Skotska damer på besök
En grupp skotska curling-damer for runt i Sverige under 10 dagar och besökte några curling-orter. Matcher, shopping, sightseeing, muséer mm stod på schemat.
I november 2023 var det dags för ännu ett besök av skotska damcurlare – en 55-årig tradition av utbyte mellan Sverige och Skottland! 2013 var skotska damer här senast och 2018 var ett gäng glada svenska damer och turade runt i Skottland och fick bevista gamla slott, whiskydestilleri, shoppingcenter mm.
Det var 20 skotskor som kom till Sverige den 3 november och reste tillbaka till Skottland den 14 november. De besökte Gävle 3-5 november, Uppsala 5-6 november, Norrköping 6-7 november, Jönköping 7-8 november, Karlstad 9-10 november, och Stockholm (Sundbyberg och Danderyd) 10-14 november.
Lördagen 11 november var lag Ädelstenarna med Åsa Hedh, Ing-Marie Sjögren, Anne Bergstedt och Lena Dahlberg i Sundbyberg och spelade mot skotskorna. Gästvänliga som våra damer är fick gästerna vinna med 8-5 men lika i antal vunna omgångar. Efter match var det lunch och trevlig samvaro och även lite sång där skotskorna framförde några traditionella sånger.
Publicerad: 2023-11-16