Hoppa till sidans innehåll

Division 1 Norra, mellersta, södra 2016-2017


Aktuella tabeller Division 1 2016-2017

TABELL DIVISION 1 NORRA 2016-2017
TABELL DIVISION 1 MELLERSTA 2016-2017
TABELL DIVISION 1 SÖDRA 2016-2017

 

BESLUT TÄVLINGSUTSKOTTET 2017-02-20:
SCF:S REGLER FÖR SOPDYNOR OMFATTAR NU
ÄVEN DIVISION 1 NORRA, MELLERSTA, SÖDRA

Spelprogram och spelorter

Omgång 1  |  Spelprogram

11-13 november 2016 Division 1 Norra Östersund/Skellefteå
11-13 november 2016 Division 1 Mellersta Gävle
11-13 november 2016 Division 1 Södra Jönköping

Omgång 2  |  Spelprogram

13-15 januari 2017 Division 1 Norra Umeå
13-15 januari 2017 Division 1 Mellersta Karlstad
13-15 januari 2017 Divisionv 1 Södra  Helsingborg/Göteborg

Omgång 3  |  Spelprogram

17-19 mars 2017 Division 1 Norra Sundsvall
17-19 mars 2017 Division 1 Mellersta Sundbyberg
17-19 mars 2017 Division 1 Södra Norrköping

Tävlingsbestämmelser

pil_10pxl Tävlingsbestämmelser högre seriespel 2016-2017

Division 1 Norra 2016-2017

Härnösands CK Team Hiss-Craft
Bengt-Olof Westin, Roger Månsson, Christer Mohlin,
Jörgen Nääslund, Jörgen Tågestad

Skellefteå CK Eriksson
Kurt Eriksson, Lars Holmbom, Nils-Göran Westermark, Vakant 

Skellefteå CK Larsson
Jan Larsson, Hannu Vilppunen, Stefan Håkansson, Nils Berglund,
Larry Holmlund 

Skellefteå CK Eskilsson
Jarl Söderström, Anders Eskilsson, Magnus Lundqvist, Stefan Karlsson 

Skellefteå CK Pålsson
Håkan Pålsson, Jan Stål, Peter Marklund,
Hans-Erik Hägglund, Pelle Sjöström 

Sollefteå CK Svande
Sten-Åke Wånder, Anders Antonsson, Mats Molin, Kenneth Svande 

Sollefteå CK Thermotec 
Mats Sahlin, Ove Lindström, Stefan Hasselborg, Hans Nordin

Sundsvall Curling Marklund
Emil Marklund, Lars Strandqvist, Oskar Sjöström, Erik Strandqvist 

Sundsvall Curling Strömberg
Fredrik Mårtensson, Tommy Strömberg, Ulf Lindberg, Thomas Olsson 

Umeå CK Karlsson
Roland Karlsson, Katarina Nyberg, Jörgen Högkvist, Elisabeth Persson

Umeå CK Nygren (Vakant) 

Umeå CK Sandström
John Sandström, Oscar Björnham, Magnus Almeling, Jörgen Sandström

Umeå CK Lundmark
Tobias Lundmark, Jonatan Nerdal, Anton Södergren, Eric Brasier 

Örnsköldsviks CK Jonsson&Söner 
Magnus Pettersson, Mikael Jonsson, Daniel Berggren,
Jörgen Svensson, Adam Hilmerstam

Östersunds CK Hallström
Rickard Hallström, Mikael Risvall, Catrin Bitén, Nilla Hallström 

Östersunds CK Markusson
Jonatan Markusson, Emil Markusson, Fredrik Ljungberg,
Mikael Ljungberg

Division 1 Mellersta 2016-2017

Amatörföreningens CK Adersteg
Andreas Adersteg, William Lindström, Rasmus Hansén,
Carl-Oscar Phil, Kim Svedelid

Borlänge CC Team Bevab
Marcus Haglöf, Anders Karlsson, Jonas Jansson,
Peter Nises, Mats Jakobsson

CK Granit-Gävle AllStar
Johan Backlund, Peter Strömberg, Ali Yasseri,
Lars Innerman, Erik Sjö

