Hem / Följa / Resultat / Resultat 2015-2016

Resultat 2015-2016

INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

VM MIXED 2015  |  EM DAMER/HERRAR 2015  
VM-KVAL RULLSTOLSCURLING 2015
UNGDOMS-OS 2016  |  VM RULLSTOLSCURLING 2016  
JUNIOR VM 2016 FLICKOR/POJKAR
VM DAMER 2016  |  VM HERRAR 2016  
VM MIXED DUBBEL 2016  |  VM VETERANER 2016

SM-TÄVLINGAR 2015-2016

SM LAG HERRAR/DAMER 2016  |  SM MIXED DUBBEL 2016
JUNIOR-SM 2016  |  SM YNGRE JUNIORER 2016  
SM OLDGIRLS/OLDBOYS 2016
SM VETERANER 2016  |  SM RULLSTOLSCURLING 2016  
SM FIGUR  |  SM MIXED 2016

HÖGRE SERIESPEL 2015-2016 

DIVISION 1 DAMER  |  DIVISION 1 NORRA  
DIVISION 1 MELLERSTA  |  DIVISION 1 SÖDRA
ELITSERIEN DAMER 2015-2016  
ELITSERIEN HERRAR 2015-2016 

VM MIXED 2015

1
Norge
2
Sverige
3
Kina
4
Ryssland
5
Kanada
5
Tyskland
5
Schweiz
5
USA
9
Danmark
9
Ungern
9
Italien
9
Skottland
13
Finland
14
Polen
15
Frankrike
16
Turkiet
17
Estland
18
Lettland
19
Tjeckien
20
Slovakien
21
Japan
22
Nya Zeeland
23
Irland
24
Spanien
25
Österrike
26
Wales
27
Slovenien
28
Belgien
29
Australien
30
England
31
Vitryssland
32
Littauen
33
Israel
34
Rumänien
35
Brasilien
36
Kazakhstan

EM DAMER 2015

ESBJERG, Danmark 19-28 november 2015

1
Ryssland
2
Skottland
3
Finland
4
Danmark , Hvidovre CC
5
Sverige
6
Schweiz
7
Tyskland
8
Norge
9
Estland
10
Ungern
11
Italien
12
Tjeckien
13
Lettland
14
England
15
Turkiet , Alikahya Spor Kulubu
16
Polen
17
Slovakien
18
Nederländerna
19
Frankrike
20
Österrike

EM HERRAR 2015

ESBJERG Denmark 19-28 november 2015

1
Sverige , Karlstads CK
2
Schweiz
3
Norge , Snarøyen CC, Oslo
4
Finland
5
Skottland
6
Tyskland
7
Ryssland
8
Italien
9
Tjeckien
10
Nederländerna
11
Danmark , Hvidovre CC
12
Österrike
13
Lettland
14
Israel
15
Litauen
15
Slovenien
17
England
18
Turkiet
19
Slovakien
20
Ungern
21
Polen
22
Spanien
23
Wales
24
Belgien
25
Kroatien
26
Estland

B-VM RULLSTOLSCURLING 2015

LOHJA, Finland 7-12 november 2015

UNGDOMS-OS 2016

LILLEHAMMER, Norge 12-21 februari 2016

Mixed

Mixed dubbel

1
Youth Olympic Team #29
2
Youth Olympic Team #10
3
Youth Olympic Team #22
4
Youth Olympic Team #1
5
Youth Olympic Team #6
5
Youth Olympic Team #13
5
Youth Olympic Team #18
5
Youth Olympic Team #25
9
Youth Olympic Team #27
9
Youth Olympic Team #23
9
Youth Olympic Team #20
9
Youth Olympic Team #32
9
Youth Olympic Team #15
9
Youth Olympic Team #11
9
Youth Olympic Team #8
9
Youth Olympic Team #4
17
Youth Olympic Team #5
17
Youth Olympic Team #2
17
Youth Olympic Team #3
17
Youth Olympic Team #9
17
Youth Olympic Team #7
17
Youth Olympic Team #12
17
Youth Olympic Team #14
17
Youth Olympic Team #16
17
Youth Olympic Team #17
17
Youth Olympic Team #19
17
Youth Olympic Team #30
17
Youth Olympic Team #31
17
Youth Olympic Team #21
17
Youth Olympic Team #24
17
Youth Olympic Team #28
17
Youth Olympic Team #26

