Hoppa till sidans innehåll

SM Yngre Juniorer 2014


yngre_juniorer_2

Jönköping 28 februari-2 mars februari 2014

SM_yngre_illustration_550pxl

pil_10pxl SPELPROGRAM SM YNGRE JUNIORER 2014

pil_10pxl SLUTSPEL SM YNGRE JUNIORER 2014

Så spelas JSM Yngre Juniorer 2014

TRÄNING Öppen träning, fredag den 28 februari kl 17:00-18:00 samt
lördag den 1 mars kl 08:00-08:30

ANTAL OMGÅNGAR 6 + ev. skiljeomgång (ar) 

POÄNGRÄKNING 2 poäng vid vinst. 0 poäng vid förlust. 

SLUTSPEL De två bästa lagen från resp grupp + de två bästa treorna går till slutspel.
De två bästa treorna tas ut efter teedragning. Även tvåorna i resp grupp måste dra till tee för att en av tvåorna skall rankas högst och i slutspelet placeras som ”gruppetta”.

Om två eller flera lag stannar på samma poäng sker rangordning genom i tur och ordning:

1) Högsta poäng i inbördes match(er)
2) Högsta poäng vid dragning till tee.

TEEDRAGNING Äger rum efter resp lags sista match och berör endast lag med chans till avancemang

 

Gruppindelning och laguppställningar

A1 Karlstads CK Team Nermans
Erik Johansson, Sebastian Jones, Anton Regosa, Daniel Magnusson

A2 Mjölby AI Mårtensson
Linnea Mårtensson, Amalia Ebbesson, Whilma Lundell, Hanna Mårtensson, Hilma Ebbesson 

A3 CK Granit Gävle Israelsson
Gustav Köhn, Ludvig Köhn, Rasmus Israelsson, Arvid Norin, Kevin van Heteren 

A4 Jönköping CC Rosengren
Karin Rosengren, Clara Svensson, Bianca Heidenborn, Olivia Svensson, Narin Shamon

A5 Svegs CK Mattsson
Kevin Mattsson, Ture Stenvall, Emil Tenbring, Isak Stener, Noah Råstedt

Grupp B

B1 IK Fyris Team Eugen Innovation
Axel Lundberg, Joel Norberg, Henrik Shadman, Ivar Veszelei, Johan Järvenson

B2 Mjölby AI Landelius
Axel Landelius, Alfons Johansson, Sebastian Nero, Edvin Pettersson, Olle Moberg

B3 Utgår

B4 Danderyds CK Ahlberg
Robin Ahlberg, Maria Larsson, Mikaela Altebro, Vakant

B5 IK Fyris Fyris Tee
Hugo Tenerz, Carl Fagerlind, Wilma Hornay, Rebecka Thunman, Malin Tegendal

Grupp C

C1 Mjölby AI Moberg
Emma Moberg, Emma Landelius, Ida Smeds, Johanna Landström

C2 Östersunds CK Team Powel
Tova Sundberg, Sandra Ljungberg, Sofie Bergman, Vakant

C3 Göteborgs CK
Andreas Bengtsson, Bao Quan Lindgren, Oliver Åfeldt, Vilma Åhlström

C4 Umeå CK Nygren
Anton Degerfeldt, Tova Pettersson, Malin Wendel, Johan Nygren, Cecilia Fransson

 


 

 

Lagbestämmelser: Ingen könsindelning. Any-four-curlers.
Lagmedlemmarna ska vara födda efter den 30/6 1997

Anmälningsavgift: 900 kronor/lag som sättes in på SCF:s postgiro 25 30 93-9
eller bankgiro 603 - 3377 vid anmälan.

Sista anmälningsdag: 1 februari 2014

Arrangörerna förbehåller sig rätt att mottaga efteranmälningar för att möjliggöra en lämplig tävlingsform. 

Av samma skäl äger arrangörerna rätt att placera det (de) lag som ligger över den lämpliga tävlingsformen på en reservlista.

> Anmälningsformulär för SM-tävlingar

Uppdaterad: 2016-06-07 17:36
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

Liveresultat

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info