Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2011-2012


OS  |  VM  |  EM  |  SM  |  HÖGRE SERIESPELET


OLYMPISKA SPEL
Ungdoms-OS i Innsbruck, Österrike

1) Schweiz (Michael Brunner, Elena Stern, Romano Meier och Lisa Gisler)
2) Italien (Amos Mosaner, Denise Pimpini, Alessandro Zoppi, Arianna Losano)
3) Kanada (Thomas Scoffin, Corryn Brown, Emily Gray, Derek Oryniak)
4) Sverige (Rasmus Wranå, Amalia Rudström, Jordan Wåhlin, Johanna Heldin)
5) USA (Korey Dropkin (Skip), Sarah Anderson, Thomas Howell, Taylor Anderson)
6) Tjeckien (Marek Cernovsky, Alzbeta Baudysova, Krystof Krupansky, Zuzana Hruzova)
7) Japan (Shingo Usui, Mizuki Kitagushi, Tsukasa Horigome, Mako Tamakuma)
8) Norge (Martin Sesaker, Ina Roll Backe, Markus Skogvold, Stine Haalien)
9) Kina (Jinbo Wang, Ying Yang, Yang Bai, Yilun Cao)
10) Storbritannien (Duncan Menzies, Angharad Ward, Thomas Muirhead, Rachel Hannen)
11) Ryssland (Mikhail Vaskov, Anastasia Moskaleva, Alexandr Korshunov, Marina Verenich)
12) Sydkorea (Sueyeon Kang, Minhyeon Yoo, Eunbi Kim, Keon Go)
13) Nya Zeeland (Luke Steele, Eleanor Adviento, David Weyer, Kelsi Heath)
14) Österrike (Martin Reichel, Camilla Schnabel, Irena Brettbacher, Mathias Genner)
15) Tyskland (Daniel Rothballer, Frederike Manner, Kevin Lehmann, Nicole Muskatewitz)
16) Estland (Robert-Kent Paell, Marie Turmann, Sander Rouk, Kerli Zirk).

VÄRLDSMÄSTERSKAP
VM Damer i Lethbridge, Alberta, Kanada

1) Schweiz (Mirjam Ott, Carmen Schäfer, Carmen Küng, Janine Greiner, Alina Pätz)
2) Sverige (Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Margaretha Sigfridsson, Sabina Kraupp)
3) Kanada (Heather Nedohin, Beth Iskiw, Jessica Mair, Laine Peters, Amy Nixon)
4) Sydkorea (Ji-Sun Kim, Seul-Bee Lee, Mi-Sung Shin, Un Chi Gim, Hyun-Jung Lee)
5) USA (Allison Pottinger, Nicole Joraanstad, Natalie Nicholson, Tabitha Peterson, Cassandra Potter)
6) Skottland (Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton, Kelly Wood)
7) Tyskland (Imogen Oona Lehmann, Melanie Robillard, Corinna Scholz, Stella Heiss, Monika Wagner)
8) Danmark (Lene Nielsen, Helle Simonsen, Jeanne Ellegaard, Maria Poulsen, Mette de Neergaard)
9) Ryssland (Anna Sidorova, Ludmila Privivkova, Margarita Fomina, Ekaterina Galkina, Nkeiruka Ezekh)
10) Italien (Diana Gaspari, Georgia Apollonio, Chiara Olivieri, Claudia Alvera, Veronica Gerbi)
11) Kina (Bingyu Wang, Qingshuang Yue, Jin Li Liu, Yan Zhou, Yue Sun)
12) Tjeckien (Linda Klimova, Kamila Mosova, Lenka Cernovska, Katerina Urbanova, Sara Jahodova).

VM Herrar i Basel, Schweiz
1) Kanada (Glenn Howard, Wayne Middaugh, Brent Laing, Craig Savill, Scott Howard)
2) Skottland (Tom Brewster, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow, David Edwards)
3) Sverige (Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Oskar Eriksson, Viktor Kjäll, Niklas Edin)
4) Norge (Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson, Thomas Løvold)
5) Nya Zeeland (Peter de Boer, Sean Becker, Scott Becker, Kenny Thomson, Philip Dowling)
6) Kina (Rui Liu, Xiao Ming Xu, Dexin Ba, Jia Liang Zang, Lu'an Chen)
7) Danmark (Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Troels Harry, Lars Vilandt)
8) USA (Heath McCormick, Bill Stopera, Martin Sather, Dean Gemmell, Craig Brown)
9) Schweiz (Toni Müller, Jan Hauser, Marco Ramstein, Jürg Bamert, Benoît Schwarz)
10) Frankrike (Tony Angiboust, Thomas Dufour, Lionel Roux, Wilfrid Coulot, Jérémy Frarier)
11) Tyskland (Felix Schulze, Johnny Jahr, Hans-Christoph Daase, Sven Goldemann, Peter Rickmers)
12) Tjeckien (Jirí Snítil, Martin Snítil, Jindrich Kitzberger, Marek Vydra, Samuel Mokris).

