/Eriksson
(Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Markus Eriksson, Christoffer Sundgren)

3) Sundbybergs CK Team Zip-Up
(Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Axel Sjöberg, Daniel Lövstrand)

4) Skellefteå CK/Eskilsson
(Gustav Eskilsson, Patric Mabergs, Jesper Johansson, Johannes Patz)

Till toppen

 


DET HÖGRE SERIESPELET

ELITSERIEN DAMER 2012-2013
Slutställning i grundserien:

1) 

Skellefteå CK Team AllTele

14 

13 

26 

2)

Karlstads CK Team Ahlmarks

14 

10 

20 

3)

Sundbybergs CK Team Hasselborg

14 

10 

20 

4)

CK Granit Gävle Team EGA

14 

14 


5)

Sundbybergs CK Team Panthera

14 

10 

6)

IK Fyris Team Donald Davies

14 

10 


7)

IK Fyris Kamp

14 

10 

8)

Curla Landskrona  

14 

11 

Slutspel:

Semifinal 1: Skellefteå/AllTele – Karlstad/Ahlmarks 8-5
Kvartsfinal: Granit-Gävle/EGA – Sundbyberg/Hasselborg 3-6
Semifinal 2: Karlstad/Ahlmarks – Sundbyberg/Hasselborg 7-4
Final: Skellefteå/AllTele – Karlstad/Ahlmarks 8-9.

Slutställning: 
1) Karlstad/Ahlmarks
(Anette Norberg, Cecilia Östlund, Sara Carlsson, Sabina Kraupp)
2) Skellefteå/AllTele
(Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Margaretha Sigfridsson. Coach: Fredrik Hallström)
3) Sundbyberg
(Anna Hasselborg, Karin Rudström, Agnes Knochenhauer, Zandra Flyg. Coach: Mikael Hasselborg).
4) Granit-Gävle/EGA
(Jonna McManus, Sara McManus, Anna Huhta, Sofia Mabergs. Coach: Stuart McManus)

Till toppen

 


DET HÖGRE SERIESPELET

ELITSERIEKVAL HERRAR 2013 – KVAL TILL ELITSERIEN 2013-14

Gävle 22-24 mars 2013

Sundbybergs CK Julius, Sundsvalls CK Riksbyggen och
CK Granit-Gävle Granbom till Elitserien 2013-14

1 Sundbybergs CK Julius
2 Sundsvalls CK Riksbyggen
3 CK Granit-Gävle Granbom 5* 

4 Jönköpings CC Pölder 4* 
5 Härnösands CK Team Riteice
6 Sundbybergs CK Westerberg
7 Norrköpings CK Carlsson 1

*Placering efter särspelsmatch mellan
CK Granit-Gävle Granbom-Jönköpings CC Pölder
Resultat 8-5

> Alla resultat på CupOnline

Till toppen

 


DET HÖGRE SERIESPELET

ELITSERIEKVAL DAMER 2013 – KVAL TILL ELITSERIEN 2013-14

Gävle 16-17 mars 2013

Deltagande lag

Sundsvalls CK/Fält 
Josefin Wänglund, Cassandra Fält, Maria Carlsén, Nathalie Fält, Johanna Jonsson

IK Fyris Kamp
Hedvig Kamp, Camilla Johansson, Sigrid Kamp, Isabell Andersson

Elitseriekval damer spelas enligt följande:

Träning lördag kl 09.00-10.00 (30 minuter/lag)

Match 1 lördag 16/3 kl 10.30. Resultat IK Fyris Kamp - Sundsvalls CK/Fält 7-4

Match 2 lördag 16/3 kl 16.00. Resultat IK Fyris Kamp - Sundsvalls CK/Fält 9-2


IK Fyris Kamp vann de två första matcherna och 
är därmed klara för Elitserien damer 2013-14

 


