Gå till innehåll
Svenska Curlingförbundet
Svenska Curlingförbundet

Resultat 2022-2023

Internationella mästerskap

VM damer 2023

Foto: © WCF

Göransson Arena, Sandviken
18-26 mars 2023

1

Switzerland

Alina Pätz Länk till annan webbplats., Silvana Tirinzoni Länk till annan webbplats., Carole Howald Länk till annan webbplats., Briar Schwaller-Huerlimann Länk till annan webbplats.

2

Norway

Kristin Skaslien Länk till annan webbplats., Marianne Rørvik Länk till annan webbplats., Mille Haslev Nordby Länk till annan webbplats.,
Martine Rønning Länk till annan webbplats., Maia Ramsfjell Länk till annan webbplats.

3

Canada

Kerri Einarson Länk till annan webbplats., Val Sweeting Länk till annan webbplats., Shannon Birchard Länk till annan webbplats.,
Briane Harris Länk till annan webbplats., Krysten Karwacki Länk till annan webbplats.

4

Sweden

Anna Hasselborg Länk till annan webbplats., Sara McManus Länk till annan webbplats., Agnes Knochenhauer Länk till annan webbplats.,
Sofia Mabergs Länk till annan webbplats., Johanna Heldin Länk till annan webbplats.

5

Italy

Stefania Constantini Länk till annan webbplats., Marta Lo Deserto Länk till annan webbplats., Angela Romei Länk till annan webbplats.,
Giulia Zardini Lacedelli Länk till annan webbplats., Camilla Gilberti Länk till annan webbplats.

5

Japan

Satsuki Fujisawa Länk till annan webbplats., Chinami Yoshida Länk till annan webbplats., Yumi Suzuki Länk till annan webbplats.,
Yurika Yoshida Länk till annan webbplats., Kotomi Ishizaki Länk till annan webbplats.

7

United States of America

Tabitha Peterson Länk till annan webbplats., Cory Thiesse Länk till annan webbplats., Becca Hamilton Länk till annan webbplats.,
Tara Peterson Länk till annan webbplats., Vicky Persinger Länk till annan webbplats.

8

Türkiye

Dilsat Yildiz Länk till annan webbplats., Öznur Polat Länk till annan webbplats., Ifayet Calikusu Länk till annan webbplats.,
Mihriban Polat Länk till annan webbplats., Berfin Sengul Länk till annan webbplats.

9

Korea

Seungyoun Ha Länk till annan webbplats., Hyerin Kim Länk till annan webbplats., Taei Yang Länk till annan webbplats., Sujin Kim Länk till annan webbplats.

10

Germany

Daniela Jentsch Länk till annan webbplats., Emira Abbes Länk till annan webbplats., Lena Kapp Länk till annan webbplats.,
Analena Jentsch Länk till annan webbplats., Pia-Lisa Schöll Länk till annan webbplats.

11

Denmark

Madeleine Dupont Länk till annan webbplats., Mathilde Halse Länk till annan webbplats., Denise Dupont Länk till annan webbplats.,
My Larsen Länk till annan webbplats., Jasmin Lander Länk till annan webbplats.

12

Scotland

Rebecca Morrison Länk till annan webbplats., Gina Aitken Länk till annan webbplats., Sophie Sinclair Länk till annan webbplats.,
Sophie Jackson Länk till annan webbplats., Jennifer Dodds Länk till annan webbplats.

13

New Zealand

Jessica Smith Länk till annan webbplats., Holly Thompson Länk till annan webbplats., Bridget Becker Länk till annan webbplats.,
Natalie Thurlow Länk till annan webbplats., Ruby Kinney Länk till annan webbplats.

VM Rullstolscurling 2023

Richmond Curling Centre, Richmond, Canada
4-11 mars 2023

1

China

Haitao Wang Länk till annan webbplats., Shuaiyu Zhang Länk till annan webbplats., Jinqiao Yang Länk till annan webbplats., Nana Li Länk till annan webbplats., Mingliang Zhang Länk till annan webbplats.

2

Canada

Jon Thurston Länk till annan webbplats., Ina Forrest Länk till annan webbplats., Gil Dash Länk till annan webbplats.,
Mark Ideson Länk till annan webbplats., Marie Wright Länk till annan webbplats.

3

Scotland

Gregor Ewan Länk till annan webbplats., Hugh Nibloe Länk till annan webbplats., Gary Logan Länk till annan webbplats.,
Joanna Butterfield Länk till annan webbplats., Meggan Dawson-Farrell Länk till annan webbplats.

