Gå till innehåll
Svenska Curlingförbundet
Svenska Curlingförbundet

Peter Larsson, Sundbybergs CK, instiftar nytt pris för SM Seniorer (51+)

Från och med säsongen 2025-2026 och ytterligare två år framåt, kommer deltagande lag i SM Seniorer (51+) att spela mer om SM-titeln och VM-platsen.

Finallagen på både dam- och herrsidan kommer att få medel till respektive förenings juniorverksamhet, med syfte att underlätta för ungdomar som vill tävla.

Prissumman på totalt 120 000 kronor kommer ifrån Peter Larsson, Sundbybergs CK. Vinnarna av SM Seniorer får 40 000 kronor till sin förenings juniorverksamhet. Silvermedaljörerna får 20 000 kronor till sin förenings juniorverksamhet.

Generalsekreterare Maria Prytz om priset:

Ett innerligt tack till Peter Larsson, initiativtagare, för att SM Seniorer nu får en ny betydelse – inte bara som en tävling, utan som en kraft för framtiden. Genom att låta prispengarna från SM Seniorer gå till juniorverksamhet i vinnarnas föreningar visar vi att vi tillsammans tror på våra unga. Detta initiativ ger våra juniorer bättre möjligheter att tävla, växa och känna att de hör hemma i vår sport.

Peter Larsson om sitt initiativ:

"Jag startade med curling som 13-åring efter en idrottsdag i skolan. Vi bildade ett lag med klasskamrater och lyckades gå upp till elitserien som 15-åringar. Det som gjorde att vi fortsatte att spela efter idrottsdagen var att Sundbyberg CK hade engagerade ungdomsledare samt att vi fick ett ekonomiskt stöd för resor och uppehälle när vi började tävla. Utan det hade vi nog inte spelat än idag. "

SM Yngre Junior får Peter Larssons pokal

Svenska Curlingförbundet har beslutat att döpa pokalen för Yngre Juniorer till Peter Larssons pokal, som en symbol för vår uppskattning.

Riktlinjer för hur medlen får användas.

Mer detaljerad information kommer att kommuniceras till respektive förening som får ta emot priset. Pengarna ska vara använda senast säsongen efter priset har vunnits och föreningarna ska rapportera in vad som har gjorts.

I de fall vinnande lag representerar en förening som inte har någon juniorverksamhet, kommer medlen att kunna användas till rekrytering eller så väljer laget en annan förening att stötta.

Publicerad: 2025-10-03