Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT 2014-2015


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP 

pil_10pxl EM MIXED 2014  pil_10pxl EM DAMER/HERRAR 2014  
pil_10pxl UNIVERSIADEN 2015   pil_10pxl VM RULLSTOLSCURLING  
pil_10pxl JUNIOR VM 2015  pil_10pxl VM DAMER 2015  pil_10pxl VM HERRAR 2015  
pil_10pxl VM MIXED DUBBEL 2015  pil_10pxl VM VETERANER 2015

SM-TÄVLINGAR 2014-2015

pil_10pxl SM LAG HERRAR/DAMER 2015  pil_10pxl SM MIXED DUBBEL 2015  
pil_10pxl SM MIXED 2015  pil_10pxl JUNIOR-SM 2015  
pil_10pxl SM YNGRE JUNIORER 2015  pil_10pxl SM OLDBOYS/OLDGIRLS 2015
pil_10pxl SM VETERANER 2015  pil_10pxl SM RULLSTOLSCURLING 3-MANNA 2015
pil_10pxl SM RULLSTOLSCURLING 2015 4-MANNA  pil_10pxl SM FIGUR 2015

SVENSKA CURLINGFÖRBUNDETS GP-TOUR 2014-2015

pil_10pxl MATCH TOWN TROPHY 2014
pil_10pxl SUNDBYBERG OPEN 2014
pil_10pxl GRAND PRIX SLUTSPEL 2014-2015

HÖGRE SERIESPEL 2014-2015 

pil_10pxl DIVISION 1 DAMER  
pil_10pxl DIVISION 1 NORRA  pil_10pxl DIVISION 1 MELLERSTA  pil_10pxl DIVISION 1 SÖDRA
pil_10pxl ELITSERIEN DAMER 2014-2015  pil_10pxl ELITSERIEN HERRAR 2014-2015

INTERNATIONELLA INBJUDNINGSTÄVLINGAR I SVERIGE

pil_10pxl SLCC 2014

int_masterskap_550pxl

EM MIXED 2014
Tårnby, Danmark 13-20 september 2014

085 (Medium)

1 Sweden
Sverige
2 Norway
Norge
3 Switzerland
Schweiz
4 Scotland
Skottland
5 Denmark
Danmark
5 Finland
Finland
5 Hungary
Ungern
5 Russia
Ryssland
9 Italy
Italien
10 Germany
Tyskland
11 Czech Republic
Tjeckien
12 Estonia
Estland
13 Austria
Österrike
14 England
England
15 Spain
Spanien
16 France
Frankrike
17 Slovakia
Slovakien
18 Wales
Wales
19 Poland
Polen
20 Belarus
Vitryssland
21 Turkey
Turkiet
22 Slovenia
Slovenien
23 Latvia
Lettland
24 Romania
Rumänien
25 Netherlands
Nederländerna

JUNIOR-VM 2015

Tallinn, Estland 28 februari-8 mars 2015

Flickor

1 Canada
Kanada
2 Scotland
Skottland
3 Switzerland
Schweiz
4 Sweden
Sverige
5 United States of America
USA
6 Korea
Sydkorea
7 Russia
Ryssland
8 Estonia
Estland
9 England
England
10 Czech Republic
Tjeckien

Pojkar

1 Canada
Kanada
2 Switzerland
Schweiz
3 Scotland
Skottland
4 Sweden
Sverige
5 United States of America
USA
6 Norway
Norge
7 Korea
Sydkorea
8 Italy
Italien
9 Russia
Ryssland
10 Estonia
Estland

