Hoppa till sidans innehåll

Norra Mellersta Södra 2014-2015


Division 1 Norra – tredje och sista omgången

Östersund 13-15 mars 2015

norra_livenorra_spelprogramnorra_tabellnorra_lag

Division 1 Mellersta – tredje och sista omgången

Sundbyberg 13-15 mars 2015

mellersta_livemellersta_spelprogrammellersta_tabellmellersta_lag

Division 1 Södra – tredje och sista omgången

Jönköping 13-15 mars 2015

sodra_livesodra_spelprogramsodra_tabellsodra_lag

spelprogram_2014-2015

pil_10pxl Division 1 Norra  pil_10pxl Division 1 Mellersta  pil_10pxl Division 1 Södra

 

TB

Stenfärg Lag som står först i programmet för respektive match spelar med den stenfärg som står överst på poängtavlan.

Favör av sista sten i första omgången är markerad med (*) i publicerade spelprogram.
Samtliga favörer är bestämda förutom respektive lags första match där lottning används.

Antal omgångar 8 + ev. skiljeomgång(ar) i samtliga matcher i grundserien.

Spelform Enkelserie med 16 lag som möts i tre serieomgångar. Seriesegraren kvalificerar sig för spel i Elitserien nästa säsong. Tvåan går till Elitseriekval i Sundsvall 28-29 mars 2015.

Nedflyttning Lagen på 8-11:e plats får avvakta utgången av elitserien samt kval till elitserien varifrån maximalt fem lag från samma region kan degraderas. Om inget lag från Elitserien flyttas ned till respektive Division 1-serie och därmed en vakans uppstår fylls platsen med Division 2-lag från det distrikt som har flest antal lag i distriktets seriespel.

Uppstår mer än en vakans fylls vakanserna i turordning baserat på storlek bland de inblandade distrikten.

Om vakans uppstår p.g.a. att något lag drar sig ur serien före seriestarten skall i första hand lagets klubb fylla platsen. Om klubben avstår platsen skall den fyllas med det lag som placerade sig bäst av de nedflyttade lagen.

Om fortfarande platsen inte kan fyllas ska distrikten inom ”regionen” efter storleksordning erbjudas möjlighet att fylla platsen.

OBS! Elitseriekval 2015 spelas i Sundsvall 28-29 mars 2015.

 

datum_spelorter

Division 1 Norra 2014-2015

Skellefteå/Sollefteå: 14-16 november 2014
Umeå: 20-22 februari 2015
Östersund: 13-15 mars 2015 (Östersund är ny spelort efter att Härnösand har tvingats tacka nej).  

Division 1 Mellersta 2014-2015

Gävle: 14-16 november 2014
Sundbyberg: 20-22 februari 2015.
OBS! Borlänge och Sundbyberg har bytt datum p.g.a krock med skid-VM i Falun 2015
Borlänge: 13-15 mars 2015

Division 1 Södra 2014-2015

Göteborg/Mjölby: 14-16 november 2014
Norrköping: 20-22 februari 2015
Jönköping: 13-15 mars 2015

 

Laguppställningar Division 1 Norra

CK Skvadern Strömberg
Thomas Olsson, Ulf Lindberg, Tommy Strömberg, Fredrik Mårtensson

Härnösands CK Prytz

Härnösands CK Rodebrand
Niklas Rodebrand, Tom Lindholm, Mathias Holmberg, Marcus Sundgren, Max Bäck

Skellefteå CK Eriksson
Kurt Eriksson, Lars Holmbom, Nils-Göran Westermark, Anders Burlin

Skellefteå CK Eskilsson
Anders Eskilsson, Magnus Lundqvist, Sten Lundqvist, Lis Lundqvist

Skellefteå CK Pålsson
Per Sjöström, Håkan Pålsson, Peter Marklind, Hans-Erik Hägglund, Jan Stål

Sollefteå CK Svande
Kenneth Svande, Mats Molin, Anders Antonsson, Sten-Åke Wånder 

Sollefteå CK Thermotec
Mats Sahlin, Ove Lindström, Stefan Hasselborg, Hans Nordin 

Umeå CK Axelsson
Thomas Axelsson, Mats Persson, Peder Persson, Peter Linder 

Umeå CK Karlsson
Roland Karlsson, Katarina Nyberg, Jörgen Högqvist, Elisabeth Persson

Umeå CK Sandström
Oscar Björnham, Kristoffer Gilliusson, Magnus Almeling, John Sandström 

Umeå CK Sjöström
Johan Sjöström, Jonathan Nerdal, Per Södermark, Staffan Sjöström 

Umeå CK Lundgren
Sebastian Lundgren, Johan Nygren, Linus Lagerhjelm, Anton Degerfeldt

Örnsköldsviks CK Jonsson&Söner
Magnus Pettersson, Jörgen Svensson, Mikael Jonsson, Oskar Sjöström

Örnsköldsviks CK Spektrakon
Christer Ödling, Magnus Domeij, Hans Öberg, Wolger Johansson, Lars-Åke Andersson

