Hoppa till sidans innehåll

SM Herr 2016-2017


Jönköping 1-5 februari 2017

SPELPROGRAM

A-STEGE  |  B-STEGE  |  C-STEGE  |  SLUTSPEL

Deltagande lag

Gävle-Dala  |  Borlänge CC Team Bevab
Marcus Haglöf, Anders Karlsson, Jonas Jansson,
Peter Nises, Mats Jakobsson

Gävle-Dala  |  Leksands CK Bergsten
Per Göstas, Sune Halvarsson, Peter Bergsten, Vakant

Sydsverige  |  Malmö CK Pichler
Christoffer Pichler, Ola Elleström, Henrik Gustafsson, Patric Jonsson

Jämtland Härjedalen | Team INAB
Marcus Olovsson, Michael Risvall, Jonatan Markusson,
Emil Markusson, Rickard Hallström

Småland Östergötland | Linköpings CK K-G Pettersson
Göran Carlsson, Håkan Nyberg, Rickard Eriksson
Ulf Johansson, Magnus Ekdahl, Johan Sundberg
Coach: KG Pettersson

Norr- och Västerbotten | Umeå CK Lundmark
Tobias Lundmark, Jonatan Nerdal, Anton Södergren, Eric Brasier

Norr- och Västerbotten | Skellefteå CK Melin
Jon Melin, Andreas Granbom, Simon Granbom, Kristofer Blom

Småland Östergötland | Jönköpings CC Pölder
Tony Pölder, Hans Stenström, John Hornberg, Claes Mattsson

Småland Östergötland | Mjölby CK Landelius
Lars Landelius, Axel Landelius, Alfons Johansson, Olle Moberg

Mälardalen | Sundbyberg Westerberg
Peter Larsson, Rickard Bergqvist, Joel Westerberg, 
Lars Ahlberg. Coach/Reserv: Anders Westerberg.

Mälardalen | Sundbybergs CK Hedin
Johan Hedin, Hans Norrman, Josep Puigdemont, Dan Weidersjö

Mälardalen | Stocksunds CK Westmans
Mikael Vilenius, Rolf Wikström, Mats Jansson, Stig Gisslén.
Coach/reserv: Peter Tedenbäck. Reserv: Stefan Lund

Mälardalen | Amatörföreningens CK Adersteg
Andreas Adersteg, William Lindström, Rasmus Hansén, 
Carl-Oscar Phil, Kim Svedelid.

Västsverige Göteborgs CK Nygren
Johan Nygren, Fabian Wingfors, Emil Hermansson, Axel Sjöberg

Värmland Örebro | Karlstads CK Team Nermans
Erik Johansson, Anton Regosa, Emil Ring, 
Daniel Magnusson, Sebastian Jones

Sundbybergs CK Team RP
(friplats genom EM-deltagande för Henrik Leek)
Joakim Flyg, Victor Martinsson, Henrik Leek, Kristian Lindström 

FÖRDELNING AV SM-PLATSER 2017

 

Uppdaterad: 2017-01-31 21:32
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: Adressen Gömd

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info