EM DAMER/HERRAR 2014

Champéry, Schweiz 22-29 november 2014

Herrar

EM-GULD

1 Sweden
Sverige, Karlstads CK
2 Norway
Norge, Snarøyen CC, Oslo
3 Switzerland
Schweiz , CC Adelboden
4 Italy
Italien, ASD Trentino Curling
5 Czech Republic
Tjeckien , CK Brno
6 Russia
Ryssland, Moskvitch CC, Moscow
7 Scotland
Skottland, Curl Aberdeen
8 Germany
Tyskland, Baden Hills Golf & Curling Club
9 Denmark
Danmark , Hvidovre CC
10 Latvia
Lettland, A41 CC, Riga
11 Finland
Finland , Kisakallio CC
12 Netherlands
Nederländerna, CC PWA, Zoetermeer
13 England
England , London CC
14 Hungary
Ungern, COOL CC, Budapest
15 Turkey
Turkiet, Alikahya Spor Kulubu
16 Austria
Österrike, Kitzbühel CC
17 Croatia
Kroatien, CC Zagreb
18 Belgium
Belgien, CC Mechelen
19 Wales
Wales , Deeside CC
20 Estonia
Estland, CC Pumastusimport, Tallinn
21 Israel
Israel , Montreal West CC, Montreal West, Quebec, Canada
22 Poland
Polen, Sopot CC Wa ku’ta, Sopot
23 Lithuania
Litauen, Iceproof CC, Vilnius
24 Spain
Spanien, Curling Puigcerdà Pànxing
25 Romania
Rumänien, Club Sportiv Schei Brasov

pil_10pxl Samtliga resultat från EM herrar 2014 

Damer

1 Switzerland
Schweiz , CC Flims
2 Russia
Ryssland , Moskvitch CC, Moscow
3 Scotland
Skottland , Dunkeld CC, Pitlochry
4 Denmark
Danmark , Hvidovre CC
5 Sweden
Sverige , Sundbybergs CK
6 Finland
Finland , Ålands CK, Eckerö
7 Germany
Tyskland, SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
8 Estonia
Estland, Jeti Spordiklubi, Tallinn
9 Latvia
Lettland, CC Jelgava
10 Czech Republic
Tjeckien, CC Zbraslav
11 Norway
Norge, Oppdal CC
12 Hungary
Ungern, Újpesti Torna Egylet, Budapest
13 Italy
Italien, 3S Lucerna
14 Austria
Österrike, Kitzbühel CC
15 Turkey
Turkiet, Erzurum Narman Spor Klub
16 England
England, South England Curling Club
17 Netherlands
Nederländerna, CC PWA, Zoetermeer
18 Poland
Polen, AZS Gliwice Politechniki Slaskiej
19 Belarus
Vitryssland
20 Slovakia
Slovakien, 1. CC Martin

pil_10pxl Samtliga resultat från EM damer 2014

UNIVERSIADEN 2015

Granada, Spanien 5-13 februari 2015

Damer

1 Russia
Ryssland
2 Canada
Kanada  University of Manitoba, Winnipeg, Manitoba
3 Switzerland
Schweiz, EHSM Swiss Federal Institute of Sport , Magglingen
4 Sweden
Sverige, University of Gävle
5 Korea
Sydkorea, Busan Digital University
6 Norway
Norge, University of Stavanger
7 Great Britain
Storbritannien, Scotland's Rural College, Aberdeen
8 United States of America
USA, Rochester Institute of Technology, Rochester NY
9 Japan
Japan , Sapporo Gakuin University, Ebetsu
10 Spain
Spanien, University of Zaragoza

Herrar

1 Norway
Norge, University of Oslo
2 Russia
Ryssland, Russian State University of Physical Education, Sport, Youth and Tourism, M
3 Great Britain
Storbritannien, Scotland's Rural College, Aberdeen
4 Sweden
Sverige, Umeå University
5 Canada
Kanada, University of Manitoba, Winnipeg, Manitoba
6 Czech Republic
Tjeckien, Charles University, Prague
7 Japan
Japan , Sapporo Gakuin University, Ebetsu
8 United States of America
USA, Minneapolis Community and Technical College, Minneapolis, Minnesota
9 Switzerland
Schweiz , University of Geneva
10 Spain
Spanien, University of the Basque Country, Bilbao

pil_10pxl Samtliga resultat från Universiaden 2015

VM RULLSTOLSCURLING 2015
Lojo, Finland 7-14 februari 2015

1 Russia
Ryssland
2 China
Kina
3 Finland
Finland
4 Slovakia
Slovakien
5 United States of America
USA
6 Canada
Kanada
7 Germany
Tyskland
8 Scotland
Skottland
9 Sweden
Sverige
10 Norway
Norge

