Hoppa till sidans innehåll

2014-2015


elit_herr_spelprogramelit_herr_spelprogram_slutspelelit_herr_liveresultatelit_herr_tabellelit_herr_laguppst

 

datum_elit_herrar_02

elit_herr_lag

CK Skvadern Marklund

skvadern-marklund_550

Tävlingskläder Mörk: Svart | Ljus: Röd 

Laguppställning och meriter

Lars Strandqvist, vice skip. Meriter nationellt: Elitseriespelare i curling 1981-1995, SM-brons i figur 1981, SM-guld 1987, EM-guld 1987, SM-silver 1989, 1992, 1993 SM-brons 1994, SM-guld 2006, oldboys VM-brons 2006, oldboys, seriesegrare i Division 1 Norra 2013-2014.
Magnus Kling Meriter nationellt: Seriesegrare i Division 1 Norra 2013-2014 
Erik Strandqvist Meriter nationellt: Elitseriespelare i curling 2011,
seriesegrare i Division 1 Norra 2013-2014 
Emil Marklund, skip (Int. WCF) Meriter nationellt: Elitseriespelare i curling 1995-2011, SM-guld 2008, JSM-guld 1992 och 1993, seriesegrare i Division 1 Norra 2013-2014


Härnösands CK Team First Hotels

First_Hotels_550

Tävlingskläder Mörk: Svart | Ljus: Röd

Laguppställning och meriter

Anton Sandström (Int. WCF). Nationella meriter: Elitserien 1:a 2014, 1:a 2008, 2:a 2009, 4:a 2012. SM 1:a 2012, 2:a 2011, 3:a 2014, 3:a 2013.
Fredrik Nyman, vice skip (WCF). Nationella meriter: Elitserien 1:a 2014. SM 3:a 2014. JSM 1:a 2014, 2:a 2013, 4:a 2012.
Vincent Stenberg Nationella meriter: SM 3:a 2014. YJSM 1:a 2000, 1:a 2001, 3:a 2003.JSM 3:a 2006, 3:a 2007.
Marcus Hasselborg, skip (WCF). Nationella meriter: Elitserien 1:a 2014, 1:a 2006, 3:a 2007, 4:a 2005, 2012. SM 1:a 2012, 2:a 2011, 2008 och 2005, 3:a 2013. JSM 1:a 2005, 2006 och 2007, 2:a 2004.


Karlstads CK Edin

TeamEdin_550

Tävlingskläder Mörk: Grå | Ljus: Vit

Laguppställning och meriter

Christoffer Sundgren (WCF). Meriter nationellt: SM: 1:a 2013, 3:a 2009. Elitserien: 2:a 2013. JSM: 1:a 2009, 2:a 2007, 2008, 2011 och 2014..
Kristian Lindström (WCF). Meriter nationellt: JSM: 1:a 2009, 2011, 2:a 2007, 2008, -10, Elitserien: 2:a 2011, 2012, 2013 och 2014, 4:a -10, SM: 1:a 2013, 2011, 3:a 2009, 2010, Mixed-SM: guld 2010.
Oskar Eriksson, vice skip (WCF). Meriter nationellt: JSM: 1:a 2008, 2009, 2011, 2:a 2006, 2010, Elitserien: 2:a 2011, 2012, 2013 och 2014, 3:a 2005, 4:a 2010, 5:a 2006. SM: 1:a 2013, 2011, 3:a 2006, 2009 och 2010, Mixed-SM: 2:a 2008.
Niklas Edin, skip (WCF). Meriter nationellt: Elitserien 1:a 2006, 2009, 2011, 2012 och 2013, 2:a 2010. SM 1:a 2009, 2010. JSM 1:a 2004, 2006, 2007. SM Mixed 1:a 2005, 2008.
Reserv/Coach: Fredrik Lindberg (WCF). Nationella meriter: Elitserien 1:a 2006, 2009, 2011, 2012 och 2013, 2:a 2010. SM 1:a 2009, 2010. JSM 1:a 2004, 2006, 2007. SM Mixed 1:a 2005, 2008. 