DET HÖGRE SERIESPELET

DIVISION 1 NORRA 2012-13

Sluttabell

1 Sundsvalls CK Team Riksbyggen 16  14  14  Till elitseriekval
2 Umeå CK Karlsson 16  13  13   
3 Umeå CK Sandström 15  10  10   
4 Örnsköldsvik CK Spektrakon 15  10  10  *
5 CK Skvadern Marklund 15  10  10  *
6 Sollefteå CK Thermotec 15  *
7 Bodens CK Arespång 15  *
8 Sollefteå CK Svande 15  *
9 Skellefteå CK Eriksson 15  *
10 Härnösands CK Team Castrix 15  * 
11 Örnsköldsvik CK Jonsson&Söner 15  Till Div 2
12 Umeå CK Sjöström 15  Till Div 2
13 Skellefteå CK Evry 15  Till Div 2
14 Umeå CK Nygren 15  12  Till Div 2
15 Östersund CK INAB 15  13  Till Div 2
16  Skellefteå CK Nylund 15  13  Till Div 2

 

DIVISION 1 MELLERSTA 2012-13

Sluttabell

1 CK Granit-Gävle Granbom 15  11  11  Till elitseriekval
2 Sundbyberg CK Apecta 15  10  10   
3 CK Silverstenen Nordlund 15  10  10   
4 Stocksund CK Westmans 15  10  10 
5 Karlstad CK Östlund 15 
6 Malung CK Zars 15 
7 IK Fyris Axelsson 15 
8 Borlänge CK Fiskarhedenvillan  15 
9 Falu CC 15 
10 Amatörerna Österlund 15 
11 Södertälje CK Svensk Styrteknik 15  Till Div 2
12 Djursholms CK Olby 15  Till Div 2
13 Örebro CK Skårud 15  Till Div 2
14 Malung CK Danielsson 15  Till Div 2
15 Karlstad CK Nerman 15  13  Till Div 2
16  Malung CK Mabergs 15  13  2 Till Div 2

 

DIVISION 1 SÖDRA 2012-13

Sluttabell

1 Jönköping Pölder 15  15  15  Till elitseriekval
2 Linköping Roxin 15  11  11   
3 Norrköping Öhman 15  10  10   
4 Mjölby Précenth 15  10  10 
5 Linköping Pettersson 15  10  10 
6 Bohuslänska Antonsson 15 
7 Mjölby Nero 15 
8 Mjölby Andersson 15 
9 Göteborg Spiikhuvudet 15 
10 Göteborg Kahl 15 
11 Norrköping Handelsbanken   15  Till Div 2
12 Karlshamn Svensson 15  Till Div 2
13 Göteborg Fuentes-Bergström 15  11  Till Div 2
14 Malmö Lundahl 15  12  Till Div 2
15 Göteborg Norbäck 15  13  2 Till Div 2
16  Borås Björklund  15  13  Till Div 2

*Lagen på 4-11:e plats fick avvakta utgången av Elitserien samt kval till Elitserien varifrån maximalt 8 lag från samma region kunde degraderas.

> Alla resultat från Division 1 Södra (CupOnline)

> Resultat från Division 1 Norra (CupOnline)

> Resultat från Division 1 Mellersta (CupOnline)

Till toppen



HÖGRE SERIESPEL

DIVISION 1 DAMER 2012-2013

Sundsvall 24-25 november 2012

 1  Göteborg Rilea
 2  Sundsvall Fält
 3  Östersund Igge
 4  Djursholm Pengel 1

Göteborg Team Rilea till Elitserien 2013-2014. 
Sundsvall Fält till Elitseriekval i Gävle 22-24 mars 2013.

 


GRAND PRIX 2012-2013

GP-TOUR SLUTSPEL NORRKÖPING

Norrköping 24-25 november 2012

1:a Sundbybergs CK Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Daniel Lövstrand och Axel Sjöberg.
2:a Lit CC Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Markus Eriksson och Christoffer Sundgren.
3:a Linköping CK Roxin
4:a Sundsvalls CK Team Certina Carlsén
5:a Härnösands CK Team Rite Ice Nyman
5:a Skellefteå CK Eskilsson
7:a Sundbybergs CK Westerberg
7:a Skellefteå CK Melin

> Spelprogram och resultat

 