VM RULLSTOLSCURLING 2016

LUCERNE, Schweiz 21-28 februari 2016

JUNIOR-VM FLICKOR 2016

KÖPENHAMN, Danmark 3-13 mars 2016

JUNIOR-VM POJKAR 2016

KÖPENHAMN, Danmark 5-13 mars 2016

1
Skottland
2
USA
3
Kanada
4
Schweiz
5
Norge
6
Sverige
7
Ryssland
8
Danmark
9
Turkiet
10
Sydkorea

VM DAMER 2016

SWIFT CURRENT, Kanada 3-27 mars 2016

1
Schweiz
2
Japan
3
Ryssland
4
Kanada
5
Skottland
6
USA
7
Sydkorea
8
Danmark
9
Sverige
10
Tyskland
11
Finland
12
Italien

VM HERRAR 2016

BASEL, Schweiz 2-10 april 2016

1
Kanada
2
Danmark
3
USA
4
Japan
5
Norge
6
Sverige
7
Skottland
8
Finland
9
Schweiz
10
Ryssland
11
Sydkorea
12
Tyskland

VM MIXED DUBBEL 2016

KARLSTAD, Sverige 16-23 april 2016

1
Ryssland
2
Kina
3
USA
4
Skottland
5
Kanada
6
Estland
7
Finland
8
England
9
Norge
10
Slovakien
11
Österrike
12
Irland
13
Sydkorea
13
Danmark
13
Nya Zeeland
13
Ungern
17
Bulgarien
17
Turkiet
19
Italien
20
Japan
21
Tjeckien
22
Polen
23
Spanien
24
Litauen
25
Sverige
26
Vitryssland
27
Frankrike
28
Schweiz
29
Brasilien
30
Luxemburg
31
Australien
32
Lettland
33
Israel
34
Tyskland
35
Rumänien
36
Wales
37
Nederländerna
38
Kazakhstan
39
Slovenien
40
Serbien
41
Belgien
42
Qatar

VM SENIORER 2016

KARLSTAD, Sverige 15-23 april 2016

Herrar

1
Sverige
2
Kanada
3
Irland
4
Danmark
5
Norge
5
Nya Zeeland
5
Skottland
5
USA
9
Tyskland
10
Schweiz
11
Finland
12
England
13
Lettland
14
Israel
15
Australien
16
Wales
17
Frankrike
18
Slovenien
19
Tjeckien
20
Slovakien
21
Italien
22
Nederländerna
23
Polen
24
Ryssland
25
Japan
26
Belgien

Damer

1
Skottland
2
Tyskland
3
Sverige
4
England
5
Schweiz
5
Kanada
7
USA
8
Japan
9
Ryssland
10
Lettland
11
Italien
12
Tjeckien
13
Österrike
14
Australien
15
Nya Zeeland
16
Finland
17
Litauen

 

SM-TÄVLINGAR 2015-2016

SM LAG DAMER 2016

1:a Karlstads CK Team Ahlmarks
Cissi Östlund, Sabina Kraupp, Sara Carlsson, Paulina Stein

2:a Sundbybergs CK Team Panthera
Fanny Sjöberg, Johanna Höglund, Jennie Wåhlin, Isabella Wranå.
Coach: Gerry Wåhlin

3:a Sundbybergs CK Team ÅF
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs
Coach: Mathias Mabergs 

4:a Skellefteå CK Sigfridsson
Margaretha Sigfridsson, Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström.
Coach: Fredrik Hallström 

5:a IK Fyris Team Donald Davies & Partners
Elina Backman, Sofia Gustafsson, Anna Gustafsson, Johanna Heldin, Towe Lundman
Coach: Nils-Erik Heldin 

6:a Stocksunds CK Team PwC
Åsa Linderholm, Cathrine Lindahl, Therese Westman, Anette Norberg 

7:a CK Granit-Gävle Team Celebra
Anna Huhta, Sofie Sidén, Karin Rudström, Jonna McManus 