VM Mixed dubbel i Erzurum, Turkiet
1) Schweiz (Nadine Lehmann, Martin Rios )
2) Sverige (Camilla Johansson, Per Noreen)
3) Österrike (Claudia Toth, Christian Roth)
4) USA (Cristin Clark, Brady Clark)
5) Skottland (Judith McFarlane, Lee McCleary)
6) Kanada (Chantelle Eberle, Dean Hicke)
7) Kina (Sijia Liu, Yansong Ji)
8) Estland (Kristiine Lill, Martin Lill)
9) Danmark (Mette de Neergaard, Oliver Dupont)
10) Nya Zeeland (Natalie Campbell, John Campbell)
11) Lettland (Dace Regza, Ansis Regza)
12) Italien (Lucrezia Salvai, Simone Gonin)
13) Ungern (Ildiko Szekeres, György Nagy)
14) Finland (Jaana Hämäläinen, Jussi Uusipaavalniemi)
15) Japan (Michiko Tomabechi, Kenji Tomabechi)
16) Tjeckien (Petra Vinsova, Lukas Klima)
17) Slovakien (Silvia Sykorova, Pavol Pitonak)
18) Spanien (Irantzu Garcia Vez, Sergio Vez Labrador)
19) Sydkorea (Kyung-Mi Park, Jong Chul Baek)
20) Tyskland (Ann-Kathrin Bastian, Manuel Walter)
21) Turkiet (Elif Kizilkaya, Ilhan Osmanagaoglu)
22) England (Lorna Rettig, John Sharp)
23) Frankrike (Delphine Charlet, Tony Angiboust)
24) Australien (Kim Forge, Stephen Johns)
25) Norge (Hilde Stenseth, Ole Hauge)
26) Irland (Yvonne Chalmers, David. Smith)
27) Rumänien (Crina Monica Novac, Allen Coliban). 

VM Veteraner  (+51)  i Tårnby, Köpenhamn, Danmark
Damer:  

1) Kanada (Heidi Hanlon, Kathy Floyd, Judy Blanchard, Jane Arseneau)
2) Skottland (Barbara Watt, Jean Hammond, Maggie Barry, Valerie Mahon, Judith Carr)
3) Sverige (Ingrid Meldahl, Ann-Catrin Kjerr, Birgitta Törn, Sylvia Liljefors, Mia Lehander)
4) Nya Zeeland (Wendy Becker, Christine Diack, Carolyn Cooney, Helen Greer, Elizabeth Matthews)
5) USA (Pam Oleinik, Laurie Rahn, Stephanie Martin, Julie Denten, Joni Cotten)
6) Schweiz (Chantal Forrer, Erika Müller, Rita Joller, Ursula Miller, Esther Gemperli )
7) Tjeckien (Ivana Danielisova, Milena Vojtusova, Jana Volfova, Alena Samueliova)
8) Irland (Marie O'Kane, Gillian Drury, Louise Kerr, Christina Graham)
9) Danmark (Jane Bidstrup, Iben Larsen, Lilian Nielsen, Lone Bagge Harry, Mai Greulich)
10) Japan (Mikiko Tsuchiya, Hatsue Hirama, Mikiko Kimura, Hiroko Oishi, Machiko Tsuchiya )
11) Italien (Lucilla Macchiati)
12) Finland (Kirsti Kauste)
13) Ryssland (Liudmila Murova)
14 Slovakien (Elena Jancarikova).

Herrar:  
1) Irland (John Jo Kenny, Bill Gray, David Whyte, Tony Tierney, David Hume)
2) Kanada (Kelly Robertson, Doug Armour, Peter Prokopowich, Bob Scales)
3) Sverige (Connie Östlund, Morgan Fredholm, Lars Lindgren, Glenn Franzén, Stig Sewik)
4) Norge (Eigil Ramsfjell, Sjur Loen, Morten Søgaard, Dagfinn Loen, Stein Fredrik Mellemseter)
5) Nya Zeeland (Hans Frauenlob, Lorne De Pape, Al Langille, Pat Cooney)
6) Finland (Timo Kauste, Yrjö Franssila, Jorma Venäläinen, Seppo Malinen)
7) Australien (Hugh Millikin, John Theriault, Stephen Hewitt, Rob Gagnon, Wyatt Buck)
8) Skottland (Keith Prentice, Lockhart Steele, Robin Aitken, Tommy Fleming, Archibald Craig)
9) Schweiz (Karl Grossman, Hans Peter Nauer, Hansruedi Maag, Heinz Meierhofer, Werner Stähli)
10 ) England (D. Michael Sutherland, Tommy Campbell, John Summers, Phil Barton, John Brown )
11) Tyskland (Rainer Schöpp)
12) Italien (Antonio Menardi)
13) Japan (Yutaka Matsuura)
14) USA (Ian Journeaux)
15) Österrike (Herbert Planer)
16) Holland (Wim Neeleman)
17) Tjeckien (Petr Kovac)
18) Lettland (Peteris Sveisbergs)
19) Wales (Chris Wells)
20) Ungern (András Rokusfalvy)
21) Ryssland (Sergei Korolenko)
22) Danmark (Hans Peter Schack)
23) Slovakien (Milan Kalis).