pil_10pxl Samtliga resultat från VM Rullstolscurling 2015

VM DAMER 2015
Sapporo, Japan 14-22 mars 2015

1 Switzerland
Schweiz, Baden Regio-Privera CC, Baden
2 Canada
Kanada, St Vital CC, Winnipeg, Manitoba
3 Russia
Ryssland, Moskvitch CC, Moscow
4 Scotland
Skottland, Dunkeld CC, Pitlochry
5 China
Kina, Harbin CC
6 Japan
Japan, Hokkaido Bank Curling Stadium, Sapporo
7 Sweden
Sverige , Skellefteå CK
8 Denmark
Danmark , Hvidovre CC
9 Germany
Tyskland, CC Füssen
10 United States of America
USA, Duluth CC, Minnesota
11 Finland
Finland, Ålands CK, Eckerö
12 Norway
Norge, Oppdal CC

pil_10pxl Samtliga resultat från VM damer 2015

VM HERRAR 2015

Halifax, Kanada 28 mars-5 april 2015

DSC_3549

1. Sweden
Sverige, Karlstads CK
2. Norway
Norge, Snarøyen CC, Oslo
3. Canada
Kanada, Glencoe CC, Calgary, Alberta
4. Finland
Finland, Kisakallio CC
5. United States of America
USA, Duluth CC, Minnesota
6. Japan
Japan, Karuizawa CC
7. Switzerland
Schweiz, CC Bern
8. China
Kina, Harbin CC
9. Czech Republic
Tjeckien, CK Brno
10. Italy
Italien, ASD Trentino Curling
11. Scotland
Skottland, Citadel CC, Inverness
12. Russia
Ryssland, Moskvitch CC, Moscow

pil_10pxl Alla resultat från VM herrar 2015

VM MIXED DUBBEL 2015

Sotji, Ryssland 18-25 april 2015

1 Hungary
Ungern
2 Sweden
Sverige
3 Norway
Norge
4 Canada
Kanada
5 Denmark
Danmark
5 Estonia
Estland
5 Russia
Ryssland
5 United States of America
USA
9 Italy
Italien
10 Japan
Japan
11 Korea
Sydkorea
12 Latvia
Lettland
13 Switzerland
Schweiz
14 Finland
Finland
15 England
England
16 China
Kina
17 Spain
Spanien
18 Czech Republic
Tjeckien
19 Scotland
Skottland
20 New Zealand
Nya Zeeland
21 France
Frankrike
22 Turkey
Turkiet
23 Slovenia
Slovenien
24 Poland
Polen
25 Slovakia
Slovakien
26 Austria
Österrike
27 Romania
Rumänien
28 Australia
Australien
29 Belarus
Vitryssland
30 Brazil
Brasilien

pil_10pxl Samtliga resultat från VM mixed dubbel 2015

VM VETERANER 2015
Sotji, Ryssland 18-25 april 2015

Damer

1 Canada
Kanada
2 Italy
Italien
3 United States of America
USA
4 Sweden
Sverige
5 Finland
Finland
5 Switzerland
Schweiz
7 Scotland
Skottland
8 England
England
9 Czech Republic
Tjeckien
10 New Zealand
Nya Zeeland
11 Russia
Ryssland
12 Slovakia
Slovakien
13 Japan
Japan

Herrar

1 United States of America
USA
2 Canada
Kanada
3 New Zealand
Nya Zeeland
4 Denmark
Danmark
5 Ireland
Irland
5 Scotland
Skottland
5 Switzerland
Schweiz
5 Sweden
Sverige
9 Australia
Australien
10 Norway
Norge
11 Finland
Finland
12 Czech Republic
Tjeckien
13 Germany
Tyskland
14 Japan
Japan
15 England
England
16 Italy
Italien
17 Slovakia
Slovakien
18 Hungary
Ungern
19 Russia
Ryssland
20 Latvia
Lettland
21 France
Frankrike
22 Poland
Polen
23 Kazakhstan
Kazakstan
24 Turkey
Turkiet

sm_tavl_2014-2015

SM LAG DAMER 2015 

Örebro 28 januari-1 februari 2015

SM damer 2015

sm_dam_2015

1:a Karlstads CK Team Ahlmarks
Cissi Östlund, Sabina Kraupp, Sara Carlsson, Paulina Stein. 

