Hem / Tävla / Tävlingar 2021-2022 / Seriespel / Division 1 Mellersta

Division 1 Mellersta

Välkommen till Division 1 Mellersta!

16 lag ska göra upp om elitserieplatsen. Föreningar anmäler sina lag inför säsongens start och ni hittar dem nedan. Här hittar du också säsongens spelprogram när det blir officiellt. 


Lag och laguppställning 2021-2022

Sundbybergs CK, Söderstedt
Mats Wranå, Mikael Hasselborg, Gerry Wåhlin, Mathias Hasselborg

Sundbybergs CK, Hedin
Johan Hedin, Josep Puigdemont, Tomas Gustafsson,
Hans Norrman, Kristina Söderström

Sundbybergs CK, Runnquist
Johan Runnquist, Johan Solberg, Olle Flyg, Peder Gustafsson,
Per Norrman, Ola Högberg

Sundbybergs CK, Team Foxglide
Moa Tjärnlund, Moa Nilsson,
Thea Orefjord (vs), Moa Dryburgh (skip). Coach: Maggan Dryburgh

Danderyds CK, Team Raab
Mikael Raab, Ulf Sundborg, Göran Swedberg, Kent Edqvist, Johan Aspenberg

CK Granit, Uppsala Bilgalleri
Peter Jonasson, Thomas Rolén, Stefan Järnberg, Jonas Pettersson

CK Granit, Burning Goats
Jacob Hanna, Fabian Wingfors,
Axel Sjöberg (vs), Simon Granbom (skip)

CK Granit, Team Testebo
Lars-Åke Linander (vs), Stuart McManus (skip),
Tommy Köhn, Gustav Köhn

CK Silverstenen
Magnus Johansson, Per-Arne Andersson (Skip),
Olle Nilsson, Göran Roxin (vs), Karl Nordlund

Falu CC, Team Choong
Thomas Norgren, Jonas Olsson, Sven Olsson,
Anders Haglund, Johan Ceder

IK Fyris, Cirkus Skotte
Clas Wennergren, Tobias Svensson,
Claes Eriksson (vs), Daniel Svensson (skip)

IK Fyris, Team ByggConstruct
Mats Rydén, Carrick Gillespie, Magnus Heldin (vs),
Bert Andersson (skip), Robin Elo

Leksands CK, Nya Leksand
Magnus Sjörs, Pontus Rapp, Lars Axelsson,
Sven Bergkvist, Klara Tidigs, Joel Nallgård

Lindesbergs CK, Laurberg
Timo Haikara, Patrik Klockare, Patrick Wiiand (vs),
Pedro Laurberg (skip). Coach : Christer Larsson

Amatörföreningens CK, Börtnansfisk
Per Forsberg, David Nylund, Shon Ferguson,
Mats Söderkvist, Anton Porotikov

Amatörföreningens CK, Rävarna
Claes Gunnarsson, Ann Mari Jönsson, Katarina Lässker, Henrik Edlund,
Lars Franzén, Nina Eklöf (vs), Micke Andersson (skip)

Läs mer om seriespelet i våra Tävlingsbestämmelser