8:a Östersunds CK Team Woolpower
Sofie Bergman, Sandra Ljungberg, Emma Sjödin, Tova Sundberg. Coach: Rickard Hallström

SM LAG HERRAR 2016

1:a Karlstads CK Edin
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Christoffer Sundgren. Coach: Ingemar Edström

2:a Skellefteå CK Eskilsson
Patrik Mabergs, Gustav Eskilsson, Jesper Johansson, Johannes Patz. Coach Flemming Patz

3:a Sundbybergs CK Hasselborg
Marcus Hasselborg, Sebastian Kraupp, Vincent Stenberg, Anton Sandström

3:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
Rasmus Wranå, Fredrik Nyman, Jordan Wåhlin, Max Bäck. Coach: Mats Wranå

5:a Skellefteå CK Melin
Per Kaijser, Kristofer Blom, Andreas Granbom, Jon Melin

5:a Stocksunds CK Team Westmans
Mikael Vilenius, Peter Tedenbäck, Mats Jansson, Andreas Adersteg, Stefan Lund

7:a Skellefteå CK Sjöström
Per Sjöström, Hans-Erik Hägglund, Håkan Pålsson, Kurt Eriksson, Anders Eskilsson

7:a IK Fyris Andersson
Dan Svensson, Claes Eriksson, Björn Lundman, Bert Andersson

SM MIXED DUBBEL 2016

1:a Sundbyberg/Karlstad Anna Hasselborg och Oskar Eriksson
2:a Sundsvall Per Carlsén och Margaretha Sigfridsson
3:a Sundbybergs CK Isabella och Rasmus Wranå
4:a IK Fyris Johanna Heldin och Axel Sjöberg
5:a CK Granit Anna Huhta och Kristian Lindström
5:a CK Granit Isabella och Mikael Andersson
5:a IK Fyris/Skellefteå Towe Lundman och Gustav Eskilsson
5:a Stocksunds CK Anette Norberg och Vincent Stenberg

Alla resultat från SM mixed dubbel 2016

JUNIOR-SM 2016

Flickor

1:a Danderyds CK lag Westman
2:a Sundbybergs CK Team Panthera
3:a Östersunds CK Team Woolpower
4:a Jönköpings CC Team Rilea

Pojkar

1:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
2:a Karlstads CK Team Nermans
3:a Umeå CK lag Nygren
4:a CK Granit Gävle CK Köhn
5:a Östersunds CK Majiet
6:a IK Fyris Team Eugen Innovation
7:a Härnösands CK Engqvist 

Alla resultat från Junior-SM 2016

http://www.cuponline.se/games.aspx?cupid=16842&arena=15384&view_type=arena

SM YNGRE JUNIORER 2016

Östersund 4-6 mars 2016

1:a Östersunds CK Team Svedberg
Ellen Bromée, Linda Stenlund, Lisa Norrlander, Linnéa Svedberg 

2:a Karlstads CK Team Nermans
Daniel Magnusson, Anton Regosa, Sebastian Jones, Alexander Bofeldt 

3:a IK Fyris Team Thunman
Wilma Hornay, Malin Tegendal, Robin Ahlberg,
Rebecka Thunman. Coach: Pia Thunman

4:a Mjölby AI Curlingförening Moberg
Emma Moberg, Emma Landelius, Hilma Ebbesson,
Hanna Mårtensson, Ida Smeds. Coach: Mattias Moberg

5:a Granit Meuer

5:a Östersunds CK ÖCK 4ever
Sofie Bergman, Kajza Leek, Alice Backlund, Ellen Kåbjörn, Lisa Låsgårdh

7:a Mjölby AI Curlingförening Landelius
Axel Landelius, Alfons Johansson, Edvin Pettersson, Olle Moberg. Coach: Lars Landelius 

7:a CK Granit Köhn
Kevin van Heteren, Olle Pers, Arvid Norin,
Ludvig Köhn, Filip Köhn. Coach: Tommy Köhn

SM OLDGIRLS/OLDBOYS 2016

Karlstad 14-17 januari 2016

Oldgirls

1:a Norrköpings CK Arfwidsson Edlund
Haide Stensson, Anta Hedström, Eva Olofsson, Gunilla Arfwidsson Edlund, Karin Österberg

