Hoppa till sidans innehåll

Karlstad 14-17 januari 2016


> LIVERESULTAT SM OLDGIRLS/OLDBOYS 2016

> SPELPROGRAM SM OLDGIRLS 2016 GRUPPSPEL

> TABELLER SM OLDGIRLS 2016

> SPELPROGRAM SM OLDBOYS 2016 A-STEGE

> SPELPROGRAM SM OLDBOYS 2016 B-STEGE

> SPELPROGRAM SM OLDBOYS 2016 C-STEGE

> SLUTSPEL SM OLDBOYS (8 LAG)

 

deltagande_lag

SM Oldgirls 2016

A1. Norrköpings CK Arfwidsson Edlund
Haide Stensson, Anta Hedström, Eva Olofsson, Gunilla Arfwidsson Edlund, Karin Österberg

A2. Stocksunds CK Meldahl
Sylvia Liljefors, Birgitta Törn, Mia Lehander, Ann-Catrin Kjerr, Ingrid Meldahl. Coach: Gunilla Bergman 

A3. Karlstads CK Henriksson
Helena Eriksson, Birgitta Sewik, Carina Björk, Marie Henriksson

A4. Djursholms CK Birdies
Maria Guslin, Inga Norrbelius, Katarina Darling, Jessica Langels

A5. Norrköpings CK Sollerud
Catarina Classon, Mia Wåhlin, Gunilla Sollerud Eriksson, Mia Börjesson 

B1. Norrköpings CK Lundberg
Anne-Marie Lundberg, Kajsa Liljegren, Åse Busch, Pia Eklöf, Ewa Busch 

B2. Mjölby AI Andersson
Ranveig Nåbo, Britt Isacsson, Yvonne Blom, Birgitta Andersson

B3. Karlstads CK Östlund
Bitte Östlund, Monika Brunzell, Susanne Domeij, Åsa Broström Molin, Gunnel Fredriksson 

B4. Djursholms CK L.I.R
Pia Landfeldt, Taina Christensen, Maud Nordlander, Arja Aho


SM Oldboys 2016

Norrköpings CK Eriksson
Jörgen Sollerud , Willy johansson, Per Ritzer, Lars Eriksson

Mjölby Curling Précenth
Per Persson, Olle Nåbo, Gert Précenth, Tommy Borén

Skellefteå CK Sjöström
Håkan Pålsson, Anders Eskilsson, Hans-Erik Hägglund, Pelle Sjöström

Stocksunds CK Nyberg
Lars Carlsson, Thomas Andersson, Hans Söderström, Björn Rosendahl, Mats Nyberg, Per Södergren

Norrköpings CK Sneller
Alf Sneller, Mikael Börjesson, Håkan Liljestrand, Per Rosander

Sundbybergs CK Sundbyberg Seniors
Mats Wranå, Mikael Hasselborg, Anders Eriksson, Gerry Wåhlin

Sundbybergs CK Larsson
Anders Hörberg , Ola Högberg, Olle Flyg, Bertil Larsson

Linköpings CK Pettersson
K-G Pettersson, Hans Stenström, Göran Carlsson, Håkan Nyberg, Ulf Johansson, Rickard Eriksson

Djurholms CK Lundberg
Fredrik Lundberg, Mikael Svensson, Ulf Östberg, Mikkel Gade

Karlstads CK Östlund
Connie Östlund, Morgan Fredholm, Lars Lindgren, Glenn Franzen

Karlstads CK Lindeman
Per Lindeman, Carl von Wendt, Bo Andersson, Malte Henriksson, Gunnar Åberg

CK Silverstenen Svedberg
Mats Svedberg, Karl Nordlund, Per-Arne Andersson, Christer Svedberg

Djursholms CK Team Linander
Håkan Lundquist, Urban Noring, Lars-Åke Linander, John Darling

Leksands CK Näs
Ove Sjörs, Karl-Axel Nygårds, Åke Näs, Ove Dahlgren

Leksands CK Riteice
Hans Nyman, Stuart Mc Manus, Björn Lundman, Lars Ahlberg. Coach: Elin Nyman

Örnsköldsviks CK Team Spektrakon
Christer Ödling, Hans Öberg, Wolger Johansson, Lars-Åke Andersson

IK Fyris Andersson
Mats Rydén, Lars Falk, Karl-Erik Johansson, Bert Andersson

Norrköping CK Cahp
Sverker Cahp, Claes Dahlberg, Mikael Larsson, Bertil Berg.  

