Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT 2015-2016


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

pil_10pxl VM MIXED 2015  pil_10pxl EM DAMER/HERRAR 2015  
pil_10pxl VM-KVAL RULLSTOLSCURLING 2015
pil_10pxl UNGDOMS-OS 2016  pil_10pxl VM RULLSTOLSCURLING 2016  
pil_10pxl JUNIOR VM 2016 FLICKOR/POJKAR
pil_10pxl VM DAMER 2016  pil_10pxl VM HERRAR 2016  
pil_10pxl VM MIXED DUBBEL 2016  pil_10pxl VM VETERANER 2016

SM-TÄVLINGAR 2015-2016

pil_10pxl SM LAG HERRAR/DAMER 2016  pil_10pxl SM MIXED DUBBEL 2016
pil_10pxl JUNIOR-SM 2016  pil_10pxl SM YNGRE JUNIORER 2016  
pil_10pxl SM OLDGIRLS/OLDBOYS 2016
pil_10pxl SM VETERANER 2016  pil_10pxl SM RULLSTOLSCURLING 2016  
pil_10pxl SM FIGUR  pil_10pxl SM MIXED 2016

HÖGRE SERIESPEL 2015-2016 

pil_10pxl DIVISION 1 DAMER  pil_10pxl DIVISION 1 NORRA  
pil_10pxl DIVISION 1 MELLERSTA  pil_10pxl DIVISION 1 SÖDRA
pil_10pxl ELITSERIEN DAMER 2015-2016  
pil_10pxl ELITSERIEN HERRAR 2015-2016 

VM MIXED 2015

1 Norway
Norge
2 Sweden
Sverige
3 China
Kina
4 Russia
Ryssland
5 Canada
Kanada
5 Germany
Tyskland
5 Switzerland
Schweiz
5 United States of America
USA
9 Denmark
Danmark
9 Hungary
Ungern
9 Italy
Italien
9 Scotland
Skottland
13 Finland
Finland
14 Poland
Polen
15 France
Frankrike
16 Turkey
Turkiet
17 Estonia
Estland
18 Latvia
Lettland
19 Czech Republic
Tjeckien
20 Slovakia
Slovakien
21 Japan
Japan
22 New Zealand
Nya Zeeland
23 Ireland
Irland
24 Spain
Spanien
25 Austria
Österrike
26 Wales
Wales
27 Slovenia
Slovenien
28 Belgium
Belgien
29 Australia
Australien
30 England
England
31 Belarus
Vitryssland
32 Lithuania
Littauen
33 Israel
Israel
34 Romania
Rumänien
35 Brazil
Brasilien
36 Kazakhstan
Kazakhstan

EM DAMER 2015

ESBJERG, Danmark 19-28 november 2015

1 Russia
Ryssland
2 Scotland
Skottland
3 Finland
Finland
4 Denmark
Danmark , Hvidovre CC
5 Sweden
Sverige
6 Switzerland
Schweiz
7 Germany
Tyskland
8 Norway
Norge
9 Estonia
Estland
10 Hungary
Ungern
11 Italy
Italien
12 Czech Republic
Tjeckien
13 Latvia
Lettland
14 England
England
15 Turkey
Turkiet , Alikahya Spor Kulubu
16 Poland
Polen
17 Slovakia
Slovakien
18 Netherlands
Nederländerna
19 France
Frankrike
20 Austria
Österrike

EM HERRAR 2015

ESBJERG Denmark 19-28 november 2015

1 Sweden
Sverige , Karlstads CK
2 Switzerland
Schweiz
3 Norway
Norge , Snarøyen CC, Oslo
4 Finland
Finland
5 Scotland
Skottland
6 Germany
Tyskland
7 Russia
Ryssland
8 Italy
Italien
9 Czech Republic
Tjeckien
10 Netherlands
Nederländerna
11 Denmark
Danmark , Hvidovre CC
12 Austria
Österrike
13 Latvia
Lettland
14 Israel
Israel
15 Lithuania
Litauen
15 Slovenia
Slovenien
17 England
England
18 Turkey
Turkiet
19 Slovakia
Slovakien
20 Hungary
Ungern
21 Poland
Polen
22 Spain
Spanien
23 Wales
Wales
24 Belgium
Belgien
25 Croatia
Kroatien
26 Estonia
Estland

