Resultat 2023-2024
Internationella mästerskap
VM Mixed 2023
Aberdeen, Skottland
10-14 oktober 2023
EM Herrar 2023
Aberdeen, Skottland
18-25 november 2023
EM Damer 2023
Aberdeen, Skottland
18-25 november 2023
Junior VM-B Pojkar
Lohja, Finland
14-19 december2023
Youth Olympic Games, Mixed
Gangwon, Korea
18-25 november 2023
Youth Olympic Games, Mixed dubbel
Gangwon, Korea
18-25 november 2023
Nationella Mästerskap
SM Dubbel Rullstol
Borlänge 3-5 november 2023
Vinnare: Karlstads CK Johanna Glennert & Sabina Johansson
SM Mixed Dubbel
Gävle 30 nov - 3 dec 2023
Semifinal: Karlstads CK, Sundberg/Yseus - CK Granit, Andersson/Granbom: 7-13
Semifinal: Härnösands CK, Sarén/Palm - IK Fyris, Bergman/Hanna: 8-7
Bronsmatch: Karlstads CK, Sundberg/Yseus - IK Fyris, Bergman/Hanna: 4-8
Final: CK Granit, Andersson/Granbom - Härnösands CK, Sarén/Palm: 6-5
SM Figur: Dam, Herr & Rullstol
Uppsala 9 december 2023
Rullstolsculare
1 | Kristina Ulander | 55 | 53 | 108 poäng |
---|---|---|---|---|
2 | Mats-Ola Engborg | 50 | 57 | 107 |
3 | Marcus Holm | 50 | 56 | 106 |
Damer
1 | Towe Lundman | 68 | 69 | 137 poäng |
---|---|---|---|---|
2 | Sofie Bergman | 72 | 60 | 122 |
3 | Rebecka Thunman | 58 | 47 | 105 |
Herrar
1 | Axel Sjöberg | 77 | 73 | 150 poäng |
---|---|---|---|---|
2 | Simon Granbom | 72 | 72 | 144 |
3 | Simon Olofssom | 74 | 59 | 143 |
SM Juniorer: Pojkar och Flickor
Karlstad 5-7 januari 2024
Semifinaler pojkar:
Härnösands CK, Sånnevall - Leksands CK, Nallgård: 4-2
IK Fyris, Blackstones - IK Fyris, On-Line 8-1.
Bronsmatch pojkar:
Leksands CK, Nallgård - IK Fyris, On-Line: 5-7
Final pojkar:
Härnösands CK, Sånnevall - IK Fyris, Blackstones: 4-3
Semifinaler flickor:
IK Fyris, Sweeping Beauties - Härnösands CK, Hallström: 3-8
Sundbybergs CK, Sumpan Lassies - Sundbybergs CK, Team Dryburgh: 2-10
Bronsmatch flickor:
IK Fyris, Sweeping Beauties - Sundbybergs CK, Sumpan Lassies: 4-7
Final flickor:
Härnösands CK, Hallström - Sundbybergs CK, Team Dryburgh: 5-9
SM Seniorer 51+ Damer och Herrar
Östersund 10-14 januari 2024
Semifinal damer:
Härnösands CK, Norberg - Norrköpings CK, Persson: 12-2
Final damer:
Härnösands CK, Norberg - C Länk till annan webbplats.K Granit, Noreen: 7-3
Semifinaler herrar:
Sundbybergs CK, Sumpan Seniors - Danderyds CK, House of Curling: 7-6.
Sundbybergs CK, Julius - Härnösands CK, Prytz: 6-2
Final herrar:
Sundbybergs CK, Sumpan Seniors - Sundbybergs CK, Julius: 4-2
SM Damer, Herrar & Rullstolscurling
Jönköping 31 januari - 4 februari
Semifinaler herrar
CK Granit/Burning Goats - Norrköpings CK/Rosander: 10-4
Umeå CK/Nygren - Sollefteå CK/Nyman: 8-2
Final herrar
CK Granit/Burning Goats - Sollefteå CK/Nyman: 3-5
Final Rullstolscurling
Härnösands CK/Ulander - Amatörföreningens CK/Rolling Stones: 6-8
Semifinal damer
Mjölby AI CF/Moberg - Sundbybergs CK/Panthera: 2-8
Final damer
Sundbybergs CK/Panthera - Sundbybergs CK/Hasselborg: 3-6
Publicerad: 2022-10-09