Hoppa till sidans innehåll

SM Veteraner 2014


veteraner

Norrköping 27 februari-2 mars 2014

pil_10pxl GRUPPINDELNING OCH SPELPROGRAM – SM VETERANER 2014

 

Detta gäller för SM Veteraner 2014

TRÄNING: Öppen träning torsdag den 27 feb. kl. 15:00-17:00 samt
fredag den 28 feb. kl 08:00-08:30

ANTAL OMGÅNGAR: 8 

POÄNGRÄKNING: 2 poäng vid vinst. 1 poäng vid oavgjord. 0 poäng vid förlust

SLUTSPEL: De två bästa lagen från resp grupp går till slutspel. 

Slutspelet i rak utslagning med kvartsfinal, semifinal och final.

Om två eller flera lag stannar på samma poäng sker rangordning genom i tur och ordning:

  1. Högsta poäng i inbördes match(er)
  2. Högsta poäng vid dragning till tee.

TEEDRAGNING: Äger rum efter resp lags sista match och berör endast lag med chans till avancemang.

I slutspelet fördelas lagen så att lag från samma seriegrupp inte möts förrän tidigast i semifinal. 

 

Gruppindelning och laguppställning

Grupp A

A1 Stocksunds CK, Danielsson
Carl-Erik Strömberg, Ove Wallin, Jan-Erik Kjerr, Hans Danielsson 

A2 Norrköpings CK, Ekholm
Ture Ekholm, Håkan Wirås, Klas Johansson, Jörgen Mahrs

A3 Sollefteå CK, Playboys
Jan Carlstedt, Arne Melander, Harald Otterström, Leif Stenberg, Bill Tåqvist

A4 CK Granit-Gävle, Team Hasses
Mats Öhrn, Lars Forsling, Hans Appelgren, Hans Eliasson

Grupp B

B1 Jönköpings CC, Astner
Ingvar Astner, Lasse Cederström, Göran Dahl, Bo Mattsson, Kurt Jacobsson

B2 Norrköpings CK, Caap
Jan Caap, Lars Nilsson, Lars Lindén, Claes Ringborg

B3 CK Granit-Gävle, Team Pumpservice
Roland Eklöf, Rune Norén, Christer Hedenström, Nils-Evert Jansson

B4 Djursholms CK, Malmström 
Svante Malmström, Ulf Tryselius, Henrik Meldahl, Matti Hultersröm

Grupp C

C1 Djursholms CK, Team Icemen
Lars Sjöstrand, Jan Stattin, Jan Lundh, Åke Jernberg

C2 Norrköpings CK, Pettersson 
Rolf Melin, Petter Gromer, Roger Gillner, Ove Petersson 

C3 IK Fyris, Andersson
Bert Andersson, Lars-Erik Roxin, Hans Ahlgren, Olle Perols, Anders Gauffin

C4 Karlstads CK, Team Olsson
Leif Wallentinsson, Sven-Arne Edman, Per Olsson, Jan Wäseby

Grupp D

D1 Linköpings CK, KG Pettersson
KG Pettersson, Sylvia Liljefors, Birgitta Törn, Ann-Catrin Kjerr, Gösta Fineman 

D2 Norrköpings CK, Arvidsson
Rolf Arfwidsson, Thomas Busch, Tommy Abrahamsson, Leif Andersson

D3 Kristinehamn CC, Nordström
Stig Malmberg, Mats-Olov Jansson, Bo Hassel, Bengt Nordström

D4 Amatörföreningens CK, Ibsonius
Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Björn Örnberg, Ulf Gabrielsson

 


Lagbestämmelser Ingen könsindelning.
Any-four-curlers. Lagmedlemmarna ska vara födda före den 30/6 1949

Startavgift 1800 kronor/lag som sättes in på SCF:s postgiro 25 30 93 - 9 eller bankgiro 603 - 3377 vid anmälan.

Sista anmälningsdag 1 februari 2014

Arrangörerna förbehåller sig rätt att mottaga efteranmälningar för att möjliggöra en lämplig tävlingsform. 

Av samma skäl äger arrangörerna rätt att placera det (de) lag som ligger över den lämpliga tävlingsformen på en reservlista.

> Anmälningsformulär för SM-tävlingar

Uppdaterad: 2016-06-07 17:36
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

Liveresultat

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info