Hoppa till sidans innehåll

Elitseriekval 2013


HERRAR

Gävle 22-24 mars 2013

> Alla resultat på CupOnline

> Aktuell tabell

Pågående matcher

Enkelserie mellan lagen på platserna 10, 11, 12 och 13 i Elitserien, de tre segrarna i division 1 samt eventuellt ytterligare ett lag som kvalificerat sig via SM Lag. De tre främsta lagen kvalificerar sig för spel i Elitserien kommande säsong. Lagen på 4-7 plats går till division 1. Om 2-3 lag stannar i topp med samma poäng rangordnas lagen med hjälp av inbördes möte och/eller dragning till tee. 

Om två eller flera lag stannar på samma poäng och placeringarna gäller de tre elitserieplatserna skiljs lagen åt genom särspel.

> Särspelsmodeller

Om vakans uppstår i Elitserien inför 2013-2014  kan laget på 4:e plats komma ifråga för uppflyttning. Om lagen på 4:e och 5:e plats stannat på samma poäng får lagen (och resp klubbar) vara beredda på att spela kval mot varandra någon gång under hösten 2013. Såvida inte lagen kommer överens om att spela en särspelsmatch före avresan från Gävle eller på annan plats under innevarande säsong.  

Träning: Öppen träning torsdag 21 mars kl 20.30-21.30

Antal omgångar: 10 + ev. skiljeomgångar.

 

Fredag 22 mars kl 09.00

1: Sundbybergs CK Julius* - Sundsvalls CK Riksbyggen

2: Härnösands CK Team Riteice* - Jönköpings CC Pölder

3: Sundbybergs CK Westerberg* - CK Granit-Gävle Granbom

Norrköpings CK Carlsson står över

Teedragning efter detta pass

 

Fredag 22 mars kl 14.00

1: Sundbybergs CK Westerberg - Norrköpings CK Carlsson*

3: Jönköpings CC Pölder - Sundsvalls CK Riksbyggen*

4: Härnösands CK Team Riteice* - Sundbybergs CK Julius

CK Granit-Gävle Granbom står över

Teedragning för Norrköpings CK Carlsson efter detta pass

 

Fredag 22 mars kl 19.00

2: Sundbybergs CK Julius - Sundbybergs CK Westerberg*

3: Norrköpings CK Carlsson* -  Härnösands CK Team Riteice

4: Sundsvalls CK Riksbyggen - CK Granit-Gävle Granbom*

Jönköpings CC Pölder står över

 

Lördag 23 mars kl 09.00

1: CK Granit-Gävle Granbom - Sundbybergs CK Julius*

3: Sundsvalls CK Riksbyggen* - Sundbybergs CK Westerberg

4: Norrköpings CK Carlsson - Jönköpings CC Pölder*

Härnösands CK Team Riteice står över

 

Lördag 23 mars kl 14.00

2: Norrköpings CK Carlsson - Sundsvalls CK Riksbyggen*

3: CK Granit-Gävle Granbom* - Jönköpings CC Pölder

4: Sundbybergs CK Westerberg* - Härnösands CK Team Riteice

Sundbybergs CK Julius står över

 

Lördag 23 mars kl 19.00

1: Sundsvalls CK Riksbyggen - Härnösands CK Team Riteice*

2: Jönköpings CC Pölder* - Sundbybergs CK Julius

4: CK Granit-Gävle Granbom - Norrköpings CK Carlsson*

Sundbybergs CK Westerberg står över

 

Söndag 24 mars kl 09.00

1: Jönköpings CC Pölder* - Sundbybergs CK Westerberg

2: CK Granit-Gävle Granbom* - Härnösands CK Team Riteice

3: Sundbybergs CK Julius* - Norrköpings CK Carlsson

Sundsvalls CK Riksbyggen står över

 

Söndag 24 mars kl 14.00

Ev. särspel

 

Söndag 24 mars kl 19.00

Ev. särspel

 

* Markerar det lag som har favör av sista sten i första omgången.

Lag som står först i programmet spelar med stenfärg som är överst på resultattavlan

 

banfordelning

 


DAMER

Gävle 16-17 mars 2013

Deltagande lag

Sundsvalls CK/Fält Josefin Wänglund, Cassandra Fält, Maria Carlsén, Nathalie Fält, Johanna Jonsson

IK Fyris Kamp Hedvig Kamp, Camilla Johansson, Sigrid Kamp, Isabell Andersson

Elitseriekval damer spelas enligt följande:

Träning lördag kl 09.00-10.00 (30 minuter/lag)

Match 1 lördag 16/3 kl 10.30. Resultat IK Fyris Kamp - Sundsvalls CK/Fält 7-4

Match 2 lördag 16/3 kl 16.00. Resultat IK Fyris Kamp - Sundsvalls CK/Fält 9-2


IK Fyris Kamp vann de två första matcherna och 
är därmed klara för Elitserien damer 2013-14


Match 3 
söndag 17/3 kl 10.00. Resultat IK Fyris Kamp - Sundsvalls CK/Fält

Uppdaterad: 2017-02-08 11:33
Skribent: Stefan Lund

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

Liveresultat

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info