CK Silverstenen Studiobyggarna
Conny Rehvall, Olle Nilsson, Kenneth Bergling, Clas Holm

Sundsvalls CK Carlsén
Tommy Olin, Mikael Ljungberg, Anders Lööf, Per Carlsén, Dan Carlsén

IK Fyris Curling Brandelius
Lars-Eric Roxin, Björn Roxin, Jeff Martin, Anders Brandelius. Coach: Anna-Tora Martin

Djursholms CK Team Bohemians
Thomas Joelsson, Bo Westin, Joakim Sellberg, Mikael Guslin

Leksands CK Bergsten
Lennart Karls, Per Göstas, Sune Halvarsson, Peter Bergsten

Fjällgårdens CK FCK 1
Dag Sunden-Cullberg, Fred Ridderstad, Jens-Bertil Johansson, Dick Poppelman

Helsingborgs CK Team NON STOP
Gösta Fineman, Stellan Öberg, Ulf Jönsson, Anders Qvarnström

CK Granit-Gävle Karlsson
Anders Ahrnell, Niklas Lindberg, Gunnar Nyström, Conny Kihlström, Lennart Karlsson

Stocksunds CK Danielsson
Hans Danielsson, Johan Aspenberg, Jan Andersson, Per-Olof Egli

Amatörföreningens CK Ibsonius
Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Björn Örnberg, Michael Keith

Härnösands CK Rudström
Björn Rudström, Göran Roxin, Håkan Rudström, Christer Mårtenson, Ante Nilsson

 

info_550pxl

LAGBESTÄMMELSER Any-four-curlers. Lagmedlemmarna ska vara födda före den 30/6 1965

STARTAVGIFT 2 600 kronor/lag som sättes in på SCF:s postgiro 25 30 93 - 9 
eller bankgiro 603 - 3377 vid anmälan.

SISTA ANMÄLNINGSDAG 1 december 2015

Arrangörerna förbehåller sig rätt att mottaga efteranmälningar för att möjliggöra en lämplig tävlingsform. 

Av samma skäl äger arrangörerna rätt att placera det (de) lag som ligger över den lämpliga tävlingsformen på en reservlista.

SM lag oldboys/oldgirls gäller som kvalificering till världsmästerskapet för veteraner (”seniors”). Som kvaltävling till VM veteraner kan dock endast rena herrlag respektive damlag komma ifråga som lag till veteran-VM.

Bäst placerade herrlag respektive damlag ska erbjudas platsen som Sveriges lag vid veteran-VM.

Vid minst fyra anmälda damlag arrangeras separat oldgirls-SM.

Om färre lag anmäler sig deltar damlagen i ett gemensamt SM oldboys/oldgirls med följande riktlinjer för VM-kvalet:

  • a) Om damlag/herrlag placerar sig bland de fyra främsta lagen finns en klar slutranking 1 till 4.
  • b) Om damlag/herrlag placerar sig som delad femma (förlorar kvartsfinaler) sker ett speciellt slutspel för berörda lag.
  • c) Om damlag/herrlag ej går till ordinarie slutspel arrangeras ett speciellt slutspel för dessa lag om VM-platsen.

anmalan_smal

Uppdaterad: 2016-06-07 16:52
Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: This is a mailto link

Följ oss i sociala medier

 


 Partners

 


Partners landslag

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info