Gå till innehåll
Undersajt
Undersajt

Stora framgångar i Div 2!

Söndagen den 28:e avgjordes 6 matcher i division 2- spel i Göteborg. Klubbens två lag Pebblarna och Frönäs deltog och hade stora framgångar. Den första matchen vid 10.oo spelade Frönäs mot lag Bengtgren och Pebblarna mot De Laglösa. Frönäs spelade sin match bra och ett tag såg det riktigt lovande ut. Lag Bengtgren är otroligt rutinerade vilket tillslut blev förmycket för Frönäs. Pebblarna däremot lyckades stå emot sina motståndare och matchen slutade 9-5. Eftermiddagens andra match blev framgång för Klubbens båda lag. Pebblarna mötte Mountainstones i en lång match som slutade 10-5 till pebblarna. Frönäs fick möta Lag Bengtgren, som Pebblarna mötte på förmiddagen. Även Frönäs lyckades besegra detta lag med 8-3 efter ett riktigt bra spel. Gårdagens 2 segrar för Pebblarna har nu gett dem en tredje plats i ligan vilket naturligtvis är fantastiskt för oss i Vänersborg. Nästa möte sker 25:e februari.

Publicerad: 2024-01-29

Postadress

Curlingklubben Vänersborg
Brättevägen 15
462 35 Vänersborg

Besöksadress

Curlingklubben Vänersborg
Arenan ingång H, Sportcentrum, Brättevägen
462 35 Vänersborg

Kontakta oss

c/o Mikael Björsell
070 5182104
info@vanersborgcurling.se