Hoppa till sidans innehåll

FÖLJ AKTUELLA TÄVLINGAR


Följ svensk curling vid nationella och internationella tävlingar.
Officiella hemsidor, resultatsidor och aktuella livesändningar. Tipsa oss på This is a mailto link 

RESULTAT WORLD CURLING TOUR | RESULTAT INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP


Herrar | Stu Sells 1824 Halifax Classic

Halifax, Kanada 14-17 november 2019

LIVERESULTAT | RESULTAT/SPELPROGRAM A-STEGE | B-STEGE | C-STEGE

Svenskt lag: Team Nyman, Leksands CK

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2019

Helsingborg,  16-23 november 2019

SPELPROGRAM | LIVERESULTAT DAMER | LIVERESULTAT HERRAR
TABELL DAMER | TABELL HERRARSTATISTIK DAMER | STATISTIK HERRAR

Sveriges trupp: 

Damer: Lag Hasselborg. Hemmaklubb: Sundbybergs CK
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs, Johanna Heldin. Coach: Wayne Middaugh

Herrar: Lag Edin. Hemmaklubb: Karlstads CK
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Daniel Magnusson. Coach: Fredrik Lindberg

Förbundskapten: Maria Prytz | Fysio: Anna Gustavsson


Tour Challenge 2019

Pictou County, Kanada 5-10 november 2019

LIVESÄNDNINGAR (BETALTJÄNST) | LIVERESULTAT | SPELPROGRAM | NYHETER

Svenska lag: Team Anna Hasselborg och Team Isabella Wranå, Sundbybergs CK. Team Niklas Edin, Karlstads CK

Junior-SM 2019

Umeå 5-10 november 2019

LIVERESULTAT | SPELPROGRAM | RESULTAT/TABELLER

Lag, laguppställning och information

Seriepremiär – Division 1 2019-2020

Division 1 Norra: Skellefteå och Sollefteå 1-3 november 2019

LIVERESULTAT | SPELPROGRAM | AKTUELL TABELL

Division 1 Mellersta: Gävle 1-3 november 2019

LIVERESULTAT | SPELPROGRAM | AKTUELL TABELL

Division 1 Södra: Norrköping 1-3 november 2019

LIVERESULTAT | SPELPROGRAM | AKTUELL TABELL 


Damer | Royal Lepage Women's Fall Classic 2019

Kemptville, Kanada 31 oktober - 3 november 2019

LIVERESULTAT | RESULTAT/SPELPROGRAM A-STEGE | B-STEGE | C-STEGE

Svenska lag: Team Wranå, Sundbybergs CK


Herrar | Grand Prix Bern 2019

Bern, Schweiz 1-3 november 2019

LIVERESULTAT | RESULTAT/SPELPROGRAM A-STEGE | B-STEGE | C-STEGE

Svenska lag: Team Magnusson, Karlstads CK

Masters 2019

North Bay, Kanada 22-27 oktober 2019

LIVESÄNDNINGAR (BETALTJÄNST) | LIVERESULTAT | SPELPROGRAM | NYHETER

Svenska lag: Team Anna Hasselborg, Sundbybergs CK. Team Niklas Edin, Karlstads CK

VM Mixed 2019

Aberdeen, Skottland 12-19 oktober 2019

SPELPROGRAM | LIVERESULTAT | SPELPROGRAM SLUTSPEL

Sveriges lag vid VM Mixed 2019: Simon Olofsson (Skip), Vilma Åhlström (Vice-Skip), 
Axel Sjöberg, Linda Stenlund. Coach: Mathias Mabergs


Herrar | Curling Masters 2019

Champery, Schweiz 17-20 oktober 2019

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELLER

Svenska lag: Team Nyman, Leksands CK | Team Edin, Karlstads CK


Mixed Dubbel | Austrian Mixed Doubles Cup 2019

Kitzbühel, Österrike 17-20 oktober 2019

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELLER

Svenska lag: Team Heldin/Lindström | Team Vermelin/Wingfors


Stirling Wheelchair Curling International 2019

Stirling, Skottland 15-18 oktober 2019

FÖLJ RESULTAT VIA SVENSK RULLSTOLSCURLING PÅ FACEBOOK


Womens Masters 2019

Basel, Schweiz 11-13 oktober 2019

Svenskt damlag: Team Wranå, Sundbybergs CK. 

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELL


Paf Masters 2019

Åland, Finland 3-6 oktober 2019

Svenska damlag: Team Wranå, Sundbybergs CK | Team Larsson, Östersunds CK | Team Sundberg, Östersunds CK.

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELL


Swiss Cup 2019 

Basel, Schweiz 3-6 oktober 2019

Svenska lag: Team Nyman, Leksands CK | Team Edin, Karlstads CK | Team Magnusson, Karlstads CK 

LIVERESULTAT  |  LIVESÄNDNING  RESULTAT A-STEGE  |  B-STEGE  |  C-STEGE


EM-KVAL DAMER OCH KG OPEN

Danderyd 26-29 september 2019

BigCurling i samarbete med KG Pettersons fond och Svenska Curlingförbundet presenterar KG Open 2019. En öppen Any Four-tävling med fokus på trivsel och gemenskap samt en tävling för Elit herrar. Under samma helg arrangeras även EM-kval för damer. Team Hasselborg möter Team Wranå i en serie om sju matcher där vinnaren får representera Sverige vid EM i Helsingborg 16-23 november 2019.

HEMSIDA EM-KVAL OCH KG OPEN MED NYHETER, LIVERESULTAT


Shorty Jenkins Classic 2019

Cornwall, Kanada 10-15 september 2019

Svenska damlag: Team Hasselborg, Team Wranå 

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELL


Match Town Trophy 2019

Jönköping 20-22 september 2019 

SPELPROGRAM | LIVERESULTAT, TABELLER OCH SLUTSPEL


Oberstorf International Mixed Double 2019

Oberstorf, Tyskland 6-8 september 2019

Svenska lag: Johanna Heldin/Kristian Lindström | Therese Westman/Robin Ahlberg

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELLER


Stu Sells Oakville Tankard 2019

Oakville, Kanada 5-8 september 2019

Svenska lag: Team Fransson, Team Hasselborg, Team Wranå 

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELL


Baden Masters 2019

Baden, Schweiz 23-25 augusti 2019

Svenska lag: Nyman, Leksands CK. Edin, Karlstads CK. Magnusson, Karlstads CK

LIVERESULTAT | RESULTAT/TABELL

 

Uppdaterad: 13 OKT 2019 08:53 Skribent: Stefan Lund
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 086833015
E-post: This is a mailto link

Se all info