INBJUDNINGSTÄVLING

STADIUM CUP FÖR MIXED LAG

Norrköping 8-10 mars 2013

1. A Eriksson, K Liljegren, Willy Johansson och K Österberg

2. T Ekholm, P Ekholm, D Lindström och M Lindström

3. K Karlsson, U Söderberg, F Andersson och A Österberg

4. G Arfwidsson Edlund, K Liljestrand, E Olofsson och H Liljestrand

 


INBJUDNINGSTÄVLING

BELE WRANÅ MEMORIAL

8-9 december 2012, Sundbybergs curlinghall

1. Sundbyberg/Wranå
(Mats Wranå, Gerry Wåhlin, Monika Wranå, Jill Harrison, Sebastian Wranå)

2. Amatörerna/Brandberg
(Björn Brandberg, Olof Esbjörnsson, Axel Österlund, Henrik Ekblad, Johan Nilemar)

3. Latvia/Junkers
(Karlis Smilga, Artis Zentalis, Janis Klive, Janis Laizans)

4. Sundbyberg/Apropo
(Micke Andersson, Olle Flyg, Mattias Häggquist, Perre Liebhardt, Stefan Holmen)

5. Sundbyberg/PanZip

6. CK Granit/Rallarna

7. Amatörerna/Sundbytörerna

8. Amatörerna/Forsberg

 


DM

DM VÄSTERNORRLAND 2012-2013

1. Sundsvalls CK/Team Certina
(Nils Carlsén, Eric Carlsén, Oskar Sjöström, Fredrik Carlsén, Per Carlsén)

2. Örnsköldsviks CK/Team Spektrakon
(Magnus Domeij, Christer Ödling, Lars-Åke Andersson, Hans Öberg)

3. Härnösands CK/Riteice
(Fredrik Nyman, Simon Granbom, Max Bäck, Victor Martinsson)

4. Sollefteå CK/Thermotec
(Stefan Hasselborg, Ove Lindström, Mats Sahlin, Stefan Lindmark)

5. Härnösands CK/Team Castrix, Tom Lindholm

5. Örnsköldsviks CK/Jonsson & Söner, Magnus Pettersson

7. Sollefteå CK/Kenneth Svande

7. Härnösands CK/Daniel Prytz

 


INBJUDNINGSTÄVLING

CURLSTAD INTERNATIONAL

Karlstad 9-11 nov. 2012

Curlstad International (upp till 21) 8 omg. , Pojkar – 7 LAG:

  1. SUNDBYBERG, Team Zip-Up, Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Daniel Lövstrand, Axel Sjöberg
  2. HAMAR, Markus Skogvold, Gaute Nepstad, Sebastian Wik Varmdal
  3. OPPDAL, Team Fas, Eirik Mjöen, Martin Sesaker, Wilhelm Naess J:r
  4. STABEKK, Oslo, Magnus Ramsfjell, Bendik Ramsfjell, Ola Eide, Ole Martin Davanger 

Curlstad International (-21 år)8 omg. , Flickor – 6 LAG:

  1. IK FYRIS, Uppsala, Team Donald Davies, Towe Lundman, Amalia Rudström, Anna Gustafsson, Johanna Heldin
  2. DURSHOLM, Jessica Pengel, Lisa Burestad, Sarah Pengel, Sara Larsson
  3. SUNDBYBERG, Team Panthera, Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Elin Lövstrand, Danny Sjöberg
  4. GÖTEBORG, Team Rilea, Greta Aurell, Tilde  Vermelin, Camilla Schnabel, Almida e Val 

Jennys Memorial , yngre junior -16, 6 omg.,  pojkar o flickor- 12 LAG:

  1. OPPDAL, Eilert Godtland, Björnar Prestmo, Christoffer Lien
  2. KARLSTAD, Emil Ring, Daniel Magnusson, Anton Regosa
  3. SUNDBYBERG, Otto Holmberg, Viktor Danielsson, Måns Winge, Axel Holmberg
  4. OPPDAL, Kristian Foss, Sander Vindal, Andreas Hårstad, Morten Hovdal

Curlstad  Kids upp till 12 år – 4 LAG:

Ny klass pojkar/flickor. 4 lag spelade dubbelserie i 4 omgångar. Alla lag vann minst 1 match, men här skedde ingen ranking (rangering i Norge) utan nedanstående deltagande kids erhöll KCK:s guldplakett för sin duktiga prestation.