2:a IK Fyris Team Donald Davies & Partners
Towe Lundman, Anna Gustafsson, Elina Backman, Johanna Heldin.
Coach: Mattias Åkerberg och Nils-Erik Heldin

3:a Skellefteå CK Team AllTele
Margaretha Sigfridsson, Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström,
Camilla Johansson. Coach: Fredrik Hallström

pil_10pxl Alla resultat från SM damer 2015

SM LAG HERRAR 2015
Örebro 28 januari-1 februari 2015

sm_herr_2015

1:a Karlstads CK Edin
Christoffer Sundgren, Kristian Lindström, Oskar Eriksson, Niklas Edin. Coach: Ingemar Edström och Michael Bernevall

2:a Linköpings CK Pettersson
Göran Carlsson, Rickard Eriksson, Håkan Nyberg,Ulf Johansson, K-G Pettersson

3:a Borlänge CK Team Bevab
Mats Jakobsson, Marcus Haglöf, Jonas Jansson, Anders Karlsson, Lennart Jakobsson. Coach: Anders Rehn

3:a Skellefteå CK Eskilsson
Patrik Mabergs, Johannes Patz, Gustav Eskilsson, Jesper Johansson. Coach: Flemming Patz.

5:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
Jordan Wåhlin, Max Bäck, Rasmus Wranå, Daniel Lövstrand, Axel Sjöberg. Coach: Mats Wranå

5:a Härnösands CK Team First Hotels
Anton Sandström, Fredrik Nyman, Vincent Stenberg, Marcus Hasselborg

pil_10pxl Alla resultat från SM herrar 2015

SM RULLSTOLSCURLING 3-MANNA 2015
Örebro 30 januari-1 februari 2015

sm_rullstolscurling_3_2015

1:a Södertälje CK Rolling Stones
Kristina Ulander, Ronny Persson, Jalle Jungnell

2:a Jönköpings CC Pettersson-Dahl
Viljo Pettersson-Dahl, Tommy Andersson, Mats-Ola Engborg. Coach Mikael Peterson

3:a Örebro CS Erlandsson
Robert Larsson, Örjan Kylevik, Gert Erlandsson

4:a Jönköpings CC Lang
Sara Lang, Jenny Sjöstrand, Konrad Elf, Sebastian Blomberg. Coach Mikael Peterson

5:a Karlstads CK Team Swedaco
Jerry Kyrk, Tommy Andersson, Roger Vercouteren, Johanna Glennert,
Walther Janson. Coach: Jonas Wrangbert

SM MIXED DUBBEL 2015
Östersund 9-11 januari 2015

sm_mixed_dubbel_2015

1:a CK Granit-Gävle Per Noreen och Camilla Johansson
2:a Östersunds CK Fredrik Hallström och Elisabeth Norredahl
3:a Östersunds CK Emil Markusson och Towa Sundberg 
4:a Sundsvalls CK Per Carlsén och Gunilla Palmcrantz

5:a CK Granit-Gävle Victor Martinsson och Cassandra Fält. Coach: Robert Bergqvist
5:a Göteborgs CK Patric Johansson och Camilla Schnabel
5:a Sundsvalls CK/Sundbybergs CK Fredrik Carlsén och Jennie Wåhlin
5:a Stocksunds CK/CK Silverstenen Ingrid Meldahl och Karl Nordlund

SM MIXED 2015

Härnösand 16-19 april 2015

IMG_3468

1:a Sundbyberg CK ParochFlyg 
Johanna Heldin, Joakim Flyg, Zandra Flyg, Rasmus Wranå

2:a Härnösands CK Prytz 
Andreas Prytz, Anna Huhta, Mathias Mabergs, Sara McManus

3:a Östersunds CK Hallström/Bitén 
Rickard Hallström, Elisabeth Norredahl, Fredrik Hallström, Catrin Bitén. Coach: Anders Bitén

4:a Malungs CC Mabergs/Patz 
Monika Mabergs, Flemming Patz, Susanne Patz, Mats Mabergs

5:a Sundbybergs CK Wranå
Sofia Mabergs, Sebastian Lundgren, Isabella Wranå, Lorenz Krammer, Magnus Sjörs

5:a Sundsvalls CK SundbySvall Seniors
Per Carlsén, Gunilla Palmcrantz, Mats Wranå, Monika Wranå

5:a Sundsvalls CK Baymax
Fredrik Carlsén, Maria Carlsén, Oskar Sjöström, Maria Prytz. Coach: Maria Wennerström