B-VM RULLSTOLSCURLING 2015

LOHJA, Finland 7-12 november 2015

UNGDOMS-OS 2016

LILLEHAMMER, Norge 12-21 februari 2016

Mixed

Mixed dubbel

1
Youth Olympic Team #29
2
Youth Olympic Team #10
3
Youth Olympic Team #22
4
Youth Olympic Team #1
5
Youth Olympic Team #6
5
Youth Olympic Team #13
5
Youth Olympic Team #18
5
Youth Olympic Team #25
9
Youth Olympic Team #27
9
Youth Olympic Team #23
9
Youth Olympic Team #20
9
Youth Olympic Team #32
9
Youth Olympic Team #15
9
Youth Olympic Team #11
9
Youth Olympic Team #8
9
Youth Olympic Team #4
17
Youth Olympic Team #5
17
Youth Olympic Team #2
17
Youth Olympic Team #3
17
Youth Olympic Team #9
17
Youth Olympic Team #7
17
Youth Olympic Team #12
17
Youth Olympic Team #14
17
Youth Olympic Team #16
17
Youth Olympic Team #17
17
Youth Olympic Team #19
17
Youth Olympic Team #30
17
Youth Olympic Team #31
17
Youth Olympic Team #21
17
Youth Olympic Team #24
17
Youth Olympic Team #28
17
Youth Olympic Team #26

VM RULLSTOLSCURLING 2016

LUCERNE, Schweiz 21-28 februari 2016

JUNIOR-VM FLICKOR 2016

KÖPENHAMN, Danmark 3-13 mars 2016

JUNIOR-VM POJKAR 2016

KÖPENHAMN, Danmark 5-13 mars 2016

1 Scotland
Skottland
2 United States of America
USA
3 Canada
Kanada
4 Switzerland
Schweiz
5 Norway
Norge
6 Sweden
Sverige
7 Russia
Ryssland
8 Denmark
Danmark
9 Turkey
Turkiet
10 Korea
Sydkorea

VM DAMER 2016

SWIFT CURRENT, Kanada 3-27 mars 2016

1 Switzerland
Schweiz
2 Japan
Japan
3 Russia
Ryssland
4 Canada
Kanada
5 Scotland
Skottland
6 United States of America
USA
7 Korea
Sydkorea
8 Denmark
Danmark
9 Sweden
Sverige
10 Germany
Tyskland
11 Finland
Finland
12 Italy
Italien

VM HERRAR 2016

BASEL, Schweiz 2-10 april 2016

1 Canada
Kanada
2 Denmark
Danmark
3 United States of America
USA
4 Japan
Japan
5 Norway
Norge
6 Sweden
Sverige
7 Scotland
Skottland
8 Finland
Finland
9 Switzerland
Schweiz
10 Russia
Ryssland
11 Korea
Sydkorea
12 Germany
Tyskland

VM MIXED DUBBEL 2016

KARLSTAD, Sverige 16-23 april 2016

1 Russia
Ryssland
2 China
Kina
3 United States of America
USA
4 Scotland
Skottland
5 Canada
Kanada
6 Estonia
Estland
7 Finland
Finland
8 England
England
9 Norway
Norge
10 Slovakia
Slovakien
11 Austria
Österrike
12 Ireland
Irland
13 Korea
Sydkorea
13 Denmark
Danmark
13 New Zealand
Nya Zeeland
13 Hungary
Ungern
17 Bulgaria
Bulgarien
17 Turkey
Turkiet
19 Italy
Italien
20 Japan
Japan
21 Czech Republic
Tjeckien
22 Poland
Polen
23 Spain
Spanien
24 Lithuania
Litauen
25 Sweden
Sverige
26 Belarus
Vitryssland
27 France
Frankrike
28 Switzerland
Schweiz
29 Brazil
Brasilien
30 Luxembourg
Luxemburg
31 Australia
Australien
32 Latvia
Lettland
33 Israel
Israel
34 Germany
Tyskland
35 Romania
Rumänien
36 Wales
Wales
37 Netherlands
Nederländerna
38 Kazakhstan
Kazakhstan
39 Slovenia
Slovenien
40 Serbia
Serbien
41 Belgium
Belgien
42 Qatar
Qatar