  • OPPDAL, Kids A, Kristian Petterssen, Robin Mogstad, Ingebrigt Björnstad, Kjetil Godtland
  • OPPDAL, Kids B, Eirik Sollie, Örjan Vindal, Martin Bruseth, Eivind Lundalöök
  • HAMAR, Team Eidsiva Energi, Mattias Braenden, Mikael Steen-Hansen, Ådne Birketveit, Even Galåsen, Hans Christer Johanssen
  • KARLSTAD, KCK Kids, Andreas Trandem, Alex Bofeldt, Amanda Danielsson, Leo Gullbring, Hannah Regosa och yngste deltagaren 5-årige (!) Alexander Bernhoff 

 


ANY FOUR

AMATÖRPOKALEN 2012

Sundbyberg 9-11 november

1. Österlund Amatörföreningens CK
Björn Brandberg, Olof Esbjörnsson, Axel Österlund, Henrik Ekblad, Johan Nilemar
2. Hörberg Amatörföreningens CK
Anders Hörberg, Beatriz Campos, Anders Jonsson, Lars Hagberg
3. Apropo Sundbybergs CK
Micke Andersson, Olle Flyg, Mattias Häggquist, Stefan Holmén, Perre Liebhard
4. Dragspelarna Södertälje CK
Christoffer Carlsson, Tomas Carlsson, Sofia Carlsson, Anne Bergstedt-Carlsson, Elina Gustavsson
5. Forsberg Amatörföreningens CK
Per Forsberg, Paulina Stein, Shon Ferguson, David Nylund, Anton Porotikov
6. Glidarna Amatörföreningens CK
Kurt Maxe, Martin Söderberg, Ronnie Jeschar, Mikael Drangert
7. Take It Easy IK Fyris Curling
Nils-Erik Heldin, Jeff Martin, Håkan Karlsson, Eugen Veszelei, Christer Janson
8. Åland Ålands CK
Mari Wickström, Janina Lindström, Thomas Jonsson, Sune Lindqvist, Peter Lindström
9. Ewertz Amatörföreningens CK
Mattias Wallenholm, Niklas Carelius, Joachim Ewert, Pether Moberg, Johan Jacobsson, Mathias Ewert
9. Flintstones IK Fyris Curling
Johan Blomberg, Olle Perols, Anders Gauffin, Lars Jonsson
9. Fyris First Ladies IK Fyris Curling
Monica Veszelei, Marianne Lundman, Maria Järvenson, Chatrine Rudström
9. Ibsonius Amatörföreningens CK
Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Ulf Gabrielsson, P-O Östman
9. Sirius IK Fyris Curling
Roger Hellman, Claes Eriksson, Joel Wester, Daniel Söderberg
9. Uppsala Penguins IK Fyris Curling
Uppsala Penguins IK Fyris Curling


ELIT HERR

SUNDBYBERG OPEN 2012

Sundbyberg 2-4 november 2012

1: Lit CC - Oskar Eriksson*, Kristian Lindström, Marcus Eriksson, Christoffer Sundgren
2: Sundbyberg/Zip-Up* Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Axel Sjöberg, Daniel Löfstrand
3: Sundbyberg - Mats Wranå, Fredrik Julius, Gerry Wåhlin, Martin Vallee, Johan Bergman
4: Härnösand/Rite-Ice - Fredrik Nyman, Simon Granbom, Max Bäck, Victor Martinsson
5: CK Granit/Noreen
5: Skellefteå/Eskilsson
5: Finland/Piilo
5: Malung/Göthbergs El

* Kvalificerade för Sv. Curlingförbundets GP-slutspel i Norrköping 24-25 nov. 2012.


ELIT JUNIOR INTERNATIONELLT  |  EJCT OSLO 2012

Oslo 19-21 oktober. Ingår i European Junior Curling Tour.
Svenska juniorlag som deltar i Oslo: Isabella Wranå, Fredrik Nyman, Rasmus Wranå, Tom Lindholm 

> Resultat


ELIT DAM INTERNATIONELLT

2012 MANITOBA LOTTERIES WOMENS CURLING CLASSIC

Manitoba, Kanada 19-22 oktober 2012. Ingår i World Curling Tour 2012/2013

Svenska damlag: Team AllTele/Skellefteå CK och Team Ahlmarks/Karlstads CK.