5:a Stocksunds CK Lindahl
Åsa Linderholm, Joakim Mabergs, Cathrine Lindahl, Emil Marklund

pil_10pxl Alla resultat från SM Mixed 2015

JUNIOR-SM 2015

Sundbyberg 2-5 januari 2015

Flickor

sm_jun_flickor_2015_guld

1:a Sundbybergs CK Team Panthera
Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Johanna Heldin, Fanny Sjöberg

2:a Östersunds CK Team Wooltower
Tova Sundberg, Emma Sjödin, Sandra Ljungberg, Sofie Bergman

3:a CK Granit-Gävle Byman
Emelie Byman, Sara Pengel, Johanna Höglund, Sara Larsson, Johanna Ohlsson

4:a Göteborgs CK Team Rilea
Greta Laurell, Almida de Val, Camilla Schnabel, Tilde Vermelin

Pojkar

sm_jun_pojk_2015_guld

1:a Härnösand Team RiteIce
Fredrik Nyman, Simon Granbom, Johannes Patz, Victor Martinsson

2:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Daniel Lövstrand, Axel Sjöberg, Max Bäck

4:a IK Fyris Team Eugen Innovation
Robin Ahlberg, Johan Järvenson, Ivar Veszelei, Henrik Shadman

4:a Svegs CK Stener
Filip Stener, Emil Ring, Kevin Matsson, Joel Hansson

SM YNGRE JUNIORER 2015

Gävle 13-15 februari 2015

sm_yngre_2015_guld

1:a Karlstads CK Team Nermans
Alexander Bofeldt, Sebastian Jones, Anton Regosa, Daniel Magnusson

2:a IK Fyris Ahlberg
Hugo Tenerz, Carl Fagerlind, Henrik Shadman, Robin Ahlberg

3:a Härnösands CK Enqvist
Albert Berglund, Albert Jonsson, Johan Engqvist, Simon Engelholm, Simon Olofsson. Coach: Anders Engelholm

4:a CK Granit-Gävle Köhn
Ludvig Köhn, Rasmus Israelsson, Arvid Norin, Olle Pers, Gustav Köhn. Coach: Jonas Byman

SM OLDBOYS/OLDGIRLS 2015

Jönköping 14-18 januari 2015

sm_oldgirls_2015_guld

Resultat SM Oldgirls

1:a Norrköpings CK Arfwidsson Edlund
Gunilla Arfwidsson Edlund, Eva Olofsson, Karin Österberg, Haide Stensson

2:a Norrköpings CK Lundberg
Anne-Marie Lundberg, Kajsa Liljegren, Pia Eklöf, Åse Busch, Ewa Busch

3:a Stocksunds CK Meldahl
Sylvia Liljefors, Mia Lehander, Birgitta Törn, Ann-Catrin Kjerr, Ingrid Meldahl. Coach: Gunilla Bergman

4:a Mjölby AI/CF Andersson
Ranveig Nåbo, Britt Isacson, Yvonne Blom, Birgitta Andersson

Resultat SM Oldboys 2015

sm_oldboys_2015_guld

1:a Karlstads CK Östlund
Connie Östlund, Morgan Fredholm, Lars Lindgren, Glenn Franzen

2:a Sundbybergs CK Westerberg
Lars Ahlberg, Claes Gunnarson, Richard Bergquist, Anders Westerberg

3:a Skellefteå CK Lag Sjöström
Pelle Sjöström, Hans-Erik Hägglund, Jan Stål, Håkan Pålsson, Anders Eskilsson

4:a Mjölby AI/CF Précenth
Gert Précenth, Tommy Borén, Olle Nåbo, Per Persson. Coach: Therese Précenth

5:a Norrköping CK Sneller
Alf Sneller, Per Rosander, Håkan Liljestrand, Micke Börjesson

5:a Linköpings CK K G Pettersson
KG Pettersson, Göran Carlsson, Rickard Eriksson, Ulf Johansson, Hasse Stenström

5:a Ö-viks CK Team Spektrakon
Christer Ödling, Hans Öberg, Wolger Johansson, Lars-Åke Andersson, Per-Arne Andersson

5:a Borlänge CC Jacobsson
Peter Hedberg, Peter Nises, Mats Lundström, Lennart Jakobsson, Carl Bäck