VM Rullstolscurling i Chuncheon, Sydkorea
1) Ryssland (Andrey Smirnov, Marat Romanov, Alexander Shevchenko, Oxana Slesarenko, Svetlana Pakhomova)
2) Sydkorea (Hak Sung Kim, Seoung Won Jung, Byeong Il Noh, Mi-Suk Kang, Min Ja Bang)
3) Kina (Haitao Wang, Wei Liu, Jun He, Guangqin Xu, Qiang Zhang)
4) Slovakien (Radoslav Duris, Branislav Jakubec, Dusan Pitonak, Monika Kunkelova, Alena Kanova)
5) USA (Patrick McDonald, David Palmer, James Joseph, Penny Greely, Timothy Kelly)
6) Sverige (Jalle Jungnell, Patrik Kallin, Gert Erlandsson, Anette Wilhelm)
7) Kanada (Darryl Neighbour, Ina Forrest, Jack Smart, Sonja Gaudet, Anne Hibberd)
8) Skottland (Aileen Neilson, Tom Killin, Gregor Ewan, Angie Malone, Jim Gault)
9) Norge (Rune Lorentsen, Jostein Stordahl, Terje Rafdal, Sissel Løchen, Per Fagerhøi)
10) Italien (Andrea Tabanelli, Egidio Marchese, Emanuele Spelorzi, Angela Menardi, Rosanna Menazzi ).
Norge och Italien till VM-kval.  

VM Juniorer i Östersund
Flickor: 
1) Skottland (Hannah Fleming, Lauren Gray, Alice Spence, Abigail Brown, Jennifer Martin)
2) Tjeckien(Iveta Janatova, Zuzana Hajkova, Klara Svatonova, Eva Malkova, Petra Vinsova)
3) Ryssland (Anna Sidorova, Victoria Moiseeva, Alexandra Saitova, Galina Arsenkina Olga Zyablikova)
4) Sverige (Sara McManus, Anna Huhta, Marina Stener, Sofia Mabergs, Rosalie Egli)
5) Japan* (Sayaka Yoshimura, Rina Ida, Risa Ujihara, Mao Ishigaki, Natsuko Ishiyama)
6) Kanada (Jocelyn Peterman, Brittany Tran, Rebecca Konschuh, Kristine Anderson, Nadine Chyz)
7) Norge (Kristine Davanger, Pia Trulsen, Nora Hilding, Julie Kjær Molnar, Ingvild Skaga)
8) Schweiz (Melanie Barbezat, Briar Hürlimann, Mara Gautschi, Janine Wyss, Nadine Lehmann)
9) Italien* (Federica Apollonio, Giada Mosaner, Chiara Zanotelli, Stefania menardi, Anastsia Mosca)
10) USA* (Cory Christensen, Elizabeth Busche, Anna Bauman, Sonja Bauman, Rebecca Funk).

*måste återkvalificera sig för JVM via zonkval

Pojkar:
1) Kanada (Brendan Bottcher, Evan Asmussen, Landon Bucholz, Bryce Bucholz, Parker Konschuh)
2) Sverige (Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Daniel Lövstrand, Axel Sjöberg, Patric Mabergs
3) Skottland (Kyle Smith, Thomas Muirhead, Kyle Waddell, Kerr Drummond, Hamilton McMillan)
4) Norge (Markus Høiberg, Magnus Nedregotten, Sebastian  Mellemseter, Sander Rølvåg, Eirik Mjøen)
5) USA* (Stephen Dropkin, Korey Dropkin, Thomas Howell, Derek Corbett, Cameron Ross)
6) Schweiz (Dominik Märki, Daniel Schifferli, Patrick Kaser, Rapael Märki, Benoit Schwarz)
7) Kina* (Xiuyue Ma, Dongxu Jiang, Zhillin Shao, Zhongbao Zhang, Shicheng Xiao)
8) Tjeckien (Lukas Klima, Marek Cernovsky, Jan Zelingr, Samuel Mokris, Jakub Splavec)
9) Italien* (Andrea Pilzer, Amos Mosaner, Daniele Ferrazza, Roberto Arman, Sebastiano Arman)
10) Finland* (Iiro Sipola, Esko Sinisalo, Niklas Malmi, Kim Malmi).