VM SENIORER 2016

KARLSTAD, Sverige 15-23 april 2016

Herrar

1 Sweden
Sverige
2 Canada
Kanada
3 Ireland
Irland
4 Denmark
Danmark
5 Norway
Norge
5 New Zealand
Nya Zeeland
5 Scotland
Skottland
5 United States of America
USA
9 Germany
Tyskland
10 Switzerland
Schweiz
11 Finland
Finland
12 England
England
13 Latvia
Lettland
14 Israel
Israel
15 Australia
Australien
16 Wales
Wales
17 France
Frankrike
18 Slovenia
Slovenien
19 Czech Republic
Tjeckien
20 Slovakia
Slovakien
21 Italy
Italien
22 Netherlands
Nederländerna
23 Poland
Polen
24 Russia
Ryssland
25 Japan
Japan
26 Belgium
Belgien

Damer

1 Scotland
Skottland
2 Germany
Tyskland
3 Sweden
Sverige
4 England
England
5 Switzerland
Schweiz
5 Canada
Kanada
7 United States of America
USA
8 Japan
Japan
9 Russia
Ryssland
10 Latvia
Lettland
11 Italy
Italien
12 Czech Republic
Tjeckien
13 Austria
Österrike
14 Australia
Australien
15 New Zealand
Nya Zeeland
16 Finland
Finland
17 Lithuania
Litauen

 

SM-TÄVLINGAR 2015-2016

SM LAG DAMER 2016

1:a Karlstads CK Team Ahlmarks
Cissi Östlund, Sabina Kraupp, Sara Carlsson, Paulina Stein

2:a Sundbybergs CK Team Panthera
Fanny Sjöberg, Johanna Höglund, Jennie Wåhlin, Isabella Wranå.
Coach: Gerry Wåhlin

3:a Sundbybergs CK Team ÅF
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs
Coach: Mathias Mabergs 

4:a Skellefteå CK Sigfridsson
Margaretha Sigfridsson, Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström.
Coach: Fredrik Hallström 

5:a IK Fyris Team Donald Davies & Partners
Elina Backman, Sofia Gustafsson, Anna Gustafsson, Johanna Heldin, Towe Lundman
Coach: Nils-Erik Heldin 

6:a Stocksunds CK Team PwC
Åsa Linderholm, Cathrine Lindahl, Therese Westman, Anette Norberg 

7:a CK Granit-Gävle Team Celebra
Anna Huhta, Sofie Sidén, Karin Rudström, Jonna McManus 

8:a Östersunds CK Team Woolpower
Sofie Bergman, Sandra Ljungberg, Emma Sjödin, Tova Sundberg. Coach: Rickard Hallström

SM LAG HERRAR 2016

1:a Karlstads CK Edin
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Christoffer Sundgren. Coach: Ingemar Edström

2:a Skellefteå CK Eskilsson
Patrik Mabergs, Gustav Eskilsson, Jesper Johansson, Johannes Patz. Coach Flemming Patz

3:a Sundbybergs CK Hasselborg
Marcus Hasselborg, Sebastian Kraupp, Vincent Stenberg, Anton Sandström

3:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
Rasmus Wranå, Fredrik Nyman, Jordan Wåhlin, Max Bäck. Coach: Mats Wranå

5:a Skellefteå CK Melin
Per Kaijser, Kristofer Blom, Andreas Granbom, Jon Melin

5:a Stocksunds CK Team Westmans
Mikael Vilenius, Peter Tedenbäck, Mats Jansson, Andreas Adersteg, Stefan Lund

