Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT 2019-2020


INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

pil_10pxl VM MIXED 2019  pil_10pxl EM DAMER 2019  pil_10pxl EM HERRAR 2019
pil_10pxl B-VM RULLSTOLSCURLING 2019
pil_10pxl B-VM JUNIORER POJKAR 2019

pil_10pxl UNGDOMS-OS 2020
pil_10pxl JUNIOR VM 2020 FLICKOR  pil_10pxl JUNIOR VM 2020 POJKAR  pil_10pxl VM RULLSTOLSCURLING
pil_10pxl VM DAMER 2020 INSTÄLLT   pil_10pxl VM HERRAR 2020 INSTÄLLT  
pil_10pxl VM MIXED DUBBEL 2020 INSTÄLLT 

pil_10pxl VM SENIORER DAMER 2020 INSTÄLLT  
pil_10pxl VM SENIORER HERRAR 2020 INSTÄLLT


SM-TÄVLINGAR 2019-2020

pil_10pxl JUNIOR-SM 2019 pil_10pxl SM LAG HERRAR 2020 pil_10pxl SM LAG DAMER 2020 
pil_10pxl SM RULLSTOLSCURLING 2020 
 pil_10pxl JUNIOR-SM MIXED DUBBEL 2020 
pil_10pxl SM FIGUR 2020  pil_10pxl SM SENIOR (+51) DAM 2020 
pil_10pxl SM SENIOR (+51) HERR 2020 
pil_10pxl SM MIXED DUBBEL 2020  pil_10pxl SM VETERANER 2020  

pil_10pxl SM YNGRE JUNIORER 2020 INSTÄLLT pil_10pxl SM MIXED 2020 INSTÄLLT


HÖGRE SERIESPEL 2019-2020

pil_10pxl DIVISION 1 NORRA  
pil_10pxl DIVISION 1 MELLERSTA  pil_10pxl DIVISION 1 SÖDRA
pil_10pxl ELITSERIEN DAMER 2019-2020
pil_10pxl ELITSERIEN HERRAR 2019-2020


 

VM MIXED 2020

Aberdeen, Skottland 12-19 oktober 2019

1 Canada
Canada
2 Germany
Germany
3 Norway
Norway
4 Korea
Korea
5 Scotland
Scotland
5 Denmark
Denmark
5 Switzerland
Switzerland
5 Hungary
Hungary
9 Spain
Spain
9 Russia
Russia
9 Ireland
Ireland
9 Poland
Poland
9 Slovakia
Slovakia
9 United States of America
United States of America
9 Sweden
Sweden
9 Turkey
Turkey
17 Belarus
Belarus
18 Czech Republic
Czech Republic
19 Italy
Italy
20 Finland
Finland
21 Kazakhstan
Kazakhstan
22 England
England
23 Hong Kong
Hong Kong
24 Japan
Japan
25 Wales
Wales
26 Australia
Australia
27 Slovenia
Slovenia
28 New Zealand
New Zealand
29 Estonia
Estonia
30 France
France
31 Latvia
Latvia
32 Austria
Austria
33 Chinese Taipei
Chinese Taipei
34 Kosovo
Kosovo
35 Croatia
Croatia
36 Brazil
Brazil
37 Luxembourg
Luxembourg
38 Nigeria
Nigeria
39 Andorra
Andorra
40 Belgium
Belgium

EM DAMER 2019

Helsingborg, Sverige 16-23 november 2019

1 Sweden
Sweden
2 Scotland
Scotland
3 Switzerland
Switzerland
4 Russia
Russia
5 Germany
Germany
6 Czech Republic
Czech Republic
7 Denmark
Denmark
8 Estonia
Estonia
9 Norway
Norway
10 Latvia
Latvia

EM HERRAR 2019

Helsingborg, Sverige 16-23 november 2019

1 Sweden
Sweden
2 Switzerland
Switzerland
3 Scotland
Scotland
4 Denmark
Denmark
5 Italy
Italy
6 Norway
Norway
7 Germany
Germany
8 Netherlands
Netherlands
9 Russia
Russia
10 England
England

B-VM RULLSTOLSCURLING 2019

Lohja, Finland 27 november - 2 december 2019

1 Canada
Canada
2 Sweden
Sweden
3 Czech Republic
Czech Republic
4 Slovenia
Slovenia
5 Italy
Italy
6 Germany
Germany
7 Turkey
Turkey
8 Denmark
Denmark
9 England
England
10 Finland
Finland
11 United States of America
United States of America
12 Japan
Japan
13 Lithuania
Lithuania
14 Poland
Poland
15 Hungary
Hungary