2:a Karlstads CK Henriksson
Helena Eriksson, Birgitta Sewik, Carina Björk, Marie Henriksson

3:a Norrköpings CK Lundberg
Anne-Marie Lundberg, Kajsa Liljegren, Åse Busch, Pia Eklöf, Ewa Busch

4:a Mjölby AI Andersson
Ranveig Nåbo, Britt Isacsson, Yvonne Blom, Birgitta Andersson

> Alla resultat från SM Oldgirls/Oldboys 2016

Oldboys

1:a Sundbybergs CK Sundbyberg Seniors
Mats Wranå, Mikael Hasselborg, Anders Eriksson, Gerry Wåhlin

2:a CK Granit-Gävle Karlsson
Anders Ahrnell, Niklas Lindberg, Gunnar Nyström, Conny Kihlström, Lennart Karlsson

3:a Sundsvalls CK Carlsén
Tommy Olin, Mikael Ljungberg, Anders Lööf, Per Carlsén, Dan Carlsén

3:a Härnösands CK Rudström
Björn Rudström, Göran Roxin, Håkan Rudström, Christer Mårtenson, Ante Nilsson

5:a Mjölby Curling Précenth
Per Persson, Olle Nåbo, Gert Précenth, Tommy Borén

5:a Stocksunds CK Nyberg
Lars Carlsson, Thomas Andersson, Hans Söderström, Björn Rosendahl, Mats Nyberg, Per Södergren

5:a Linköpings CK Pettersson
K-G Pettersson, Hans Stenström, Göran Carlsson, Håkan Nyberg, Ulf Johansson, Rickard Eriksson

5:a Norrköpings CK Eriksson
Jörgen Sollerud, Willy johansson, Per Ritzer, Lars Eriksson

Alla resultat från SM Oldgirls/Oldboys 2016

SM VETERANER 2016

1:a Amatörföreningens CK Ibsonius
Lennart Ibsonius, Mats Jerbic, Björn Örnberg, Michael Keith. Coach: Ulf Gabrielsson

2:a IK Fyris Andersson
Bert Andersson, Erik Haapala, Lars-Erik Roxin, Olle Perols, Hans Ahlgren

3:a Norrköping CK Ekholm
Ture Ekholm, Håkan Wirås, Klas Johansson, Jörgen Mahrs

4:a Sollefteå CK Jonsson
Ted Jonsson, Anders Antonsson, Kenneth Svande, Stefan Hasselborg

5:a Stocksunds CK Danielsson
Håkan Söderholm, Ove Wallin, Jan-Erik Kjerr, Hans Danielsson

5:a Djursholms CK Malmström
Svante Malmström, Lennart Jakobsson, Henrik Meldahl, Janne Sjödin. Coach: Annika Ekman

5:a Jönköping CC Cederström
Ingvar Astner, Bo Mattsson, Kurt Jacobsson, Lars Cederström

5:a Linköpings CK Pettersson
K-G Pettersson Conny Wiström Gösta Fineman Volger Johansson

SM FIGUR 2016

Damer
1:a Towe Lundman IK Fyris
2:a Elina Backman IK Fyris
3:a Sofia Gustafsson IK Fyris
4:a Gunilla Arfwidsson Edlund Norrköpings CK
5:a Johanna Heldin IK Fyris 

Herrar
1:a Rasmus Wranå Sundbybergs CK
2:a Axel Sjöberg Sundbybergs CK
3:a Mats Wranå Sundbybergs CK
4: Mats Vilenius Stocksunds CK
5:a Fabian Wingfors Göteborgs CK
6:a Lennart Johansson Mjölby AI 

Rullstolscurling
1:a Mats-Ola Engborg Jönköpings CC
2:a Viljo Peterson-Dahl Jönköpings CC
3:a Kicki Ulander Södertälje CK

SM RULLSTOLSCURLING 2016

1:a Södertälje CK, Rolling Stones
Ronny Persson, Patrik Kallin, Kicki Ulander, Gert Erlandsson

2:a Jönköping CC, Jönköpings Energi
Tommy Andersson, Sara Lang, Mats-Ola Engborg, Viljo Petersson Dahl

