Hoppa till sidans innehåll

Umeå 2-5 januari 2016


SLCC2015-9583

jsm_2016_spelprogramjsm_2016_slutspel_flickorjsm_2016_live_flickorjsm_2016_live_pojkarjsm_2016_tabell_flickor_Ajsm_2016_tabell_flickor_Bjsm_2016_tabell_pojkar

TB

TÄVLINGSBESTÄMMELSER JUNIOR-SM FLICKOR OCH POJKAR

lag_laguppstallning

Junior-SM flickor 2016 – 8 lag i två grupper

GRUPP A

A1 Östersunds CK Team Woolpower
Sofie Bergman, Sandra Ljungberg, Emma Sjödin, Tova Sundberg.
Coach: Susanne Patz

A2 Danderyds CK Westman
Therese Westman, Sarah Pengel, Maria Larsson, Mikaela Altebro.
Coach: Anette Norberg

A3 Malmö CK Malmötöserna
Vendela Holmgren, Frida Pamliden, Angelina Stefanovic Andersson,
Linnea Sjöquist, Ebba Luthman. Coach: André Winther

A4 IK Fyris Thunman
Wilma Hornay, Erika Jonsson, Malin Tegendal, Rebecka Thunman.
Coach: Monica Veszelei

GRUPP B

B1 Sundbybergs CK Team Panthera
Isabella Wranå, Jennie Wåhlin, Johanna Höglund, Fanny Sjöberg.
Coach: Gerry Wåhlin

B2 Jönköpings CC Team Rilea
Greta Aurell Tilde, Vermelin, Camilla Schnabel, Almida de Val.
Coach: Niclas Johansson

B3 Östersunds CK Svedberg
Linnéa Svedberg, Linda Stenlund, Lisa Norrlander, Ellen Bromée.
Coach: Flemming Patz

B4 Härnösands CK Team Batos
Ida Backvid, Jenny Jonasson, Tova Pettersson, Cecilia Fransson, Malin Wendel.
Coach: Per Jonasson

Junior-SM pojkar 2016 – 7 lag i en grupp

C1 CK Granit Köhn
Arvid Norin, Gustav Köhn, Rasmus Israelsson, Ludvig Köhn.
Coach: Jonas Byman

C2 IK Fyris Team Eugen Innovation
Henrik Shadman, Ivar Veszelei, Johan Järvenson, Robin Ahlberg.
Coach: Olle Risby

C3 Sundbybergs CK Team Zip-Up
Rasmus Wranå, Fredrik Nyman, Jordan Wåhlin, Max Bäck, Axel Sjöberg.
Coach: Mats Wranå

C4 Härnösands CK Engqvist
Johan Engqvist, Simon Engelholm, Albert Berglund, Simon Olofsson, Albert Jonsson.
Coach: Anders Engelholm

C5 Umeå CK Nygren

Anton Degerfeldt, Linus Lagerhjelm, Fabian Wingfors, Johan Nygren, Emil Hermansson.
Coach: Sebastian Lundgren

C6 Karlstads CK Team Nermans
Erik johansson, Anton Regosa, Emil Ring, Daniel Magnusson, Sebastian Jones.
Coach: Connie Östlund

C7 Östersunds CK Majiet
Oscar Bergman, Daniel Berggren, Olle Majiet, Filip Stener

info_550pxl

Kval till Junior-VM i Erzurum, Turkiet 5-13 mars 2016

LAGBESTÄMMELSER Klubblag. 

Lagmedlemmarna måste vara födda efter den 30/6 1994.

STARTAVGIFT 1 500 kronor/lag som sättes in på SCF:s postgiro 25 30 93-9 
eller bankgiro 603 - 3377 vid anmälan.

SISTA ANMÄLNINGSDAG 1 december 2015

Arrangörerna förbehåller sig rätt att mottaga efteranmälningar för att möjliggöra en lämplig tävlingsform. Av samma skäl äger arrangörerna rätt att placera det (de) lag som ligger över den lämpliga tävlingsformen på en reservlista.

anmalan_smal

boende_deltagare_550pxl

Arrangerande Umeå CK har förhandlat med First Hotel Dragonen, som ligger på
gångavstånd från hallen (ca 10 min promenad).  

Priser för bokning under Junior-SM:  
Enkelrum: 600:-  |  Dubbelrum: 700:-  |  Trebäddsrum: 900:-  |  Fyrbäddsrum: 1100:-

Kontaktuppgifter: FIRST HOTEL Dragonen, V Norrlandsgatan 5, 903 27 Umeå 

Tel. 090 12 58 00  |  Mobil: 073 073 95 80  

> Besök hemsida

Uppdaterad: 2016-06-07 16:53
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

Liveresultat

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info