7:a Skellefteå CK Sjöström
Per Sjöström, Hans-Erik Hägglund, Håkan Pålsson, Kurt Eriksson, Anders Eskilsson

7:a IK Fyris Andersson
Dan Svensson, Claes Eriksson, Björn Lundman, Bert Andersson

SM MIXED DUBBEL 2016

1:a Sundbyberg/Karlstad Anna Hasselborg och Oskar Eriksson
2:a Sundsvall Per Carlsén och Margaretha Sigfridsson
3:a Sundbybergs CK Isabella och Rasmus Wranå
4:a IK Fyris Johanna Heldin och Axel Sjöberg
5:a CK Granit Anna Huhta och Kristian Lindström
5:a CK Granit Isabella och Mikael Andersson
5:a IK Fyris/Skellefteå Towe Lundman och Gustav Eskilsson
5:a Stocksunds CK Anette Norberg och Vincent Stenberg

Alla resultat från SM mixed dubbel 2016

JUNIOR-SM 2016

Flickor

1:a Danderyds CK lag Westman
2:a Sundbybergs CK Team Panthera
3:a Östersunds CK Team Woolpower
4:a Jönköpings CC Team Rilea

Pojkar

1:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
2:a Karlstads CK Team Nermans
3:a Umeå CK lag Nygren
4:a CK Granit Gävle CK Köhn
5:a Östersunds CK Majiet
6:a IK Fyris Team Eugen Innovation
7:a Härnösands CK Engqvist 

Alla resultat från Junior-SM 2016

http://www.cuponline.se/games.aspx?cupid=16842&arena=15384&view_type=arena

SM YNGRE JUNIORER 2016

Östersund 4-6 mars 2016

1:a Östersunds CK Team Svedberg
Ellen Bromée, Linda Stenlund, Lisa Norrlander, Linnéa Svedberg 

2:a Karlstads CK Team Nermans
Daniel Magnusson, Anton Regosa, Sebastian Jones, Alexander Bofeldt 

3:a IK Fyris Team Thunman
Wilma Hornay, Malin Tegendal, Robin Ahlberg,
Rebecka Thunman. Coach: Pia Thunman

4:a Mjölby AI Curlingförening Moberg
Emma Moberg, Emma Landelius, Hilma Ebbesson,
Hanna Mårtensson, Ida Smeds. Coach: Mattias Moberg

5:a Granit Meuer

5:a Östersunds CK ÖCK 4ever
Sofie Bergman, Kajza Leek, Alice Backlund, Ellen Kåbjörn, Lisa Låsgårdh

7:a Mjölby AI Curlingförening Landelius
Axel Landelius, Alfons Johansson, Edvin Pettersson, Olle Moberg. Coach: Lars Landelius 

7:a CK Granit Köhn
Kevin van Heteren, Olle Pers, Arvid Norin,
Ludvig Köhn, Filip Köhn. Coach: Tommy Köhn

SM OLDGIRLS/OLDBOYS 2016

Karlstad 14-17 januari 2016

Oldgirls

1:a Norrköpings CK Arfwidsson Edlund
Haide Stensson, Anta Hedström, Eva Olofsson, Gunilla Arfwidsson Edlund, Karin Österberg

2:a Karlstads CK Henriksson
Helena Eriksson, Birgitta Sewik, Carina Björk, Marie Henriksson

3:a Norrköpings CK Lundberg
Anne-Marie Lundberg, Kajsa Liljegren, Åse Busch, Pia Eklöf, Ewa Busch

4:a Mjölby AI Andersson
Ranveig Nåbo, Britt Isacsson, Yvonne Blom, Birgitta Andersson

> Alla resultat från SM Oldgirls/Oldboys 2016

Oldboys

1:a Sundbybergs CK Sundbyberg Seniors
Mats Wranå, Mikael Hasselborg, Anders Eriksson, Gerry Wåhlin

