Hoppa till sidans innehåll

Härnösand 31 mars - 3 april 2016


WMxCC2015-7769

Regerande svenska mästare, fr.v Johanna Heldin, Joakim Flyg, Zandra Flyg och Rasmus Wranå

SM_mixed_2016_spelprogram

SM_mixed_2016_liveresultat

TOR 20:00  |  FRE 08:00  |  FRE 12:00  |  FRE 16:00  |  LÖR 09:00  |  LÖR 13:00  |  LÖR 17:00

LIVERESULTAT SLUTSPEL

SM_mixed_2016_tabeller

SM_mixed_2016_slutspel

TB

ANTAL OMGÅNGAR 8 + ev. skiljeomgång(ar)

POÄNGRÄKNING 2 poäng vid vinst 0 poäng vid förlust.

STENFÄRG Lag som står först i programmet för respektive match spelar med den stenfärg som står överst på poängtavlan.

FAVÖR AV SISTA STEN Senast 10 minuter före utsatt matchtid skall slantsingling ske mellan lagen om vilket lag som skall dra till tee först. Vid den teedragningen får lagen dra en provsten och sedan dra den sten som mäts med måttband för att avgöra vilket lag som får favör av sista sten i första omgången av matchen.

RANKING INFÖR SLUTSPEL Om två eller flera lag stannar på samma poäng sker rangordning genom i tur och ordning: 

  1. Vinst i inbördes möte(n). När inbördes möte(n) inte längre särskiljer gäller punkt 2.
  2. Lägsta genomsnittliga längd för dragning till tee enligt avståndsmetoden kapitel 6.2

lag_laguppstallning

Östersunds CK Hallström
Catrin Bitén, Fredrik Hallström, Bettan Norredahl, Rickard Hallström  

Sundbyberg CK Hård-Sten
Johanna Heldin, Joakim Flyg, Jennie Wåhlin, Rasmus Wranå

Malung CC Mabergs
Monika Mabergs, Flemming Patz, Susanne Patz, Mats Mabergs

Leksands CK Sviipit
Hans Nyman, Sofie Sjörs, Svante Malmström, Annika Ekman

Härnösands CK Månsson
Eva Månsson, Jörgen Tågestad, Gunilla Sidén, Roger Månsson

IK Fyris Gustafsson
Olle Risby, Anna Gustafsson, Magnus Heldin, Sofia Gustafsson

Sundsvall Curling Team Emporio
Åsa Linderholm, Erik Strandqvist, Cathrine Lindahl, Emil Marklund

Svegs CK Norr8:er
Mikaela Altebro, Emil Hermansson, Maria Larsson, Victor Martinsson

CK Granit Noreen
Isabell Andersson, Mikael Andersson, Camilla Noreen, Per Noreen

Sundbybergs CK Wrabergs
Fanny Sjöberg, Johannes Patz, Isabella Wranå, Patric Mabergs, Sofia Mabergs

Östersund CK KC and the Sunshines
Emil Markusson, Pernilla Nordqvist, Olle Majiet, Tova Sundberg

Sundbybergs CK Sundbysvall Seniors
Gunilla Palmcrantz, Monika Wranå, Mats Wranå, Per Carlsen

Sundsvall Curling Carlsén
Maria Carlsén, Oskar Sjöström, Maria Wennerström, Fredrik Carlsén

Sundbyberg CK Hasselborg
Amanda Hörnfeldt, Anton Bertilsson, Sofie Sidén, Marcus Hasselborg

Danderyds CK Team JohSar
Sebastian Lundgren, Johanna Jonsson, Kristoffer Gilliusson, Sarah Pengel

Östersunds CK EINRR
Sofie Bergman, Sandra Ljungberg, Oscar Bergman, Fredrik Ljungberg, Jonatan Markusson

Härnösands CK Skoglund
Andreas Skoglund, Maria Nilsson, Mathias Mabergs, Maria Prytz

Jönköping CC f.d Teletubbies
Greta Aurell, Max Bäck, Almida de Val, Fredrik Nyman 

Mjölby AI Moberg
Emma Landelius, Gustav Köhn, Emma Moberg, Simon Olofsson. Coach: Kasper Gullbring

Falu CC Glidarna
Matilda Liedström, Olle Nyman, Elvira Almetun Lantz, Viktor Gustafsson, Ellinor Liedström

info_550pxl

LAGBESTÄMMELSER 2 herrar + 2 damer. Spelare i laget kan representera fyra olika klubbar. 

ANMÄLNINGSAVGIFT 2 500 kr/lag som sättes in på SCF:s plusgiro 25 30 93-9 
eller bankgiro 603-3377 vid anmälan

SISTA ANMÄLNINGSDAG 1 mars 2016

anmalan_smal

Uppdaterad: 2017-02-08 11:33
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info