Hoppa till sidans innehåll

SM Oldgirls/Oldboys 2018


Härnösand 31 januari-4 februari 2018

Inbjudan/Information

LAGBESTÄMMELSER Any-four-curlers.
Lagmedlemmarna ska vara födda före den 30/6 1967

STARTAVGIFT 2 600 kronor/lag som sättes in på
SCF:s Bankgiro 603-3377 vid anmälan.

Startavgift kan också betalas via

Svenska Curlingförbundets Swish-nummer: 123 079 88 19

SISTA ANMÄLNINGSDAG 1 december 2017.

Arrangörerna förbehåller sig rätt att mottaga efteranmälningar för att möjliggöra en lämplig tävlingsform. 

Av samma skäl äger arrangörerna rätt att placera det (de) lag som ligger över den lämpliga tävlingsformen på en reservlista.

SM lag oldboys/oldgirls gäller som kvalificering till världsmästerskapet för ”Seniors”. Som kvaltävling till VM "Seniors" kan dock endast rena herrlag respektive damlag komma ifråga som lag till veteran-VM.

Bäst placerade damlag respektive herrlag ska erbjudas platsen som Sveriges lag vid Senior-VM.

Bokning av boende

Härnösands CK har reserverat rum på spelarhotellet First Hotels Statt och bokningskoden är ”Curling”

> Bokning First Hotel Statt

> Alternativt boende B&B
> Alternativt boende vandrarhem

anmalan_smal

Anmälda lag och laguppställning

SM Oldgirls 2018

1. Karlstad CK Team Bitte Östlund
Åsa Broström Molin, Gunnel Fredriksson, Susanne Domeij,
Monika Brunzell (VS), Bitte Östlund (S)
Coach: Connie Östlund

2. Djursholms CK Team Laika
Kristina Burestad, Inga Norrbelius, Ann Edqvist, Anta Hedström

3. Djursholms CK Lag Isi
Jessica Langels, Liselott Aspengren, Katarina Darling, Maria Guslin

4. Norrköpings CK Persson
Annika Persson, Marianne Rappestad, Ewa Busch, Pia Eklöf

5. Stocksunds CK Meldahl
Sylvia Liljefors, Mia Lehander, Ann-Catrin Kjerr,
Ingrid Meldahl, Helene Ohlsson

6. Norrköpings CK Arfwidsson Edlund
Lena Rosén, Karin Österberg, Eva Olofsson, Gunilla Arfwidsson Edlund

7. Sundbybergs CK Curlingmorsorna
Lena Nyman, Eva Heldin, Gunilla Palmcrantz, Monika Wranå

8. Stocksunds CK Norberg
Helena Lingham, Anna Rindeskog, 
Anna Klange Wikström, Anette Norberg

9. IK Fyris Veszelei
Marianne Lundman, Barbro Rindberg,
Chatrine Rudström, Monica Veszelei

10. Norrköpings CK Sollerud
Chatarina Claesson, Mia Whålin,
Gunilla Sollerud Eriksson (S), Mia Börjesson

11. Östersunds CK Bitén
Catrin Bitén, Anne-Li Sjölund, Susanne Patz, Vakant


SM Oldboys 2018

1. Sundbybergs CK Westerberg
Anders Westerberg (S), Peter Larsson (VS), 
Rickard Bergqvist, Lars Ahlberg

2. Sundbyberg CK Sumpan Seniors
Gerry Wåhlin, Anders Eriksson,
Mikael Hasselborg, Mats Wranå

3. Stocksunds CK Nyberg
Mats Nyberg, Hans Söderström, Björn Rosendahl,
Thomas Andersson, Lars Carlsson

4. Härnösands CK Team Hiss-Craft
Christer Mohlin, Benka Westin, Jörgen Tågestad, Roger Månsson

5. Sundbybergs CK Team Gubbsuck
Ola Högberg, Hans Norrman, Olle Flyg, Bertil Larsson

6. IK Fyris Andersson
Bert Andersson (S), Karl-Erik Johansson (VS),
Lars Falk, Mats Rydén

7. Norrköpings CK Sneller
Alf Sneller (S), Per Rosander,  
Håkan Lijlestrand, Micke Börjesson

8. Örnsköldsviks CK Öberg
Christer Ödling (S), Hans Öberg (VS),
Lars-Åke Andersson, Wolger Johansson

9. Härnösands CK Lindbäck
Göran Lindbäck (S), Åke Bergqvist,
Mats Stattin, Owe Hemström (VS)

10. Sundsvall Curling Carlsén
Tommy Olin, Niklas Berggren, Fredrik Hallström,
Per Norén, Per Carlsén

11. Leksands CK OSS
Lennart Ljung, Dan Carlsén,
Stuart McManus, Hans Nyman
Coach: Manne Allberg

12. Umeå CK What you Want
Thomas Axelsson, Thomas Diamant, Peter Linder, 
Mats Persson (VS), Peder Persson (S)

13. Djursholms CK Team Raab
Kent Edqvist, Ulf Sundborg,
Mikael Guslin (VS), Mikael Raab (S)

14. CK Silverstenen Club 12
Lars Erik Wiklund, Olle Nilsson,
Conny Renhvall, Clas Holm (S)

15. CK Silverstenen Nordlund
Per-Arne Andersson, Mats Mabergs,
Lennart Karlsson, Karl Nordlund

16. Östersunds CK Norrlands Trähus
Leif Sätter, Mikael Ljungberg,
Anders Lööf, Jan Olof Nässen

17. CK Silverstenen Svetak
Mats Svedberg (S), Inge Granback (VS), 
Christer Svedberg, Henrik Österlund

18. IK Fyris Brandelius
Anders Brandelius, Björn Lundman,
Lars-Åke Linander, Anders Rindberg

19. Sollefteå CK Hasselborg
Mats Mohlin, Kenneth Svande,
Stefan Hasselborg (S), Hans Nordin (VS).

20. Skellefteå CK Sjöström
Håkan Pålsson, Peter Marklund, Jan Stål,
Hans-Erik Hägglund (VS), Per Sjöström (S)

21. Linköpings CK Pettersson
K-G Pettersson, Håkan Nyberg, Rickard Eriksson,
Ulf Johansson, Hans Stenström, Göran Karlsson

22. Stocksunds CK Team Westmans
Peter Tedenbäck, Rolf Wikström,
Mikael Vilenius, Anders Kraupp

23. CK Granit Gävle Kihlström
Conny Kihlström (S), Niklas Lindberg (VS), Anders Arnell, 
Jan Österberg, Gunnar Nyström

24. Leksands CK Bergsten
Åke Näs, Per Göstas, Sune Halvarsson (VS),
Peter Bergsten (S), Ove Dahlgren

25. Sundsvall Curling Ullsten
Jan Ullsten, Jan Nordin, Lars Strandqvist,
Björn Berg, Pether Sjöberg

26. Stocksunds CK Danielsson
P-O Egli, Robert Thorstenson, 
Johan Aspenberg, Hans Danielsson

27. Sundsvall Curling Larsson
Stefan Larsson (S), Lars Öhman, (VS), Anders Rodin,
Åke Nordensson, Arne Modig

 

 

Uppdaterad: 2017-12-07 11:29
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: Adressen Gömd

Följ oss i sociala medier

 


 Partners


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info