3:a Karlstads CK, Team Swedaco
Jerry Kyrk, Sabina Johansson, Walther Janson, Mikael Larsson, Roger Vercouteren

4:a Amatörföreningens CK, Hjultomtarna
Anette Wilhelm, Denny Andersson, Mats Wetterling, Daniel Rehnström, Stefan Vegeborn

SKOL-SM RIKSFINAL 2016

SM MIXED 2016

1:a Sundbyberg CK Hård-Sten
Johanna Heldin, Joakim Flyg, Jennie Wåhlin, Rasmus Wranå

2:a Sundsvall Curling Carlsén
Maria Carlsén, Oskar Sjöström, Maria Wennerström, Fredrik Carlsén

3:a Sundbybergs CK Wrabergs
Fanny Sjöberg, Johannes Patz, Isabella Wranå, Patric Mabergs, Sofia Mabergs

4:a Östersunds CK EINRR
Sofie Bergman, Sandra Ljungberg, Oscar Bergman, Fredrik Ljungberg, Jonatan Markusson

5:a Härnösands CK Skoglund
Andreas Skoglund, Maria Nilsson, Mathias Mabergs, Maria Prytz

5:a Sundbybergs CK Sundbysvall Seniors
Gunilla Palmcrantz, Monika Wranå, Mats Wranå, Per Carlsen

5:a CK Granit Noreen
Isabell Andersson, Mikael Andersson, Camilla Noreen, Per Noreen

5:a Östersunds CK Hallström
Catrin Bitén, Fredrik Hallström, Bettan Norredahl, Rickard Hallström

Alla resultat från SM mixed 2016


HÖGRE SERIESPEL 2015-2016

DIVISION 1 DAMER

1 Jönköpings CC Team Rilea 8
2 Norrköpings CK Arfwidsson Edlund 8
3 Sundsvall Curling Carlsén 6
4 Östersunds CK 6
5 Mjölby AI Mårtensson 2
6 Härnösands CK Team Batos 0

 

DIVISION 1 NORRA 2015-2016

1 Örnsköldsviks CK Spektrakon 15 13 2 26
2 Sollefteå CK Thermotec 15 11 4 22
3 Sundsvall Curling Strömberg 15 10 5 20
4 Umeå CK Sandström 15 10 5 20
5 Sundsvall Curling Marklund 15 10 5 20
6 Umeå CK Nygren 15 9 6 18
7 Umeå CK Sjöström 15 9 6 18
8 Östersunds CK Majiet 15 7 8 14
9 Sollefteå CK Svande 15 7 8 14
10 Skellefteå CK Eriksson 15 6 9 12
11 Umeå CK Karlsson 15 6 9 12
12 Umeå CK Lundmark 15 6 9 12
13 Sundsvall Curling Modig 15 6 9 12
14 Sundsvall Curling Bydén 15 5 10 10
15 Härnösands CK 8-enders 15 5 10 10
16 Umeå CK What You Want Axelsson 15 0 15 0

 

DIVISION 1 MELLERSTA 2015-2016

1 Amatörföreningens CK Esbjörnsson 15 12 3 24
2 Amatörför CK Börtnansfisk 16 11 5 22
3 Borlänge CC Team Bevab 16 10 6 20
4 Sundbybergs CK Hedin 15 9 6 18
5 CK Silverstenen Team Svetak 15 9 6 18
6 Falu CC Choong 15 9 6 18
7 Stocksunds CK Blom 15 9 6 18
8 CK Granit-Gävle AllStar 15 9 6 18
9 CK Granit-Gävle Gavlekyla 15 8 7 16
10 Sundbybergs CK Apecta 15 8 7 16
11 Södertälje CK Goldline 15 6 9 12
12 Leksands CK Bergsten 15 6 9 12
13 CK Granit-Gävle Team Uppsala Bilgalleri 15 6 9 12
14 CK Silverstenen Nordlund 15 5 10 10
15 Malung CC Zars 15 2 13 4
16 IK Fyris Wheelcorner 15 2 13 4

 