*måste återkvalificera sig för JVM via zonkval  

EUROPAMÄSTERSKAP
EM Moskva, Ryssland
Damer: 
1) Skottland (Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton, Kay Adams)
2) Sverige (Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Margaretha Sigfridsson, Sabina Kraupp)
3) Ryssland (Anna Sidorova, Liudmila Privivkova, Margarita Fomina, Ekaterina Galkina, Nkeiruka Ezekh)
4) Danmark (Lene Nielsen)
5) Tyskland (Andrea Schöpp)
6) Italien (Diana Gaspari)
7) Schweiz (Binia Feltscher)
8) Tjeckien (Linda Klimova)
9) Lettland (Ineta Maĉa)
10) Norge (Linn Githmark).
Lettland och Norge degraderas till B-gruppen. Ersätts av Ungern och Finland.

Herrar:
1) Norge (Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson, Thomas Løvold)
2) Sverige (Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll, Oskar Eriksson)
3) Danmark (Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Troels Harry, Lars Vilandt)
4) Tjeckien (Jiri Snitil)
5) Skottland (David Murdoch)
6) Schweiz (Sven Michel)
7) Tyskland (John Jahr)
8) Frankrike (Thomas Dufour)
9) Lettland (Ritsvars Gulbis)
10) Italien (Joel Retornaz).
Lettland och Italien degraderas till B-gruppen. Ersätts av Ryssland och Ungern.


EM Mixed i Tårnby, Danmark
1) Schweiz (Thomas Lips, Manuella Siegrist, Martin Rios, Manuela Netzer-Kormann)
2) Tyskland (Alexander Baumann, Ann Kathrin Bastian, Manuel Walter, Katja Weisser)
3) Tjeckien (Krystof Chaloupek, Eliska Jalovcova, David Jirounek, Louisa Illkova)
4) Danmark (Michael Qvist, Mona Sylvest Nielsen, Niels Siggaard Andersen, Trine Qvist)
5) Österrike (Christian Roth)
6) Italien (Valther Bombassei)
7) Skottland (David Edwards)
8) Finland (Jussi Uusipaavalniemi)
9) Holland (Mark Neeleman)
10) England (Alan McDougall)
11) Wales (Adrian Meikle)
12) Lettland (Ansis Regza)
13) Ryssland (Alexander Kirikov)
14) Frankrike (Lionel Roux)
15) Ungern (György Nagy)
16) Slovakien (Pavel Kocian)
17) Estland (Erkki Lill)
18) Spanien (Antonio de Molinedo)
19) Sverige (Göran Carlsson, Marie Persson, Anders Eriksson, Hanna Maleus Larsson)
20) Irland (David Smith)
21) Vitryssland (Dmitry Kirillov)
22) Norge (Ole Hauge)
23) Turkiet (Oznur Polat)
24) Rumänien (Allen Coliban)
25) Serbien (Djordje Neskovic).



SVENSKA MÄSTERSKAP
SM-VECKAN I ÖSTERSUND
Damer:
1) Skellefteå/Team Alltele (Margaretha Sigfridsson, Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström. Coach: Fredrik Hallström)
2) Karlstad/Team Ahlmarks (Anette Norberg, Cecilia Östlund, Sara Carlsson, Lotta Lennartsson. Coach: Örjan Erixon)
3) Granit-Gävle/Team Ega(Jonna McManus, Sara McManus, Anna Huhta, Sofia Mabergs. Coach: Stuart McManus)
4) Sundbyberg (Sabina Kraupp, Agnes Knochenhauer Margaretha Dryburgh, Zandra Flyg, Anna Hasselborg. Coach: Mikael Hasselborg).

Herrar:
1) Härnösand/Team First Hotels  (Marcus Hasselborg, Peder Folke, Andreas Prytz, Anton Sandström)
2) Lit (Oskar Eriksson, Henrik Leek, Alexander Lindström, Kristian Lindström. Coach: Kenneth Lindström)
3) Sundsvall/Team Certina (Nils Carlsén, Eric Carlsén, Rickard Hallström, Oskar Sjöström. Coach: Fredrik Carlsén)
4) Stocksund (Anders Kraupp, Mikael Vilenius, Rolf Wickström, Peter Tedenbeck)
5) Malung/Lag Göthbergs El (Mathias Mabergs, Lars Göthberg, Mats Mabergs, Joakim Mabergs, Andreas Rangedal) och
Skellefteå/Lag Eskilsson (Patric Mabergs, Gustav Eskilsson, Jesper Johansson, Johannes Patz. Coach: Flemming Patz)
7) Göteborg/Lag Spiikhuvudet (Anders Lindgren, Torvald Spiik, Johan Spiik, Torvald Brännström) och 
Borlänge/Team Fiskarhedenvillan (Mats Jakobsson, Marcus Haglöf, Jonas Jansson, Anders Karlsson). 