4

Sweden

Viljo Petersson-Dahl Länk till annan webbplats., Ronny Persson Länk till annan webbplats., Sabina Johansson Länk till annan webbplats.,
Johanna Glennert Länk till annan webbplats., Aasa Lie Länk till annan webbplats.

5

Korea

Hyeonchul Lee Länk till annan webbplats., Huitae Yang Länk till annan webbplats., Jaehyuk Jang Länk till annan webbplats.,
Eungeon Cho Länk till annan webbplats., Yeongnam Min Länk till annan webbplats.

6

United States of America

Matt Thums Länk till annan webbplats., Stephen Emt Länk till annan webbplats., Shawn Sadowski Länk till annan webbplats.,
Laura Dwyer Länk till annan webbplats., Batoyun Uranchimeg Länk till annan webbplats.

7

Norway

Jostein Stordahl Länk till annan webbplats., Ole Fredrik Syversen Länk till annan webbplats., Geir Arne Skogstad Länk till annan webbplats.,
Mia Sveberg Länk till annan webbplats., Ingrid Djupskaas Länk till annan webbplats.

8

Czech Republic

Dana Selnekovicova Länk till annan webbplats., Martin Tluk Länk till annan webbplats., Milan Bartunek Länk till annan webbplats., Radek Musilek Länk till annan webbplats.

9

Latvia

Sergeys Djacenko Länk till annan webbplats., Agris Lasmans Länk till annan webbplats., Ojars Briedis Länk till annan webbplats., Ieva Melle Länk till annan webbplats., Linda Meijere Länk till annan webbplats.

10

Italy

Egidio Marchese Länk till annan webbplats., Fabrizio Bich Länk till annan webbplats., Sergio Deflorian Länk till annan webbplats.,
Orietta Berto Länk till annan webbplats., Angela Menardi Länk till annan webbplats.

11

Denmark

Kenneth Ørbæk Länk till annan webbplats., Michaell Jensen Länk till annan webbplats.,
Niels Peter Nielsen Länk till annan webbplats., Sussie Nielsen Länk till annan webbplats.

12

Japan

Takashi Sakataya Länk till annan webbplats., Kazuhiro Kashiwabara Länk till annan webbplats.,
Hiromi Takahashi Länk till annan webbplats., Kana Matsuda Länk till annan webbplats., Akazawa Yoku Länk till annan webbplats.

VM Rullstolscurling mixed dubbel 2023

Foto: © WCF

Richmond Curling Centre, Richmond, Canada
12-18 mars 2023

1

Latvia

Aleksandrs Dimbovskis Länk till annan webbplats., Polina Rozkova Länk till annan webbplats.

2

United States of America

David Samsa Länk till annan webbplats., Pam Wilson Länk till annan webbplats.

3

Canada

Dennis Thiessen Länk till annan webbplats., Collinda Joseph Länk till annan webbplats.

4

China

Jianxin Chen Länk till annan webbplats., Meng Wang Länk till annan webbplats.

5

England

Stewart Pimblett Länk till annan webbplats., Rosemary Lenton Länk till annan webbplats.

6

Slovakia

Radoslav Duris Länk till annan webbplats., Monika Kunkelova Länk till annan webbplats.

7

Korea

Taeyeong Jeong Länk till annan webbplats., Minkyong Cho Länk till annan webbplats.

8

Scotland

David Melrose Länk till annan webbplats., Charley McKenna Länk till annan webbplats.

9

Estonia

Mait Matas Länk till annan webbplats., Kätlin Riidebach Länk till annan webbplats.

10

Germany

Burkhard Moeller Länk till annan webbplats., Christiane Putzich Länk till annan webbplats.

11

Hungary

Peter Barkoczi Länk till annan webbplats., Aniko Sasadi Länk till annan webbplats.

12

Italy

Emanuele Spelorzi Länk till annan webbplats., Giuliana Turra Länk till annan webbplats.

13

Japan

Schuichi Iijima Länk till annan webbplats., Miki Ono Länk till annan webbplats.

14

Norway

Rune Lorentsen Länk till annan webbplats., Rikke Iversen Länk till annan webbplats.

15

Sweden

Tommy Andersson Länk till annan webbplats., Rebecka Carlsson Länk till annan webbplats.

16

Switzerland

Marcel Bodenmann Länk till annan webbplats., Beatrix Bluel-Thomann Länk till annan webbplats.

17

Poland

Michal Gasik-Daszkowski Länk till annan webbplats., Joanna Kozakiewicz Länk till annan webbplats.