SM VETERANER 2015
Karlstad 27 februari-1 mars 2015

4

Foto: © Bertil Åberg

1:a Stocksunds CK Danielsson
Håkan Söderholm, Ove Wallin, Jan-Erik Kjerr, Hans Danielsson

2:a Amatörföreningens CK Ibsonius
Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Ulf Gabrielsson, Björn Örnberg, Michael Keith

3:a IK Fyris Andersson
Bert Andersson, Erik Haapala, Lennart Nyberg, Lars-Eric Roxin, Hans Ahlgren

4:a Djursholms CK Jernberg
Åke Jernberg, Svante Malmström, Jan Stattin, Henrik Mehldal, Lars Sjöstrand

5:a Sollefteå CK Playboys
Jan Carlstedt, Arne Melander, Harald Otterström, Leif Stenberg, Bill Tåqvist

5:a Linköpings CK Pettersson
KG Pettersson Ann-Catrin Kjerr, Birgitta Thörn, Sylvia Liljefors, Gösta Finneman

5:a Jönköpings CC Cederström
Bo Mattsson, Göran Dahl, Kurt Jacobsson, Lars Cederström

5:a Karlstads CK Sewik
Per Olsson, Stig Sewik, Jan Wäseby, Birgitta Sewik, Klas Nerman. Coach: Åke Johannesson

SM FIGUR 2015

Danderyd 14-15 februari 2015

Resultat damer

1:a Towe Lundman, IK Fyris. Totalpoäng 125 p.
2:a Marie Persson, Norrköpings CK. Totalpoäng 114 p.
3:a Johanna Heldin, IK Fyris. Totalpoäng 106 p.
4:a Ann-Catrin Kjerr, Stocksunds CK. Totalpoäng 93 p.
5:a Gunilla Arfiwidsson Edlund, Norrköpings CK. Totalpoäng 88 p.
6:a Birgitta Törn, Stocksunds CK. Totalpoäng 64 p.

Resultat final herrar

1:a Axel Sjöberg, Sundbybergs CK, 81 poäng
2:a Mikael Vilenius, Stocksunds CK, 73 poäng
3:a Mats Wranå, Sundbybergs CK, 69 poäng
4:a Albin Barchéus, IK Fyris, 61 poäng
5:a Rasmus Wranå, Sundbybergs CK, 54 poäng
6:a Johan Runnquist, Sundbybergs CK, 53 poäng

SM RULLSTOLSCURLING 4-MANNALAG
Karlstad 25-26 april 2015

3

SM-guldet till Team rolling Stones från Södertälje CK. Foto: © Bertil Åberg

1:a Södertälje CK Team Rolling Stones
Anette Wilhelm, Ronny Persson, Kristina Ulander, Patrik Kallin

2:a Jönköping CC Team Pettersson-Dahl
Tommy Andersson, Sara Lang, Mats-Ola Engborg, Viljo Pettersson-Dahl, Jenny Sjöstrand. Coach: Mikael Pettersson

3:a Karlstad CK Team Swedaco
Jerry Kyrk, Tommy Andersson, Roger Vercouteren, Johanna Glennert, Walter Jansson, Mikael Larsson. Coach: David Vercouteren

4:a Örebro CS Erlandsson 
Lena-Marie Hagman, Zandra Reppe, Örjan Kylevik, Gert Erlandsson

5:a Karlstad CK Team Rullarna 
Roger Andersson, Agneta Ferm-Lange, Erik Eriksson, Sabina Johansson, Marcus Jardler, Roger Vercouteren

hogre_seriespel_2014-2015

ELITSERIEN DAMER 2014-2015

Grundserie

1 Sundbybergs CK Team Panthera 14 12 2 22
2 Sundbybergs CK Team Golldreson 14 10 4 20
3 Skellefteå CK Team AllTele 14 10 4 20
4 CK Granit-Gävle Team Celebra 14 8 6 16
5 Karlstads CK Team Ahlmarks 14 5 9 10
6 IK Fyris Team Donald Davies & Partners 14 5 9 10
7 Sundsvalls CK Team Eurocon 14 3 11 6
8 Östersund CK Team Woolpower 14 2 12 4