SM FIGURSPEL (GÄVLE)
Damer:
1) Towe Lundman, Fyris Uppsala 60+65=125 poäng
2) Jonna McManus, Granit-Gävle 63+60=123
3) Marie Persson, Amatörerna 60+55=115
4) Sara McManus, Granit-Gävle 50+54=104
5) Anna Huhta, do 52+48=100
6) Anta Hedström, Djursholm 39+54=93.

Herrar (final): 
1) Per Noreen, Granit-Gävle 72 poäng
2) Mikael Vilenius, Stocksund 72 (särslagning)
3) Johan Hedin, Sundbyberg 69
4) Andreas Granbom, Granit-Gävle 61
5) Andreas Adersteg, Stocksund 60
6) Kristian Lindström, Lit 56. 



JUNIOR-SM (SUNDSVALL)
Flickor:
1) Granit-Gävle/Team Ega (Sara McManus, Anna Huhta, Marina Stener, Sofia Mabergs. Coach: Stuart McManus)
2) Sundsvall (Nathalie Fält, Cassandra Fält, Maria Carlsén, Josefin Wänglund. Coach: Robert Bergquist)
3) Härnösand/Team Länsförsäkringar Västernorrland (Sofia Gustafsson, Anna Gustafsson, Johanna Jonsson, Moa Söderberg. Coach: Cathrine Lindahl)
4) Sundbyberg (Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Elin Lövstrand, Fanny Sjöberg. Coach: Gerry Wåhlin).

Pojkar: 
1) Sundbyberg/Team Zip-Up (Rasmus Wranå, Jordan Wåhlin, Daniel Lövstrand, Axel Sjöberg. Coach: Mats Wranå)
2) Granit-Gävle (Oskar Eriksson, Ludwig Gran, Erik Ölund, Magnus Rudström. Coach: Stefan Hasselborg)
3) Skellefteå/Lag Eskilsson (Patric Mabergs, Gustav Eskilsson, Jesper Johansson, Johannes Patz. Coach: Flemming Patz)
4) Härnösand/Team Rite Ice (Fredrik Nyman, Simon Granbom, Viktor Martinsson, Max Bäck. Coach: Hans Nyman).


SM YNGRE JUNIORER (GÖTEBORG)
1) Karlstad (Emil Ring, Kasper Gullbring , Johannes Ekelund , Anna Marble, Sandra Gullbring. Coach: Klas Nerman)
2) Sundbyberg (Otto Holmberg, Viktor Danielsson, Måns Winge, Axel Holmberg. Coach: Thomas Winge)
3) Sundbyberg (Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Elin Lövstrand, Fanny Sjöberg, Benjamin Hjort/Malung CC. Coach: Monika Wranå och
Sveg (Kevin Mattsson, Emil Tenbring, Ture Stenvall, Noah Råstedt, Isak Stener)
5) Granit-Gävle (Max Bäck/Härnösands CK, Ina Henriksson, Emelie Byman, Johanna Höglund. Coach: Jonas Byman) och
Djursholm (Johan Borgenstierna, Fredrik Borgenstierna, Adam Hilmerstam, Bonny Tidblad. Coach: Anders Borgenstierna)
7) Östersund (Nils Fränden, Emil Markusson, Oscar Bergman, Micke Risvall. Coach: Per Bergman) och
Falun (Viktor Gustafsson, Petronella Hjort, Olle Nyman, Isak Tegmark. Coach: Kjell Nyman) 


SM OLDBOYS (UPPSALA)
1) Karlstad (Connie Östlund, Morgan Fredholm, Lars Lindgren, Glenn Franzén)
2) Fyris Uppsala (Claes Roxin/Linköpings, Sören Axelsson, Björn Roxin/Örebro CS, Lars-Eric Roxin. Coach: Jesper Roxin)
3) Örnsköldsvik (Karl Nordlund/ Silverstenen, Wolger Johansson, Lars-Åke Andersson, Hans Öberg, Per-Arne Andersson/ Silverstenen)
4) Djursholm (Svante Malmström, Peter Eriksson, Rolf Bohlin, Lennart Berglund)
5) Karlstad (Pelle Lindeman, Carl von Wendt, Bosse Andersson, Gunnar Åberg)
5) Leksand (Hans Nyman, Ove Dahlgren, Robert Bergqvist/Sundsvalls, Ove Sjörs. Coach: Nils Carlsén) 
5) Stocksund (Mats Nyberg, Anders Kraupp, Lars Carlsson, Hans Söderström, Anders Hörberg/Amatörerna) 
5) Norrköping (Lars Eriksson, Jörgen Sollerud, Willy Johansson, Per Ritzer).