18

Denmark

Jack Brendle Länk till annan webbplats., Helle Christiansen Länk till annan webbplats.

19

Finland

Markku Karjalainen Länk till annan webbplats., Sari Karjalainen Länk till annan webbplats.

A Junior-VM flickor 2023

Foto: © WCF

Füssen, Germany
25 februari 2023 - 4 mars 2023

1

Scotland

Fay Henderson Länk till annan webbplats., Robyn Munro Länk till annan webbplats., Holly Wilkie-Milne Länk till annan webbplats., Laura Watt Länk till annan webbplats., Amy Mitchell Länk till annan webbplats.

2

Japan

Yuina Miura Länk till annan webbplats., Ai Matsunaga Länk till annan webbplats., Yui Ueno Länk till annan webbplats., Eri Ogihara Länk till annan webbplats., Yuna Sakuma Länk till annan webbplats.

3

Norway

Torild Bjørnestad Länk till annan webbplats., Nora Østgaard Länk till annan webbplats., Ingeborg Forbregd Länk till annan webbplats., Eilin Kjaerland Länk till annan webbplats., Siri Oestgaard Länk till annan webbplats.

4

Switzerland

Xenia Schwaller Länk till annan webbplats., Selina Gafner Länk till annan webbplats., Fabienne Rieder Länk till annan webbplats., Marion Wüest Länk till annan webbplats., Selina Rychiger Länk till annan webbplats.

5

Sweden

Moa Dryburgh Länk till annan webbplats., Thea Orefjord Länk till annan webbplats., Moa Tjärnlund Länk till annan webbplats., Moa Nilsson Länk till annan webbplats., Erika Ryberg Länk till annan webbplats.

6

Korea

Bo Bae Kang Länk till annan webbplats., Ju Hee Jo Länk till annan webbplats., Nayeon Kim Länk till annan webbplats., You Sun Lee Länk till annan webbplats., Heeseo Cheon Länk till annan webbplats.

7

United States of America

Tessa Thurlow Länk till annan webbplats., Jordan Hein Länk till annan webbplats., Miranda Scheel Länk till annan webbplats., Amelia Hintz Länk till annan webbplats., Anne O'Hara Länk till annan webbplats.

8

Canada

Emily Deschenes Länk till annan webbplats., Lauren Ferguson Länk till annan webbplats., Alison Umlah Länk till annan webbplats., Catherine Fitzgerald Länk till annan webbplats.

9

Germany

Kim Sutor Länk till annan webbplats., Sara Messenzehl Länk till annan webbplats., Zoe Antes Länk till annan webbplats., Anne Kapp Länk till annan webbplats., Elisa Scheuerl Länk till annan webbplats.

10

Latvia

Evelina Barone Länk till annan webbplats., Rezija Ievina Länk till annan webbplats., Veronika Apse Länk till annan webbplats., Erika Bitmete Länk till annan webbplats., Marija Seliverstova Länk till annan webbplats.

EYOF – Europeiska Ungdoms-OS

Friuli Venezia Giulia, Italien
21-28 januari 2023

1

Switzerland

Felix Luethold Länk till annan webbplats., Zoe Schwaller Länk till annan webbplats., Jonas Feierabend Länk till annan webbplats., Anja von Arx Länk till annan webbplats.

2

Germany

Lukas Jäger Länk till annan webbplats., Joy Sutor Länk till annan webbplats., Leonhard Angrick Länk till annan webbplats., Pauline Walther Länk till annan webbplats.

3

Latvia

Kristaps Zass Länk till annan webbplats., Agate Regza Länk till annan webbplats., Toms Sondors Länk till annan webbplats., Marija Seliverstova Länk till annan webbplats.

4

Sweden

Vilmer Nygren Länk till annan webbplats., Astrid Linder Länk till annan webbplats., Ivan Almeling Länk till annan webbplats., Matilda Lindberg Länk till annan webbplats.

5

Italy

Andrea Gilli Länk till annan webbplats., Giorgia Maurino Länk till annan webbplats., Alberto Cavallero Länk till annan webbplats., Rebecca Mariani Länk till annan webbplats.

6

Denmark

Jacob Schmidt Länk till annan webbplats., Emilie Holtermann Länk till annan webbplats., Nikki Jensen Länk till annan webbplats., Caroline Rasmussen Länk till annan webbplats.

7

Czech Republic

Tobias Votava Länk till annan webbplats., Sofie Krupickova Länk till annan webbplats., Simon Penicka Länk till annan webbplats., Ema Kosakova Länk till annan webbplats.