Slutspel

2

Page 1/2 Sundbybergs CK Team Golldreson-Sundbybergs CK Team Panthera 4-5
Page 3/4 CK Granit-Gävle Team Celebra-Skellefteå CK Team AllTele 6-9
Semifinal 2 Skellefteå CK Team AllTele-Sundbybergs CK Team Golldreson 6-4
Final Skellefteå CK Team AllTele-Sundbybergs CK Team Panthera 4-5

Resultat efter slutspel

1:a Sundbybergs CK Team Panthera
2:a Skellefteå CK Team AllTele
3:a Sundbybergs CK Team Golldreson
4:a CK Granit-Gävle Team Celebra

ELITSERIEN HERRAR 2014-2015

Grundserie

1 Härnösands CK Team First Hotels 11 8 3 16
2 Karlstads CK Edin 11 8 3 16
3 Skellefteå CK Eskilsson 11 7 4 14
4 Sundbybergs CK Team Zip-Up 11 6 5 12
5 Skellefteå CK Melin 11 6 5 12
6 Stocksunds CK Westmans 11 6 5 12
7 Malung CC Team Göthbergs El 11 5 6 10
8 Stocksunds CK Nyberg** 11 5 6 10
9 Linköpings CK Roxin** 11 5 6 10
10 Linköpings CK K-G Pettersson* 11 5 6 10
11 Sundsvalls CK Riksbyggen 11 3 8 6
12 CK Skvadern Marklund 11 2 9 4

Slutspel

1

Page 1/2 Karlstads CK Edin-Härnösands CK Team First Hotels 7-4
Page 3/4 Skellefteå CK Eskilsson-Sundbybergs CK Team Zip-Up 6-1
Semifinal 2 Skellefteå CK Eskilsson-Härnösands CK Team First Hotels 7-2
Final Karlstads CK Edin-Skellefteå CK Eskilsson 8-2

Resultat efter slutspel

1:a Karlstads CK Edin
2:a Skellefteå CK Eskilsson
3:a Härnösands CK Team First Hotels
4:a Sundbybergs CK Team Zip-Up

* Linköpings CK K-G Pettersson är kvalificerade för elitserien 2015-2016 genom
placering på SM herrar 2016.
** Spelade elitseriekval 2015

DIVISION 1 DAMER 2014-2015

Sundbyberg 14-15 mars 2015

1:a Stocksunds CK Team PwC*
Anette Norberg, Cathrine Lindahl, Åsa Linderholm, Therese Westman

2:a Östersunds CK Sunding**
Ditte Karlsson, Susanne Patz, Emma Sunding, Alison Kreviazuk

3:a Göteborgs CK Team Rilea
Greta Aurell, Tilde Vermelin Camilla Schnabel, Almida de Val. Coach: Niclas Johansson

4:a Norrköpings CK Persson
Marie Persson, Annika Persson, Ulrika Söderberg, Ewa Busch

* Till elitserien 2015-2016. ** Till elitseriekval 2015

DIVISION 1 NORRA 2014-2015

1 Skellefteå CK Pålsson 15 13 2 26
2 Umeå CK Karlsson 15 11 4 22
3 Örnsköldsviks CK Spektrakon 15 11 4 22
4 Umeå CK Sjöström 15 10 5 20
5 Sollefteå CK Svande 15 9 6 18
6 Sollefteå CK Thermotec 15 9 6 18
7 Skellefteå CK Eriksson 15 8 7 16
8 Umeå CK Axelsson 15 8 7 16
9 Umeå CK Lundgren 15 7 8 14
10 Härnösands CK Prytz 15 7 8 14
11 Östersund 15 6 9 12
12 Umeå CK Sandström 15 5 10 10
13 CK Skvadern Strömberg 15 5 10 10
14 Skellefteå CK Eskilsson 15 4 11 8
15 Örnsköldsviks CK Jonsson&Söner 15 4 11 8
16 Härnösands CK Rodebrand 15 3 12 6

 

DIVISION 1 MELLERSTA 2014-2015

1 Sundbybergs CK Apecta 15 12 3 24
2 Amatörföreningens CK Esbjörnsson 15 10 5 20
3 CK Granit-Gävle Gavlekyla 15 10 5 20
4 CK Granit-Gävle Brända Bocken 15 10 5 20
5 Sundbybergs CK Julius 15 10 5 20
6 CK Silverstenen Nordlund 15 9 6 18
7 Södertälje CK Goldline 15 9 6 18
8 Borlänge CK Team Bevab 15 7 8 14
9 CK Granit-Gävle Team Uppsala Bilgalleri 15 7 8 14
10 CK Silverstenen Team Svetak 15 7 8 14
11 Falu CC Choong 15 6 9 12
12 Falu CC Ahlberg 15 6 9 12
13 Stocksunds CK Blom 15 5 10 10
14 IK Fyris Heldin 15 5 10 10
15 Örebro CS Skårud 15 5 10 10
16 Leksands CK Team Riteice 15 2 13 4