SM OLDGIRLS (DANDERYD)
1) Stocksund (Ingrid Meldahl, Ann-Catrin Kjerr, Birgitta Törn, Sylvia Liljefors, Mia Lehander, Coach: Gunilla Bergman)
2) Karlstad (Bitte Östlund, Susanne Domeij, Åsa Broström Molin, Monika Brunzell)
3) Norrköping  (Anne-Marie Lundberg/Djursholms ck, Pia Eklöf, Åse Busch, Ewa Busch)
4) Djursholm (Anta Hedström, Evy Gustafsson, Inga Norrbelius, Maria Guslin, Arja Aho. Coach: Lena Olby)
5) Karlstad (Marie Henriksson, Carina Björk, Lena Lindeman, Helena Eriksson, Katrin Jordansson)
6) Norrköping (Gunilla Arfwidsson Edlund, Kajsa Liljegren, Mia Börjesson, Eva Olofsson).


SM VETERANER ( SUNDSVALL)
1) Norrköping  (Rolf Arfwidsson, Thomas Busch, Per Olof Jacobsson, Tommy Abrahamsson)
2) Karlstad (Stig Sewik, Jan Wäseby, Per Olsson, Per Agnred)
3) Old Players, Sundsvall (Jan Berggren, Arne Modig, Bengt-Erik Öberg, Tore Sjögren)
4) Sollefteå/Playboys (Bill Tåqvist, Arne Mellander, Harald Otterström, Leif Stenberg)
5) Fyris Uppsala (Håkan Karlsson, Hans Ahlgren, Anders Gauffin, Olle Perols, Lars-Erik Roxin), Amatörerna, Sundbyberg (Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Ove Edenborg, Björn Örnberg), Sveg (Ecko Bergman, Olle Jörnlind/Silverstenen, Leif Feldt, Gunilla Feldt) samt Norrköping (Ture Ekholm, Peter Gromer, Klas Johansson, Jörgen Mahrs).


SM MIXED (KARLSTAD)
1) Sundsvall (Rickard Hallström, Elisabeth Norredahl/Östersunds CK, Fredrik Hallström, Catrin Bitén/ Östersunds CK)
2) Sundbyberg (Mats Wranå, Isabella Wranå, Gerry Wåhlin, Jennie Wåhlin)
3) Lit (Alexander Lindström, Towe Lundman /Fyris Uppsala, Christoffer Sundgren, Elin Näs/Östersunds CK)
4) Sundbyberg  (Rasmus Wranå, Amalia Rudström/Fyris Uppsala, Jordan Wåhlin, Johanna Heldin/Fyris Uppsala)
5) Karlstad (Cecilia Östlund, Peder Folke/Härnösands CK, Sara Carlsson, Jonas Ullén), Göteborg (Torvald Spiik, Almida de Val, Johan Spiik, Camilla Schnabel), Lit (Oskar Eriksson, Anna Hasselborg/Sundbybergs CK, Kristian Lindström, Marina Stener/CK Granit-Gävle) samt Malung (Mats Mabergs, Monika Mabergs, Patric Mabergs/Skellefteå CK, Sofia Mabergs/CK Granit-Gävle).


SM MIXED DUBBEL (SUNDBYBERG)
1) Per Noreen, Granit-Gävle/Camilla Johansson, Fyris Uppsala
2) Mats Wranå/Monika Wranå, Sundbyberg
3) Ingrid Meldahl/Mats Nyberg, Stocksund
4) Helena Klange, Stocksund/Thomas Norgren, Falun
5) Rickard Hallström, Sundsvall/Catrin Bitén, Östersund, Elisabeth Norredahl, Östersund/Fredrik Hallström, Sundsvall, Ludwig Gran/Sofia Gustafsson, Härnösand samt Anders Kraupp, Stocksund/Sabina Kraupp, Sundbyberg.


SM RULLSTOL PARSPEL (ÖREBRO)
1) Örebro (Gert Erlandsson, Roger Westergren, Örjan Kylevik)
2) Göteborg (Dick StenbergPatrik Havlica)
3) Göteborg (Karin Bergek, Micke Lundstedt)
4) Östersund (Janita Runudde, Zandra Reppe, Torgny Haraldsson)
5) Härnösand (Michael Sahlén, Kicki Ulander).


