Hoppa till sidans innehåll

Säsongen 2003-2004


Tävlingar säsongen 2003-2004

Division 2

I Division 2 skulle 10 lag deltagit, men lag Kampe från Mariestad fick förhinder i sista stund. Vinnare av Div 2 blev Lag Hedman, Göteborgs CK

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Poäng

Plac

1. Hedman, GCK

 

2

2

2

2

2

2

2

2

18

1

2. Kampe, MCC

0

 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

10

3. Johansson, GCK

0

2

 

1

0

1

0

2

2

2

10

3

4. Hansson, BCK

0

2

1

 

0

0

2

0

0

2

7

9

5. Wiklund, Borås

0

2

2

2

 

2

2

0

0

2

12

2

6. Björnsson, GCK

0

2

1

2

0

 

1

2

0

2

10

3

7. Edfeldt, GCK

0

2

2

0

0

1

 

2

2

0

9

5

8. Hedén, GCK

0

2

0

2

2

0

0

 

2

0

8

6

9. Barrdahl, GCK

0

2

0

2

2

2

0

0

 

0

8

6

10. Tjernberg, CKV

0

2

0

0

0

0

2

2

2

 

8

6

 

Division 3

I Division 3 deltog 11 lag. Här saknas resultaten från det sista sammandraget, men klart är att Team Fore från CK Vänersborg vann serien och är klara för div 2 nästa år. Klart är också att Fredriksson, Bohuslänska blev tvåa.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Poäng

Plac

1. Johansson, GCK

 

 

0

2

 0

0

0

2

 

6

6

2. Berneland, GCK

 

 

0

 

2

0

 

0

0

2

2

6

6

3. Fredriksson, BCK

2

2

 

2

1

2

2

0

0

2

2

15

2

4. Kamp, GCK

 0

 

0

 

2

2

0

0

0

2

 

6

6

5. Andersson, CKV

0

0

1

0

 

0

0

0

0

2

1

4

10

6. Muntzig, GCK

 2

2

0

 0

2

 

2

0

2

2

14

3

7. Lag QT, GCK

 2

 

0

2

 

1

0

0

 

7

5

8. Gillberg, CKV

2

2

2

2

2

0

1

 

0

0

0

11

4

9. Team Fore, CKV

2

0

2

2

2

2

2

2

 

2

2

18

1

10. Szanto, MCC

0

0

0

0

0

0

2

2

0

 

2

6

6

11. Torsk, GCK

 

0

0

 

1

0

 

2

 0

0

 

3

11

 

DM

DM spelades i Göteborg 7-8 februari 2004. Lag Lindgren från Göteborgs CK segrade, och tog därmed distriktets enda plats i RM.

1.

Lag Lindgren, Göteborgs CK
Anders Lindgren, Torvald Johansson, Johan Spiik, Dan-Ola Eriksson, Per Hedén

2.

Lag Hedman, Göteborgs CK
Christer Hedman, Rolf Barrdahl, Torvald Spiik, Lars-Gunnar Sveningson

3.

Lag Perem, Göteborgs CK
Niclas Perem, Dag Michaelsen, Billy Johansson, Johan Linde, Torbjörn Harnesk

4.

Lag Antonsson, Bohuslänska CK

5.

Lag Björklund, Borås CK

6.

Lag Edfeldt, Göteborgs CK

7.

Lag Nordgren, Göteborgs CK

8.

Lag Wiklund, Borås CK

 

 

Uppdaterad: 12 NOV 2012 23:20 Skribent: Arne Tjernberg

Följ oss i sociala medier

  


Partners till
Svensk Curling


 

 

Postadress:
Västsveriges Curlingförbund
Göteborgs Curlinghall, Valdemar Norens gata 17
417 55 Göteborg

Kontakt:
Tel: +460737631733
E-post: This is a mailto link

Se all info