2:a CK Granit-Gävle Karlsson
Anders Ahrnell, Niklas Lindberg, Gunnar Nyström, Conny Kihlström, Lennart Karlsson

3:a Sundsvalls CK Carlsén
Tommy Olin, Mikael Ljungberg, Anders Lööf, Per Carlsén, Dan Carlsén

3:a Härnösands CK Rudström
Björn Rudström, Göran Roxin, Håkan Rudström, Christer Mårtenson, Ante Nilsson

5:a Mjölby Curling Précenth
Per Persson, Olle Nåbo, Gert Précenth, Tommy Borén

5:a Stocksunds CK Nyberg
Lars Carlsson, Thomas Andersson, Hans Söderström, Björn Rosendahl, Mats Nyberg, Per Södergren

5:a Linköpings CK Pettersson
K-G Pettersson, Hans Stenström, Göran Carlsson, Håkan Nyberg, Ulf Johansson, Rickard Eriksson

5:a Norrköpings CK Eriksson
Jörgen Sollerud, Willy johansson, Per Ritzer, Lars Eriksson

Alla resultat från SM Oldgirls/Oldboys 2016

SM VETERANER 2016

1:a Amatörföreningens CK Ibsonius
Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Björn Örnberg, Michael Keith. Coach: Ulf Gabrielsson

2:a IK Fyris Andersson
Bert Andersson, Erik Haapala, Lars-Erik Roxin, Olle Perols, Hans Ahlgren

3:a Norrköping CK Ekholm
Ture Ekholm, Håkan Wirås, Klas Johansson, Jörgen Mahrs

4:a Sollefteå CK Jonsson
Ted Jonsson, Anders Antonsson, Kenneth Svande, Stefan Hasselborg

5:a Stocksunds CK Danielsson
Håkan Söderholm, Ove Wallin, Jan-Erik Kjerr, Hans Danielsson

5:a Djursholms CK Malmström
Svante Malmström, Lennart Jakobsson, Henrik Meldahl, Janne Sjödin. Coach: Annika Ekman

5:a Jönköping CC Cederström
Ingvar Astner, Bo Mattsson, Kurt Jacobsson, Lars Cederström

5:a Linköpings CK Pettersson
K-G Pettersson Conny Wiström Gösta Fineman Volger Johansson

SM FIGUR 2016

Damer
1:a Towe Lundman IK Fyris
2:a Elina Backman IK Fyris
3:a Sofia Gustafsson IK Fyris
4:a Gunilla Arfwidsson Edlund Norrköpings CK
5:a Johanna Heldin IK Fyris 

Herrar
1:a Rasmus Wranå Sundbybergs CK
2:a Axel Sjöberg Sundbybergs CK
3:a Mats Wranå Sundbybergs CK
4: Mats Vilenius Stocksunds CK
5:a Fabian Wingfors Göteborgs CK
6:a Lennart Johansson Mjölby AI 

Rullstolscurling
1:a Mats-Ola Engborg Jönköpings CC
2:a Viljo Peterson-Dahl Jönköpings CC
3:a Kicki Ulander Södertälje CK

SM RULLSTOLSCURLING 2016

1:a Södertälje CK, Rolling Stones
Ronny Persson, Patrik Kallin, Kicki Ulander, Gert Erlandsson

2:a Jönköping CC, Jönköpings Energi
Tommy Andersson, Sara Lang, Mats-Ola Engborg, Viljo Petersson Dahl

3:a Karlstads CK, Team Swedaco
Jerry Kyrk, Sabina Johansson, Walther Janson, Mikael Larsson, Roger Vercouteren

4:a Amatörföreningens CK, Hjultomtarna
Anette Wilhelm, Denny Andersson, Mats Wetterling, Daniel Rehnström, Stefan Vegeborn

SKOL-SM RIKSFINAL 2016

SM MIXED 2016

1:a Sundbyberg CK Hård-Sten
Johanna Heldin, Joakim Flyg, Jennie Wåhlin, Rasmus Wranå