RIKSMÄSTERSKAP PÅ NATURIS (HAMMARSTRAND) 
1) Östersund (Susanne Patz, Flemming Patz, Johannes Patz, Elin Näs)
2) Skvadern, Sundsvall/Lag Anne-Li(Anne-Li Sjölund, Calle Jonsson, Urban Warberg, Tommy Strömberg)
3) Hammarstrand (Lars Häggström, Hans Bok, Anna Nordin, Linus Ekman, Stefan Graned, Anders Skogelid)
4) Härnösand/Team Catrix (Tom Lindholm, Kristoffer Gilliusson, Mattias Holmberg, Albin Barcheus)
5) Sollefteå/Team Playboys (Bill Tåqvist, Arne Mellander, Harald Otterström, Leif Stenberg, Jan Carlstedt)
6) Wirgo, Strömsund (Sven-Olof Svensson, Jan Blomberg, Hans Blomberg, Jim Svensson
7) Sollefteå (Kenneth Svande, Mats Molin, Sten-Åke Wånder, Anders Antonsson)
8) Östersund (Tomas Larsson, Jan Andersson, Eilert Eriksson, Joe Dahlin).


DET HÖGRE SERIESPELET
Elitserien damer
Slutställning i grundserien:

1)

Karlstad/Ahlmarks (Anette Norberg)

14

14

0

28

2)

Skellefteå/AllTele (Margaretha Sigfridsson)

14

11

3

22

3)

Granit-Gävle/EGA (Jonna McManus)

14

10

4

20

4)

Sundbyberg/Hasselborg (Anna Hasselborg)

14

7

7

1


5)

Fyris Uppsala/Enea (Camilla Johansson)

14

6

8

12

6)

Fyris Uppsala/Donald Davies  (Paulina Stein)

14

5

9

10


7)

Malung/Mabergs (Monika Mabergs)

14

2

12

4

8)

Härnösand/Länsförsäkringar (Sofia Gustafsson)  

14

1

13

2


Slutspel:
Semifinal 1: Skellefteå/AllTele – Karlstad/Ahlmarks 9-8
Kvartsfinal: Granit-Gävle/EGA – Sundbyberg/Hasselborg 6-3
Semifinal 2: Granit-Gävle/EGA – Karlstad/Ahlmarks 5-4
Final: Skellefteå/AllTele – Granit-Gävle/EGA 8-5.


Slutställning:
1) Skellefteå/AllTele (Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Margaretha Sigfridsson. Coach: Fredrik Hallström)
2) Granit-Gävle/EGA (Jonna McManus, Sara McManus, Anna Huhta, Sofia Mabergs, Marina Stener. Coach: Stuart McManus)
3) Karlstad/Ahlmarks (Anette Norberg, Cecilia Östlund, Sara Carlsson, Lotta Lennartsson. Coach: Örjan Erixon)
4) Sundbyberg (Anna Hasselborg, Sabina Kraupp, Agnes Knochenhauer, Zandra Flyg, Margaretha Dryburgh. Coach: Mikael Hasselborg).


Div I damer

1)

Curla, Landskrona (Ditte Karlsson)   

3

3

0

6


2)

Sundbyberg (Isabella Wranå)*

3

1

2

2

3)

Göteborg/Rilea (Greta Aurell)*

3

1

2

2

4)

Norrköping (Inga Arfwidsson)*

3

1

2

2


Curla, Landskrona till Elitserien 2012-13.
Övriga lag i särspel om platsen till elitseriekval.Norrköping avstod särspel där Sundbyberg slog Göteborg med 7-3.


Elitserien herrar 
Slutställning i grundserien:

1)

Lit/Eriksson (Oskar Eriksson)

15

14

1

28

2)

Karlstad/Värmland (Niklas Edin)

15

13

2

26

3)

Sundsvall/Certina (Nils Carlsén)

15

12

3

24

4)

Härnösand/First Hotels (Marcus Hasselborg)

15

10

5

20


5)

Stocksund/Nyberg (Mats Nyberg)

15

10

5

20

6)

Sundbyberg/Zip-Up (Rasmus Wranå)

15

10

5

20

7)

Skellefteå/Eskilsson (Patric Mabergs)

15

8

7

16

8)

Norrköping/Carlsson (Göran Carlsson)

15

8

7

16

9)

Skellefteå/Melin (Jon Melin)

15

8

7

16

10)

Sundbyberg/Julius (Mats Wranå)

15

6

9

12


11)

Malung/Göthbergs El (Mathias Mabergs)

15

5

10

10

12)

Linköping/Pettersson (K-G Pettersson)

15

4

11

8

13)

Borlänge/Fiskarhedenvillan (Mats Jakobsson)

15

4

11

8


14)

Örnsköldsvik/Spektrakon (Christer Ödling)

15

3

12

6

15)

Karlstad/Eriksson (Markus Eriksson)

15

3

12

6

16)

Skellefteå/SYSteam (Pelle Sjöström)

15

2

13

4


Särspel om 4:e plats:Härnösand/First Hotels – Sundbyberg/Zip-Up w.o till Härnösand.
Härnösand/First Hotels – Stocksund 6-3


Slutspel: 
Semifinal 1: Karlstad/Värmland – Lit/Eriksson 6-3
Kvartsfinal: Sundsvall/Certina – Härnösand/First Hotels 6-4
Semifinal 2: Lit/Eriksson – Sundsvall/Certina 10-1
Final: Karlstad/Värmland - Lit/Eriksson 8-3.