8

Norway

Emil Kolstoe Länk till annan webbplats., Sylvi Hausstaetter Länk till annan webbplats., Fredrik Pedersen Länk till annan webbplats., Andrine Roenning Länk till annan webbplats.

9

Hungary

Benjamin Raul KARASZ Länk till annan webbplats., Lola Olimpia Nagy Länk till annan webbplats., Ferenc Deli Szilagyi Länk till annan webbplats., Laura Ildiko Lauchsz Länk till annan webbplats.

10

Türkiye

Muhammed Taha Zenit Länk till annan webbplats., Burcu Hasil Länk till annan webbplats., Mustafa Kantar Länk till annan webbplats., Melisa Comert Länk till annan webbplats.

11

Spain

Paula Olivan Salvador Länk till annan webbplats., Leire Carasa Lazaro Länk till annan webbplats., Aurora Tesa Fumanal Länk till annan webbplats., Pablo Lopez Labarta Länk till annan webbplats.

12

Slovenia

Ajda Zaveljcina Länk till annan webbplats., Vid Berlot Länk till annan webbplats., Pavla Kavcic Länk till annan webbplats., Lenart Volk Länk till annan webbplats.

13

Austria

Emma Mueller Länk till annan webbplats., Luis Heinish Länk till annan webbplats., Leonie Fuchs Länk till annan webbplats., Christoph Bennet Neumayr Länk till annan webbplats.

14

Bosnia and Herzegovina

Mihajlo Ignjic Länk till annan webbplats., Marija Savic Länk till annan webbplats., Aleksa Cincar Länk till annan webbplats., Ana Klepic Länk till annan webbplats.

Vinteruniversiaden 2023

Lake Placid, USA
12-22 januari 2023

Flickor

1

China

Yu Han Länk till annan webbplats., Ziqi Dong Länk till annan webbplats., Zihui Zhu Länk till annan webbplats., Jiayi Jiang Länk till annan webbplats., Haining Ren Länk till annan webbplats.

2

Korea

Seungyoun Ha Länk till annan webbplats., Hyerin Kim Länk till annan webbplats., Taei Yang Länk till annan webbplats., Sujin Kim Länk till annan webbplats.

3

United States of America

Delaney Strouse Länk till annan webbplats., Anne O'Hara Länk till annan webbplats., Sydney Mullaney Länk till annan webbplats., Rebecca Rodgers Länk till annan webbplats., Susan Dudt Länk till annan webbplats.

4

Great Britain

Fay Henderson Länk till annan webbplats., Robyn Munro Länk till annan webbplats., Holly Wilkie-Milne Länk till annan webbplats., Laura Watt Länk till annan webbplats., Lisa Davie Länk till annan webbplats.

5

Sweden

Emma Moberg Länk till annan webbplats., Sofie Bergman Länk till annan webbplats., Emma Landelius Länk till annan webbplats., Mikaela Altebro Länk till annan webbplats.

6

Switzerland

Corrie Huerlimann Länk till annan webbplats., Celine Schwizgebel Länk till annan webbplats., Anna Gut Länk till annan webbplats., Nadine Baertschiger Länk till annan webbplats., Malin Da Ros Länk till annan webbplats.

7

Canada

Abby Marks Länk till annan webbplats., Catherine Clifford Länk till annan webbplats., Brianna Cullen Länk till annan webbplats., Paige Papley Länk till annan webbplats., Serena Gray-Withers Länk till annan webbplats.

8

Japan

Miyu Ueno Länk till annan webbplats., Sae Yamamoto Länk till annan webbplats., Suzune Yasui Länk till annan webbplats., Momoka Iwase Länk till annan webbplats., Mizuki Hara Länk till annan webbplats.

9

Spain

Carmen Perez Ara Länk till annan webbplats., Maria Gomez Länk till annan webbplats., Daniela Garcia Länk till annan webbplats., Leire Carasa Lazaro Länk till annan webbplats., Ana Vazquez Marcos Länk till annan webbplats.

10

Australia

Kirby Gill Länk till annan webbplats., Tahli Gill Länk till annan webbplats., Ivy Militano Länk till annan webbplats., Jayna Gill Länk till annan webbplats., Joanne Robins Länk till annan webbplats.

Pojkar

1

Great Britain

James Craik Länk till annan webbplats., Mark Watt Länk till annan webbplats., Angus Bryce Länk till annan webbplats., Blair Haswell Länk till annan webbplats., Jack Carrick Länk till annan webbplats.