DIVISION 1 SÖDRA 2014-2015

1 Jönköping CC Pölder 15 11 4 22
2 Norrköpings CK Öhman 15 11 4 22
3 Bohuslänska CK Antonsson 15 11 4 22
4 Norrköpings CK Ritzer 15 10 5 20
5 Göteborgs CK Spiikhuvudet 15 10 5 20
6 Norrköpings CK LG Öhrn 15 9 6 18
7 Mjölby AI Précenth 15 9 6 18
8 Göteborgs CK Team Rilea 15 8 7 16
9 Mjölby AI Nero 15 8 7 16
10 Norrköpings CK Hallgren 15 8 7 16
11 Göteborgs CK Perem 15 7 8 14
12 Halmstads CK Thunberg 15 6 9 12
13 Norrköpings CK Edlund 15 5 10 10
14 Malmö CK Lideberg 15 4 11 8
15 Norrköpings CK Berg 14 2 12 4
16 Göteborgs CK Martinsson 14 0 14 0

 

gp_tour_2014-2015

MATCH TOWN TROPHY 2014
Jönköping 4-5 oktober 2014

1:a Esbjörnsson, Amatörföreningens CK

Olof Esbjörnsson, Björn Brandberg, Axel Österlund, Henrik Ekblad, Johan Nilemar 

2:a Roxin, Linköpings CK
Michael Roxin, Niclas Silfverduk, Albin Eriksson, Johan Sundberg, Axel Rosander 

3:a Team Junkers, Jelgava KK
Janis Laizans, Janis Klive, Artis Zentelis, Karlis Smilga

pil_10pxl ALLA RESULTAT FRÅN MATCH TOWN TROPHY

SUNDBYBERG OPEN 2014
Sundbyberg 31 oktober-2 november 2014

1:a Stocksunds CK Nyberg
Lars Carlsson, Björn Rosendal, Hans Söderström, Mats Nyberg

2:a Skellefteå CK Eskilsson
Johannes Patz, Jesper Johansson, Gustav Eskilsson, Patric Mabergs

3:a Sundbybergs CK Julius
Martin Vallee, Johan Bergman, Gerry Wåhlin, Fredrik Julius

4:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
Daniel Lövstrand, Axel Sjöberg, Jordan Wåhlin, Rasmus Wranå, Jocke Flyg

5:a Linköpings CK Roxin

6:a Skellefteå CK Melin

7:a Stocksunds CK Team Westmans

GRAND PRIX SLUTSPEL 2015

IMG_0581

1:a Lag Eskilsson, Skellefteå CK
Johannes Patz, Jesper Johansson, Gustav Eskilsson, Patric Mabergs

2:a Team Zip-Up, Sundbybergs CK
Daniel Lövstrand, Axel  Sjöberg, Joakim Flyg, Jordan Wåhlin, Rasmus Wranå, Max Bäck

3:a Lag Nordlund, CK Silverstenen

3:a Lag Melin, Skellefteå CK

5:a Lag Esbjörnsson, Amatörföreningens CK
Olof Esbjörnsson, Björn Brandberg, Axel Österlund, Henrik Ekblad och Johan Nilemar

5:a Lag Roxin, Linköpings CK
Michael Roxin, Niclas Silfverduk, Albin Eriksson, Johan Sundberg och Axel Rosander

7:a Lag Lindström, Lits CC
Kenneth Lindström, Andreas Lindström, Johan Lindström, Alexander Lindström

7:a Lag Majiet, Östersunds CK
Emil Markusson, Fredrik Ljungberg, Micke Ljungberg, Olle Majiet

pil_10pxl SPELPROGRAM OCH RESULTAT GP-SLUTSPEL 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 2016-10-04 21:30
Skribent: Stefan Lund

Följ oss i sociala medier

 


 Partners


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info