Linköpings CK K-G Pettersson

Tävlingskläder Mörk: Blå | Ljus: Röd

Laguppställning

KG Pettersson (Skip)
Rickard Eriksson
Håkan Nyberg (Vice skip)
Göran Carlsson (Skip/Vice skip) 
Ulf Johansson
Magnus Ekdahl


Linköpings CK Roxin

Roxin_550

Tävlingskläder Mörk: Svart | Ljus: Blå

Laguppställning

Axel Rosander
Albin Eriksson
Michael Roxin, skip 
Johan Sundberg, vice skip  
Niclas Silfverduk


Malung CC Team Göthbergs El

Tävlingskläder Mörk: Mörkblå  |  Ljus: Ljusgrå

Laguppställning och meriter

Lars Göthberg Nationella meriter: SM mixed 2:a 2001, Elitseriespelare 2011-12
Mathias Mabergs (Int. WCF) Nationella meriter: JSM 1:a 1992. Elitserien 3:a 2004, 4:a 2001,  2002, 2003, 2009. SM 1:a 2008, brons 2004 och 2007, 5:a 2002, 2005. SM Mixed 1:a 1997. 
Mats Mabergs Nationella meriter: SM Mixed 1:a 1999, 2:a 1989, 1997, 2001, 2003. Elitserien 4:a 2001 och 2004.
Joakim Mabergs (Int. WCF) Nationella meriter: JSM 1:a 1992, SM Mixed 1:a 1997, Elitserien 4:a 2001 och 2004.
Andreas Rangedal Nationella meriter: Elitseriespelare 2011-12


Skellefteå CK Eskilsson

Eskilsson_550

Tävlingskläder Mörk: Svart  |  Ljus: Vita

Laguppställning och meriter

Johannes Patz (WCF) Nationella meriter > YJSM: 1:a 2010, 3:a 2009, SM: 2:a 2013, 5:a 2012. Elitserien: 4:a 2013, 5:a 2012. JSM: 1:a 2013, 3:a 2011. Spelade Elitserien för Svegs CK 2007-2008. Riksmästare på naturis 2010-11.
Jesper Johansson (WCF) Nationella meriter: SM: 2:a 2013 och 2014, 5:a 2012 och 2010. JSM: 1:a 2013, 2010. Elitserien: 4:a 2013, 5:a 2012, 7:a 2009-10. YJSM 2:a 2008. 8:a div I Norra 2009. SM Mixed 3:a 2011.
Gustav Eskilsson (WCF) Nationella meriter: SM: 2:a 2013 och 2014, 5:a 2012 och 2010. JSM: 1:a 2013, 2010. Elitserien: 4:a 2013, 5:a 2012, 7:a 2009-10. YJSM 2:a 2008. 8:a div i Norra 2009. SM Mixed 3:a 2011.
Patric Mabergs (WCF) Nationella meriter: SM: 2:a 2013 och 2014, 5:a 2012 och 2010. JSM: 1:a 2013, 2010. Elitserien: 4:a 2013, 5:a 2012, 7:a 2009-10. YJSM 2:a 2008. 8:a Div I Norra 2009. 
Coach Flemming Patz (WCF) 


Skellefteå CK Melin

Melin_DSC_0580_550

Tävlingskläder Mörk: Svart | Ljus: Vit

Laguppställning och meriter

Kristofer Blom. Nationella meriter: SM 3:a 2014
Christoffer Karlsson. Nationella meriter: SM 3:a 2014
Andreas Granbom, vice skip. Nationella meriter: 3:a JSM 2011, 1:a Div1 2012-2013
Jon Melin, skip. Nationella meriter: SM 3:a 2014 JSM 2:a 2009, JSM-3:a 2008