2

United States of America

Daniel Casper Länk till annan webbplats., Luc Violette Länk till annan webbplats., Ben Richardson Länk till annan webbplats., Chase Sinnett Länk till annan webbplats., Marius Kleinas Länk till annan webbplats.

3

Canada

Owen Purcell Länk till annan webbplats., Jeffrey Meagher Länk till annan webbplats., Adam McEachren Länk till annan webbplats., David McCurdy Länk till annan webbplats., Caelan McPherson Länk till annan webbplats.

4

Switzerland

Jan Iseli Länk till annan webbplats., Maximillian Winz Länk till annan webbplats., Andreas Gerlach Länk till annan webbplats., Matthieu Fague Länk till annan webbplats., Nathan Weber Länk till annan webbplats.

5

Sweden

Johan Nygren Länk till annan webbplats., Daniel Magnusson Länk till annan webbplats., Simon Olofsson Länk till annan webbplats., Jacob Hanna Länk till annan webbplats.

6

Korea

Hyo Jun Kim Länk till annan webbplats., Jaebeom Lee Länk till annan webbplats., Jeong Min Pyo Länk till annan webbplats., Jin Hun Kim Länk till annan webbplats., Eun Bin Kim Länk till annan webbplats.

7

Norway

Mathias Braenden Länk till annan webbplats., Andreas Hårstad Länk till annan webbplats., Nicolai Sommervold Länk till annan webbplats., Eirik Øy Länk till annan webbplats.

8

Japan

Go Aoki Länk till annan webbplats., Hayato Sato Länk till annan webbplats., Haruki Watanabe Länk till annan webbplats., Kazushi Niino Länk till annan webbplats., Ayato Sasaki Länk till annan webbplats.

9

Czech Republic

David Jakl Länk till annan webbplats., Marek Briza Länk till annan webbplats., David Skacha Länk till annan webbplats., Ales Hercok Länk till annan webbplats., David Verner Länk till annan webbplats.

10

Brazil

Vitor Melo Länk till annan webbplats., Nuno Rodrigues Länk till annan webbplats., Michael Velve Länk till annan webbplats., Kyron Suhan Länk till annan webbplats., Arthur Camelo Länk till annan webbplats.

Junior-VM B 2022

Lohja, Finland
8-19 december 2022

1

China

Xueqing Fei Länk till annan webbplats., Tianqi Guan Länk till annan webbplats., Zhichao Li Länk till annan webbplats., Xingyin Xie Länk till annan webbplats., Jianjun Ye Länk till annan webbplats.

2

Italy

Giacomo Colli Länk till annan webbplats., Francesco De Zanna Länk till annan webbplats., Simone Piffer Länk till annan webbplats.,
Stefano Gilli Länk till annan webbplats., Francesco Vigliani Länk till annan webbplats.

3

Türkiye

Serkan Karagoz Länk till annan webbplats., Selahattin Eser Länk till annan webbplats., Mehmet Fatih Bayramoglu Länk till annan webbplats.,
Bilal Emre Nerse Länk till annan webbplats., Muhammed Taha Zenit Länk till annan webbplats.

4

Sweden

Axel Landelius Länk till annan webbplats., Alfons Johansson Länk till annan webbplats., Jacob Hanna Länk till annan webbplats.,
Alexander Palm Länk till annan webbplats., Olle Moberg Länk till annan webbplats.

5

Denmark

Jonathan Vilandt Länk till annan webbplats., Jacob Schmidt Länk till annan webbplats., Alexander Qvist Länk till annan webbplats.,
Kasper Jurlander Boege Länk till annan webbplats., Oliver Rasmussen Länk till annan webbplats.

5

Japan

Takumi Maeda Länk till annan webbplats., Uryu Kamikawa Länk till annan webbplats., Hiroki Maeda Länk till annan webbplats.,
Asei Nakahara Länk till annan webbplats., Haruki Watanabe Länk till annan webbplats.

5

Ukraine

Eduard Nikolov Länk till annan webbplats., Yaroslav Shchur Länk till annan webbplats.,
Mykyta Velychko Länk till annan webbplats., Artem Suhak Länk till annan webbplats.

5

Slovenia

Bine Sever Länk till annan webbplats., Jakob Omerzel Länk till annan webbplats., Javor Brin Zelinka Länk till annan webbplats.,
Maks Omerzel Länk till annan webbplats., Nejc Vidmar Länk till annan webbplats.