2:a Sundsvall Curling Carlsén
Maria Carlsén, Oskar Sjöström, Maria Wennerström, Fredrik Carlsén

3:a Sundbybergs CK Wrabergs
Fanny Sjöberg, Johannes Patz, Isabella Wranå, Patric Mabergs, Sofia Mabergs

4:a Östersunds CK EINRR
Sofie Bergman, Sandra Ljungberg, Oscar Bergman, Fredrik Ljungberg, Jonatan Markusson

5:a Härnösands CK Skoglund
Andreas Skoglund, Maria Nilsson, Mathias Mabergs, Maria Prytz

5:a Sundbybergs CK Sundbysvall Seniors
Gunilla Palmcrantz, Monika Wranå, Mats Wranå, Per Carlsen

5:a CK Granit Noreen
Isabell Andersson, Mikael Andersson, Camilla Noreen, Per Noreen

5:a Östersunds CK Hallström
Catrin Bitén, Fredrik Hallström, Bettan Norredahl, Rickard Hallström

Alla resultat från SM mixed 2016


HÖGRE SERIESPEL 2015-2016

DIVISION 1 DAMER

1 Jönköpings CC Team Rilea 8
2 Norrköpings CK Arfwidsson Edlund 8
3 Sundsvall Curling Carlsén 6
4 Östersunds CK 6
5 Mjölby AI Mårtensson 2
6 Härnösands CK Team Batos 0

 

DIVISION 1 NORRA 2015-2016

1 Örnsköldsviks CK Spektrakon 15 13 2 26
2 Sollefteå CK Thermotec 15 11 4 22
3 Sundsvall Curling Strömberg 15 10 5 20
4 Umeå CK Sandström 15 10 5 20
5 Sundsvall Curling Marklund 15 10 5 20
6 Umeå CK Nygren 15 9 6 18
7 Umeå CK Sjöström 15 9 6 18
8 Östersunds CK Majiet 15 7 8 14
9 Sollefteå CK Svande 15 7 8 14
10 Skellefteå CK Eriksson 15 6 9 12
11 Umeå CK Karlsson 15 6 9 12
12 Umeå CK Lundmark 15 6 9 12
13 Sundsvall Curling Modig 15 6 9 12
14 Sundsvall Curling Bydén 15 5 10 10
15 Härnösands CK 8-enders 15 5 10 10
16 Umeå CK What You Want Axelsson 15 0 15 0

 

DIVISION 1 MELLERSTA 2015-2016

1 Amatörföreningens CK Esbjörnsson 15 12 3 24
2 Amatörför CK Börtnansfisk 16 11 5 22
3 Borlänge CC Team Bevab 16 10 6 20
4 Sundbybergs CK Hedin 15 9 6 18
5 CK Silverstenen Team Svetak 15 9 6 18
6 Falu CC Choong 15 9 6 18
7 Stocksunds CK Blom 15 9 6 18
8 CK Granit-Gävle AllStar 15 9 6 18
9 CK Granit-Gävle Gavlekyla 15 8 7 16
10 Sundbybergs CK Apecta 15 8 7 16
11 Södertälje CK Goldline 15 6 9 12
12 Leksands CK Bergsten 15 6 9 12
13 CK Granit-Gävle Team Uppsala Bilgalleri 15 6 9 12
14 CK Silverstenen Nordlund 15 5 10 10
15 Malung CC Zars 15 2 13 4
16 IK Fyris Wheelcorner 15 2 13 4

 

DIVISION 1 SÖDRA 2015-2016

1 Göteborgs CK Team NP 16 13 3 26
2 Bohuslänska CK Antonsson 16 12 4 24
3 Norrköpings CK Ritzer 15 11 4 22
4 Norrköpings CK Öhman 15 11 4 22
5 Helsingborgs CK Team Non Stop 15 9 6 18
6 Mjölby AI Précenth 15 9 6 18
7 Göteborgs CK Perem 15 9 6 18
8 Göteborgs CK Spiikhuvudet 15 7 8 14
9 Jönköping Gennemark 15 7 8 14
10 Göteborgs CK Kahl 15 7 8 14
11 Norrköpings CK Hallgren 15 6 9 12
12 Mjölby AI Nero 15 6 9 12
13 Växjö CC Karlsson 15 6 9 12
14 Norrköpings CK Team Handelsbanken 15 5 10 10
15 Norrköpings CK LG Öhrn 15 2 13 4
16 Göteborgs CK Fuentes Bergström 15 1 14 2

