Hoppa till sidans innehåll

DIVISION 1 NORRA, MELLERSTA, SÖDRA 2017-2018


Division 1 Norra 2017-2018
lag och laguppställningar

Örnsköldsviks CK Team Spektrakon


Skellefteå CK Pålsson


Sollefteå CK Thermotec


Östersunds CK Hallström


Sundsvall Curling Marklund
Pether Sjöberg, Johan Englander, Erik Strandqvist (VS),
Emil Marklund (S), Gunnar Samuelsson. Coach: Lars Strandqvist


Örnsköldsviks CK Jonsson&Söner
Magnus Pettersson (S), Sebastian Lundgren, Daniel Berggren (VS),
Mikael JonssonSpelare, Jörgen Svensson reserv och coach.


Skellefteå CK Eriksson
Kurt Eriksson (S), Lars Holmbom (VS), Nils-Göran Westermark, Vakant


Umeå CK Karlsson


Sundsvall Curling Strömberg


Östersunds CK Markusson


Umeå CK Lundmark 
Eric Brasier, Anton Södergren, 
Tobias Lundmark (S), Jonatan Nerdal (VS)


Umeå CK Axelsson What You Want (från Division 2)


Skellefteå CK Eskilsson
Jarl Söderström, Magnus Lundkvist, 
Stefan Karlsson (S), Anders Eskilsson (VS)


Från Division 2 Västernorrland


Från Division 2 Västernorrland


Från Jämtland-Härjedalen


Division 1 Mellersta 2017-2018
lag och laguppställningar

Amatörföreningens CK Esbjörnsson


Amatörföreningens CK Börtnansfisk

David Nylund, Mats Söderkvist (VS), Lars-Åke Linander, 
Per Forsberg (S), Shon Ferguson


Stocksunds CK Team Westmans


Malung CC Team Göthbergs El


Södertälje CK Goldline


Sundbybergs CK Kihlström

Andreas Hyltefors, Erik Furusjö, Christer Rickman
Patrik Kihlström, Anders Birkne. Coach och reserv: Johan Assow


Sundbybergs CK Hedin

Kristina Söderström, Hans Norrman, Tomas Gustafsson,
Josep Puigdemont (VS), Johan Hedin (S)


CK Granit-Gävle Köhn


Falu CC Choong


Djursholms CK Linander


Falu CC Kopparslaget


IK Fyris Team Hinken
Mathias Risman, Jesper Roxin, Päringe Jansson,
Mattias Åkerberg (VS), Elina Backman (S)


Från Mälardalen


Från Gävle-Dala


Från Gävle-Dala


Från Värmland-Örebro


Division 1 Södra 2017-2018
lag och laguppställningar

Jönköping CC Pölder


Mjölby AI Précenth
Per Persson, Olle Nåbo, Gert Précenth (VS), Tommy Borén (S)


Linköpings CK Roxin
Claes Roxin, Stefan Englund, Michael Roxin (S), 
Johan Sundberg (VS), Niclas Silfverduk


Borås CK Björklund


Göteborgs CK Perem
Dag Michaelsen (VS), Per-Johan Persson, 
Torbjörn Harnesk, Niclas Perem (S)


Norrköpings CK Hallgren


Göteborgs CK Nygren


Bohuslänska CK Antonsson
Peter Nordin, Torbjörn Almqvist,
Tobias Drufva (VS), Jonas Antonsson (S) 


Växjö Karlsson


Jönköpings CC Gennemark


Växjö CC Sandgren


Norrköpings CK Larsson
Örjan Hansson, Michael Larsson (VS), 
Lars Eriksson, Sverker Cahp (S)


Mjölby AI Nero
Johan Anderson, Peter Axell, Marcus Johansson,
Peter Nero (VS), Lars Landelius (S)


Göteborgs CK Kahl
Henrik Kahl (S), Ola Björnsson,
André Winther (VS), Vakant


Göteborgs CK Fuentes-Bergström
Anders Pettersson (S), Ehsan Yazdani, Gustaf Carlberg,
Fredrik Sandbecker (VS), Hannes Jöckert, Johan Larsson


Helsingborgs CK Slajding BOIS
Magnus Jeppsson, Kjell Haglund (S),
Thomas Richter, Anders Qvarnström (VS)

Uppdaterad: 2017-09-19 21:52
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: Adressen Gömd

Följ oss i sociala medier

 


 Partners


Partners landslag


Kidscurling


Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info