DIVISION 1 2020-2021


DIVISION 1 NORRA  – SPELPROGRAM OMGÅNG 1
DIVISION 1 MELLERSTA – SPELPROGRAM OMGÅNG 1
DIVISION 1 SÖDRA – SPELPROGRAM OMGÅNG 1


Kvalificerade klubbar till Division 1 mellersta

Sundbybergs CK, Hedin
Johan Hedin, Kristina Söderström, Hans Norrman, Tomas Gustafsson, Josep Puigdemont

Sundbybergs CK, Furusjö
Måns Winge, Patrik Kihlström, Johan Assow, Erik Furusjö

Sundbybergs CK, Söderstedt
Mathias Hasselborg, Gerry Wåhlin, Mikael Hasselborg, Mats Wranå, Peter Knochenhauer

Sundbybergs CK, Runnquist
Johan Runnquist, Ola Högberg, Johan Solberg, Peder Gustafsson, Per Norrman, Olle Flyg

CK Granit, Uppsala Bilgalleri
Peter Jonasson, Thomas Rolén, Stefan Jernberg, Jonas Pettersson

CK Granit, Allstar
Johan Backlund, Johan Brodin, Ali Yasseri, Mikael Larsson, Lars Innerman

CK Granit, Burning Goats
Jacob Hanna, Axel Sjöberg, Fabian Wingfors, Simon Granbom

CK Silverstenen, Nordlund
Per-Arne Andersson, Olle Nilsson, Göran Roxin, Karl Nordlund

Djursholms CK, Team Raab
Mikael Raab, Göran Swedberg, Ulf Sundborg, Kent Edqvist

Falu CC, CHOONG
Jonas Olsson, Thomas Norgren, Sven Olsson, Anders Haglund, Johan Ceder. Coach; Niclas Svenman.

IK Fyris, ByggConstruct
Bert Andersson, Magnus Heldin, Carrick Gillespie, Mats Rydén, Robin Elo

IK Fyris, Cirkus Skotte
Clas Wennergren, Tobias Svensson, Claes Eriksson, Daniel Svensson

Leksands CK, Team Leksand
Joel Nallgård, Klara Tidigs, Pontus Rapp, Magnus Sjörs, Lars Axelsson

Lindesbergs CK, Laurberg
Pedro Laurberg, Patrick Wiiand, Patrik Klockare

Amatörföreningens CK, Börtnansfisk
Mats Söderkvist, Shon Ferguson, David Nylund, Per Forsberg

Amatörföreningens CK, Rävarna
Michael Andersson, Henrik Edlund, Nina Eklöf, Lars Franzén, Claes Gunnarsson, Ann-Marie Jönsson, Katarina Lässker


Kvalificerade klubbar till Division 1 södra

Bohuslänska, Antonsson
Jonas Antonsson, Tobias Drufva, Torbjörn Almqvist, Peter Nordin

Göteborgs CK, Perem
Niclas Perem. Torbjörn Harnesk, Urban Noring, Per-Johan Persson, Ulf Pyk

Göteborgs CK, Barrdahl
Rutger Barrdahl, Jonas Halvord, Sten Wallin, Claes Rydholm, Johan Linde

Helsingborgs CK, Flodman
Michael H-Flodman, Anders Qvarnström, Torbjörn Carlsson, Henrik Gustafsson

Jönköpings CC

Jönköpings CC

Linköpings CK, KG Pettersson
Ulf Johansson, Hans Stenström, Rickard Eriksson, Håkan Nyberg, Magnus Ekdahl. Coach: KG Pettersson. 

Mjölby AI, Valfridsson
Göran Valfridsson, Petter Svartling, Daniel Nåbo, Tobias Carlstedt, Patric Molin

Norrköpings CK, Ritzer
Mikael Svensson, Jörgen Sollerud, Willy Johansson, Stig Nuija, Per Ritzer

Norrköpings CK, Team Stadium
Linn Dahlstedt, Ellen Manfred, Ellie Obrien, Ella Lindström, Anders Eriksson

Norrköpings CK, Andersson
Håkan Liljestrand, Robert Karlsson, Kjell Karlsson, Fredrik Andersson, Johnny Öhman

Norrköpings CK, Linotol
Alf Sneller, Michael Larsson, Lars Eriksson, Sverker Cahp

Norrköpings CK, Hallgren
Per Rosander, Thobias Holmqvist, Henrik Ringqvist, Michael Hallgren

Mjölby AI, Landelius
Pontus Söderberg Persson, Olle Moberg, Alfons Johansson, Axel Landelius

Helsingborgs CK, Nilsson
Fredrik Nilsson, Fredrik Edfeldt, Roger Törnkvist, Stefan Nilsson, Petter Möller 

Göteborgs CK, Kroppkakans vänner
Jonas Edén, Håkan Westin, Olof Magnusson, Henrik Alstersjö, Jörgen Trabjerg Martinsson


Kvalificerade klubbar till Division 1 norra

Skellefteå CK, Eskilsson
Anders Eskilsson, Jarl Söderström, Magnus Lundqvist, Stefan Karlsson

Skellefteå CK, Eriksson
Kurt Eriksson, Hannu Vilppunen, Nils-Göran Westermark, Lars Holmbom, Anette Vikström

Skellefteå CK, Pålsson
Håkan Pålsson, Per Sjöström, Hans-Erik Hägglund, Jan Stål, Peter Marklund

Skellefteå CK, Söderberg
Niklas Söderberg, Jesper Johansson, Oskar Sjöström, Gustav Eskilsson, Arvid Stenberg, Fredrik Carlsén

Östersunds CK, Team Inab
Tord Olsson, Mats Skoglund, Flemming Patz, Marcus Olovsson, Rickard Hallström. Coach: Catrin Bitén

Örnsköldsviks CK, Öberg
Hans Öberg, Christer Ödling, Wilmer Öberg, Magnus Domeij

Umeå CK, Nygren
Johan Nygren, Daniel Berggren, Johan Järvenson, Victor Martinsson, Sebastian Lundgren

Umeå CK, Degerfeldt
Johan Degerfeldt, Björn Eskilsson, Kristoffer Mannberg, Erik Janze, Anton Degerfeldt

Umeå CK, What You Want
Mats Persson, Peder Persson, Peter Linder, Thomas Axelsson, Ronny Gullberg. Coach: Thomas Diamant. 

Umeå CK, Lundmark
Tobias Lundmark, Eric Brasier, Anton Södergren, Camilla Tellhammar.

Sundsvall Curling, Strömberg
Tommy Strömberg, Fredrik Mårtensson, Ulf Lindberg, Thomas Olsson

Sundsvall Curling, Team Gambrinushallen
Niclas Hamberg, Tord Edman, Anne-Li Sjölund, Calle Jonsson

Härnösands CK, Engqvist
Albert Berglund, Albert Jonsson, Alexander Palm, Johan Engqvist

Vakant plats (Erbjuden till Västernorrland då Härnösand inte fyller platsen)

Luleå CK, Nilsson
Daniel Nilsson, Görgen Edenhagen, Kristina Berglund, Kjell-Åke Krook, Christer Larsson

Sollefteå CK, Thermotech
Mats Sahlin, Ove Lindström, Stefan Hasselborg, Hans Nordin

 

Uppdaterad: 20 AUG 2020 14:56 Skribent: Tävlingsutskottet
Epost: Adressen Gömd