B-JUNIOR VM 2019

Lohja, Finland 11-18 december 2019

1 Sweden
Sweden
2 Italy
Italy
3 Germany
Germany
4 France
France
5 Japan
Japan
5 Korea
Korea
5 Turkey
Turkey
5 Czech Republic
Czech Republic
9 Denmark
Denmark
10 Kazakhstan
Kazakhstan
11 Slovakia
Slovakia
12 Slovenia
Slovenia
13 Netherlands
Netherlands
14 England
England
15 Austria
Austria
16 Hungary
Hungary
17 Latvia
Latvia
18 Poland
Poland
19 Spain
Spain
20 Australia
Australia
21 Finland
Finland
22 China
China
23 Chinese Taipei
Chinese Taipei
24 Croatia
Croatia

UNGDOMS-OS 2020

Lausanne, Schweiz 10-22 januari 2020

1 Norway
Norway
2 Japan
Japan
3 Russia
Russia
4 New Zealand
New Zealand
5 Italy
Italy
6 Switzerland
Switzerland
7 Canada
Canada
8 Germany
Germany
9 China
China
10 Sweden
Sweden
11 Great Britain
Great Britain
12 Korea
Korea
13 Denmark
Denmark
14 Czech Republic
Czech Republic
15 Poland
Poland
16 Turkey
Turkey
17 Hungary
Hungary
18 Spain
Spain
19 United States of America
United States of America
20 Slovenia
Slovenia
21 Estonia
Estonia
22 Latvia
Latvia
23 France
France
24 Brazil
Brazil

JUNIOR-VM 2020 Flickor

Krasnoyarsk, Ryssland. 15-22 februari 2020
1 9 - 2 Canada
Canada
2 10 - 1 Korea
Korea
3 7 - 4 Russia
Russia
4 5 - 6 Japan
Japan
5 4 - 5 Switzerland
Switzerland
6 4 - 5 Denmark
Denmark
7 4 - 5 Latvia
Latvia
8 3 - 6 Norway
Norway
9 3 - 6 Sweden
Sweden
10 0 - 9 Hungary
Hungary

JUNIOR-VM 2020 Pojkar

Krasnoyarsk, Ryssland. 15-22 februari 2020
 

VM RULLSTOLSCURLING

Wetzikon, Schweiz. 29 februari -3 mars 2020

JUNIOR-SM 2019 

Umeå, 8-10 november 2019

Final flickor: Härnösands CK, Fransson - Mjölby AI, Moberg 1-9
Brons flickor: Sundbybergs CK, Foxglide

Final pojkar: Karlstads CK, Magnusson - CK Granit, Team Granit 7-6
Brons pojkar: Härnösands CK, Olofsson

>TABELLER
>ALLA RESULTAT
DELTAGANDE LAG


JUNIOR-SM MIXED DUBBEL 2020 

Gävle 4-6 janauri 2020

Final: Ahlström/Norin - Thunman/Olofsson 5-10
Bronsmatch: Landelius/Landelius - Larsson/Berglund 11-4

>DELTAGANDE LAG
>TABELLER
>ALLA RESULTAT


SM LAG HERRAR 2020 

Jönköping 5-9 februari 2020

Final: Karlstads CK Edin - Karlstads CK Magnusson 8-3
Brons: Norrköping CK, Lindström Amatörföreningen CK, Adersteg

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT


SM LAG DAMER 2020 

Jönköping 5-9 februari 2020

Final: Sundbybergs CK Hasselborg - IK Fyris, Sundberg 8-3 
Brons: Sundbybergs CK, Wranå

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT
>TABELLER


SM RULLSTOLSCURLING 2020  

Jönköping 5-9 februari 2020

Final: Härnösands CK, Ulander - Jönköping CC, Jönköping Energi 1. 3-9
Brons: Jönköping Energi 2

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT
>TABELLER
 


SM FIGUR 2020  

Klass: Rullstolscurling

1:a Marcus Holm, 102 p
2:a Kristina Ulander, 92 p
3:a Mats-Ola Engborg, 91 p

Klass: Herr

1:a Simon Granbom 146 p
2:a Albin Eriksson 134 p
3:a Fabian Wingfors 133 p 


SM SENIOR (+51) DAM 2020 

Karlstad 30 januari - 2 februari

Final: Malung CK, Mabergs - Norrköping CK, Carmen Curlers 8-2
Bronsmatch: Östersunds CK, Bitén -  Stocksund CK, Stockan Ladies 0-6 (WO)