Östersund

Laguppställningar Division 1 Mellersta

Amatörföreningens CK Esbjörnsson
Olof Esbjörnsson, Björn Brandberg, Johan Nilemar, Axel Österlund, Henrik Ekblad

Borlänge CK Team Bengt Viktorssons åkeri AB (Bevab)
Anders Karlsson, Jonas Jansson, Marcus Haglöf, Mats Jakobsson

CK Granit-Gävle Brända Bocken
Ali Yasseri, Johan Backlund, Peter Strömberg, Viktor Martinsson

CK Granit-Gävle Gavlekyla
Gustav Köhn, Martin Ölund, Lennart Karlsson, Simon Granbom

CK Granit-Gävle Team Uppsala Bilgalleri
Peter Jonasson, Stefan Jernberg, Göran Andersson, Thomas Rolén

CK Silverstenen Nordlund
Karl Nordlund, Johnny Eriksson, Per-Arne Andersson, Jonathan Holm, Clas Holm

CK Silverstenen Team Svetak
Mats Svedberg, Krister Olsson, Christer Svedberg, Richard Strandberg,
Christer Hedberg, Fredrik Pettersson

Falu CC Ahlberg
Bengt Berg, Lars Olausson, Peter Ahlberg, Viktor Danewad, Stefan Oscarsson 

Falu CC Choong
Thomas Norgren, Jonas Olsson, Sven Olsson, Johan Ceder, Niclas Svennman, Anders Haglund 

IK Fyris Heldin
Magnus Heldin, Fredrik Heldin, Albin Barcheus, Erik Veszelei, Olle Risby

Leksands CK Team Riteice
Johan Nyman, Thomas Sjörs, Pontus Rapp, Anders Rapp

Stocksunds CK Blom
Åsa Häggman, Anna Blom, Linda Kjerr, Sofia Rydheim, Lisa Blom, Tommy Smeds

Sundbybergs CK Apecta
Erik Furusjö, Andreas Hyltefors, Thomas Skagersten, Christer Rickman,
Patrik Kihlström, Mårten Lindeborg, Anders Birkne

Sundbybergs CK Julius
Fredrik Julius, Johan Bergman, Martin Vallée, Mats Wranå, Gerry Wåhlin

Södertälje CK Goldline
Claes Dahlberg, Kent Åberg, Tomas Fristedt, Sverker Schäf

Örebro CS Skårud
Kenneth Skårud, Christer Tikkala, Björn Roxin,
Ulf Ekberg, Curt Jönsson, Pelle Sundberg

Laguppställningar Division 1 Södra

Bohuslänska CK Antonsson
Peter Nordin, Torbjörn Almqvist, Tobias Drufva, Jonas Antonsson 

Göteborgs CK Martinsson
Jörgen Trabjerg Martinsson, Robert Tilschner, Henrik Linden,
Jan Hesselgren, Björn Öhman, Julius Trabjerg

Göteborgs CK Perem
Niclas Perem, Per-Johan Persson, Torbjörn Harnesk, Dag Michaelsen

Göteborgs CK Spiikhuvudet
Anders Lindgren, Johan Spiik, Don Pomroy, Torvald Spiik

Göteborgs CK Team Rilea
Almida de Val, Camilla Schnabel, Tilde Vermelin,
Greta Aurell. Coach: Niclas Johansson

Halmstads CK Thunberg
Christer Thunberg, Pär Thunberg, Lennart Johansson, Rolf Pettersson

Jönköping CC Pölder
Tony Pölder, John Hornberg, Hans Stenström, Claes Mattsson, Andreas Jakobsson

Malmö CK Lideberg
Kristin Svensson, Frida Lideberg, Mikaela Törnkvist, Johan Sjöquist, André Winther 

Mjölby AI Nero
Peter Nero, Lars Landelius, Anders Tunströmer, Peter Axell, Marcus Johansson

Mjölby AI Précenth
Gert Précenth, Tommy Borén, Olle Nåbo, Per Persson

Norrköpings CK Berg
Bertil Berg, Bo Eklöf, Mikkel Gade, Per Rappestad, Anders Rappestad,
Bertil Skärblom, Mickael Svensson

Norrköpings CK Hallgren
Michael Hallgren, Robert Karlsson, Henrik Ringqvist, Tobias Holmqvist

Norrköpings CK LG Öhrn
Per Rosander,Lars Gunnar Öhrn, Micke Börjesson, Alf Sneller, Sverker Cahp

Norrköpings CK Ritzer
Per Ritcher, Anders Eriksson, Willy Johansson, Jörgen Sollerud, Stig Nuija

Norrköpings CK Öhman
Johnny Öhman, Kjell Karlsson, Mikael Larsson, Fredrik Andersson, Klas Liljestrand

Norrköpings CK Edlund
Gunilla Edlund, Kajsa Liljegren, Karin Österberg, Eva Olofsson

Uppdaterad: 2017-02-08 11:30
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

Liveresultat

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info