CK Granit-Gävle Köhn
Gustav Köhn, Arvid Norin, Rasmus Israelsson, Ludvig Köhn

CK Silverstenen Team Svetak
Mats Svedberg, Krister Olsson, Christer Svedberg,
Richard Strandberg, Christer Hedberg, Fredrik Pettersson

Djursholms CK Linander
Håkan Lundquist, Urban Noring, Lars-Åke Linander, John Darling

Falu CC Choong
Jonas Olsson, Niclas Svenman, Thomas Norgren,
Johan Ceder, Sven Olsson, Anders Haglund

Karlstads CK Team Nermans
Erik Johansson, Anton Regosa, Emil Ring, 
Daniel Magnusson, Sebastian Jones

Falu CC Kopparslaget
Victor Danevad, Peter Ahlberg, Bengt Berg, Håkan Edbäck, Tony Sylsjö

Ljusdals CK Eriksson
Sven-Erik Jönsson, Östen Eriksson, Ulf Norrby,
Anders Fransson, Björn Ohlson, Andreas Eriksson

Malung CC Team Göthbergs El
Lars Göthberg, Mathias Mabergs, Joakim Mabergs, Andreas Rangedal

Stocksunds CK Blom
Anna Blom, Åsa Häggman, Anna Rindeskog, 
Linda Kjerr, Sofia Rydheim, Lisa Blom

Sundbybergs CK Apecta
Andreas Hyltefors, Erik Furusjö, Christer Rickman, 
Patrik Kihlström, Anders Birkne, Mårten Lindeborg

Sundbybergs CK Hedin
Johan Hedin, Tomas Gustafsson, Hans Norrman,
Josep Puigdemont, Kristina Söderström

Södertälje CK Goldline
Claes Dahlberg, Christoffer Carlsson, Kent Åberg,
Tomas Fristedt, Sverker Schäf

IK Fyris Axelsson
Sören Axelsson, Håkan Rudström, Björn Lundman, Rickard Enander

Division 1 Södra 2016-2017

Bohuslänska CK Antonsson
Peter Nordin, Torbjrön Almqvist, Tobias Drufva, Jonas Antonsson

Borås CK Björklund
Mikael Björklund, Nicklas Björklund, Joacim Andersson, Pernilla Jensen

Göteborgs CK Nygren
Johan Nygren, Fabian Wingfors, Emil Hermansson, Anton Degerfeldt

Göteborgs CK Kahl
Henrik Kahl, Alexander Nordgren, Patrik Karlsson, Ola Björnson

Göteborgs CK Perem
Dag Michaelsen, Niclas Perem, Torbjörn Harnesk, Per-Johan Persson

Göteborgs CK Spiikhuvudet
Anders Lindgren, Torvald Spiik, Johan Spiik, Bao Quan Lindgren

Helsingborgs CK Slajding BOIS
Magnus Jeppson, Thomas Richter, Kjell Haglund, Anders Qvarnström 

Jönköping Gennemark
Malene Loewe, Stina Kilebrand, Lennart Karlsson, Johan Fahlström,
Ki Gennemark

Jönköpings CC Peterson
Kurt Jacobsson, Kenneth Ottosson, Lennart Edman, Mikael Peterson

Linköpings CK Roxin
Johan Sundberg, Niclas Silfverduk, Michael Roxin, Axel Rosander

Linköpings CK Wiström

Mjölby AI Précenth
Tommy Borén, Per Persson, Gert Précenth, Olle Nåbo

Norrköpings CK Hallgren
Robert Karlsson, Tobias Holmqvist, Henrik Ringqvist, Micael Hallgren

Norrköpings CK Ritzer
Stig Nuija, Per Ritzer, Willy Johansson, Mikael Svensson, Jörgen Sollerud

Norrköpings CK Öhman
Klas Liljestrand, Johny Öhman, Kjell I Karlsson, Fredrik Andersson

Växjö Karlsson
Göran Karlsson, Michael Flodman, Torbjörn Carlsson, Jonas Delefelt

Uppdaterad: 2017-07-03 08:06
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: Adressen Gömd

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

Liveresultat

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info