> Spelprogram och resultat


ELIT HERR INTERNATIONELLT

2012 CANADA INNS PRAIRIE CLASSIC

Portage la Prairie, Kanada. 19-22 oktober 2012. Ingår i World Curling Tour 2012/2013
Svenskt herrlag: Team Värmland/Karlstads CK

> Spelprogram och resultat


TRIVSEL

MATCH TOWN TROPHY 2012

Jönköping 19-21 oktober 2012.

> Deltagande lag

Resultat grundspel:

> Tabell Grupp A > Tabell Grupp B

> Tabell Grupp C > Tabell Grupp D

> Resultat slutspel


ANY-FOUR

HELSINGBORGS OPEN 2012

Helsingborg 19-21 oktober 2012.

> Spelprogram > Resultat och tabeller


ELIT GP-TOUR

MEDELPADSTRÄFFEN ELIT 2012

Sundsvall 19-21 oktober.

1. Skellefteå CK Eskilsson*
2. Skellefteå CK Melin*
3. Falun CK Choong
4. Malungs CK Göthbergs el 

Resultat semifinaler Söndag 21/10 kl 09:00
Falun CK Choong - Skellefteå CK Melin 3-5
Malungs CK Göthbergs el - Skellefteå CK Eskilsson 1 - 7

Resultat Final Elit Söndag 21/10 kl 12:30
Skellefteå CK Melin - Skellefteå CK Eskilsson 2-5

Resultat Match om 3:e pris
Malungs CK Göthbergs el - Falun CK Choong 3-7

* Kvalificerade för Sv. Curlingförbundets GP-slutspel i Norrköping 24-25 nov. 2012.


WOMENS MASTERS BASEL 2012

12-14 oktober 2012.

1. Sverige Team AllTele Skellefteå CK.
2. Schweiz/Tirinzoni
3. Ryssland/Sidorova
3. Skottland/Vevers
5. Schweiz/Feltscher
5. Sverige Team Hasselborg Sundbybergs CK 
5. Ryssland/Zharkova
5. Schweiz/Jäggi 

Resultat final:
Team AllTEle/Sigfridsson - Schweiz/Tirinzoni 5-3
> Klicka här för samtliga resultat från Womens Masters 


MIXED EM 2012

30 september - 6 oktober 2012 i Erzurum, Turkiet.
Sverige representerades av Fredrik Hallström, Rickard Hallström, Catrin Bitén och Elisabeth Norredahl. Coach Anders Bitén.

Resultat Kvartsfinaler
Norge - Österrike 3-5
Skottland - Tjeckien 6-2
Sverige - Schweiz 4-3
Tyskland - Finland 3-7

Resultat Semifinaler
Sverige - Finland 4-3
Skottland - Österrike 8-7

Resultat Final
Sverige - Skottland 4-8


CURLING CHAMPIONS TOUR HERRAR

SWISS CUP BASEL

5-7 oktober 2012

1. Lit CK/lag Oskar Eriksson
(Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Markus Eriksson, Christoffer Sundgren)
2. Schweiz/Sven Michel
3. Kanada/Marc Dacey
3. Tyskland/Andi Lang 
5. Schweiz/Mario Freiberger
5. Norge/Thomas Ulsrud
5. Tyskland/John Jahr
5. Frankrike/Thomas Dufour