9

Latvia

Kristaps Zass Länk till annan webbplats., Eduards Sliverstovs Länk till annan webbplats., Toms Sondors Länk till annan webbplats.,
Deniss Smirnovs Länk till annan webbplats., Krisjanis Java Länk till annan webbplats.

10

Austria

Matthaus Hofer Länk till annan webbplats., Johann Karg Länk till annan webbplats.,
David Zott Länk till annan webbplats., Moritz Joechl Länk till annan webbplats.

EM 2022

Östersund, Sverige
19-26 november 2022

Damer

1

Denmark

Madeleine Dupont Länk till annan webbplats., Mathilde Halse Länk till annan webbplats., Denise Dupont Länk till annan webbplats.,
My Larsen Länk till annan webbplats., Jasmin Lander Länk till annan webbplats.

2

Switzerland

Alina Pätz Länk till annan webbplats., Silvana Tirinzoni Länk till annan webbplats., Carole Howald Länk till annan webbplats.,
Briar Schwaller-Huerlimann Länk till annan webbplats., Anna Gut Länk till annan webbplats.

3

Scotland

Rebecca Morrison Länk till annan webbplats., Gina Aitken Länk till annan webbplats., Sophie Sinclair Länk till annan webbplats.,
Sophie Jackson Länk till annan webbplats., Hailey Duff Länk till annan webbplats.

4

Italy

Stefania Constantini Länk till annan webbplats., Marta Lo Deserto Länk till annan webbplats., Angela Romei Länk till annan webbplats.,
Giulia Zardini Lacedelli Länk till annan webbplats., Camilla Gilberti Länk till annan webbplats.

5

Sweden

Anna Hasselborg Länk till annan webbplats., Agnes Knochenhauer Länk till annan webbplats., Sofia Mabergs Länk till annan webbplats.,
Johanna Heldin Länk till annan webbplats., Therese Westman Länk till annan webbplats.

6

Türkiye

Dilsat Yildiz Länk till annan webbplats., Öznur Polat Länk till annan webbplats., Ifayet Calikusu Länk till annan webbplats.,
Mihriban Polat Länk till annan webbplats., Berfin Sengul Länk till annan webbplats.

7

Germany

Daniela Jentsch Länk till annan webbplats., Emira Abbes Länk till annan webbplats., Mia Höhne Länk till annan webbplats., Pia-Lisa Schöll Länk till annan webbplats.,
Analena Jentsch Länk till annan webbplats., Lena Kapp Länk till annan webbplats.

8

Norway

Kristin Skaslien Länk till annan webbplats., Marianne Rørvik Länk till annan webbplats., Mille Haslev Nordby Länk till annan webbplats.,
Martine Rønning Länk till annan webbplats., Maia Ramsfjell Länk till annan webbplats.

9

Hungary

Bernadett Biro Länk till annan webbplats., Csilla Halasz Länk till annan webbplats., Blanka Biro Länk till annan webbplats.,
Timea Schrotter-Nagy Länk till annan webbplats., Zsanett Gunzinam Länk till annan webbplats.

10

Latvia

Ieva Rudzite Länk till annan webbplats., Santa Blumberga-Berzina Länk till annan webbplats.,
Katrina Gaidule Länk till annan webbplats., Tina Silina Länk till annan webbplats., Betija Gulbe Länk till annan webbplats.

Herrar

1

Scotland

Bruce Mouat Länk till annan webbplats., Grant Hardie Länk till annan webbplats., Bobby Lammie Länk till annan webbplats., Hammy Jr McMillan Länk till annan webbplats., Kyle Waddell Länk till annan webbplats.

2

Switzerland

Benoît Schwarz Länk till annan webbplats., Yannick Schwaller Länk till annan webbplats., Sven Michel Länk till annan webbplats., Pablo Lachat Länk till annan webbplats.

3

Italy

Joel Retornaz Länk till annan webbplats., Amos Mosaner Länk till annan webbplats., Sebastiano Arman Länk till annan webbplats., Mattia Giovanella Länk till annan webbplats., Alberto Pimpini Länk till annan webbplats.

4

Sweden

Oskar Eriksson Länk till annan webbplats., Rasmus Wranå Länk till annan webbplats., Daniel Magnusson Länk till annan webbplats., Christoffer Sundgren Länk till annan webbplats., Simon Olofsson Länk till annan webbplats.

5

Norway

Steffen Walstad Länk till annan webbplats., Magnus Nedregotten Länk till annan webbplats., Mathias Braenden Länk till annan webbplats., Magnus Vågberg Länk till annan webbplats., Andreas Hårstad Länk till annan webbplats.