DIVISION 1 SÖDRA 2015-2016

1 Göteborgs CK Team NP 16 13 3 26
2 Bohuslänska CK Antonsson 16 12 4 24
3 Norrköpings CK Ritzer 15 11 4 22
4 Norrköpings CK Öhman 15 11 4 22
5 Helsingborgs CK Team Non Stop 15 9 6 18
6 Mjölby AI Précenth 15 9 6 18
7 Göteborgs CK Perem 15 9 6 18
8 Göteborgs CK Spiikhuvudet 15 7 8 14
9 Jönköping Gennemark 15 7 8 14
10 Göteborgs CK Kahl 15 7 8 14
11 Norrköpings CK Hallgren 15 6 9 12
12 Mjölby AI Nero 15 6 9 12
13 Växjö CC Karlsson 15 6 9 12
14 Norrköpings CK Team Handelsbanken 15 5 10 10
15 Norrköpings CK LG Öhrn 15 2 13 4
16 Göteborgs CK Fuentes Bergström 15 1 14 2

 

ELITSERIEN DAMER 2015-2016

Grundserie

1 CK Granit-Gävle Team Celebra 14 11 3 22
2 Skellefteå CK Team Sigfridsson 14 11 3 22
3 Stocksunds CK Team PwC 14 11 3 22
4 Sundbybergs CK Team ÅF 14 7 7 14
5 Karlstads CK Team Ahlmarks 14 7 7 14
6 Sundbybergs CK Team Panthera 14 6 8 12
7 IK Fyris Team Donald Davies & Partners 14 3 11 6
8 Östersund CK Team Woolpower 14 0 14 0

Slutspel

Page 1/2 (Semifinal 1): Skellefteå CK Sigfridsson-CK Granit-Gävle Team Celebra 8-6 
Page 3/4 (Kvartsfinal): Stocksunds CK Team PwC-Sundbybergs CK Team ÅF 4-3
Semifinal: Sundbybergs CK Team ÅF-CK Granit-Gävle Team Celebra 10-4
Final: Skellefteå CK Sigfridsson-Sundbybergs CK Team ÅF 7-3

Slutresultat

1:a Skellefteå CK Sigfridsson

2:a Sundbybergs CK Team ÅF

3:a CK Granit-Gävle Team Celebra

4:a Stocksunds CK Team PwC

ELITSERIEN HERRAR 2015-2016 

Grundserie

1 Skellefteå CK Eskilsson 11 8 3 16
2 Sundbybergs CK Team Zip-Up 11 8 3 16
3 Skellefteå CK Melin 11 7 4 14
4 Stocksunds CK Westmans 11 7 4 14
5 Sundbybergs CK Julius 11 6 5 12
6 Jönköping CC Pölder 11 6 5 12
7 Linköpings CK K-G Pettersson 11 6 5 12
8 Stocksunds CK Nyberg 11 5 6 10
9 Malung CC Team Göthbergs El 11 5 6 10
10 Karlstads CK Team Nermans 11 3 8 6
11 Skellefteå CK Pålsson 11 3 8 6
12 Linköpings CK Roxin 11 2 9 4

Slutspel

Page 1/2 (Semifinal 1): Skellefteå CK Eskilsson - Sundbybergs CK Team Zip-Up 7-4
Page 3/4 (Kvartsfinal): Stocksunds CK Team Westmans-Skellefteå CK Melin 4-9
Semifinal: Sundbybergs CK Team Zip-Up-Skellefteå CK Melin 6-3
Final: Skellefteå CK Eskilsson-Sundbybergs CK Team Zip-Up 7-5

Slutresultat

1:a Skellefteå CK Eskilsson
Johannes PatzJesper JohanssonGustav EskilssonPatric MabergsCoach Flemming Patz

2:a Sundbybergs CK Team Zip-Up
Joakim Flyg, Jordan Wåhlin, Fredrik Nyman, Rasmus Wranå och Max Bäck. Coach: Hans Nyman och Mats Wranå

3:a Skellefteå CK Melin
Per Kaijser, Kristofer Blom, Andreas Granbom, Simon Granbom, Jon Melin 

4:a Stocksunds CK Team Westmans
Anders Kraupp, Mikael Vilenius, Rolf Wikström, Peter Tedenbäck