Stocksunds CK Nyberg

Lag-nyberg-SCK_550

Tävlingskläder Mörk: Mörkblå | Ljus: Vit

Laguppställning och meriter

Mats Nyberg (Int. WCF) Nationella meriter: 2:a i SM 1994 och 1997, 3:a 1996, 4:a 2010. 3:a i Elitserien 1994, 1997 och 2014, 4:a 2006 och 2007. 1:a SM oldboys 2011.
Björn Rosendahl Meriter: 2:a i SM 1994 och 1997, 3:a 1996, 4:a 2010. 3:a i Elitserien 1994, 1997 och 2014, 4:a 2006 och 2007.
Hans Söderström (Int. WCF) Nationella meriter: 1:a i SM 1981, 4:a 2010. 1:a i Elitserien 1978, 1979, 1980, 3:a 2014, 4:a 2006 och 2007.
Per Södergren Meriter: 1:a SM i mixed 2001. 4:a i SM 1994, 2010. 3:a i Elitserien 2014. 5:a i Elitserien 2000 och 2007.
Thomas Andersson (Int. WCF) Nationella meriter: 1:a JSM 1984, 4:a JVM 1984, 4:a i SM 2010. 3:a i Elitserien 2014. 4:a Elitserien 2006 och 2007.
Lars Carlsson (Int. WCF) Nationella meriter: 1:a i SM 1983, 2:a 1994 och 1997, 3:a 1996, 4:a 2010. 3:a i Elitserien 1994, 1997 och 2014, 4:a 2006 och 2007.


Stocksunds CK Westmans

team_westmans_550

Tävlingskläder Mörk: Blå | Ljus: Gula

Laguppställning och meriter

Anders Kraupp (Int WCF). Nationella meriter: 3:a SM 1997, 1:a SM mixed 2007, 1:a SM mixed dubbel 2011.
Mikael Vilenius Nationella meriter: Seriesegrare i Division 1 Norra 2013-2014
Rolf Wikström Nationella meriter: Seriesegrare i Division 1 Norra 2013-2014
Peter Tedenbäck Nationella meriter: Seriesegrare i Division 1 Norra 2013-2014
Stefan Lund reserv


Sundbybergs CK Team Zip-Up

Team_zipup_1000

Tävlingskläder | Mörk: Blå | Ljus: Röd

Laguppställning och meriter

Daniel Lövstrand (Int. WCF). Nationella meriter: 1:a GP-slutspelet 2012.YJSM: 1:a 2011, 3:a 2010. 9:a SM lag herrar 2010, 5:a Div I Mellersta 2010-11. Elitserien 3:a 2013 . 1:a JSM 2012.
Axel  Sjöberg (Int. WCF). Nationella meriter: 1:a GP-slutspelet 2012.YJSM: 1:a 2011, 3:a 2010. 9:a SM lag herrar 2010, 5:a Div I Mellersta 2010-11. Elitserien 3:a 2013 . 1:a JSM 2012.       
Joakim Flyg
Jordan Wåhlin, Vice skip (Int. WCF). Nationella meriter: 1:a GP-slutspelet 2012.YJSM: 1:a 2011, 3:a 2010. 9:a SM lag herrar 2010, 5:a Div I Mellersta 2010-11. Elitserien 3:a 2013 . 1:a JSM 2012. 
Rasmus Wranå, skip (Int. WCF). Nationella meriter: 1:a GP-slutspelet 2012.YJSM: 1:a 2011, 3:a 2010. 9:a SM lag herrar 2010, 5:a Div I Mellersta 2010-11. Elitserien 3:a 2013 . 1:a JSM 2012. 
Max Bäck (WCF)
Coach: Mats Wranå (Int. WCF). Meriter som coach: 1:a GP-slutspelet 2012.YJSM: 1:a 2011, 3:a 2010. 9:a SM lag herrar 2010, 5:a Div I Mellersta 2010-11. Elitserien 3:a 2013 . 1:a JSM 2012.  


Sundsvalls CK Riksbyggen

Tävlingskläder Mörk: Blå  |  Ljus: Röd eller vita

Laguppställning

Mattias Velander
Tord Edman

Fredrik Carlsén
Per Carlsén

 

 


Uppdaterad: 2017-02-08 11:33
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

 


 Partners


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info