6

Türkiye

Ugurcan Karagoz Länk till annan webbplats., Muhammet Haydar Demirel Länk till annan webbplats., Muhammed Zeki Ucan Länk till annan webbplats., Orhun Yuce Länk till annan webbplats., Faruk Kavaz Länk till annan webbplats.

7

Czech Republic

Lukas Klima Länk till annan webbplats., Marek Cernovsky Länk till annan webbplats., Radek Bohac Länk till annan webbplats., Lukas Klipa Länk till annan webbplats., Martin Jurik Länk till annan webbplats.

8

Germany

Sixten Totzek Länk till annan webbplats., Klaudius Harsch Länk till annan webbplats., Magnus Sutor Länk till annan webbplats., Dominik Greindl Länk till annan webbplats., Joshua Sutor Länk till annan webbplats.

9

Spain

Sergio Vez Länk till annan webbplats., Mikel Unanue Länk till annan webbplats., Eduardo de Paz Länk till annan webbplats., Nicholas Shaw Länk till annan webbplats., Luis Gomez Länk till annan webbplats.

10

Denmark

Mikkel Krause Länk till annan webbplats., Mads Nørgaard Länk till annan webbplats., Tobias Thune Länk till annan webbplats., Henrik Holtermann Länk till annan webbplats., Oliver Søe Länk till annan webbplats.

VM Mixed 2022

Aberdeen, Skottland
15-22 oktober 2022

1

Canada

Jean Michel Menard Länk till annan webbplats., Marie-France Larouche Länk till annan webbplats., Ian Belleau Länk till annan webbplats., Annie Lemay Länk till annan webbplats.

2

Scotland

Cameron Bryce Länk till annan webbplats., Lisa Davie Länk till annan webbplats., Scott Hyslop Länk till annan webbplats., Robyn Munro Länk till annan webbplats.

3

Switzerland

Yves Hess Länk till annan webbplats., Ursi Hegner Länk till annan webbplats., Simon Hoehn Länk till annan webbplats., Chantal Schmid Länk till annan webbplats.

4

Sweden

Robin Ahlberg Länk till annan webbplats., Therese Westman Länk till annan webbplats., Johannes Patz Länk till annan webbplats., Mikaela Altebro Länk till annan webbplats.

5

Germany

Sixten Totzek Länk till annan webbplats., Kim Sutor Länk till annan webbplats., Joshua Sutor Länk till annan webbplats., Joy Sutor Länk till annan webbplats.

5

Finland

Markus Sipilä Länk till annan webbplats., Lotta Immonen Länk till annan webbplats., Leo Ouni Länk till annan webbplats., Tiina Suuripää Länk till annan webbplats.

5

Japan

Kai Tsuchiya Länk till annan webbplats., Shunta Mizukami Länk till annan webbplats., Erika Otani Länk till annan webbplats., Kohei Okamura Länk till annan webbplats.

5

Norway

Alexander Lindström Länk till annan webbplats., Maia Ramsfjell Länk till annan webbplats., Christoffer Svae Länk till annan webbplats., Pia Trulsen Länk till annan webbplats.

9

Spain

Sergio Vez Länk till annan webbplats., Oihane Otaegi Länk till annan webbplats., Mikel Unanue Länk till annan webbplats., Daniela Garcia Länk till annan webbplats.

9

Denmark

Mikael Qvist Länk till annan webbplats., Gabriella Qvist Länk till annan webbplats., Alexander Qvist Länk till annan webbplats., Trine Qvist Länk till annan webbplats.

9

Hungary

Lörinc Tatar Länk till annan webbplats., Linda Joo Länk till annan webbplats., Otto Kalocsay Länk till annan webbplats., Vera Kalocsai-van Dorp Länk till annan webbplats.

9

Italy

Fabio Sola Länk till annan webbplats., Denise Pimpini Länk till annan webbplats., Marco Pascale Länk till annan webbplats., Emanuela Matino Länk till annan webbplats.