ELIT GP-TOUR

MATCH TOWN TROPHY ELIT JÖNKÖPING

5-7 oktober 2012

1. CK Granit/Team EGA
(Sofia Mabergs, Anna Huhta, Sara McManus, Jonna McManus)
2. Linköping CK/lag Michael Roxin*
(Michael Roxin, Johan Sundberg, Axel Rosander, Niclas Silfverduk, Claes Roxin)
3. Sundbybergs CK/lag Anders Westerberg*
(Anders Westerberg, Johan Solberg, Rickard Bergqvist, Joel Westerberg Ekman, John Richette)
4. Göteborgs CK/lag Anders Lindgren
(Anders Lindgren, Don Pomroy, Johan Spiik, Torvald Spiik)
5. Mjölby AI/lag Peter Nero
(Peter Nero, Lars Landelius, Anders Tunströmer, Gert Precenth)
6. Jönköping CC/lag Tony Pölder
(Tony Pölder, Hans Stenström, John Mattsson, Andreas Jakobsson, Claes Mattsson)

* Kvalificerade för Sv. Curlingförbundets GP-slutspel i Norrköping 24-25 nov. 2012. 


 


ELIT INTERNATIONELLT

RADISSON BLU OSLO CUP 2012

20-23 september 2012

> Klicka här för alla resultat från Oslo Cup 2012 – herrar

> Klicka här för alla resultat från Oslo cup 2012 – damer


JUNIOR

BRAEHEAD JUNIOR INTERNATIONAL 2012
European Junior Curling Tour (EJCT)
Svenska lag: Lag Fredrik Nyman och Lag Gustav Eskilsson
14-16 september 2012

> Klicka här för officiell resultatsida och spelprogram


ELIT

BADEN MASTERS 2012

Svenska lag: Team Värmland/Niklas Edin och lag Oskar Eriksson
31 augusti-2 september 2012

> Klicka här för officiell hemsida
> Klicka här för alla resultat
> Klicka här för LIVE-streaming från Laola1.tv 

 

ANY-FOUR INBJUDNINGSTÄVLING

HALLMÄSTERSKAPET

Sundbyberg 22-24 mars 2013

1. Lag Vilenius, Stocksunds CK 
Mikael Vilenius, Christopher Serratusell, John Serratusell, Kajsa Karlström

2. Lag Hasselborg, Sundbybergs CK 
Marcus Hasselborg, Anna Hasselborg, Mathias Eriksson, Amanda Hörnfeldt

3. Lag Sjöberg, Sundbybergs CK 
Zandra Flyg, Fanny Sjöberg, Axel Sjöberg, Johan Söderstedt

4. Sundbytörerna Oldboys, Sundbybergs CK/Amatörföreningens CK 
Olle Flyg, Anders Hörberg, Perre Lieberhardt, Daniel Lövstrand

5. Lag Ibsonius, Amatörföreningens CK 
Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Göran Roos, Lars Hagberg

6. Lag Ewertz, Amatörföreningens CK 
Mattias Wallenholm, Niklas Carelius, Joachim Ewert, Pether Moberg, 
Johan Jacobsson, Mathias Ewert

7. Lag Runnquist, Sundbybergs CK 
Johan Runnquist, Ola Högberg, Henrik Roosvall, Peder Gustafsson, Per Norrman

8. Lag Hedin, Sundbybergs CK 
Johan Hedin, Hans Norrman, Josep Puigdemont, Kristina Söderström

 

ANY FOUR

FYRISNATTA UPPSALA

28-30 september 2012

1. Lag Forsberg, Amatörföreningen CK, Stockholm
(Per Forsberg, Paulina Stein, David Nylund. Anton Porotikov)
2. TakeOut, IK Fyris Curling, Uppsala
(Bert Andersson, Karl-Erik Johansson, Fredrik Andersson, LarsRomanus)
3. Natadorerna, IK Fyris Curling, Uppsala
(Sören Axelsson, Kalle Nordlund, Björn Lundman, Lars Falk)
4. Team Svetak, CK Silverstenen, Sala
(Mats Svedberg, Fredrik Pettersson, Christer Svedberg, HenrikÖsterlund )
5. Lag Dahlberg, Södertälje CK
(Christoffer Carlsson, Claes Dahlberg, Tomas Carlsson SverkerSchäf)
6. Team Sumparna, Sundbyberg CK
(Mats Wranå, Gerry Wåhlin, Monika Wranå, Gill Wåhlin)

Uppdaterad: 2016-10-04 21:15
Skribent: Stefan Lund

Följ oss i sociala medier

 


 Partners


Partners landslag


Kidscurling


Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info