 

ELITSERIEN DAMER 2015-2016

Grundserie

1 CK Granit-Gävle Team Celebra 14 11 3 22
2 Skellefteå CK Team Sigfridsson 14 11 3 22
3 Stocksunds CK Team PwC 14 11 3 22
4 Sundbybergs CK Team ÅF 14 7 7 14
5 Karlstads CK Team Ahlmarks 14 7 7 14
6 Sundbybergs CK Team Panthera 14 6 8 12
7 IK Fyris Team Donald Davies & Partners 14 3 11 6
8 Östersund CK Team Woolpower 14 0 14 0

Slutspel

Page 1/2 (Semifinal 1): Skellefteå CK Sigfridsson-CK Granit-Gävle Team Celebra 8-6 
Page 3/4 (Kvartsfinal): Stocksunds CK Team PwC-Sundbybergs CK Team ÅF 4-3
Semifinal: Sundbybergs CK Team ÅF-CK Granit-Gävle Team Celebra 10-4
Final: Skellefteå CK Sigfridsson-Sundbybergs CK Team ÅF 7-3

Slutresultat

1:a Skellefteå CK Sigfridsson

2:a Sundbybergs CK Team ÅF

3:a CK Granit-Gävle Team Celebra

4:a Stocksunds CK Team PwC

ELITSERIEN HERRAR 2015-2016 

Grundserie

1 Skellefteå CK Eskilsson 11 8 3 16
2 Sundbybergs CK Team Zip-Up 11 8 3 16
3 Skellefteå CK Melin 11 7 4 14
4 Stocksunds CK Westmans 11 7 4 14
5 Sundbybergs CK Julius 11 6 5 12
6 Jönköping CC Pölder 11 6 5 12
7 Linköpings CK K-G Pettersson 11 6 5 12
8 Stocksunds CK Nyberg 11 5 6 10
9 Malung CC Team Göthbergs El 11 5 6 10
10 Karlstads CK Team Nermans 11 3 8 6
11 Skellefteå CK Pålsson 11 3 8 6
12 Linköpings CK Roxin 11 2 9 4

Slutspel

Page 1/2 (Semifinal 1): Skellefteå CK Eskilsson - Sundbybergs CK Team Zip-Up 7-4
Page 3/4 (Kvartsfinal): Stocksunds CK Team Westmans-Skellefteå CK Melin 4-9
Semifinal: Sundbybergs CK Team Zip-Up-Skellefteå CK Melin 6-3
Final: Skellefteå CK Eskilsson-Sundbybergs CK Team Zip-Up 7-5

Slutresultat

1:a Skellefteå CK Eskilsson
Johannes PatzJesper JohanssonGustav EskilssonPatric MabergsCoach Flemming Patz

2:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
Joakim Flyg, Jordan Wåhlin, Fredrik Nyman, Rasmus Wranå och Max Bäck. Coach: Hans Nyman och Mats Wranå

3:a Skellefteå CK Melin
Per Kaijser, Kristofer Blom, Andreas Granbom, Simon Granbom, Jon Melin 

4:a Stocksunds CK Team Westmans
Anders Kraupp, Mikael Vilenius, Rolf Wikström, Peter Tedenbäck

Uppdaterad: 2017-04-26 08:24
Skribent: Stefan Lund

Följ oss i sociala medier

 


VM mixed dubbel 2017

Lethbridge, Kanada
22-29 april 2017


VM Seniors 2017

Lethbridge, Kanada
22-29 april 2017


 Partners


Partners landslag


Kidscurling

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info