Hoppa till sidans innehåll

Elitserien Herrar 2012-2013


> Alla resultat från ÖSTERSUND (Cuponline)
> Alla resultat från NORRKÖPING (Cuponline)
> Alla resultat från KARLSTAD (Cuponline)
> Aktuell tabell

Pågående matcher

Spelprogram

ÖSTERSUND 7-10 februari 2013
NORRKÖPING 7-10 februari 2013
KARLSTAD 21-26 februari 2013


spelprogram

ÖSTERSUND

7-10 februari 2013. 7 matchpass

Torsdag 7/2 kl. 19.00

2. Härnösand/Riteice - Härnösand/First Hotels
3. Skellefteå/Eskilsson - Skellefteå/Melin
4. Lit/Eriksson - Sundsvall/Certina 
5. Malung/Göthbergs - Sveg/Olsson

Fredag 8/2 kl. 10.00

2. Skellefteå/Eskilsson - Sundsvall/Certina*
3. Sveg/Olsson - Härnösand/First Hotels*
4. Malung/Göthbergs - Härnösand/Riteice*
5. Lit/Eriksson* - Skellefteå/Melin

Fredag 8/2 kl. 16.00

2. Lit/Eriksson - Sveg/Olsson* 
3. Sundsvall/Certina - Malung/Göthbergs*
4. Härnösand/First Hotels - Skellefteå/Melin*
5. Härnösand/Riteice - Skellefteå/Eskilsson*

Lördag 9/2 kl. 10.00 (OBS! Ny ban- och stenfördelning)

2. Härnösand/First Hotels* - Malung/Göthbergs
3. Skellefteå/Melin* - Härnösand/Riteice 
4. Skellefteå/Eskilsson - Lit/Eriksson*
5. Sveg/Olsson* - Sundsvall/Certina  

Lördag 9/2 kl. 16.00 (OBS! Ny ban- och stenfördelning)

2. Sundsvall/Certina* - Skellefteå/Melin 
3. Malung/Göthbergs* - Lit/Eriksson
4. Härnösand/Riteice* - Sveg/Olsson
5. Härnösand/First Hotels - Skellefteå/Eskilsson*   

Söndag 10/2 kl. 09.00 (OBS! Ny ban- och stenfördelning)

2. Lit/Eriksson* - Härnösand/First Hotels 
3. Sveg/Olsson* - Skellefteå/Eskilsson
4. Skellefteå/Melin - Malung/Göthbergs* 
5. Sundsvall/Certina* - Härnösand/Riteice 

Söndag 10/2 kl. 14.00 (OBS! Ny ban- och stenfördelning)

2. Malung/Göthbergs - Skellefteå/Eskilsson* 
3. Lit/Eriksson - Härnösand/Riteice*
4. Sundsvall/Certina - Härnösand/First Hotels*
5. Skellefteå/Melin* - Sveg/Olsson 

 

NORRKÖPING

7-10 februari 2013. 7 matchpass

Torsdag 7/2 kl. 19.00

1. Stocksund/Nyberg - Karlstad/Värmland
2. Sundbyberg/Zip-Up - Sundbyberg/Julius
3. Sundbyberg/Westerberg - Falun
4. Norrköping/Carlsson - Norrköping/Björk

Fredag 8/2 kl. 10.00

1. Sundbyberg/Zip-Up* - Sundbyberg/Westerberg
2. Norrköping/Björk* - Stocksund/Nyberg
3. Karlstad/Värmland - Norrköping/Carlsson*
4. Falun - Sundbyberg/Julius*

Fredag 8/2 kl. 16.00

1. Norrköping/Björk - Falun*
2. Norrköping/Carlsson - Sundbyberg/Westerberg*
3. Sundbyberg/Julius - Stocksund/Nyberg* 
4. Sundbyberg/Zip-Up - Karlstad/Värmland* 

Lördag 9/2 kl. 10.00

1. Karlstad/Värmland - Sundbyberg/Julius*
2. Falun* - Sundbyberg/Zip-Up 
3. Norrköping/Björk* - Sundbyberg/Westerberg
4. Stocksund/Nyberg* - Norrköping/Carlsson 

Lördag 9/2 kl. 16.00

1. Falun - Norrköping/Carlsson* 
2. Karlstad/Värmland* - Norrköping/Björk 
3. Stocksund/Nyberg - Sundbyberg/Zip-Up* 
4. Sundbyberg/Julius - Sundbyberg/Westerberg* 

Söndag 10/2 kl. 09.00

1. Sundbyberg/Julius - Norrköping/Björk*
2. Stocksund/Nyberg - Falun* 
3. Sundbyberg/Westerberg* - Karlstad/Värmland
4. Norrköping/Carlsson* - Sundbyberg/Zip-Up

Söndag 10/2 kl. 14.00

1. Sundbyberg/Westerberg - Stocksund/Nyberg*
2. Sundbyberg/Julius* - Norrköping/Carlsson 
3. Sundbyberg/Zip-Up* - Norrköping/Björk 
4. Karlstad/Värmland* - Falun

 

KARLSTAD

21-26 februari 2013. 8 matchpass + slutspel

Torsdag 21/2 kl. 15.00 

1. Skellefteå/Melin* - Sundbyberg/Zip-Up
2. Norrköping/Björk - Sveg/Olsson*
3. Skellefteå/Eskilsson* - Sundbyberg/Julius
4. Norrköping/Carlsson - Malung/Göthbergs* 
5: Härnösand/First Hotels - Karlstad/Värmland* 
6: Sundsvall/Certina - Falun*
7: Härnösand/Riteice - Stocksund/Nyberg*
8:  Lit/Eriksson - Sundbyberg/Westerberg*  