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT
>TABELL


SM SENIOR (+51) HERR 2020 

Karlstad 30 januari - 2 februari

Final: Stocksund CK, Westmans - Sundbybergs CK, Seniors 5-3
Bronsmatch: Skellefteå Sjöström - Sundsvall Carlsén 0-6 (WO)

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT

>TABELL


SM MIXED DUBBEL 2020

Sundbyberg 27 februari - 1 mars

Final: Wranå/Knochenhauer - Heldin/Lindström 8-2
Bronsmatch: Wranå/Wranå - Noreen/Noreen 6-4

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT
>TABELLER


SM VETERANER 2020 

Sollefteå 28 februari - 1 mars

Final: CK Granit Karlsson - Sollefteå CK Jonsson 7-3
Bronsmatch: IK Fyris Brandelius - Amatörföreningen S-berg 3-9

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT
>TABELLER


DIVISION 1 NORRA 2019-2020

Div 1 norraMatcherPoäng
Skellefteå CK Eskilsson   9 16
Örnsköldsviks CK Öberg   9 14
Umeå CK J.Nygren   9 12
Skellefteå CK Pålsson   9 12
Skellefteå CK Söderberg   9 12
Umeå CK Persson   9 10
Sundsvall Curling Strömberg   9 10
Härnösands CK Engqvist   9 10
Umeå CK Lundmark   9 8
Umeå CK Degerfeldt   9 8
Sundsvall Curling Gambrinus   9 6
Skellefteå CK Eriksson   9 6
Östersunds CK INAB   9 2
Härnösands CK YOLO   9 0

DIVISION 1 MELLERSTA 2019-2020

Div 1 mellerstaMatcherPoäng
Sundbybergs CK Söderstedt   10 16
Amatörföreningens CK Wessing   10 14
Sundbybergs CK Furusjö   10 14
IK Fyris Cirkus Skotte   10 12
CK Granit Uppsala Bilgalleri   10 12
Amatörföreningens CK Börtnansfisk   10 12
Sundbybergs CK Rävarna   10 10
Sundbybergs CK Hedin   10 10
CK Granit Allstar   10 10
CK Silverstenen Nordlund   10 8
Djursholms CK Raab   10 8
Falu CC Choong   10 8
Leksands CK Sjörs   10 8
IK Fyris ByggConstruct   10 8
CK Granit Berg   10 6
Lindesbergs CK Laurberg   10 4

 DIVISION 1 SÖDRA 2019-2020

Div 1 södraMatcherPoäng
Bohuslänska Antonsson   10 18
Norrköpings CK Stadium   10 18
Norrköpings CK Öhman   10 16
Jönköpings CC Pölder   10 14
Linköpings CK Pettersson   10 14
Norrköpings CK Hallgren   10 12
Norrköpings CK Ritzer   10 10
Norrköpings CK Linotol   10 10
Göteborgs CK Perem   10 8
Halmstads CK Thunberg   10 8
Mjölby AI Valfridsson   10 6
Jönköping CC Gennemark   10 6
Borås CK Björklund   10 6
Norrköpings CK Arfwidsson Edlund   10 6
Helsingborgs CK Flodman   10 6
Göteborgs CK Barrdahl   10 2

ELITSERIEN DAMER 2019-2020

Jönköping 5-8 mars

Final: Sundbybergs CK, Wranå - Mjölby AI, Moberg 7-6
Brons: IK Fyris Sundberg

>DELTAGANDE LAG
>ALLA RESULTAT


ELITSERIEN HERRAR 2019-2020

Final: Amatörföreningens CK Adersteg - Karlstads CK Magnusson 4-8
Bronsmatch: Norrköpings CK Linotol Jr - Stocksunds CK Nyberg 4-3

Elitserien herrarMatcherPoäng
Amatörföreningens CK Adersteg   11 16
Norrköpings CK Linotol Jr   11 16
Karlstads CK Magnusson   11 16
Stocksunds CK Nyberg   11 14
Stocksunds CK Team Westmans   11 12
Sundbybergs CK Julius   11 12
Sundbybergs CK Westerberg   11 12
Östersunds CK Markusson   11 10
Linköpings CK Roxin   11 10
Mjölby AI Précenth   11 6
Malung CC Göthbergs El   11 4
Sollefteå CK Thermotech   11 4
Uppdaterad: 18 OKT 2019 01:06 Skribent: Stefan Lund
Epost: Adressen Gömd

Följ oss i sociala medier

  


Partners till
Svensk Curling


 

 

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 086833015
E-post: This is a mailto link

Se all info