Slutställning:
1) Karlstad/Värmland (Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll)
2) Lit (Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Henrik Leek, Alexander Lindström, Christoffer Sundgren. Coach: Kenneth Lindström)
3) Sundsvall/Certina (Nils Carlsén, Erik Carlsén, Rickard Hallström, Oskar Sjöström)
4) Härnösand/First Hotels (Marcus Hasselborg, Peder Folke, Andreas Prytz, Anton Sandström).


Div I Norra

1)

Härnösand (Nyman)

15

14

1

28


2)

Sveg (Olsson)*

15

11

4

22

3)

Sollefteå/Thermotec*

15

11

4

22

4)

Umeå (Karlsson)*

15

11

4

22

5)

Sundsvall/Riksbyggen

15

10

5

20

6)

Skellefteå (Eriksson)

15

9

6

18

7)

Skellefteå (Nylund)

15

8

7

16

8)

Härnösand/Castrix

15

7

8

14

9)

Umeå (Sjöström)

15

7

8

14

10)

Örnsköldsvik/Jonsson&Söner  

15

6

9

12

11)

Boden (Arespång)

15

6

9

12


12)

Östersund (Majiet)

15

5

10

10

13)

Skellefteå (Lundqvist)

15

4

11

8

14)

Skvadern (Strömberg)

15

4

11

8


*särspel om 2:a plats: Sveg – Umeå/Karlsson 
Lit (Persson) och  Sundsvall/Perssons Pack diskvalificerade sedan lagen lämnat walk-over i hela sista sammandragningen.

Div I Mellersta

1)

Falun/Choong

15

14

0

28


2)

Sundbyberg/APECTA*

15

12

3

24

3)

Stocksund (Kraupp)

15

10

5

20

4)

Karlstad (Östlund)

15

10

5

20

5)

Södertälje/Svensk Styrteknik  

15

10

5

20

6)

Djursholm (Olby)

15

9

6

18

7)

Malung (Danevad)

15

9

6

18

8)

Malung (Zars)

15

9

6

18

9)

Fyris Uppsala (Axelsson)

15

8

7

16

10)

Falun (Ahlberg)

15

7

8

14

11)

Amatörerna (Österlund)

15

7

8

14


12)

Sundbyberg (Franzen)

15

4

11

8

13)

Örebro (Westberg)

15

4

11

8

14)

Granit-Gävle/Team Dala

15

4

11

8

15)

Amatörerna (Forsberg)

15

3

4

0


Karlstad (Hamilton) diskvalificerat sedan laget lämnat walk-over i hela andra sammandragningen

Div I Södra

1)

Norrköping (Björk)

15

14

1

28


2)

Bohuslänska (Antonsson)

15

12

3

24

3)

Jönköping (Pölder)

15

11

4

22

4)

Linköping (Roxin)

15

10

5

20

5)

Karlshamn (Svensson)

15

8

7

16

6)

Mjölby (Nero)

15

8

7

16

7)

Göteborg (Spiikhuvudet)   

15

8

7

16

8)

Norrköping (Öhman)

15

8

7

16

9)

Borås (Björklund)

15

7

8

14

10)

Mjölby (Andersson)

15

7

8

14

11)

Göteborg (Perem)

15

7

8

14


12)

Halmstad/Golv o Kakel

15

6

9

12

13)

Växjö (Karlsson)

15

5

10

10

14)

Göteborg (Kahl)

15

5

10

10

15)

Göteborg (Torsk)

15

3

12

6

16)

Norrköping (Arfwidsson) 

15

1

14

2



KVAL TILL ELITSERIEN 
Herrar i Sundsvall:

1) 

Malung/Göthbergs El

5

4

1

8

2)

Sundbyberg/Westerberg

5

3

2

6

3)

Sveg/Olsson

5

3

2

6


4)

Borlänge/Fiskarhedenvillan   

5

2

3

4

5)

Linköping/Pettersson

5

2

3

4

6)

Bohuslänska/Antonsson

5

1

4

2


De tre främsta lagen kvalificerade för Elitserien 2012-13

Damer i Gävle
I bäst av tre matcher:
Sundbyberg/Isabella Wranå – Malung/Monika Mabergs 7-6, 10-2. Sundbyberg till Elitserien.


Uppdaterad: 2016-10-04 21:15
Skribent: Stefan Lund

Följ oss i sociala medier

 


VM damer 2017

Peking, Kina
18-26 mars 2017


VM herrar 2017

Edmonton, Kanada
1-9 april 2017


 Partners


Partners landslag


Kidscurling

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info