Nationellt seriespel

Elitserien herrar 2022-2023

Slutspel Elitserien herrar 2022-2023

Semifinaler

Sollefteå CK, Nyman-Amatörföreningens CK, Westerberg 6- 7
Norrköpings CK, Rosander-CK Granit, Burning Goats 2- 8

Final

Amatörföreningens CK, Westerberg-CK Granit, Burning Goats 7- 8

Bronsmatch

Sollefteå CK, Nyman-Norrköpings CK, Rosander 6- 0

Elitserien Damer 2022-2023

Semifinal

Härnösands CK Norberg - Sundbybergs CK Foxglide 6-4

Final

Härnösands CK Norberg - Sundbybergs CK Wranå 1-7

Division 1 Norra 2022-2023

Division 1 Södra 2022-2023

Svenska Mästerskap

Junior-SM Flickor

Sundbyberg 10-13 november 2022

Semifinaler: Härnösands CK Hallström - Sundbybergs CK, Lassies 9-3
Final: Sundbybergs CK Foxglide - Härnösands CK Hallström 6-4

Junior-SM Pojkar

10-13 november 2022

Final: Mjölby AI CF Team Landelius - IK Fyris Blackstones 8-3

SM Mixed Dubbel

Norrköping 15-18 december 2022

Semifinaler: Karlstads CK, Thunman/Magnusson - Umeå CK/CK Granit, Wendel/Wingfors 11-0
Sundbybergs CK, Team Ajiwa - Norrköpings CK, Jillehed/Söderberg Persson 6-5

Final: Sundbybergs CK, Team Ajiwa - Karlstads CK, Thunman/Magnusson 2-7

Bronsmatch: Norrköpings CK, Jillehed/Söderberg Persson - Umeå CK/CK Granit, Wendel/Wingfors 8-2

Junior SM Mixed Dubbel

Gävle 13-15 januari 2023

Semifinaler: IK Fyris Österwall/Fagerlind - Sundbybergs CK/Mjölby AI CF Orefjord/Moberg: 3-12
Norrköpings CK, Jillehed/Söderberg Persson - Härnösands CK, Hallström/Palm: 5-7

Final: Sundbybergs CK/Mjölby AI CF Orefjord/Moberg - Härnösands CK, Hallström/Palm 13-8

Bronsmatch: Norrköpings CK, Jillehed/Söderberg Persson - IK Fyris Österwall/Fagerlind 7-6

SM Seniorer (51+) Damer

Danderyd 18-22 januari 2023

Semifinaler: Härnösand, Norberg - Danderyd, team ICI 7-4
Amatörerna Jönssonligan - CK Granit, Noreen 1-10
Final: CK Granit, Noreen - Härnösand, Norberg 7-6

SM Seniorer (51+) Herrar

Danderyd 18-22 januari 2023

Semifinaler: Sundsvall Curling, Carlsén - Danderyds CK, House of Curling 6-7
Sundbybergs CK, Sumpan Seniors - Mjölby AI CF, Précenth 11-4

Final: Sundbybergs CK, Sumpan Seniors - Danderyds CK, House of Curling  7-2

SM Damer

Karlstad 1-5 februari 2023

Semifinal: Sundbybergs CK, Hasselborg - Sundbybergs CK, Foxglide 6-3

Final: Sundbybergs CK Hasselborg - Sundbybergs CK, Wranå 7-6

SM Herrar

Karlstad 1-5 februari 2023

Semifinaler: Karlstads CK, Edin - Sollefteå CK, Nyman 5-2
CK Granit, Team Burning Goats - Mjölby AI CF, Landelius 5-6

Final: Karlstads CK, Edin - Mjölby AI CF, Landelius 6-2

SM Rullstolscurling

Karlstad 1-5 februari

Semifinaler: Karlstads CK, Rullarnas lag 2 - Jönköping CC, Jönköping Energi 2 8-4
Jönköping CC, Jönköping Energi 1 - Härnösands CK, lag Ulander 6-2

Final: Karlstads CK, Rullarnas lag 2 - Jönköping CC, Jönköping Energi 1 7-3

SM Figur Herrar

Borlänge, 18-19:e februari 2023

1:a Fabian Wingfors, CK Granit 137 poäng
2:a Simon Granbom, CK Granit 136 poäng
3.a: Axel Sjöberg, CK Granit 126 poäng

SM Figur Rullstol

Borlänge, 18-19:e februari 2023

1:a Marcus Holm, Härnösands CK, 109 poäng
2:a Mats-Ola Engborg, Jönköping CC, 106.
3:a Kristina Ulander, Härnösands CK, 100 poäng.

SM Veteraner

Gävle 23-26 februari, 2023

Semifinaler: IK Fyris, Bookmakers - IK Fyris, Berts Bravader 6-9
Göteborgs CK, Team P.A.P - CK Silverstenen, Club 12 8-5
Final: IK Fyris, Berts Bravader - Göteborgs CK, Team P.A.P 6-5

Publicerad: 2022-10-09