Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2011-2012


Tävlingskalender säsongen 2011 – 2012

 

DATUM    EVENEMANG                                                                   PLATS  

 

 

September

03 - 04        Svenska Curlingförbundets årsmöte och konvent                 Arlandastad

22 -  25       Oslo Cup (WCT-E)                                                             Oslo, Norge
30 – 2/10  Umeåcurlen (A4)                                                            Umeå

                   Elitjuniorläger                                                                   Östersund

                  

Oktober

08 - 09        Skellefteå Kraft Cup  (Curly Tour)                                Skellefteå

15 – 16       Curlingens Dag                                                               Hela landet

21 – 23       Medelpadsträffen (Elit herr+A4)                                            Sundsvall

                   Mosippan (Curly Tour)                                                        Sveg

                  

November

03 – 06       Stockholm Ladies Cup, int. damtävling                                   Danderyd

04 – 06       Sundbyberg Open (Elit herr)                                                  Sundbyberg

                  

11 – 13       Curlstad International + Jennys Memorial (Curly Tour)             Karlstad

                    

18 – 20       Div I Norra                                                                        Skellefteå
                   Div III                                                                               Umeå

17 - 20        Elitserien damer                                                                    Uppsala

                  

25 – 27       Div II                                                                                  Skellefteå

24 - 27        Elitserien herrar                                                                     Ö-vik/Norrköping

 

December

03 – 04       SM figurspel damer och herrar                                                Gävle
                  Bele Wranå Memorial (A4)                                                      Sundbyberg

02 – 10       EM damer och herrar                                                              Moskva, RUS
09 – 11      DM herrar                                                                            Skellefteå
                  

 

16 – 18       Hernoesand Classic (Curly Tour – pojkar/flickor+yngre)            Härnösand
                  Göteborg Open                                                                      Göteborg

                  

 

2012

Januari

02 – 08       JSM flickor och pojkar                                                             Sundsvall

 

12 – 15       Continental Cup                                                                     Langley, CAN
13 – 22       Ungdoms-OS (juniorer födda 1994 och 1995)                           Innsbruck, AUT            

19 - 22        SM oldboys-och SM oldgirls (över 51 år)                                  Örebro
20 – 22       Light Valley Junior Cup (Yngre juniorer)                                   Ljusdal

25 - 29        SM-veckan med SM lag damer och herrar *                             Östersund
29               SCF:s kurshelg med instruktör, coach 1, ungdomsledare           Örebro

 

                                                                                                                 

Februari                                                                                              

03 - 05        Sverige-Cupen (yngre juniorer)                                             Karlstad

                  

09 - 12        SM i mixed dubbel (parspel i mixed)                                       Sundbyberg

10 – 12       Riksmästerskapet på naturis                                                  Hammarstrand

17 – 19       Div III                                                                               Skellefteå

                   Div I Norra                                                                          Sollefteå/Sundsvall

                  

25 - 26        Div II                                                                                 Umeå

24 - 28        Elitserien damer och herrar + slutspel                                     Karlstad

23 - 26        JSM Yngre Juniorer                                                                Göteborg

 

Mars

01 - 04        SM Veteraner (över 65 år)                                                     Sundsvall

03 - 11        Junior-VM, flickor och pojkar                                                  Östersund

09 - 11        Stadium Cup (mixed)                                                            Norrköping

15 – 18       Div I Norra                                                                        Umeå

                  

17 – 25       VM damer                                                                             Lethbridge, CAN

 

23 - 25      Guldsopen (A4)                                                                  Skellefteå
                  Kval till Elitserien herrar och damer                                        Sundsvall

                  
30 – 1/4      Bill Ross Trophy (int. jun.tävling- Curly Tour)                           Sundbyberg

31 – 8/4      VM herrar                                                                             Basel, SUI

 

 

April

12 – 15       SM mixed                                                                              Karlstad

 

 

Reservation för ändringar

 

* fri anmälan men upp till 16 deltagare för damer och 32 för herrar. Om antalet anmälda överstiger 16 resp 32 tillgrips distriktskvotering enligt sedvanlig uträkning av kvantitet och kvalitet.

Uppdaterad: 09 OKT 2011 22:59 Skribent: Kurt Eriksson

Postadress:
Norrbotten-Västerbottens Curlingförbund
Erika Nygren, Södra Obbolavägen 36
913 42 Obbola

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info