Yngre Junior (U16)

Tävlingar för Yngre Junior
Curlare räknas som yngre junior upp till 16 års ålder.
Tävlingar för yngre juniorer ska syfta till att skapa sammanhållning och utveckling. Ungdomarna ska ges möjlighet att spela i ett större sammanhang utan långa resor och att skapa jämna, roliga och utvecklande matchtillfällen.
Yngre juniortävlingar är alltid öppna klasser vilket innebär att pojkar och flikcor kan blanda lag som de vill.
Tävlingar säsongen 2025-2026
November 2025
- 8-9 november: Fyris Champions Cup, Uppsala.
- TBD november: Mjölby Junior Cup
December 2025
- 6-7 december Sumpan Junior Classic: Sundbyberg.
Januari 2026
- 10-11 januari: Härnösand Classic, Härnösand.
Februari 2026
- 7-8 februari: Stenhårdscurlen, Karlstad
- Nordiska Ungdomsspelen i Östersund. Datum TBD
Mars 2026
- Gävle Junior Challenge. Datum TBD
Information och stöd till arrangör
Planera era tävlingar i samverkan med övriga föreningar i er region. Regionsansvariga ansvarar för att sammanställa vilka tävlingar som arrangeras och hur stöd ska fördelas till dem.
Ha alltid syftet i åtanke när ni skapar era tävlingar. Det bör finnas tid i schemat för ungdomarna att umgås och om möjligt, schemalägg så att det underlättar resande och minskar antalet nödvändiga övernattningar.
Vi rekommenderar varmt att ni arrangerar något för föräldrar (sök projektstöd för det om ni vill) och på så vis stöttar även dem i sin curlingutveckling.
Kontakta gärna info@curling.se om ni vill ha förslag till upplägg och tävlingsbestämmelser.
Information till deltagande förening
Gällande Yngre Juniorer rekommenderar vi att föreningar samlar in intresse från hela ungdomsgruppen och att ledare delar in i lag inför respektive tävling som ungdomarna anmält sig till. Det är viktigt att alla som vill kan delta och att ingen utesluts på grund av färdiga lagbildningar eller grupperingar.
Kontakta aktuell arrangör eller info@curling.se om ni söker fler spelare för att fylla era lag så hjälper vi föreningar med kontaktuppgifter.
Publicerad: 2024-06-13