Tre lag gör upp om Sveriges VM-plats i Mixed Dubbel

Pressmeddelande 2025-02-21
Den 26 februari–2 mars avgörs vilket lag som får representera Sverige vid VM i Mixed Dubbel i Kanada i april. VM-kvalet spelas i Jönköping och tre starka lag kommer att göra upp om VM-platsen.
Deltagande lag
- Therese Westman/Robin Ahlberg
- Anna Hasselborg/Oskar Eriksson
- Isabella Wranå/Rasmus Wranå
Kvalet består av tre lag: De regerande världsmästarna Wranå/Wranå; samt lag Hasselborg/Eriksson och lag Westman/Ahlberg som har fått wildcard av förbundskaptenen baserat på lagens potential att ta VM-medalj.
VM i Mixed Dubbel är den sista turneringen som ger kvalpoäng inför OS 2026. Sverige står redan starkt poängmässigt tack vare VM-guldet förra året, men en stark prestation i år är avgörande för att säkra en kvotplats till OS.
Vi har tre mycket starka lag i kvalet, och det kommer att bli otroligt spännande att följa turneringen i Jönköping, säger förbundskapten Alison Kreviazuk.
Turneringsformat
VM-kvalet spelas som en trippel round robin, där de två högst placerade lagen efter grundserien går vidare till final. Finalen avgörs i bäst av fem matcher.
MER INFO OM KVALET FINNS HÄR >> Öppnas i nytt fönster.
Kontaktpersoner
Fredrik Lindberg, sportchef
076-303 77 72
fredrik.lindberg@curling.se
Alison Kreviazuk, förbundskapten Mixed Dubbel
073-081 55 45
alison.krev@curling.se
Publicerad: 2025-02-21