Torsdag 21/2 kl. 20.00 

1. Sundsvall/Certina* - Sundbyberg/Westerberg
2. Härnösand/Riteice* - Karlstad/Värmland
3. Lit/Eriksson* - Falun
4. Härnösand/First Hotels* - Stocksund/Nyberg
5: Sveg/Olsson - Norrköping/Carlsson* 
6: Sundbyberg/Zip-Up* - Skellefteå/Eskilsson 
7: Malung/Göthbergs - Norrköping/Björk* 
8: Sundbyberg/Julius* - Skellefteå/Melin 

Fredag 22/2 kl. 10.00 

1. Sundbyberg/Julius - Malung/Göthbergs* 
2. Skellefteå/Melin - Norrköping/Carlsson* 
3. Sundbyberg/Zip-Up - Sveg/Olsson* 
4. Skellefteå/Eskilsson - Norrköping/Björk* 
5: Lit/Eriksson* - Stocksund/Nyberg  
6: Härnösand/First Hotels - Sundbyberg/Westerberg* 
7: Sundsvall/Certina* - Karlstad/Värmland 
8: Härnösand/Riteice - Falun* 

Fredag 22/2 kl. 16.00 

1. Falun - Härnösand/First Hotels* 
2. Sundsvall/Certina - Stocksund/Nyberg* 
3. Sundbyberg/Westerberg - Härnösand/Riteice* 
4. Lit/Eriksson - Karlstad/Värmland* 
5: Skellefteå/Melin* - Norrköping/Björk 
6: Sveg/Olsson - Sundbyberg/Julius* 
7: Skellefteå/Eskilsson* - Norrköping/Carlsson 
8: Malung/Göthbergs - Sundbyberg/Zip-Up* 

Lördag 23/2 kl. 10.00 

1. Skellefteå/Eskilsson* - Karlstad/Värmland
2. Sveg/Olsson* - Sundbyberg/Westerberg 
3. Skellefteå/Melin* - Stocksund/Nyberg
4. Malung/Göthbergs* - Falun
5: Sundbyberg/Julius - Härnösand/First Hotels*
6: Norrköping/Carlsson - Sundsvall/Certina*
7: Sundbyberg/Zip-Up - Härnösand/Riteice*
8: Norrköping/Björk - Lit/Eriksson*

Lördag 23/2 kl. 16.00 

1. Norrköping/Björk* - Sundsvall/Certina 
2. Sundbyberg/Zip-Up* - Härnösand/First Hotels 
3. Norrköping/Carlsson* - Lit/Eriksson  
4. Sundbyberg/Julius* - Härnösand/Riteice 
5: Falun* - Sveg/Olsson
6: Karlstad/Värmland* - Skellefteå/Melin 
7: Sundbyberg/Westerberg* - Malung/Göthbergs 
8: Stocksund/Nyberg* - Skellefteå/Eskilsson 

Söndag 24/2 kl. 10.00 

1.Sundbyberg/Westerberg* - Skellefteå/Melin 
2. Stocksund/Nyberg - *Malung/Göthbergs 
3. Falun* - Skellefteå/Eskilsson 
4. Karlstad/Värmland - Sveg/Olsson* 
5: Sundbyberg/Zip-Up - Sundsvall/Certina* 
6: Norrköping/Björk* - Härnösand/Riteice
7: Lit/Eriksson* - Sundbyberg/Julius 
8: Norrköping/Carlsson* - Härnösand/First Hotels 

Söndag 24/2 kl. 16.00 

1. Härnösand/Riteice* - Norrköping/Carlsson
2. Sundbyberg/Julius* - Sundsvall/Certina 
3. Härnösand/First Hotels* - Norrköping/Björk 
4. Sundbyberg/Zip-Up* - Lit/Eriksson  
5: Skellefteå/Eskilsson* - Sundbyberg/Westerberg 
6: Stocksund/Nyberg* - Sveg/Olsson 
7: Skellefteå/Melin* - Falun
8: Karlstad/Värmland* - Malung/Göthbergs 

Måndag 25/2 kl. 08.00

Ev. särspel

Tiderna anpassas till antalet spelpass i särspelet

Vid särspel skall speltiderna läggas så att berörda lag får minst 90 min vila mellan sista särspelsmatch och första slutspelsmatch.

Särspel för slutspel:

  • Vid ett särspelspass match(er) i 10 omg.
  • Vid två särspelspass i 8 omg.
  • Vid tre särspelspass i 6 omg.
  • Särspel för nedfl yttning:
  • Vid ett och två särspelspass match(er) i 10 omg.
  • Vid tre särspelspass i 8 omg.

Slutspel:

Måndag 25/2 kl. 18.00: Semifinal 1 + kvartsfinal

Tisdag 26/2 kl. 10.00: Semifinal 2

Tisdag 26/2 kl. 16.00 Final

 

Kval till Elitserien damer och herrar: 
22-24 mars 2013 i Gävle 


Uppdaterad: 2017-07-03 08:03
Skribent: Stefan Lund

Följ oss i sociala medier

 


 Partners


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info